Průvodce začátečníka s DSLR
Máte novou zrcadlovku a nechce se vám číst návod? Nejlépe se člověk učí praxí. Když navíc budete mít poblíž počítač s tímto průvodcem, své učení urychlíte!
Podívejte se také na naše kurzy fotografování: Zrcadlovka od A do Z vás naučí kompletně pracovat s fotoaparátem, nebo kurz Fotografování krajiny a přírody, který obsahuje i část o úpravě fotek krajiny pomocí bezplatného programu. Pokud se chcete naučit upravovat fotky, podívejte se na naše on-line kurzy: Photoshop od A do Z nebo Tajné techniky fashion postprodukce mohou být správnou volbou. Zajímavé jsou také kurzy fotografování jídla nebo Akademie produktové fotografie.
Průvodce fotovýbavou
1. Co je to DSLR aneb rozebraná zrcadlovka
2. DSLR versus „point-and-shoot“ aparáty
4. Proč jsou některé objektivy tak drahé?
6. Jak vybrat a koupit stativ?
7. Jak správně používat stativ?
8. Pevné sklo vs zoomovací objektiv
9. Které pevné sklo na Nikon koupit jako první?
12. Soňácké zkratky
13. Fuji zkratky
14. Sigmácké zkratky
16. S jakým objektivem fotit svatbu? (Nikon)
17. S jakým objektivem fotit jídlo? (Nikon)
18. S jakým objektivem fotit divokou přírodu? (Nikon)
19. S jakým objektivem fotit krajinu? (Nikon)
20. Co dělat po koupi objektivu?
21. Nemoci, které sužují fotografy
Video průvodce absolutními základy
1. Jak funguje digitální zrcadlovka
3. Kompozice v digitální fotografii
5. Jak funguje clona v digitálním fotoaparátu
6. Jak funguje závěrka v digitální fotoaparátu
7. Co to je ISO v digitálním fotoaparátu
8. Vyvážení bílé v digitální fotografii
Na jaký fotit režim?
- Ideální je, když se naučíte už od začátku používat manuální režim (na kolečku je M), protože můžete nezávisle na sobě měnit čas, clonu a ISO.
- Priorita clony se hodí na focení portétů, protože můžete korigovat míru rozmazání pozadí za modelkou.
- Priorita času se hodí při focení dětí nebo zvířat, protože můžete korigovat zmrazení pohybu.
Co dělá clona?Pomocí čísla clony korigujete, ja rozmazané bude pozadí. Čím nižší číslo, tím rozmazanější pozadí a také světlejší fotografie a naopak. Fotografie níže focená na clonu f/2.8, 1/125 čas závěrky a ISO na 100. |
Co dělá závěrka?Závěrka říká, jak dlouho bude fotoaparát „chytat světelo“. Fotka níže vznika pomocí času závěrky 10 sekund, clona na f/22 a ISO100. Fotoaparát byl na stativu. Proto vše, co se nehýbe je ostré a cokoli se pohybuje je rozmazané – když se otevřela závěrka, auto bylo dál od fotoaparátu, než když se zavřela. Proto je na fotce namísto auta jen světelná stopa po jeho světlech. Kdyby nebyl fotoaparát na stativu, bude rozmazané vše, protože se vůči fotoaparátu bude hýbat celé jeho okolí, nejenom auta. Pokud fotíte bez stativu, nechte závěrku na 1/125 nebo kratší (1/250 atd.) |
Co dělá ISO?Podívejte se na fotografii a zvětšenou část. Je v ní šum. To je přesně důsledek nastavení vysokého ISO. K čemu je nám tedy dobré ISO, když na první pohled jen zhoršuje kvalitu fotografií? Zvyšuje citlivost snímače. Díky tomu můžete fotit téměř ve tmě. Pokud ale fotíte ve dne, nechce ISO raději na 100.
|
Jak fotit lidiJak pracovat s portrétovanou osobou |
Jak fotit přírodu |
Jak fotit ve městě |
Jak fotit doma |