Jak fotit v průmyslové zóně

Jak fotit průmyslové plochy

Rubrika článkuJak fotit Ve městě 11.08.2014

Ačkoli jsem nikdy nenavštívila Colours of Ostrava, musím uznat, že místo, kam byl festival přesunut si žádá dvakrát podtržené za jedna. A ačkoli zprofanované Colours of Ostrava nikdy nenavštívím, výlet do prostředí bývalé železárny v historickém Ślůnsku by přicházel v úvahu. Bez debat. Příroda bude pro mne vždy na prvním místě jakožto nevyčerpatelný zdroj inspirace pro fotografii a na industriální plochy budu vždy pohlížet spíše jako na bezednou lidskou hamižnost, ale musím uznat, že kouzlo mají, a to především ty opuštěné, oprýskané a poznamenané notnou dávkou rzi.

1. První kroky

Nejdůležitějším krokem je najít to správné místo. Jak jsem již naznačila, opuštěné továrny jsou tím nejlepším, co se vám může přihodit, ale člověk aby taková místa pohledal. A když už je pohledá, lepší mít při sobě pepřák. Fungující plochy bývají snadno k nalezení, ale jen tak se dovnitř nedostanete. Také vás nemůžeme veřejně nabádat k nelegálnímu vniknutí na soukromý pozemek, na který vás bude upozorňovat zrezlá cedulka na plotě. Plot bude pravděpodobně hned vedle ní prostřižený či spadlý. Je jenom na vás, jestli tomuto lákavému otvoru podlehnete (dokonaléhosnímkuchtivý fotografové od přírody občas poruší zákon, o pár let později jsou zpravidla celosvětově uznávaní). V takovém případě je nejlepší možnou variantou industrial landskape, pro inspiraci na obrázku níže.

 

shutterstock_146511956

2. Dobrá výbava

Kromě foťáku, pepřáku a neutuchající vášně vůči fotografování se vám budou hodit i objektivy. Průmyslové plochy jsou většinou obludně rozlehlé, a proto nemůžu opomenout teleobjektiv. Širokoúhlý bývá také užitečný, ale i bez něj se dají vytvořit dobrá panoramata. Stativ nasadí korunu vaší výbavě, a to především při večerním, nočním fotografování.

3. Jaké snímky pořizovat

Zatažené dny svědčí průmyslu lépe než ty slunečné. Drsné počasí dokonale koresponduje s ocelovými do nebe se tyčícími obludami. Vhodnou dobou bývá noc (za předpokladu, že je továrna osvětlena). A všem kovovým výrobkům svědčí chladné tóny více než ty barevné, na to dbejte při postprocesu.

4. Nastavení

Zatímco většině fotografovaných objektů slouží lépe nízká hloubka ostrosti, u průmyslových ploch je to naopak. Fotoaparát nastavte na F8 – F11. V tomto směru je fotografování továren podobné jako fotografování architektury, o kterém jsme psali v jednom ze starších článků.

 

shutterstock_250127488

5. Na závěr

Hledejte netradiční kompozice, tvořte emotivní snímky. Pečlivě se rozhlížejte po detailech, které bývají často nejsilnějšími. Analyzujte lokalitu, kterou jste si vybrali a najděte ten snímek, které místu bude nejlépe slušet. A především nikam nespěchejte!

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Rozhodujete se, jaká světla si pořídit do ateliéru?

Do ateliéru se vyplatí pořídit klasická světla určená pro napájení ze sítě. Dnes bych rád zmínil dvě z nich… Ponechám stranou nejnižší hobby třídy, kterých najdete na trhu mnoho, cenově cca. Do 4.500,- Kč a mají jednu společnou nevýhodu – nejsou určena pro velké zatížení. Pokud fotografujete často a hodně expozic po sobě, vyhřívají se […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 14.02.2018
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Jak fotit panorama

Jak fotit panorama

V dobách analogových fotoaparátů bylo vytváření panoramatických fotografií velmi náročnou činností. Museli jste použít buď speciální drahé přístroje, nebo strávit hodiny práce v temné komoře a „lepit“ dohromady jednotlivé záběry. Není divu, že se jednalo o práci pouze pro profesionály.   Nyní nám pomáhají s vytvářením panoramatických fotografií specializované software, které dovedou vytvořit skvělý snímek […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 04.08.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě Ve městě
Fotograf bez talentu

Fotograf bez talentu: „Jsou momenty, který když nevyfotíte vy, tak kdo potom?“

Neumím fotit, jen mačkám to velký tlačítko na foťáku a zatím mi to prochází. Foťte tak, jako byste zítra měli oslepnout. Dělejte, že jste skvělej fotograf tak dlouho, dokud se jím nestanete. Nefoťte kvůli fotkám, foťte kvůli focení. To je pár fototipů, které píše na svém facebookovém profilu Fotograf bez talentu. Pomocí fotografií a krátkých příběhů […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 06.11.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Václav Chochola

Václav Chochola: libeňský odchovanec, který fotografoval Dalího

Není to tak dávno, co české zpravodajské servery obletěla zpráva s úmrtím fotografa Václava Chocholy. V roce 2005 jeho smrt oplakal nejeden Čech. A pokud nedošlo přímo na slzy, vyvstaly místo nich vzpomínky na klasika české portrétní fotografie, jemuž stál modelem i nejslavnější surrealista – Salvador Felip Jacint Dalí i Domènech. Václav Chochola se narodil […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 14.05.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Slavní fotografové