Sigmácké zkratky

Nikoňácké zkratky

Rubrika článkuZáklady 10.08.2015

Pojmenovávání Nikoňáckých objektivů a různé doplňkové techniky je pro laika více než matoucí, protože Nikon používá při identifikaci objektivů a různých komponentů zkratky v podobě písmen. Vědět, co jednotlivé zkratky znamenají, je nejen cennou informací obecně, ale především při výběru objektivů.

 

shutterstock_207577981

Nomenklatura aneb pojmenovávání Nikoňáckých objektivů

Zde je podrobný seznam všemožných označení, která lze na objektivech od Nikonu najít:

 

AF (Auto Focus)

Znamená, že objektiv je vybaven automatickým ostřením.

 

AF-D (Auto Focus with Distance information)

Znamená automatické ostření s informací o vzdálenosti. Objektiv s tímto označením vám kromě automatického zaostření oznámí také vzdálenost objektu od objektivu. Informace o vzdálenost může být užitečná pro bodové měření – viz. označení „D“ níže. Na moderních objektivech se používá málokdy.

 

AF-I (Auto Focus with an Integrated Focus Motor)

Neboli automatické ostření s integrovaným zaostřovacím systémem, který se taktéž na moderních objektivech nepoužívá.

 

AF-S (Auto Focus with Silent Wave Motor)

Objektivy s tímto označením mají vestavěné motorky, které fungují na všech fotoaparátech bez zabudovaného motorku, jako jsou: Nikon D40/D40x, D60, D3x00 a D5x00.

 

AI (Automatic Indexing)

Tato zkratka byla používána na velmi starých objektivech s manuálním ostřením a na moderních objektivech se již neobjevuje.

 

AI-S

Manuálně ostřící objektivy, které bývaly používány na fotoaparáty s režimem Priorita Závěrky. Na AI-S objektivech se clona měnila přímo na fotoaparátu. Na moderních objektivech se nepoužívá.

 

ASP

Objektivy, obsahující alespoň jeden asférický prvek, který se používá při korekci různých aberací. Někdy se označuje jen „AS“.

 

CRC (Close Range Correction)

Objektivy, které jsou optimalizovány pro krátké zaostřovací vzdálenosti.

 

D

Objektivy tohoto typu zasílají informaci o vzdálenosti mezi fotoaparátem a objektem přímo do foťáku.

 

DC (Defocus Control)

Tyto objektivy umožňují kontrolovat bokeh, čili kruhové rozmazání, které se skvěle hodí na fotografování portrétů.

 

ED (Extra-low Dispersion)

Skleněné prvky minimálně rozptylují světlo, které do objektivu vstupuje. Zlepšují ostrost a snižují chromatickou aberaci nebo lemování na fotografiích. Obsahují je nejmodernější objektivy od Nikonu.

 

FL (Flouorite Lens elements)

Nové fluoritové skleněné prvky, které Nikon představil v roce 2013 jsou výrazně lehčí a kvalitnější. Tyto prvky obsahuje například objektiv Nikon 800mm f/5.6E VR.

 

G

Pokud v názvu objektivu objevíte písmeno G, jako například u Nikonu 50mm AF-S f/1.4G, znamená to, že objektiv není vybaven clonovým kroužkem, jak je tomu u starších modelů. Všechny novější objektivy od Nikonu jsou označeny tímto písmenem, protože clonový kroužek byl potřeba pouze u starších typů těl.

 

E

Nové objektivy typu E jsou vybaveny elektronickým ovládáním podobnému takovému, který jsme viděli u objektivů PC-E (viz. níže). Tyto objektivy nemají na zadní straně clonovou páčku a jsou plně elektronické, takže už se clona nenastavuje manuálně.

 

IF (Internal Focusing)

Znamená rychlé vnitřní zaostřování tak, že se pohybuje jen interní částí nevýsuvného tubusu. Mnohé z moderních Nikon objektivů mají IF, patří mezi ně: Nikon 18-200mm f/3.5-5.6G VR II a Nikon 70-200mm f/2.8G VR II.

 

Micro

To samé co Makro. Jsou tak označovány objektivy určené pro fotografování zblízka.

 

N (Nano Crystal Coat)

Písmeno N označuje nanokrystalickou antireflexní povrchovou vrstvu pro optické povrchy. Objektivy s touto úpravou se označují zlatým plíškem s velkým tiskacím N. Omezuje vznik odlesků a duchů.

 

RF (Rear Focusing)

Aneb zadní ostření. Spočívá v tom, že jsou jednotlivé optické prvky uvnitř objektivu rozděleny do specifických skupin, z nichž se při zaostřování pohybuje pouze zadní skupina.

 

SIC (Super Integrated Coating)

Vícenásobná povrchová vrstva, která pomáhá eliminovat výskyt odlesků a „duchů“. Kromě toho pomáhá při vyvážení a reprodukci barev. Zvlášť výhodná je u objektivů s větším počtem optických prvků (jakými jsou především zoomovací objektivy).

 

SWM (Silent Wave Motor)

Tiché automatické ostření s rychlých přepínáním mezi automatickým a manuálním zaostřováním (stačí otočit zaostřovacím kroužkem, namísto přepnutí do manuálního ostření, jak to je nutné dělat u AF-D objektivů).

 

VR (Vibration Reduction)

Znamená redukci vibrací. Ta nám umožňuje fotografovat s delšími času bez nutnosti použití stativu. Speciální snímače uvnitř objektivu dokáží detekovat pohyb ruky a vyrovnat ho stabilizací čočky v opačném směru.

 

FX

Full Frame.

 

DX 

Pokud na objektivu vidíme označení DX, znamená to, že je konstruovám speciálně pro těla se snímači APS-C DX, jakými jsou například D3000/D5000/D90/D300s.

 

CX

Nikon má řadu bezzrcadlovek Nikon 1 se snímačem menším než DX. I když zkratka CX není zahrnuta v názvu objektivu, můžete ji objevit mezi specifiky. Pokud název objektivu začíná na „1 NIKKOR“, znamená to, že je navržen speciálně pro fotoaparáty typu CX jako jsou: Nikon 1 V1/V2/J1/J2.

 

Jak je tomu v praxi

Podívejme se třeba na objektiv Nikon 24mm f/1.8:

 

Objektiv Nikon

 
 

Z obrázku vidíme, že na objektivu je napsáno: AF-S Nikkor 24mm 1:1.8G ED, což ve zkratce znamená, že se jedná o pevný objektiv Nikkor (Nikkor a Nikon je to samé) 24mm s maximální clonou 1.8, s vestavěným automatickým ostřením s tichým motorem Silent Wave (AF-S), bez clonového kroužku (G) a obsahuje sklo s extrémně nízkým rozptylem světla (ED). Písmeno N na straně označuje, že objektiv má nanokrystalovou úpravu. Další informace z objektivu nevyčteme, nicméně jistě bychom je našli ve specifikacích.

 

 

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Zoner

Programy na úpravu fotek 2: Zoner

Pokud jste zatím mezi bezplatnými programy na úpravu fotek nenašli takový, se kterým byste byli 100% spokojení, možná je čas porozhlédnout se dál. A moc daleko to ani být nemusí. Přímo v Česku vzniká program, který je velmi komplexní, uspokojí i pokročilejší fotografy a řada z vás už si ho určitě měla i tu možnost […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 12.01.2018
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Tipy & Návody Úprava fotografií

Partyzánská akce Photoshop od A do Z!!!

Možná si vzpomínáte, když jsem psal před pár týdny e-mail, že DVD je hotové a od té doby se nic nedělo… Kvůli vývoji webu se vše pozdrželo a DVD zůstala „v trezoru“.  Náš webmaster odjel na dovolenou a já jsem se rozhodl udělat tak trochu  partyzánskou akci a uvolnit neoficiálně pár DVD bez jeho pomoci a bez […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 30.06.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
Vysoko rychlostní fotografiie

Vysokorychlostní fotografie – proklatě rychlá jízda

Pokud chcete zmrazit pohyb, musíte použít rychlé nastavení závěrky. To je jasné… Pokud to vyženeme do extrému, použijeme závěrku 1/8000. To je jedna osmitisícina sekundy. Potom dokážeme zmrazit nejenom stříkající vodu ale i trhající se balónek, který jsme právě propíchli. Působivé. Problém ovšem je, že když použijete rychlý čas závěrky, na snímač se nedostane moc […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 05.01.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Zajímavosti
Najdete se? Dalších 7 typů fotografa

Najdete se? Dalších 7 typů fotografa

Po úspěšném článku 6 typů fotografa. Který jste vy? jsem si posvítila na další známé a neznáme druhy. Snad se tentokrát naleznete mezi adrenalinovými šílenci, trpělivými ornitology nebo cokoli mezi tím. 1. Architekt Architekt miluje geometrii budov. Často si vybírá jako prostředek černobílou fotografii, aby zdůraznil linie a úhly. Samozřejmostí jsou snímky s dlouhou expozicí. Naleznete jej s očima vzhůru […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 20.02.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti