Portrét

4 tipy na perfektní portrétové pozadí

Rubrika článkuJak fotit Lidi 22.11.2014

Hledání pozadí, které bude objekt dokonale doplňovat a zároveň neodvádět pozornost v procesu vytváření krásných portrétů se může zdát oříškem. Článek Jak fotit portrét vám pomůže s dalšími aspekty portrétovými fotografiemi, ale zamyslela jsem se nad tím, jak zajímavé by bylo ponořit se hlouběji do tématu „pozadí pro portréty“. Zde vám proto předkládám několik rad a tipů, které – doufám – při vašem honu za perfektním portrétem využijete.

 

Chcete, aby bylo pozadí ostré či rozmazané?

To je jedna z nejdůležitějších otázek, která udá ráz celé fotografie a která vám prakticky nadiktuje postup hledání vhodného pozadí.

Pokud si přejete, aby bylo pozadí ostré, musí se relevantně vztahovat k fotografovanému objektu. Tak například: máte v plánu fotit hudebníka a bylo by vhodné fotit ho v prostředí, které se k jeho profesi bezprostředně vztahuje, včetně zákulisí, které nám bez příkras ukáže prostředí, ve kterém se pohybuje.

 

shutterstock_158138606

 

Na druhou stranu pokud si zkrátka přejete zachytit pěkný portér, pak pozadí nemusí být zas tak důležité, nicméně musí být snímek i tak doplnit, a to tím správným způsobem. Dobrým příkladem jsou plážové portrétní fotografie, kde se prostředí stává velmi důležitou součástí kompozice.

 

Nejjednodušším způsobem, jak docílit ostrosti u objektu i pozadí je použití širokoúhlého objektivu skrz nevelký otvor (f/8 je ideální). Měli byste být opatrní, vyvarovat se přílišné blízkosti a zahrnout tolik pozadí, kolik je možné.

 

Chcete-li pořídit fotografii, na níž bude pozadí kompletně rozmazané, pak pozadí samo o sobě není tak důležité. Nebude na něj zaostřeno, takže nikdo nebude moci s určitostí říci, co pozadí vlastně je. Důležité je, abyste umístili svůj objekt dál od pozadí. Pak vše, co potřebujete je tele objektiv s dostatečně otevřenou clonou a v případě, že je objekt dost daleko od pozadí – bude rozostřeno.

 

shutterstock_292493408

 

Tato technika funguje nejspolehlivěji s prvotřídními objektivy (kvůli maximální šíři otvoru, jímž proniká do fotoaparátu světlo). Ale portrétní fotografie samozřejmě bude fungovat i s objektivem 18 – 55mm, jejichž obvyklé maximální nastavení světelnosti je f / 5.6 – pouze musíte objekt přesunout dále od pozadí a dostat se k němu blíže.

 

Nezapomeňte, že mezi těmito dvěma extrémy existuje zlatá střední cesta, kdy je pozadí mírně rozostřené, stále rozpoznatelné, ale ne tak ostré, aby soupeřilo s hlavním objektem o pozornost.

 

Chystáte se fotit doma nebo venku?

Odpověď je v tomto případě důležitá, protože povede k další otázce: jakého světla bude na snímku využito?

 

Tak například interiér se skvěle hodí pro snímky focené v zimním období nebo dokonce v noci, kdy nemůžete spoléhat na počasí a na sluneční svit. I když můžete využít svého bydliště jako ateliéru, je dobré pozorně se dívat kolem sebe a budete se sami divit, kolik nádherných interiérů pro fotografování naleznete. Ku příkladu kavárny, bary, hotel atd. Poté, co najdete svoje interiérové místo, je jednoduché najít odpovědnou osobu a požádat o povolení k fotografování.

 

shutterstock_232570597

 

Jakmile najdete lokaci, budete se muset rozhodnout pro správné osvětlení. Je možné, že si vystačíte s přirozeným světlem, a to zejména v případě, že jsou v místě velká okna nebo jste-li vybaveni fotoaparátem, který dokáže dobře pracovat při vysokém ISU. Ve většině případech budete ale potřebovat asistenta s reflektorem.

 

Pokud se chystáte vzít své vybavení ven, pak otázka k osvětlení stále platí. Máte v úmyslu použit přirozené světlo? Asistent s reflektorem může být i tak k užitku. Pokud máte v úmyslu použití blesku nebo dokonce vlastními silami přemoci přirozené světlo, pak je třeba vzít v úvahu, zda máte k dispozici dostatek místa anebo zdali budete potřebovat pomoc. Přemýšlení o těchto praktických otázkách vám samotné fotografování velmi ulehčí.

 

A konečně se dostáváme k některým z mých oblíbených míst pro portrétování. Doufám, že některé z návrhů vám budou při hledání dokonalého pozadí užitečné.

 

shutterstock_248037082

 

Pláže: A to především kamenité pláže, skály a masivní pozadí. Klíčem k nalezení toho nejlepšího místa je fotografování ve zlaté hodince a využít tak nádherného kvalitního světla.

 

Zahrady nebo parky: Veřejné zahrady mohou být skvělým místem pro portrétní fotografii. Jsou obvykle upravené a najdeme v nich mnoho rozličných stromů a květin.

 

Městské či příměstské oblasti: Miluji bloudění po zajímavých městských částech, které si žijí svým životem. Je úžasné, kolikrát vám dokonale poslouží zeď (pokud není zrovna přetřená na bílo) nebo dveře.

 

Lesy: V případě zalesněných oblastí můžete zjistit, že se světlem je malý problém, přichází totiž seshora a výsledkem jsou tvrdé stíny kolem očí a nosu, a to i v případě, že je zataženo. Dobrým řešením je použití reflektoru nebo blesku. Věřte, že ačkoli nejsou světelné podmínky v lesích ideální, námaha stojí za to.

Obývák: nebo fotografického studio, kde můžete využít rozmanitý výběr fotopozadí z rozličných materiálů.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

dlouhá expozice

Správné fotografování dlouhé expozice

Určitě jste už někdy slyšeli o dlouhé expozici. Viděli jste fotografie od profesionálů, ale nedaří se vám je vyfotit stejně dokonale, jako jim? V tomhle článku se dozvíte vše, co k fotografování dlouhé expozice potřebujete. Dozvíte se, jaké vybavení potřebujete a jak moc vám s focením pomůže.   Co je to dlouhá expozice? Je to […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 14.06.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Články Experimenty Inspirace na víkend Jak fotit Tipy & Návody V přírodě Ve městě Zajímavosti Základy

Sedm dní v novinkách z fotografie

První oficiální zprávy o Nikonu D4s Před pár týdny jsem v novinkách shrnul tužby a předpoklady žurnalistů týkající se nové vlajkové lodi mezi zrcadlovkami Nikonu. Včera byl v Tokiu poprvé oficiálně Nikon D4s představen. Pojďme se tedy společně podívat, v čem je lepší, než jeho předchůdce. V prvé řadě, ač má stejné rozlišení, 16MPx snímač není stejný jako v D4. […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 26.02.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky
Co dělat poté, co koupím objektiv a předtím, než ho začnu užívat

Co dělat poté, co koupím objektiv a předtím, než ho začnu užívat?

Takže jste si pořídili zbrusu nový objektiv, o kterém jste snili už dlouhou dobu – co teď? První přirozenou věcí je nasadit objektiv na tělo fotoaparátu a vyfotit pár zkušebních snímků. Ale ještě předtím je dobré udělat pár věcí, které vám vypomůžou udržet objektiv v naprosté čistotě a snížit úroveň frustrace v případě, že se […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 18.10.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
fauna

Tipy jak fotit faunu

Dnes tu máme pár tipů, které by se vám mohly hodit, jestli vašim cílem je se zlepšit ve fotografování fauny. Vybavení Jako u spousty dalších odvětví ve fotografii, také na fotografování fauny by jste měli mít nějaké to vybavení, které se k tomu hodí. Pokud fotíte divokou přírodu a nefotíte někde v zoo, kde jsou […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 31.08.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě