Hobit

7 fotografických prvků podle Hobita

Rubrika článkuExperimenty Tipy & Návody 05.01.2015

Zrovna včera jsem seděla uprostřed kina naprosto bez dechu. Nejen, že mě každý přesvědčoval o tom, že závěr celé trilogie není to pravé a je nutné ho téměř přetrpět – na třetí díl jsem ale i tak vyrazila, abych utišila svojí dušičku a film nezůstal v mé paměti bez konce. Jaké bylo překvapení, že jsem navzdory internetovým pseudo-recenzistům zůstala ohromena nad fantastickým finále. Může se zdát, že Hobit bude mít s tipy jak fotit jen pramálo společného, ale všimli jste si těch pitoreskních kamerových záběrů, při kterých tajíte dech a říkáte si, že na Zéland se proste jednou vydat musíte, a když tam okolo vás neprocválá čaroděj na chladnokrevníkovi, budete řádně zklamaní?

 Hobit

1. Dramatické osvětlení

Všimněte si, že ve většině scén je dramatické osvětlení klíčovým prvkem. Tzv. ploché osvětlení najdete v Hobitovi jen málokdy. To má za následek světlo mířené přímo na herce nebo dramatický přechod mezi snímaným objektem a pozadím. Například ve scénách, kde se objevuje Bilbo a Thorin Pavéza najdete na jejich obličejích dramatické přímé světlo. Existuje mnoho způsobů jak nechat dramatické osvětlení vyniknout a jak ho můžeme dosáhnout.

 Hobit

2. Černá a bílá

Dále si můžete všimnout že obrazy mají vynikající tonální rozsah. Scény z Hobita jsou na tomto založeny. Obrazy v sobě mají jak hlubokou čerň, tak výrazný svit. To je také jedním ze způsobů, jak se vyvarovat toho, že fotografie bude plochá. Netvrdím, že polovina fotografie by měla být ukryta v temnotě a ta druhá přesvícená. Stačí, když se budete obou barev jemně dotýkat.

 Hobit

3. Zajímavé popředí i pozadí

Dalším prvkem, který snímek skutečně vylepší je zajímavé popředí a pozadí – dvě věci, které je nutné si dopředu dobře rozmyslet, zvlášť pokud jste začínajícím fotografem. Nezřídka se totiž stává, že si fotograf zapomene dobře rozvrhnout snímek a až poté si všimne rušivého popředí nebo pozadí. Rozhodně to ale neznamená, že byste se jim měli vyhýbat! Jsou to výborné prostředky k dosažení ostřejšího obrazu. Podívejte se na jakýkoli snímek z filmu. Není snad pozadí zajímavé, vhodné a nepomáhá vyprávět celý příběh? To je přesně to, co chcete mít i ve svých fotografiích!

 Hobit

4. Unikátní úhly

Nebojte se vyzkoušet nové úhly. Je snadné uvíznout v rutině fotografování ze stejné výšky nebo úhlu. Nebojte se snímek okořenit něčím novým, můžete být šokováni. Zkuste fotit z výšky, ze země, zdálky i zblízka.

 Hobit

5. Barevnost

Buďte si dobře vědomi toho, jestli teplota i samotné barvy korespondují s náladou, kterou jste se rozhodli ve snímku zachytit. Jsou příliš světlé a zářivé nebo příliš ztlumené? Jak to ovlivní výsledný obraz?

 Hobit

6. Všimněte si oblohy

V případě, že fotografujete venku, považujte oblohu za použitelný zdroj světla a využijte ji ku svému prospěchu. Není to vždy možné, vzhledem k různému vybavení, požadovanému účinku nebo nastavení, ale existují způsoby, kterými lze mraky či modrou oblohu zachytit ukázkově. Můžete svoji pozornost věnovat obloze a subjekt osvětlit přídavným osvětlení, využijte HDR nebo najděte správnou expozici s denním světle. Nevyhýbejte se obloze, naučte se ji zkrotit. Všimněte si, jakého dramatu obloha do záběrů přidává.

 Hobit

7. Nepoužívejte nízkou hloubku ostrosti

Použití nízké hloubky ostrosti může mít skvělý vliv na portrétní fotku a mnohé další odvětví. To však neznamená, že je to jediné efektivní využití clony. Použijte vyšší hloubku ostrosti tak, aby pozadí účinně doplňovalo celý snímek. Přesvědčte se, že je ostrý opravdu celý snímek a naučte se v jakých situacích se hodí vyšší hloubku ostrosti použít.

Hobit

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Václav Chochola

Václav Chochola: libeňský odchovanec, který fotografoval Dalího

Není to tak dávno, co české zpravodajské servery obletěla zpráva s úmrtím fotografa Václava Chocholy. V roce 2005 jeho smrt oplakal nejeden Čech. A pokud nedošlo přímo na slzy, vyvstaly místo nich vzpomínky na klasika české portrétní fotografie, jemuž stál modelem i nejslavnější surrealista – Salvador Felip Jacint Dalí i Domènech. Václav Chochola se narodil […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 14.05.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Slavní fotografové
creative types

Typ vaší kreativity: Adobe Quiz

Přemýšleli jste někdy o tom, jaký je váš kreativní typ a potřebujete něco nebo někoho, kdo vás navede? Adobe pro vás má něco, co možná hledáte.   Adobe zahájil spolupráci s Carolyn Gregoire, která píše pro velké publikace, jako je například Time Magazine, HBR a Huffington Post a společně vytvořili tento kvíz. Je to jen pár […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 26.07.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Inspirace na víkend Zajímavosti
underwater

Tipy na focení pod vodou

Držte se v mělké vodě Na začátcích, kdy nemáte to nejlepší vybavení, ale i tak chcete dostat z focení maximum, je nejlepší fotit v mělké vodě, kde sluneční světlo dosáhne a osvítí vám celou kompozici. Čím jste hlouběji, tím více světla voda pohltí a vy budete nuceni použít umělé osvětlení. V mělké vodě se také […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 23.12.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit

TOP 10 odborných knih o fotografování

Na knižním trhu existují stovky, ba tisíce populárně-naučných publikací pojednávající o fotografiích, následných úpravách v post-procesu i o významných osobnostech světové i tuzemské fotografie. Právě kvůli množství knih, které jdou každý den do tisknu, není snadné zorientovat se mezi těmi vynikajícími, průměrnými a špatnými. I já jsem, jako knihomol a sysel, hledala v začátcích knihy, po […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 31.05.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti