Hobit

7 fotografických prvků podle Hobita

Rubrika článkuExperimenty Tipy & Návody 05.01.2015

Zrovna včera jsem seděla uprostřed kina naprosto bez dechu. Nejen, že mě každý přesvědčoval o tom, že závěr celé trilogie není to pravé a je nutné ho téměř přetrpět – na třetí díl jsem ale i tak vyrazila, abych utišila svojí dušičku a film nezůstal v mé paměti bez konce. Jaké bylo překvapení, že jsem navzdory internetovým pseudo-recenzistům zůstala ohromena nad fantastickým finále. Může se zdát, že Hobit bude mít s tipy jak fotit jen pramálo společného, ale všimli jste si těch pitoreskních kamerových záběrů, při kterých tajíte dech a říkáte si, že na Zéland se proste jednou vydat musíte, a když tam okolo vás neprocválá čaroděj na chladnokrevníkovi, budete řádně zklamaní?

 Hobit

1. Dramatické osvětlení

Všimněte si, že ve většině scén je dramatické osvětlení klíčovým prvkem. Tzv. ploché osvětlení najdete v Hobitovi jen málokdy. To má za následek světlo mířené přímo na herce nebo dramatický přechod mezi snímaným objektem a pozadím. Například ve scénách, kde se objevuje Bilbo a Thorin Pavéza najdete na jejich obličejích dramatické přímé světlo. Existuje mnoho způsobů jak nechat dramatické osvětlení vyniknout a jak ho můžeme dosáhnout.

 Hobit

2. Černá a bílá

Dále si můžete všimnout že obrazy mají vynikající tonální rozsah. Scény z Hobita jsou na tomto založeny. Obrazy v sobě mají jak hlubokou čerň, tak výrazný svit. To je také jedním ze způsobů, jak se vyvarovat toho, že fotografie bude plochá. Netvrdím, že polovina fotografie by měla být ukryta v temnotě a ta druhá přesvícená. Stačí, když se budete obou barev jemně dotýkat.

 Hobit

3. Zajímavé popředí i pozadí

Dalším prvkem, který snímek skutečně vylepší je zajímavé popředí a pozadí – dvě věci, které je nutné si dopředu dobře rozmyslet, zvlášť pokud jste začínajícím fotografem. Nezřídka se totiž stává, že si fotograf zapomene dobře rozvrhnout snímek a až poté si všimne rušivého popředí nebo pozadí. Rozhodně to ale neznamená, že byste se jim měli vyhýbat! Jsou to výborné prostředky k dosažení ostřejšího obrazu. Podívejte se na jakýkoli snímek z filmu. Není snad pozadí zajímavé, vhodné a nepomáhá vyprávět celý příběh? To je přesně to, co chcete mít i ve svých fotografiích!

 Hobit

4. Unikátní úhly

Nebojte se vyzkoušet nové úhly. Je snadné uvíznout v rutině fotografování ze stejné výšky nebo úhlu. Nebojte se snímek okořenit něčím novým, můžete být šokováni. Zkuste fotit z výšky, ze země, zdálky i zblízka.

 Hobit

5. Barevnost

Buďte si dobře vědomi toho, jestli teplota i samotné barvy korespondují s náladou, kterou jste se rozhodli ve snímku zachytit. Jsou příliš světlé a zářivé nebo příliš ztlumené? Jak to ovlivní výsledný obraz?

 Hobit

6. Všimněte si oblohy

V případě, že fotografujete venku, považujte oblohu za použitelný zdroj světla a využijte ji ku svému prospěchu. Není to vždy možné, vzhledem k různému vybavení, požadovanému účinku nebo nastavení, ale existují způsoby, kterými lze mraky či modrou oblohu zachytit ukázkově. Můžete svoji pozornost věnovat obloze a subjekt osvětlit přídavným osvětlení, využijte HDR nebo najděte správnou expozici s denním světle. Nevyhýbejte se obloze, naučte se ji zkrotit. Všimněte si, jakého dramatu obloha do záběrů přidává.

 Hobit

7. Nepoužívejte nízkou hloubku ostrosti

Použití nízké hloubky ostrosti může mít skvělý vliv na portrétní fotku a mnohé další odvětví. To však neznamená, že je to jediné efektivní využití clony. Použijte vyšší hloubku ostrosti tak, aby pozadí účinně doplňovalo celý snímek. Přesvědčte se, že je ostrý opravdu celý snímek a naučte se v jakých situacích se hodí vyšší hloubku ostrosti použít.

Hobit

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

jak fotit svatbu

Jak fotit svatbu

Svatební období je v plném proudu! Troubení bavoráků, z oken prší rýže, na silnicích se válí plechovky, které se utrhly z provázků navázaných za autem, te si 10 tipů pro lepší fotografie! 1. Vytvořte si „foto-seznam“! Jeden z neužitečnějších tipů, které jsem kdy dostal k fotografování svateb. Sepište si dopředu co přesně byste chěli během […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 16.05.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi
Jak fotit šperky

Jak fotit šperky

Focení šperků je jednou z nejnáročnějších oblastí fotografie, vzhledem k jejich velikosti a prvkům, které fotograf musí zachytit. Osvětlení, pozadí a unikátní pojetí je klíčem k úspěchu vytvoření atraktivního snímku. Ať je váš fotoaparát plně automatický či si na něm můžete nastavit v podstatě cokoliv chcete – v obou případech můžete vytvořit skvělé vyšperkované fotografie. 1. […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 07.08.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Doma Jak fotit
Záblesková světla

Několik tipů na co si dát pozor při zařizování vašeho 1. ateliéru

Mám prostor o velikosti cca 4×6 m a chci si koupit nějaká záblesková světla, poraďte mi, jáká jsou pro mne nejlepší ?   Na tuto otázku, tak jak je položena, se v podstatě odpovědět nedá. Např. v ateliéru o rozměrech 2×3 až 12×30 m můžeme úspěšně fotografovat se záblesky o stejném výkonu, v některém případě se […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 11.03.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Jak fotit
Daniela Haubertová

„Modelky preferuji přirozené, které se příliš nelíčí“, říká Daniela Haubertová

  Pro jihlavskou fotografku Danielu Haubertovou alias Dannie není focení prací, ale zálibou. Věnuje se portrétování žen v exteriéru, květiny a stromy jsou nedínou součástí jejích pohádkových snímků. Modelky si ji vyhledávají samy, třeba na jejím facebookovém profilu MyDannie.     Jak vypadaly vaše fotografické začátky, jak dlouho fotografujete portréty? Čas běží rychle, tak už to nějaký […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 10.11.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory