S jakým objektivem fotit svatby

S jakým objektivem fotit svatby? (Nikon)

Rubrika článkuJak fotit 20.09.2015

Jaké jsou nejlepší objektivy od Nikonu, se kterými se vydat fotografovat svatbu? Tento článek je mým osobním rozvitým názorem, a proto ho nemusí všichni považovat za bernou minci, nicméně vycházím ze zkušeností a pokusím se vám vysvětlit jaký objektiv a proč v konkrétních situacích používám. Pro začátečníky máme kurz fotografování Zrcadlovka od A do Z.

 

shutterstock_151832219

1) Nikon 50mm f/1.4G AF-S

Prvním na seznamu je můj nejoblíbenější objektiv Nikon 50mm f/1.4G AF-S. Proč nejoblíbenější? Je ostrý, barevný, lehký a vytvoříte s ním vynikající bokeh.

 

Ideálně vynikne tato ohnisková vzdálenost na full-frame těle. Je ideální k zachycení dechberoucích portrétů i celého těla, pokud si od objektu trochu poodstoupíte. Funguje také na fotoaparátech DX, ačkoliv ohnisková vzdálenost zde může být o něco delší, což je jistě nevýhodou ve stísněných prostorách. Kdybych měla povolenou používat na svatbách pouze jediný objektiv, jistě by to byl právě tento.

shutterstock_130000925

2) Nikon 85mm f/1.4D/G

Pokud se poohlížíte po nejlepším krémovém bokehu, podívejte se na Nikon 85mm f/1.4G nebo na starší Nikon 85mm f/1.4D, druhým nejlepším objektivem pro svatební fotografování. Většina fotografů spojuje pojem bokeh právě s tímto sklem, a to právem. Jedná se totiž o krále rozostřeného pozadí. Je to také jeden z nejostřejších objektivů od Nikonu, produkující skvělé výsledky se světelností f/1.4.

 

S použitím maximální clony je hloubka ostrosti tak „mělká“, že pokud stojíte blízko k člověku a fotografujete jeho oko, nos je rozostřen.

 

3) Nikon 70-200mm f/2.8G VR II

Po objektivu Nikon 70-200mm f/2.8G VR II jsem sáhla téměř okamžitě, jak se dostal na trh. Nejkrásnější věcí na tomhle skle je to, že vám dává tolik ohniskové vzdálenost na hraní.

 

Při fotografování s pevnými skly, jako je Nikon 50mm nebo 85mm musíte přijít do přímého kontaktu s lidmi, jelikož objektivy postrádají zoom a vy se k nim tudíž musíte přiblížit fyzicky. Nikon 70-200mm je umožňuje zachytit aniž byste na sebe upozorňovali. Je to velmi univerzální objektiv a funguje skvěle se všemi telekonvertory od Nikonu, pokud máte pocit, že ohnisková vzdálenost není dostatečná. Ostrost a barva jsou vynikající při všech ohniskových vzdálenostech a bokeh je taktéž vynikající. Nicméně zapomeňte na to, že byste celou svatbu nafotili pouze s tímto fotoaparátem. Zaručuji vás, že vás pak budou pekelně bolet záda, neboť se jedná o těžší sklo.

shutterstock_117996736

4) Nikon 24mm f/1.4G AF-S

Pokud chcete vidět ten nejostřejší objektiv, co kdy Nikon vyrobil, dobře si prohlédněte Nikon 24mm f/1.4G! Tento klenot jsem nevyndala z fotobrašny od chvíle, kdy jsem si ho koupila. Byl mi nápomocný téměř při všech fotografováních, včetně přírody a svatby. Tato ohnisková vzdálenost je velmi užitečná zejména při fotografování skupin nebo při práci v těsných prostorách.

 

I když není navržen pro perfektní portrétní fotografie, tak jako 85mm nebo 70-200mm, se svou světelností pro vás udělá maximum. Stejně jako ostatní pevné objektivy svěle zvládá zhoršené světelné podmínky, a to především ke konci svatby, kdy se množství okolního světla snižuje.

 

5) Nikon 24-70mm f/2.8G

Nikon 24-70mm f/2.8G byl můj neoblíbenější objektiv pro fotografování krajiny. Od té doby uteklo už mnoho času. I když není tak ostrý jako Nikon 24mm f/1.4G a malinko zkresluje, jeho univerzálnost tyto problémy kompenzuje. Znovuobjevila jsem ho při fotografování osob a jsem velmi spokojená s barevnými snímky, které dokáže vytvořit. Rozhodně to není objektiv, který izoluje předmět od pozadí a vytváří krásný bokeh, nicméně pokud se k objektu dostanete dostatečně blízko, clonu nastavíte na f/2.8 a ohnisko 35mm, dosáhnete velmi působivých výsledků.

 

 

 

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak na rozmazané snímky? Foťák Lytro!

Určitě se vám už někdy stalo, že jste přišli z foto lovu a doma zjistili, že ty nejlepší fotky máte rozmazané. Co s tím? Samozřejmě je možné ještě něco doladit ve Photoshopu ale na extrémě rozmazané fotky ani ten nestačí. Pak by se vám hodila technologická vymoženost jménem Lytro. Tento fotoaparát umí vyfotit a ostříte […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 22.04.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky
Fotomodeling

Chci být modelkou. Jak na to?

Jak se stát modelkou? To je otázka, kterou si jistě pokládáte i vy, pokud zvažujete vstoupit do velkého světa modelingu. Jaké požadavky musí modelka splňovat, aby se prosadila? Co se od ní očekává a jak vlastně určit, která žena se může stát modelkou? Není to zase tak složité, a přitom nerozhoduje jenom výška nebo míry! Jak […]

Autor článku Šárka Datum článku 13.01.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotomodeling
Úprava fotografií

Úprava fotografií – 5 nejlepších programů zdarma (část 1)

1. Pixlr: Náhrada za Photoshop? Proč ne!  Pokud chcete používat základní funkce Photoshopu, lze doporučit právě Pixlr. Tento cloudový program (to znamená, že je spuštěný na jiném počítači, vy vidíte na monitoru pouze jeho ovládací prostředí) je velmi rychlý. I JPG ve velkém rozlišení načítá snad rychleji než Photoshop na vašem počítači…    Pokud máte […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 02.10.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Úprava fotografií
portrét

Tipy jak na portréty

Zkoušeli jste někdy fotit portréty a měli pocit, že tomu něco chybí? Nebo snad chcete teprve začít a nevíte, jak na to? Myslím si, že žádný učený z nebe nespadl a proto tady pro vás máme pár tipů, které by se vám mohly hodit. Zaostřete správně Někdy i taková primitivní věc, jako je zaostření na […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 28.09.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Články Experimenty Inspirace na víkend Jak fotit Lidi Tipy & Návody Základy