Sigmácké zkratky

Soňácké zkratky

Rubrika článkuJak fotit 08.09.2015

Stále pokračujeme ve snaze poskytnout vám ucelenou a přehlednou databázi se všemi potřebnými informacemi o zkratkách na různých objektivech od různých výrobců. Za námi jsou ti největší z výrobců, mezi nimi například Canon, Nikon nebo Sigma. A před námi je poslední – Sony.

 

Za zmínku stojí poměrně zvláštní vztah Sony vůči německému legendárnímu výrobci objektivů Carl Zeiss. Pokud je mi známo (a prosím opravte mne, pokud se mýlím), objektivy Sony-Zeiss nejsou veskutečnosti konstruovány Carl Zeiss. Ten je pouze schválil jako dost dobré na to, aby nesly jeho jméno. V každém případě jsou tyto objektivy oficiálně podporovány, vyráběny a distribuovány firmou Sony. Sony a Zeiss tak sdílejí určité zkratky, označení. V tomto článku se budu soustředit pouze na moderní objektivy Sony.

 

shutterstock_207577981

1) Formátové zkratky

SAL (Sony Autofocus Lens) 

Objektivy, označené touto zkratkou jsou speciálně navržené pro fotoaparáty s bajonetem „A“.

 

DT (Digital Technology)

Technologická specializace objektivů určených pro fotoaparáty se snímačem APS-C. Takové objektivy nepokrývají 35milimetrový senzor podobně jako objektivy Nikon DX, Canon EF-S a Sigma DC.

 

SEL

Jedná se o specializaci objektivů na bajonet s označením „E“. Například objektiv Sony E 16-50mm f/3.5-5.6 PZ SSM.

 

FE

Objektivy, které pokrývají 35mm snímač a jsou navrženy tak, aby mohly být používány s full-frame bezzrcadlovkami, jako je Sony Alpha A7.

 

E

Objektivy navržené pro bezzrcadlovky Sony s APS-C senzorem, jako je Sony Alpha A6000.

 

 

2) Zkratky tříd a technologie objektivů

G (Gold)

Zlatá řada. Zkrátka ty nejlepší, nejkvalitnější a nejdražší profesionální objektivy, které jsou u Sony k dostání.

 

ZA (Zeiss Alpha)

Značkové objektivy Zeiss kontruované pro Sony, které co do kvality soupeří s kategorií Gold. Během svého bádání napříč technologiemi Sony jsem zjistila, že objektivy Zeiss nejsou ve skutečnosti navrženy přímo společností Zeiss, nýbrž pouze odsouhlaseny podle jejich vysokých standardů.

 

SSM (SuperSonic Motor)

Ultrazvukový motorek využívaný pro extrémně rychlé a tiché ostření.

 

SAM (Smooth Autofocus Motor)

Motorek používaný v některých levnějších objektivech vyráběných od roku 2009. Je uspokojivě rychlý i tichý, nicméně nedosahuje kvalit SSM.

 

OSS (Optical SteadyShot)

Neboli optický stabilizátor obrazu, tzn. že objektiv má optickou stabilizaci. Tuto funkci postrádají Sony Alpha, jelikož Sony preferuje používání stabilizátorů na bázi IS s DSLR a SLT fotoaparáty.

 

PZ (Power Zoom)

Představuje objektivy, které mají vestavěné motorky pro provoz optického zoomu. Jsou velmi užitečné při záznamu videa, jelikož přiblížení je díky Power Zoomu velmi plynulé.

 

ED (ExtraLow Dispersion)

Stejně jako u objektivů jiných výrobců znamená tato zkratka extrémně nízký rozptyl světla díky skleněným prvkům vně objektivu. Tato funkce slouží k minimalizování chromatické aberace.

 

 

3) Speciální zkratky

TC (Tele Converter)

Tyto objektivy jsou určeny ke zvýšení ohniskové vzdálenost (a snížení maximální clony) při použití teleobjektivů.

 

Fisheye

Jak už asi víte, objektivy typu rybí oko poskytují extrémně široký zorný úhel (180 stupňů u nich není nic neobvyklého). To, co je odlišuje od ostatních objektivů je velmi silné a jedinečné zkreslení.

 

Pancake

Objektivy od Sony, u kterých se předně dbalo na extrémně kompaktní rozměry a nízkou hmotnost.

 

Macro

Jako objektivy od všech ostatních výrobců, jsou i Macro objektivy od Sony určené na extrémní zvětšení. Je třeba podotknout, že pokud je Sony objektiv takto označen, dosáhne zvětšení 1 : 1.

 

STF (Smooth Transition Focus)

Takový objektiv poskytuje extrémně hladké, ba přímo hedvábné rozostření světel.

 

 

4) Příklad

To by bylo vše ke zkratkám. Teď se podíváme na použití v praxi – a jako příklad si vezmeme objektiv 70-300mm F4.5-5.6 G SSM.

 

9b3da9579c02c812cb441cba6498b9ba

 

Objektiv má samozřejmě proměnlivou ohniskovou vzdálenost, a to mezi 70 a 300mm. Maximální clona je f/4.5. Písmeno G vypovídá o tom, že se jedná o řadu „Gold“. SSM znamená, že objektiv má ultrazvukový motor pro provoz automatického ostření.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

prskavky

Tipy a triky na focení portrétů

Baví vás kreativní fotografie jiných fotografů? Proč je nezkusíte i vy? V dnešním článku najdete pár skvělých tipů, jak mít opravdu originální fotografie:) Není na tom nic těžkého, fotit můžete i doma!   Umělý déšť Chcete na fotografii déšť, ale předpověď hlásí jen hezké počasí? Nevadí, můžete si ho vyrobit i sami a pořád bude […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 17.05.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
lowkey

Tipy jak fotit Low Key

Focení low key je jednou z nejnáročnějších forem fotografie. To, co se nám na low key líbí, je, že přidává do fotografie drama a emoce.   Co budete potřebovat: Fotoaparát Stativ (nebo stabilní povrch) Dva zdroje světla (jedno zábleskové a jedno trvalé) Černé pozadí       Nastavení fotoaparátu: Nastavení foťáku záleží na vás, jako […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 23.09.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit

12 tipů na dárky pro vášnivé fotografy

Je těžké uvěřit, že Vánoce se opět nezadržitelně blíží. Někdy přichází nápady časem, a to během celého roku, ale mnoho lidí má vybírání dárků spjaté s napnutými nervy a skličujícím pocitem, když jste obklopeni nezadržitelným davem uprostřed obchodního centra. Takže vám předkládáme seznam dárků pro vášnivé fotografy, které seženete i na poslední chvíli a garantujeme […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 08.12.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
Jak fotit texturu

Jak fotit texturu

Fotografování textur může být zábavou, výzvou, ale také celkem lukrativní job. Jedna z nejskvělejších věcí na texturách je, že jsou k nalezení vlastně všude. Sedíte u počítače, otočíte hlavou doprava a já vám můžu zaručit, že vidíte alespoň deset potencionálních textur. Kromě jiného může fotografování textur povýšit obyčejnou scenérii na něco vizuálně zajímavějšího.  1. Textury […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 19.08.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě Ve městě