Sigmácké zkratky

Soňácké zkratky

Rubrika článkuJak fotit 08.09.2015

Stále pokračujeme ve snaze poskytnout vám ucelenou a přehlednou databázi se všemi potřebnými informacemi o zkratkách na různých objektivech od různých výrobců. Za námi jsou ti největší z výrobců, mezi nimi například Canon, Nikon nebo Sigma. A před námi je poslední – Sony.

 

Za zmínku stojí poměrně zvláštní vztah Sony vůči německému legendárnímu výrobci objektivů Carl Zeiss. Pokud je mi známo (a prosím opravte mne, pokud se mýlím), objektivy Sony-Zeiss nejsou veskutečnosti konstruovány Carl Zeiss. Ten je pouze schválil jako dost dobré na to, aby nesly jeho jméno. V každém případě jsou tyto objektivy oficiálně podporovány, vyráběny a distribuovány firmou Sony. Sony a Zeiss tak sdílejí určité zkratky, označení. V tomto článku se budu soustředit pouze na moderní objektivy Sony.

 

shutterstock_207577981

1) Formátové zkratky

SAL (Sony Autofocus Lens) 

Objektivy, označené touto zkratkou jsou speciálně navržené pro fotoaparáty s bajonetem „A“.

 

DT (Digital Technology)

Technologická specializace objektivů určených pro fotoaparáty se snímačem APS-C. Takové objektivy nepokrývají 35milimetrový senzor podobně jako objektivy Nikon DX, Canon EF-S a Sigma DC.

 

SEL

Jedná se o specializaci objektivů na bajonet s označením „E“. Například objektiv Sony E 16-50mm f/3.5-5.6 PZ SSM.

 

FE

Objektivy, které pokrývají 35mm snímač a jsou navrženy tak, aby mohly být používány s full-frame bezzrcadlovkami, jako je Sony Alpha A7.

 

E

Objektivy navržené pro bezzrcadlovky Sony s APS-C senzorem, jako je Sony Alpha A6000.

 

 

2) Zkratky tříd a technologie objektivů

G (Gold)

Zlatá řada. Zkrátka ty nejlepší, nejkvalitnější a nejdražší profesionální objektivy, které jsou u Sony k dostání.

 

ZA (Zeiss Alpha)

Značkové objektivy Zeiss kontruované pro Sony, které co do kvality soupeří s kategorií Gold. Během svého bádání napříč technologiemi Sony jsem zjistila, že objektivy Zeiss nejsou ve skutečnosti navrženy přímo společností Zeiss, nýbrž pouze odsouhlaseny podle jejich vysokých standardů.

 

SSM (SuperSonic Motor)

Ultrazvukový motorek využívaný pro extrémně rychlé a tiché ostření.

 

SAM (Smooth Autofocus Motor)

Motorek používaný v některých levnějších objektivech vyráběných od roku 2009. Je uspokojivě rychlý i tichý, nicméně nedosahuje kvalit SSM.

 

OSS (Optical SteadyShot)

Neboli optický stabilizátor obrazu, tzn. že objektiv má optickou stabilizaci. Tuto funkci postrádají Sony Alpha, jelikož Sony preferuje používání stabilizátorů na bázi IS s DSLR a SLT fotoaparáty.

 

PZ (Power Zoom)

Představuje objektivy, které mají vestavěné motorky pro provoz optického zoomu. Jsou velmi užitečné při záznamu videa, jelikož přiblížení je díky Power Zoomu velmi plynulé.

 

ED (ExtraLow Dispersion)

Stejně jako u objektivů jiných výrobců znamená tato zkratka extrémně nízký rozptyl světla díky skleněným prvkům vně objektivu. Tato funkce slouží k minimalizování chromatické aberace.

 

 

3) Speciální zkratky

TC (Tele Converter)

Tyto objektivy jsou určeny ke zvýšení ohniskové vzdálenost (a snížení maximální clony) při použití teleobjektivů.

 

Fisheye

Jak už asi víte, objektivy typu rybí oko poskytují extrémně široký zorný úhel (180 stupňů u nich není nic neobvyklého). To, co je odlišuje od ostatních objektivů je velmi silné a jedinečné zkreslení.

 

Pancake

Objektivy od Sony, u kterých se předně dbalo na extrémně kompaktní rozměry a nízkou hmotnost.

 

Macro

Jako objektivy od všech ostatních výrobců, jsou i Macro objektivy od Sony určené na extrémní zvětšení. Je třeba podotknout, že pokud je Sony objektiv takto označen, dosáhne zvětšení 1 : 1.

 

STF (Smooth Transition Focus)

Takový objektiv poskytuje extrémně hladké, ba přímo hedvábné rozostření světel.

 

 

4) Příklad

To by bylo vše ke zkratkám. Teď se podíváme na použití v praxi – a jako příklad si vezmeme objektiv 70-300mm F4.5-5.6 G SSM.

 

9b3da9579c02c812cb441cba6498b9ba

 

Objektiv má samozřejmě proměnlivou ohniskovou vzdálenost, a to mezi 70 a 300mm. Maximální clona je f/4.5. Písmeno G vypovídá o tom, že se jedná o řadu „Gold“. SSM znamená, že objektiv má ultrazvukový motor pro provoz automatického ostření.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Fotomodeling

Jak poznáte seriózního fotografa?

Ve fotomodelingu je klíčové získat kvalitní fotografie pro svou prezentaci. K nim však potřebujete dobrého fotografa, který vás nafotí. Jak takového fotografa sehnat a kde? A podle čeho je nutné vybrat, abyste nenaletěly podvodníkovi?   Přestože je fotomodeling branže, ve které se zná každý s každým a nikdo nezná nikoho, ne všem fotografům jde jenom […]

Autor článku Šárka Datum článku 02.02.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotomodeling
giraffe

Tipy jak ve fotografii zachytit humor

Každý z nás má jiný smysl pro humor. Vtipná fotografie je proto docela obtížný žánr. Existuje pár tipů, které vám můžou pomoci udělat vás obsah více zábavnější.    Sledujte své okolí a objevte vzrušující a veselé okamžiky   Vtipné fotografie zvířat jsou vzácné, protože neposlouchají naše pokyny. Jejich nepředvídatelnost z nich dělá důležitou část vtipné fotografie, […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 12.01.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Fotograf

10 neuvěřitelných rysů fotografa podle Hollywoodu

Už jste někdy viděli postavu fotografa ve filmu? Pravděpodobně šlo o muže, fotoreportéra pohybujícího se ve válečné zóně a neohroženě odhalujícího „pravdu“, hrdě kráčejícího vstříc zlatým hollywodským klišé. Co takovému hrdinovi nemůže rozhodně chybět? 1. Drsný fešný vzhled Tak tohle je samozřejmostí. Jsme banda pozoruhodně hezkých lidí, proti tomu nelze klást žádné argumenty! Pojďme dál…   2. Bezedný […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 31.08.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
Jaroslav Rössler

Jaroslav Rössler – Král české avantgardy

Dnes doplníme trojici prvorepublikových fotografů o čtvrtého umělce – Jaroslava Rösslera, žáka Františka Drtikola a taktéž jednoho z fotografů, který stál u zrodu české avantgardy. Jaká byla hlavní Rösslerova představa o tom, co je vlastně umění a jak ho sám vnímal?     Jaroslav Rössler se narodil na jaře roku 1902, přesněji 25. května ve […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 31.03.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Slavní fotografové