lowkey

Tipy jak fotit Low Key

Rubrika článkuJak fotit 23.09.2019

Focení low key je jednou z nejnáročnějších forem fotografie. To, co se nám na low key líbí, je, že přidává do fotografie drama a emoce.

 

Low Key

Co budete potřebovat:

Fotoaparát

Stativ (nebo stabilní povrch)

Dva zdroje světla (jedno zábleskové a jedno trvalé)

Černé pozadí

Low Key

 

 


 

Nastavení fotoaparátu:

Nastavení foťáku záleží na vás, jako fotografovi. Pro low key doporučuji, abyste začali s nižším clonovým číslem – dostanete tak dovnitř hodně světla a pak už jen clonové číslo zvyšujte, podle toho, jak moc tmavou fotku chcete. Při focení low key je lepší použít rychlejší čas závěrky.

 

Nemyslete si, že tato technika je omezena pouze na černobílé fotografie. Někdy barvy opravdu oživí vaše fotografie.

 

Pro získání toho nejlepšího z low key, musíte myslet i na to, že toho na fotografii bude vidět velmi málo. Proto je důležité přemýšlet nad tím, kterou část předmětu/modelky chcete nasvítit a kterou naopak nechat ve tmě. Neměli byste zastínit tu část předmětu, kterou chcete divákovi něco říct.

 

Low Key

 

 


 

Low Key tipy

Při focení low key, musíte fotit na tmavém pozadí. Zde je několik tipů, jak toho dosáhnout:

 

Zaprvé, použijte černé fotopozadí . To je asi ten nejjednodušší způsob, jak mít co nejčernější pozadí.

 

Zadruhé, posuňte modelku/předmět dopředu, dál od pozadí. Čím méně světla na pozadí dopadá, tím tmavší bude. 

 

Zatřetí, nastavte hodnotu Iso na co nejnižší to jde. Fotografie bude bez šumu a pro náš problém to bude praktické. Nebudete mít ve fotografii moc světla.

 

Nakonec, můžete si vše trénovat na věcech jako je medvídek nebo ovoce.

Pokud vaše pozadí prosvítá, nedělejte si starosti. Dá se to upravit v postprodukci pomocí štětce a ztmavením pomocí levelů.

 

Low Key

 

 


 

Osvětlení

Neexistuje žádná “správná” strana,ze které objekt nasvítit. Je to jen na vás, jako fotografovi, jak se rozhodnete, Nejlepší je si objekt pořád posouvat a tím zjistit, co se vám líbí a vyhovuj nejvíce. Já osobně světla umísťuji ze stran za objekt, cca v úhlu 45 stupňů – dosáhnu tím největšího kontrastu.

 

Low Key

 

 


 

Půl na půl

Když fotíte objekt ze strany, budete muset experimentovat s umístěním světel, v závislosti na tom, kam světlo dopadá. Jestliže je jedna strana objektu kompletně tmavá, nazývá se to rozdělené osvětlení.

 

Nicméně, většina low key fotografů volí také Rembrandtovské svícení, pojmenované podle nizozemském malíři, kde na tmavou stranu objektu dopadá trojúhelník světla. Tento styl svícení vytváří záchytné světlo v oku na tmavé části obličeje. Díky tomu fotografie vypadá efektivněji.

 

Změnou polohy objektu i světla můžete do fotografie přidat několik zajímavých tvarů. Objekt se nemusí přímo dívat do kamery, focením z profilu můžete vytvořit více abstraktní fotografii, hlavně když můžete manipulovat se světlem.

 

Low Key

 

 


 

 

Tvrdé světlo = tvrdé stíny

Jako fotograf, určitě často slyšíte, že byste se měli vyhnout ostrým stínům, hlavně při focení portrétu. Při focení low key máte perfektní šanci porušit tato pravidla a vytvořit své vlastní hranice.

 

Nicméně, pamatujte, že váš hlavní cíl je zvýraznit určitou část vašeho objektu – nechcete ztratit účel záběru. Můžete toho dosáhnout manipulováním vašeho objektu a světla, tak, aby se stíny ztrácely na správném místě. Tímto získáte dramatické a tmavé fotografie, které právě chcete.

Low Key

 

 


Také se připojíte k temné straně?

Doufám, že ve vás tento článek zaujal a Low Key si také vyzkoušíte. Ukažtenám vaše výsledky v komentářích zde nebo na našem facebooku. 🙂

Komentáře

Autor článku

Kristýna Snášelová

Studentka oboru Fotografie na střední škole Art Econ. V budoucnu bych se ráda věnovala focení svateb, tak mi držte palce. :)

 

Mohlo by vás zajímat

8 bezplatných foto-editorů

7 nejlepších bezplatných programů pro úpravu fotografií

Úprava fotografií je v digitální současnosti absolutně nezbytná. V paměti mi uvízla věta slovenského fotografa Rado Adámka, se kterým jsem minulý rok dělala rozhovor, a ta zněla přesně takto: „Že dobrá fotka nepotřebuje retuš? Ti co to píšou spíš nevědí, jak správně používat Photoshop.“   Proč upravovat fotky? Mnoho začínajících fotografů se právě za větu, že […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 19.02.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Úprava fotografií
Photon Europe

Vánoční akce na fotovybavení

Ke každé objednávce blesků CALER pro CANON, nebo NIKON (Běžná cena:4 490 Kč bez DPH ….. 5 433 Kč včetně DPH)  si od 17. do 31.12. 2018 si můžete vybrat z těcho dvou bonusů: – buď ZDARMA TR-611/612 ODPALOVAČ v hodnotě 2.490,- Kč, nebo SLEVA na blesk 1.210,- Kč Pro uplatnění slevy vybraný typ bonusu […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 18.12.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Youpic

Nejlepší sociální média pro fotografy

Dnes je více než kdy jindy k dispozici několik příležitostí pro fotografy na to, aby se zviditelnila jejich tvorba. V tomto článku najdete 8 nejlepších platforem, které vám pomohou vaše fotografie zviditelnit.   Pravidelné zveřejňování vašich prací v online komunitě, je jedním z nejlepších způsobů, jak získat pozornost.   Spíše než zveřejňování každé fotografie, kterou […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 13.08.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Články Inspirace na víkend Jak fotit Zajímavosti

Ultimátní zápas na vltavském meandru: Mobil vs. zrcadlovka

Sleduji profil pana Šibíka, foto reportéra, který zásobuje svůj facebook fotografiemi z mobilu. Občas se u jeho fotky vyskytne komentář ve stylu: „Na mobil? To si snad děláte srandu pane Šibíku…“. Omlouvám se ale toto je názor z roku „sakra“. Mobilní telefony mají dnes skvěle doladěné fotoaparáty a jsou v mnoha ohledech lepší, než tahat […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 23.07.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti