Používáte ve svých fotografiích posvátnou vertikalitu

Používáte ve svých fotografiích posvátnou vertikalitu?

Rubrika článkuJak fotit 17.07.2014

Je jedno, jestli fotíte na kompakt nebo zrcadlovku. Tady se budeme bavit o kompozici. A ta se týká všech. Hipstra s instagramem v mobilu i profíka s vybavením v hodnotě stáda andaluzských koní! 

Proč je vertikalita posvátná? 

Vertikalita fascinovala lidstvo od nepaměti. Vzpomeňte si na Stonehenge. Tehdejší lid musel mít extrémně vážný důvod, aby se dřeli se vztyčováním ležících kamenů… Gotika. Vysoké vertikální linie chrámů v nás vyvolávají pocit vlastní malosti a nutí k uznání „boží nedosažitelnosti“. Homo erectus… My sami jsme se vztyčili. My sami jsme toužili po tom být ve vertikální poloze, i když stabilnější by bylo chodit po 4. Pojďme tedy využít tohoto principu vertikality i na fotografiích! 

 

shutterstock_297744227

Fotit na výšku nebo na šířku? 

V době monitorů je vhodnější spíše fotografie na šířku (moje zkušenost při práci pro klienty). Otočením fotoaparátu na výšku ale umožníte vertikální liniím vyniknout ve vlastní délce. Oproti horizontálním formátu se můžete připravit o jednu výhodu. Pokud budou vertikální linie vstupovat do obrazu „od nikud“ a opět mizet v horní části rámu, získají na důležitosti. Působí tak velké, že se nevejdou do rámu.

Při focení vertikality si zajistěte dostatečná počet verikálních linií vedle sebe

 

Chce to rovnoběžnost!

Sbíhající se linie jsou častý nešvar při focení architektury a dokonale naruší každou fotografii. Věnujte proto pozornost tomu, aby vaše vertikální linie byly rovnoběžné. Pokud se vám bortí linie na fotkách, musíte se dostat o něco výš, změnit ohniskovou vzdálenost a nebo narovnávat ve Photoshopu! 

Pozor na pravidla kompozice

Pravidla kompozice nám praví, že není možné půlit fotografii jakoukoli linií. Při focení krajiny to znamená, že horizont by měl být ve zlatém řezu a nikoli uprostřed. Při focení vertikality je zase lepší umístit vertikální linii do 1/3 obrazu a nikoli doprostřed. Výjimka ale potvrzuje pravidlo. 

Moje jediný přání je opakování…

Opakující se linie jsou to nejlepší. Pokud najdete takový vzor, vytahujete fotoaparát a fotíte! Bambusový háj, hustý les, Main Point Karlín… To je to co hledáme! 

Komentáře

Autor článku

Filip Obr

Autor článku je Filip Obr contributor New Yorské fotobanky Shutterstock. Jeho webové stránky jsou interiérový fotograf

 

Mohlo by vás zajímat

světelný řetěz

100 věcí, které jsem se naučila o fotografování

Od doby, kdy jsem do rukou poprvé vzala fotoaparát jsem se naučila pár věcí, o které bych se s vámi dnes ráda podělila. Tyhle poznatky mě totiž velmi obohatily, a proto doufám, že je i vy shledáte inspirujícími.   1. Nikdy nefotografuj proto, abyste ses stal slavným. 2. Uživej si to, co fotíš. 3. Na […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 09.02.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Jak fotit ohňostroj

Jak fotit ohňostroj

Vánoce utekly jako voda a máme tu zase nový rok, který budou jako již každoročně doprovázet ohňostroje. Dle našich typů můžete vykouzlit krásné ohňostrojové fotografie a rozhodně při tom nepřijdete o prsty. 🙂   1. Důležitý je stativ Ve většině případů se Vám nepodaří udělat vynikající fotografie ohňostroje bez stativu. Zde není ani tak důležitá […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 30.12.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Ve městě
S jakým objektivem fotit svatby

S jakým objektivem fotit svatby? (Nikon)

Jaké jsou nejlepší objektivy od Nikonu, se kterými se vydat fotografovat svatbu? Tento článek je mým osobním rozvitým názorem, a proto ho nemusí všichni považovat za bernou minci, nicméně vycházím ze zkušeností a pokusím se vám vysvětlit jaký objektiv a proč v konkrétních situacích používám. Pro začátečníky máme kurz fotografování Zrcadlovka od A do Z. […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 20.09.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Jak fotografovat

Tady je 7 nejlepších návodů, které pomohly s fotografováním už téměř 47 tisícům z vás!

Vzal jsem přehled všech návštěvníků za celou existenci našeho webu (od 17. listopadu  2012) a sestavil žebříček sedmi článků, které vás nejvíce zaujali a které nejčastěji vyhledáváte! Podívejte se na ně! 1. Jak fotit portrét Článek Jak fotit portrét si přečetlo již více než 10 000 lidí! Je vidět, že focení osob je asi nejoblíbenější […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 09.05.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit