Používáte ve svých fotografiích posvátnou vertikalitu

Používáte ve svých fotografiích posvátnou vertikalitu?

Rubrika článkuJak fotit 17.07.2014

Je jedno, jestli fotíte na kompakt nebo zrcadlovku. Tady se budeme bavit o kompozici. A ta se týká všech. Hipstra s instagramem v mobilu i profíka s vybavením v hodnotě stáda andaluzských koní! 

Proč je vertikalita posvátná? 

Vertikalita fascinovala lidstvo od nepaměti. Vzpomeňte si na Stonehenge. Tehdejší lid musel mít extrémně vážný důvod, aby se dřeli se vztyčováním ležících kamenů… Gotika. Vysoké vertikální linie chrámů v nás vyvolávají pocit vlastní malosti a nutí k uznání „boží nedosažitelnosti“. Homo erectus… My sami jsme se vztyčili. My sami jsme toužili po tom být ve vertikální poloze, i když stabilnější by bylo chodit po 4. Pojďme tedy využít tohoto principu vertikality i na fotografiích! 

 

shutterstock_297744227

Fotit na výšku nebo na šířku? 

V době monitorů je vhodnější spíše fotografie na šířku (moje zkušenost při práci pro klienty). Otočením fotoaparátu na výšku ale umožníte vertikální liniím vyniknout ve vlastní délce. Oproti horizontálním formátu se můžete připravit o jednu výhodu. Pokud budou vertikální linie vstupovat do obrazu „od nikud“ a opět mizet v horní části rámu, získají na důležitosti. Působí tak velké, že se nevejdou do rámu.

Při focení vertikality si zajistěte dostatečná počet verikálních linií vedle sebe

 

Chce to rovnoběžnost!

Sbíhající se linie jsou častý nešvar při focení architektury a dokonale naruší každou fotografii. Věnujte proto pozornost tomu, aby vaše vertikální linie byly rovnoběžné. Pokud se vám bortí linie na fotkách, musíte se dostat o něco výš, změnit ohniskovou vzdálenost a nebo narovnávat ve Photoshopu! 

Pozor na pravidla kompozice

Pravidla kompozice nám praví, že není možné půlit fotografii jakoukoli linií. Při focení krajiny to znamená, že horizont by měl být ve zlatém řezu a nikoli uprostřed. Při focení vertikality je zase lepší umístit vertikální linii do 1/3 obrazu a nikoli doprostřed. Výjimka ale potvrzuje pravidlo. 

Moje jediný přání je opakování…

Opakující se linie jsou to nejlepší. Pokud najdete takový vzor, vytahujete fotoaparát a fotíte! Bambusový háj, hustý les, Main Point Karlín… To je to co hledáme! 

Komentáře

Autor článku

Filip Obr

Autor článku je Filip Obr contributor New Yorské fotobanky Shutterstock. Jeho webové stránky jsou interiérový fotograf

 

Mohlo by vás zajímat

Proč jsou některé objektivy tak drahé?

Jednou za čas dostanu otázku, proč jsou některé objektivy o tolik dražší než jiné. Zajímavé je, že právě tahle otázka pochází od amatérských i od profesionálních fotografů – liší se pouze kontextem. Začátečníci chtějí vědět, proč jsou profesionální objektivy dražší než ty spotřebitelské, zatímco profesionální fotografové se zaměřuje spíš na to, co dělá speciální/exotické objektivy […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 01.06.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
Pinhole

Fenomén pinhole – dírková komora

Dírková komora je jednoduchý a geniální způsob, jak se kreativně vyjádřit pro amatéry na celém světě. Camera obscura (lat.) se může snadno stát vaším novým fotografickým koníčkem. Cestováním zpět v čase, do doby před vynálezem prvního fotoaparátu. Propadněte s námi kouzlu pinhole (angl.) fotografie a zkuste si sami sestrojit vlastní aparát.   Princip pinhole fotografie V […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 23.10.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
Jak fotografovat

Jak fotografovat

Chcete konečně fotografie, na které budete moct být hrdí? Osvojte si rady z následujícího článku a zjistěte, jak správě fotografovat. Říká se totiž, že amatéři řeší pixely, pokročilý fotograf objektivy a profesionál světlo. Svět je plný krásných okamžiků, buďte na ně připraveni! Jdeme na to! 1. Jak fotografovat aby vaše snímky nenudily? Základním kamenem fotografie […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 01.01.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Základy
rozcvička

Domácí posilovna pro fotografy – zůstaňte ve formě i v karanténě!

Koupili jste si vybavení za desítky tisíc nebo dokonce za sta tisíce a teď kvůli karanténě jen leží doma ve skříni?   A co takhle pro ně najít jiné využití než je používat jen na focení? Buďte kreativní, vytvořte si vlastní foto-tělocvičnu!  🙂   Všechny ty peníze, které jste do toho vložili se vám teď […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 04.04.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit