Jak fotit děti

Jak fotit děti

Rubrika článkuJak fotit Lidi 17.11.2012

Jak bych měl fotit své děti? Tuto otázku mi pokládá mnoho rodičů. Proto jsem se rozhodl přeložit a doplnit článek od Darrena Rowse, který Vám odkryje několik tipů, jak na to. Článek je rozdělen do dvou části: Nastavení fotoaparátu a samotné fotografování.

 

Jak fotit děti – nastavení fotoaparátu

Pojďme se podívat, jak nastavit fotoaparát, před tím, než zmáčknete spoušť.

 

Priorita clony – Přepněte fotoaparát do režimu priority clony. To se dělá nejčastěji otočným kolečkem, nebo v menu. Toto nastavení umožní kreativně kontrolovat hloubku ostrosti. V praxi to znamená, že můžete ovlivnit, nakolik bude rozmazané pozadí za dítětem. U portrétní fotografie to je základní dovednost.

Pokud fotoaparát nemá možnost nastavení priority clony, nastavte v menu „mód portrét“, nejčastěji označovaný malou hlavičkou. Díky tomu dostanete do fotografie tolik žádané rozmazané pozadí.

 

Nastavte clonu – Než začnete fotit, nastavte clonu na f5.6. Běheme fotografování můžete clonové číslo měnit ale hodnota f5.6 je dobrý základ. Umožní Vám dosáhnout mírně rozostřeného pozadí – tedy pokud ratolest nestojí přímo u zdi (pozadí musí být cca dva  metry vzdálené). Pokud pracujete s hlobkou ostrosti, vždy se ujistěte, že fotoaparát ostří na oči dítěte, nikoli na pozadí.

 

ISO – Hodnota ISO závisí na okolním osvětlení. Nejlepší nastavení je na hodnotu 100, tedy minimum. Této hodnoty se ale daří dosáhnout většinou jen za jasného dne. Pokud je zamračeno, nebo fotíte v místnosti, musíte nastavit ISO vyšší. Pamatujte si, že fotoaparát začíná kolem ISO 800 zanechávat na snímku barevný šum, který není hezký.

 

Rychlost závěrky – Podívejte se na hodnotu, jakou fotoaparát zvolil. Pokud to je něco kolem 1/200, máte slušnou šanci, na hezké snímky. Pokud dětičky pobíhají všude kolem, je lepší zvolit 1/500, jinak budou na fotce rozmazané. V takových případěch doporučuji volit na fotoaparátu spíše sportovní mód. Vždy je lepší trochu více šumu, než mít rozmazané snímky.

 

Režim ostření – Nastavte autofokus na jediný bod, na který bude fotoaparát ostřit (uprostřed hledáčku). Není to podmínkou, avšak pokud si ale děti hrají a běhají všude kolem Vás, je lepší ostřit jen do jednoho bodu – na dítě.

 

RAW – Pokud máte čas a chuť učit se s postprodukčním programem, je RAW dobrá volba. Umožní měnit některá nastavení fotoaparátu až v počítači. Dokáže vcelku obstojně zesvětlit nebo ztmavit fotku či změnit vyvážení bílé. Počítejte ale s tím, že před tím, než fotky zveřejníte, budete si muset s každou cca 5 minut až několik hodin „hrát“ v počítači. RAWy nelze rovnou nahrát na sociální média, nebo je vyvolávat v digilabu.

 

Blesk / osvětlení – Když používáte externí blesk a fotíte v interiéru, odrazte světlo o strop nebo o stěnu. Světlo i stíny budou měkčí a fotografie bude působit vyváženým dojmem. Dle mého názoru je ale lepší využít zdroj světla, ten který máme k dispozici od nepaměti – sluneční svit. Pak si stačí osvojit pojem „magická hodinka“ – cca 1 hodina po východu a cca 1 hodina před západem slunce a máte postaráno o nejkrásnější snímky. Pokud fotografujete proti slunci, nezapomeňte zapnout blesk, který vyplní stíny a nezůstane na fotografii jen silueta dítěte.

 

Pokud s focením teprve začínáte, podívejte se také na naše kurzy fotografování: Zrcadlovka od A do Z vás naučí kompletně pracovat s fotoaparátem. Kurz fotografování krajiny a přírody, zase obsahuje kapitoly o postprodukci fotek krajiny pomocí bezplatného programu. Pokud se chcete naučit upravovat fotky, mohou pro vás být zajímavé on-line kurzy  Photoshop od A do Z nebo Tajné techniky fashion postprodukce.  Zajímavé jsou také kurzy fotografování jídla nebo Akademie produktové fotografie.  

 

shutterstock_284519324

Jak fotit děti – Jde se na to! 

Před tím, než se začneme zabývat konkrétními tipy, řekneme si několik slov na úvod. Aby se dítě cítilo před fotoaparátem co nejlépe – až uděláte několik fotek, ukažte je malému modelovi. Nechte ho nahlédnout do hledáčku a může si také sám zkusit několik snímků vyfotit sám. Před tím, než začnete fotit, podívejte si chvilku s dítětem, aby získalo důvěru a cítilo se dobře. Uvolněný model je na každé fotce hezčí!

Kde fotit?

Výběr vhodného místa focení závisí na mnoha faktorech. Pokud máte na focení více času, vyzkoušejte více lokací. Interiér i exteriér. Končit byste ale měli exteriérem (fotograf i model se nadýchají čerstvého vzduchu a získají novou energii). Najděte si místo, kde je jednoduché jednolité, texturované pozadí (i barevné může být dobré ale musíte si dát pozor, aby pozadí neodvádělo pozornost od dítěte). Vyberte si lokalitu, kde se mohou děti volně bavit. Bezvadné místo na focení dětí je zoo, les, hřiště nebo jiné místo, kde se malý model bude cítit dobře.

Nechte je dělat jejich práci

Zvolte ten nejotevřejěnší přístup, děti se vám za to odmění. Nechte je aby si hrály a začněte fotografovat. Pokud Vás některá z jejich činností zaujme, prostě je požádejte, aby se zastavily a podívaly se do objektivu. V průběhu jejich hry ale určitě najdete plno momentů, kdy to půjde bez této „stopky“.

Pózování

U starších dětí se možná setkáte s větším pochopením pro pózování před kamerou než u malých prcků. Malé děti nedokáží udržet pozornost a úsměv na jejich tváři je nevypočitatelný. O to větší břemeno stojí na vás.

 

shutterstock_286988390

Mějte objektiv v úrovni očí dítěte

Pokud fotíte malé děti, jste přibližně o celou jejich velikost vyšší než ony. Pokud je budete snímat jen ze „své výšky“ dostanete průměrné fotky. Klekněte si, abyste měli foťák přesně v úrovni jejich očí nebo dokonce mírně pod touto úrovní. Získáte mnohem intimnější záběry.

Porušte pravidlo „objektiv ve výšce očí“

Během série focení udělejte také některé snímky z vašeho pohledu. Někdy můžete dostat opravdu skvělý snímek. Dvojnásob to platí, pokud použijete širokouhlý objektiv.

Jděte blíž, nebo použijte funkci zoom

Pokud používáte objektiv s proměným ohniskem (všechny kompaktní fotoaparáty), zazoomujte na malého modela tak, aby vyplnil téměř celý rámeček. Tento bod si dobře zapamatujte. Každý se bude raději koukat na obličej dítěte, než zkoumat prostředí, kde jste fotili.

Ostřete na oči

Věnujte speciální pozornost očím dítěte. Pokud jste nastavili zónu ostření do jednoho místa, vždy ji zaměřte na oči. Ostatní rysy obličeje mohou být mírně rozmazené, divák ale vždy musí být vidět dobře zaostřené oči. Tato rada platí stejně i u klasického portétu.

 

shutterstock_157352027

Pozadí

Podívejte se, jaké pozadí má váš snímek. Pozadí může dát fotografii hluboký kontext, nebo se může stát rozptylovačem pozornosti. Před tím, než začnete fotit, odstaňte z něj všechny rušivé předměty. Z pravidel kompozice již víte, že nejsvětlejší objekt na fotografii přitahuje nejvíce pozornosti. Přizpůsobte tomu kompozici. Zkuste různé barevné zdi – například pokud má vaše ratolest modré oči, zkuste ji postavit asi dva metry před modrou  zeď a začněte fotit. Ovšem pozor. pokud bude i oblečení modré, výsledek asi nebude nejlepší. Zvolte raději nějakou kontrastní barvu.

Udělejte pár „uměleckých fotek“

Hezké oživení pro diváky bude několik „uměleckých fotek“ ve vaší kolekci. Například detail botičky, velký detail na ruce nebo oči. Můžete také zkusit vyfotit pouze část hlavy, kousek vlasů a oko. Fantazii se meze nekladou. Pokud se to nepovede, tak si alespoň užijete při focení trochu legrace.

Oblečení

Dle mého názoru by oblečení mělo být vybráno podle dvou kritérií. 1. Dítě se v něm musí cítit pohodlně. 2. Mělo by odrážet jeho osobnost. Pokud máte doma malého génia, dejte mu kravatu a knížku. Je to umělec? Zkuste malířský plášť a barvičky. Pokud oblečete děti do „nedělního“,  v kterém se dítě nesmí umazat, fotky budou působit strnule. Na oblečení vypadají na fotce dobře výrazné, jednoduché barvy. Na focení si můžete vzít více oblečení a během práce je vyměnit.

 

shutterstock_144993463

Foťte v kontinuálním módu

Zkuste na část focení přepnout svůj foťák do kontinuálního módu snímání. To znamená, že přístroj snímá napříkad 3 fotky za sekundu po dobu 10 sekund. Tato funkce může být velmi užitečná například venku v parku, kdy si děti hrají na houpačce nebo na kolotoči. Sérii fotek si po vyvolání poskládat vedle sebe a dát na zeď. Ikea nabízí i speciální rámečky na série fotografií. Série fotografií může být, když dítě běží, jede na skluzavce, tancuje nebo jede na kole. Určitě vás napadne plno dalších možností. Taková série fotek dokáže vždy zaujmout.

Dejte fotografii příběh

Jedna z dobrých rad, jak zajistit, aby se dítě při fotografování cítilo dobře, v případě, že je  trochu nerzózní: Dejte do fotografie příběh a přizvěte do obrazu další osobu. Ať je to sourozenec, kamarád nebo rodič. Další osoba s dítětem zavádí do vašeho snímku fotograický žánr „vztahy“. Osoba také odvede pozornost dítěte od fotoaparátu a pomůže ji se více uvolnit.

 

shutterstock_63699679

Rada na závěr

Když už mluvíme o zábavě… Ukažte malému modelovi některý ze snímků, který se vám líbí a požádejte ho, aby vám ukázalo, jak umí být legrační, jak umí udělat například šaška v manéži nebo nějaké zvířátko. To přinese do vašich fotografií plno jejich energie, dítě se uvolní a fotografie dostane srdce. Čím více zábavy si při focení užijete, tím lepší vaše snímky budou.

 

 

Komentáře

Autor článku

Filip Obr

Autor článku je Filip Obr contributor New Yorské fotobanky Shutterstock. Jeho webové stránky jsou interiérový fotograf

 

Mohlo by vás zajímat

GoPro

GoPro snímky, které vám zaručeně vyrazí dech!

Také jste si všimli, že se poslední dobou internet GoPro videy a fotografiemi jenom hemží? Pustila jsem se do pátrání, proč tomu tak je. GoPro kamera je extrémně odolný přístroj, kterého využívají především sportovci. Můžete ho pouštět na beton, můžete se pokoušet ho utopit v Mrtvém moři, můžete ho zahrabat do písečné duny – pravděpodobně […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 13.12.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
fauna

Tipy jak fotit faunu

Dnes tu máme pár tipů, které by se vám mohly hodit, jestli vašim cílem je se zlepšit ve fotografování fauny. Vybavení Jako u spousty dalších odvětví ve fotografii, také na fotografování fauny by jste měli mít nějaké to vybavení, které se k tomu hodí. Pokud fotíte divokou přírodu a nefotíte někde v zoo, kde jsou […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 31.08.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě
hora

6 výhod použití stativu

Stativy jsou doplňkem, které vám mohou pomoci s fotografováním. Na trhu je v současnosti k dispozici celá řada stativů v různých tvarech a velikostech. Stativy jsou k dispozici tak, aby vyhovovaly všem druhům rozpočtů a přichází v řadě materiálů od hliníků po uhlíkové vlákno.   S vysokou citlivostí ISO a vyšší rychlostí závěrky moderních kamer […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 22.06.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Články Experimenty Inspirace na víkend Jak fotit Lidi Tipy & Návody V přírodě Ve městě Zajímavosti Základy
Filip Obr fotograf interiérů

Filip Obr – Fotograf interiérů a hotelů

Přidávám rozhovor, který vznikl pro časopis FONT a jehož autorem je Jan Bartoš.  Vzpomenete si na svoji první fotografii hotelového pokoje? Během studia na VOŠ Hellichova jsme s kamarádem založili grafické a reklamní studio. On vytvářel návrhy a já se věnoval obchodu, fotografování a přípravě fotografií pro tisk. V této době jsem se zabýval především […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 06.05.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory