Jak fotit na výstavě

Jak fotit na výstavě

Rubrika článkuJak fotit Ve městě 05.05.2014

Jsem věčným návštěvníkem českých i zahraničních výstavních síní. Hned potom, co si koupím lístkem, neobratně se zeptám postarší hlídačky, zdali se tu dá fotit. A na tom závisí i můj dojem ze samotné výstavy, jelikož se cítím mnohem líp, když se na dílo podívat kromě svého vlastního oka i před hledáček fotoaparátu. Ale nejde zde pouze o výstavní síně. Máte kamaráda, který sbírá odpadky a z nich pak dělá železně-kovové pávy? (Nebo jsem jediná?) Nejspíš jste už pochopili, že tentokrát se bude mluvit o focení umění.

 

1. Příprava

Jak už jsem zmínila výše, nejdřív ze všeho se ujistěte, že se tam, kde hodláte fotit, vůbec fotit smí. V každém případě to budete mít mnohem jednodušší, budete-li fotit v klidu, doma. Ať u sebe či u umělce (se kterými se dá často rozumně domluvit).

 

shutterstock_65047894

2. Ostření

Nic vás už nezachrání, pokud nemáte správně zaostřeno. Samozřejmě záleží na tom, jestli fotíte obraz nebo skulpturu. V případě obrazu bych doporučila vyšší clonu, abyste měli rovnoměrně zaostřeno. V případě sochy si můžete s hloubkou ostrosti hrát, fotit z různých úhlů a nechat diváky tápat, co je tím míněno. Přetvořte cizí umění do umění vlastního. Pokud se ovšem chcete co nejvíce přiblížit fotografiím profesionálů, zvyšte clonu i u skulptur s důvodem stejným jako u obrazů.

 

shutterstock_127825166

3. Barvy

O slunečním svitu přemýšlíme jako o žlutém, ale není to tak. Je nutné dávat si pozor na barvu, tak, aby nám nikam neutíkala. Pro tyto úpravy je vhodný jakýkoli program typu Photoshop. Nejpohodlnější je zaměřit se na bílou (jelikož výstavní síně i pozadí jsou většinou bílé). Pokud je fotka do žluta, posuňte ji o pár úrovní k modré a naopak.

4. Filtry

Přítomnost filtrů je u fotografování obrazů téměř nepostradatelná. Na fotce bez použití filtru vyniknou tahy štětcem, které jsou ostře nasvícené. Na druhou stranu, když filtr použijete, tyto tahy zmizí a vám zbude v rukou čistá a profesionální fotografie.

 

shutterstock_156445667

5. Blesk

A s bleskem to opět nepůjdu. Pokud budete takovou kresbu tužkou fotit s bleskem, zmizí vám všechny detaily a fotka bude podivně „naskenovaná“. Pokud máte problém s časovou závěrkou a rozmazáním, nezapomeňte k výbavě přibalit stativ, ale bleskem si nepomáhejte!

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

světelný řetěz

100 věcí, které jsem se naučila o fotografování

Od doby, kdy jsem do rukou poprvé vzala fotoaparát jsem se naučila pár věcí, o které bych se s vámi dnes ráda podělila. Tyhle poznatky mě totiž velmi obohatily, a proto doufám, že je i vy shledáte inspirujícími.   1. Nikdy nefotografuj proto, abyste ses stal slavným. 2. Uživej si to, co fotíš. 3. Na […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 09.02.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Jak odstranit červené oči ve Photoshopu

Jak odstranit červené oči ve Photoshopu

Červené oči jsou jev, který se na fotografiích objevují vcelku běžně. Vznikají díky přímému zásahu zornice bleskem. Nejčastěji se tento jev stává, pokud je blesk umístěný blízko objektivu. Firma Adobe o tomto nešvaru již dávno ví a proto přidali do Photoshopu malý, rychlý nástroj, který červené oči ostraní během jedné sekundy. Pojďme se podívat jak […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 11.06.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Úprava fotografií
Forb

Jak fotit urbex

Urbex je fenomén, který hýbe fotografickým světem a nejen jím. Pro ty, kteří by snad ještě nevěděli – urbex je fotografování opuštěných budov.  Rozhodli jsme se proto natočit video, kde ukazujeme tipy jak fotit urbex. Ve videu se ale dozvíte i mnoho zajímavých tipů, jak fotit interiéry. 

Autor článku Filip Obr Datum článku 09.12.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Ve městě
Najdete se? Dalších 7 typů fotografa

Najdete se? Dalších 7 typů fotografa

Po úspěšném článku 6 typů fotografa. Který jste vy? jsem si posvítila na další známé a neznáme druhy. Snad se tentokrát naleznete mezi adrenalinovými šílenci, trpělivými ornitology nebo cokoli mezi tím. 1. Architekt Architekt miluje geometrii budov. Často si vybírá jako prostředek černobílou fotografii, aby zdůraznil linie a úhly. Samozřejmostí jsou snímky s dlouhou expozicí. Naleznete jej s očima vzhůru […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 20.02.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti