Jak fotit oči

Jak fotit oči

Rubrika článkuJak fotit Lidi 10.03.2014

Mohlo by se zdát, že fotografování očí je v první řadě pro náctileté zmatené dívky, které se svým mobilním telefonem snaží zachytit hloubku své deprese. Ještě před pár lety pak fotku obohatila o citát Willa Shakespeara či výňatkem z H. P. Lovecrafta. Ale od těch dob se fotografování očí trochu posunulo a my se v dnešním článku podíváme na naše zorničky pořádně zblízka. Upozornění zní, že to nemusí být pohled lahodící oku pro všechny, ale naopak fascinující pohled pro jiné.

1. Světlo do života

Jak už jsme si řekli v několika předcházejících článcích – tím nejdůležitějším je světlo. Při fotografování očí bych doporučila přímé sluneční světlo. Vy a váš model si budete muset najít perfektní úhel, kde se sluneční paprsky dotýkají očí/oka, tak, aby vynikl detail, kterého chceme dosáhnout. Přímý blesk nedoporučuji z prostého důvodu a vlastní zkušenosti – vždycky mrknu. Schůdnější variantou jsou větší, záblesková světla s kvalitní difuzérem (softboxem), který zabrání ostrému, přímému bleskutí do očí.

 

shutterstock_70457758

2. Makro

Fotografujeme velký detail, proto by byl neocenitelnou součástí výbavy objektiv specializovaný přímo na makro, nicméně víc, že většina z vás (a já jsem s vámi) takový objektiv nevlastní. Cenově dostupnou alternativou je makro-předsádka čili close-up filter, který slouží k nárůstu makro měřítka. Pokud s focením teprve začínáte, podívejte se také na naše kurzy fotografování: Zrcadlovka od A do Z vás naučí kompletně pracovat s fotoaparátem. Kurz fotografování krajiny a přírody, zase obsahuje kapitoly o postprodukci fotek krajiny pomocí bezplatného programu. Pokud se chcete naučit upravovat fotky, mohou pro vás být zajímavé on-line kurzy  Photoshop od A do Z nebo Tajné techniky fashion postprodukce.  Zajímavé jsou také kurzy fotografování jídla nebo Akademie produktové fotografie.  

3. Zázrak manuální ostření

Kdo ještě nezačal s manuálním ostřením je právě teď ten nejlepší čas začít. Přepněte fotoaparát na manuál ostření a soustřeďte se na duhovku. Věřte, že svým vlastním prstům a oku můžete věřit víc než automatu.

 

shutterstock_309785168

4. Trocha nastavení

Nastavení se jako vždy liší od situace k situaci, nicméně základem je clona pod f8, aby fotoaparát vstřebal dostatek světla a zároveň se udržela hloubka ostrosti. Také bych zvolila vyšší rychlost závěrky, pro případ, že by jste se vy nebo subjekt pohnuly.

 

shutterstock_249563701

5.  Vědět co dělám

Když o tom tak zpětně přemýšlím, možná tohle měl být úvodní bod, ale nevadí. Vědět co jdu fotit je základ, a proto probrouzdejte internet  nechte na sebe působit fotografie slavných fotografů. Najděte tu správnou a inspirujte se jí. Chcete vyfotit obě oči či jen jedno? Budete se soustředit na duhovku nebo na celé oko? Pokud zvolíte druhou možnost, možná budete chtít subjekt (ženského pohlaví) trochu nalíčit. A nebo ne? Připravte se na sérii „mrkacích“ snímků, ale neztrácejte naději. Vždycky se mezi nimi najde Ten.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

7 věcí, které úspěšný fotograf nikdy nedělá

7 věcí, které úspěšný fotograf nikdy nedělá

Kreativní fotografové se snaží objevovat nové vzory, barvy, momentky a nečekané souvislosti. Mnoho amatérských fotografů má také sen stát se profesionálním fotografem. Existuje však jen velmi málo těch, kterým se podaří své fotografie začít prodat a živit se jako profík. Přináším 10 věcí, které úspěšný fotograf nikdy nebude dělat. 1. Neztrácí čas přemýšlením o vybavení […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 11.02.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
Jak fotit pavučiny

Jak fotit pavučiny

Jedna z věcí, která poskytuje fotografům neobyčejnou příležitost, ale také spoustu potíží, je pavoučí síť. Prozrazuje nám něco o životě stejně neobyčejných tvorů. Pružnost a krása sítí, na kterých záleží jejich přežití, mě nepřestane jako fotografický objekt přitahovat. 1. Bezvětří Pavučiny jsou neuvěřitelně křehké a může je rozhýbat i samotný fotografův dech. To by způsobilo […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 07.07.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě
Lada Nayevo

Lada Nayevo: „Líbí se mi zachytit ženskou krásu tím, že ji najdu a zvěčním.“

Usměvavá fotografka Lada Nayevo si se mnou povídala na festivalu FOTOEXPO, kde vystavovala své portrétní fotografie půvabných žen. Její styl je veselý a barevný jako ona sama.     Představíte se našim čtenářům? Lada Nayevo je mé umělecké jméno. Studovala jsem dálkově na Pražské fotografické škole, před třemi roky jsem ukončila studium. Fotografií se živím […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 29.10.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Filip Obr fotograf interiérů

Filip Obr – Fotograf interiérů a hotelů

Přidávám rozhovor, který vznikl pro časopis FONT a jehož autorem je Jan Bartoš.  Vzpomenete si na svoji první fotografii hotelového pokoje? Během studia na VOŠ Hellichova jsme s kamarádem založili grafické a reklamní studio. On vytvářel návrhy a já se věnoval obchodu, fotografování a přípravě fotografií pro tisk. V této době jsem se zabýval především […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 06.05.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory