Jak fotit makro

Jak fotit makro

Rubrika článkuJak fotit V přírodě 26.08.2013

Jednoduchý makro mód obsahují i běžné kompakty. Změna na makro režim způsobí, že fotoaparát bude ostřit na menší vzdálenost, než je obvyklé. Pokud ale chcete opravdu působivé snímky, je lepší použít zrcadlovku se speciální objektivem! Podívejte se na pár tipů, jak fotit makro!

 

1. Nemáte makro objektiv? Zkuse lupu!

Než si ověříte, že vás makro fotografie opravdu baví, můžete celkem snadno napodobit specializovanou makro optiku. Před objektiv umístěte lupu. Květiny tak zvládnete relativně snadno. S hmyzem to už bude horší. Možná vám zmizí z políčka dřív, než „zaostříte“ pohybováním lupy. Vyšším stupněm jsou potom „lupy“, které se nasazují přímo na objektiv a najdete je pod názvem makropředsádka. Ta zvětší fotografovaný objekt. Další možností jsou takzvané mezikroužky, které zkracují vzdálenost, na kterou dokáže fotoaparát zaostřit. Podívejte se také na naše kurzy fotografování: Zrcadlovka od A do Z vás naučí kompletně pracovat s fotoaparátem. Kurz fotografování krajiny a přírody, zase obsahuje kapitoly o postprodukci fotek krajiny pomocí bezplatného programu. Pokud se chcete naučit upravovat fotky, mohou pro vás být zajímavé on-line kurzy  Photoshop od A do Z nebo Tajné techniky fashion postprodukce.  Zajímavé jsou také kurzy fotografování jídla nebo Akademie produktové fotografie.  

 

shutterstock_155373893

 2. Pozor na ostrost

Výhodou i nevýhodou zároveň je u makrofotografie malá hloubka ostrosti. V praxi to tedy znamená, že pokud se fotografovaný objekt hýbe, musíte věnovat maximální snahu přesnému zaostření. Pokud se pohne třeba jen o milimetr fotoaparát nebo „model“ máte rozostřenou fotografii. A v čem je ta výhoda? Pozadí na makro fotografii bude sametově rozmazaná plocha s krásnými přechody!

3. Použijte stativ

Hlavní problém není rychlost závěrky ale opět hloubka ostrosti. Protože u makro fotografie hrajeme na milimetry, můžete sice zaostřit správně ale následně si pohnete fotoaparátem a neštěstí je na světě. Stativ je u makro fotografie prostě jistota.

4. A co světlo?

Makrofotografii nejvíce sluší světlo, které obklopí celý předmět. Pro profesionální použití jsou k dispozici speciální kruhové záblesky, které se nasadí kolem objektivu. Zajímavostí je, že tyto záblesky si oblíbili také módní fotografové k získání vzhledu, který určitě znáte z obálek časopisů. Ploché, polotvrdé světlo s ostřejším stínem. Nemusíte ale hned kupovat blesk, který stojí kolem 14 000 Kč. Objevil jsem tento nástavec, který se nasune na externí blesk fotoaparátu. Jeho cena je kolem 3 000 Kč. Podle informací, které se mi podařilo zjistit má nevýhodu, že se v něm „ztratí světlo“ a blesk nebude účinný jako na plný výkon!

 

shutterstock_161165993

 5. Kdy fotit?

Pokud se rozhodnete fotit hmyz v makro režimu, vyčkejte do jara. Do té doby můžete trénovat doma na květinách, naučíte se plně ovládat veškerou techniku a zjistíte, jaké nastavení sedí vašemu přístoji nejlépe. Proč jaro? Příroda se probouzí a milióny hmyzích modelů vyráží na louky a do lesa opylovávat květiny! Podobně jako při portétování lidí doporučuji na focení „zlatou hodinku“ ráno nebo večer, kdy má slunce zlatavý nádech a šikmý úhel.

6. Kde najít modely?

Zde Vám fotopátračka nepomůže 🙂 Pokud chcete fotit hmyz, zajďete do knihovny a nastudujte něco málo o životě hmyzu. Chcete fotit jepice nebo vážky? Pohybujte se poblíž vody. Motýli a včely najdete všude, kde to kvete. Kobylky se zase pohybují ve vysoké trávě. Kdo vás zajímá? Zaujměte polohu a počkejte. Buďte paparazzi zvířecího světa!

 

shutterstock_306522833

7. První portrét pana pavouka

Před tím, že poprvé zmáčkete spoušť věnujte chvilku času pozorováním, jak se který hmyz chová. Některé druhy jsou plaché, jiné se nebudou vůbec obtěžovat aby odešli ze záběru. Vážky nebo motýli jsou velmi plaší. Naopak beruška nebo pavouk se vaší přítomnosti bránit nebudou. Asi budete začínat těmi méně plachými tvory a až se trošku dostanete do světa makrofotografie, budete chtít něco víc. Svět hmyzu je plný akce, zachyťte ji – to je teprve ta pravá zábava. Motýli mají dlouhé sosáčky a na květinách nasávají nektar, pavouci zase omotávají své oběti sítěmi. Opravdové mistrovství je stát se reportážním fotografem v makro (mikro) světě.

8. Nastavení fotoaparátu

Při focení makro snímků nastavte vysokou clonu. Tím se ale sníží množství světla, které dopadne na senzor a snímek může být podexponovaný. Pokud se objekt nehýbe, není problém nastavit dlouhou závěrku a problém je vyřešený (v případě, že je fotoaparát na stativu). Co když ale fotíte rychle se pohybující hmyz? Pak přichází na řadu kruhový blesk! Dobrý poměr je clona f/16 a rychlost závěrky 1/125.

9. Nedaří se venku? Pozvěte modely do studia!

Můžete experimentovat a doma si postavit malý ateliér pro vaše hmyzí modely. Stačí pár větviček nebo trs trávy. Připravte scénu, světla, vypusťe zvěř a začněte fotit!

 

shutterstock_238115530

10. Nechte je prosím žít

Vím, že by bylo snadné utlumit model nějakým (méně nebo více humánním prostředkem) a potom prostě v klidu fotit. Ale nedělejte to. O to větší radost budete mít, až se vám podaří po stovkách rozmazaných a špatných fotografiích ta krásná, nad kterou všichni řeknou „Wow!“ Nehledejte zkratky, raději si projděte cestu makro fotografa od tvrdých začátků až po skvělé snímky, které si třeba jednou pověsíte na zeď.

Komentáře

Autor článku

Filip Obr

Autor článku je Filip Obr contributor New Yorské fotobanky Shutterstock. Jeho webové stránky jsou interiérový fotograf

 

Mohlo by vás zajímat

Jak správně používat stativ?

Při litém boji s rychlostí závěrky musíme mít stabilní stativ, nástroj pro eliminaci chvění fotoaparátu, který nám dopomůže k ostrým snímkům. Ačkoliv zní samotné rozkládání stativu a jeho používání jednoduše, často narážím na fotografy, kteří s ním neumí správně zacházet. Můžete mít ten nejdražší tripod na trhu, bez kvalitních znalostí jeho užívání a správné manipulace […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 22.06.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
Filip Obr fotograf interiérů

Filip Obr – Fotograf interiérů a hotelů

Přidávám rozhovor, který vznikl pro časopis FONT a jehož autorem je Jan Bartoš.  Vzpomenete si na svoji první fotografii hotelového pokoje? Během studia na VOŠ Hellichova jsme s kamarádem založili grafické a reklamní studio. On vytvářel návrhy a já se věnoval obchodu, fotografování a přípravě fotografií pro tisk. V této době jsem se zabýval především […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 06.05.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Fotomodeling pixabay

Jak se naučit pózovat? Chce to trénink

Pózování se může zdát jako snadná činnost, ale není tomu tak. Modelka bývá hodnocena právě podle toho, jak dobře zvládá pózovat a koordinovat své pohyby. Jak se tedy naučit pózovat co nejlépe?   Pokud už nejste v modelingové agentuře, kde vás kompletně ohledně pózování zaškolí, pak narazíte na problém, který se týká pózování. Něco se […]

Autor článku Šárka Datum článku 24.02.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotomodeling
Jak fotit zatmění slunce

Jak fotit zatmění Slunce

Zatmění slunce je, jak většina z vás ví, astronomický jev, kdy měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce a to částečně nebo zcela zakryje. V případě, že Měsíc zakryje Slunce úplně, dojde ke znatelnému setmění a výraznému snížení teploty. Na obloze můžete v takový okamžik pozorovat hvězdy i některé planety. V minulosti bylo zatmění označováno jako „černé slunce“ […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 07.10.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě Ve městě