Choroby fotografů

Zhoubné a vysoce nakažlivé FOTOCHOROBY

Rubrika článkuZáklady 31.10.2015

Fotografování je povolání umělecké, ve kterém nikdo nemůže stoprocentně rozhodovat co je správně a co špatně – každý vidí věci kolem sebe jinak – nově, zajímavě a především osobitě. To je také důvod vznikání dalších a dalších webových stránek, knih, fotografických průvodů, pořádání nových a nových workshopů a krvavých diskuzí mezi fotografy, která zákonitě skončí rozepří mezi uživateli Canonu a Nikonu.

O čem fotografové nemluví?

O zhoubných a vysoce nakažlivých chorobách, které zchvátí nejednoho fotografa ročně. Ale nebojte se! Připravili jsme pro vás seznam těch nejzákeřnějších z nich a krom symptomů, podle kterých je bezpečně poznáte, pro vás máme i postup léčby. Budete-li pečlivě dodržovat předepsané postupy z pera doktora Obracettinga a doktorky HeRawové, nemusíte se bát – bacily, které řádí mezi fotografickou obcí, si na vás nepřijdou..

 

Je nutné zdůraznit, že profesionální fotografové přichází do styku s těmito onemocněními jen zřídka. Nejrizikovější skupinou jsou fotografové amatérští.

 

1) SNV – Syndrom Nového Vybavení

Příznaky

 

Jde se nakupovat fototechnika ve velkém!

 

Těla, objektivy, dálkové i kabelové spouště, stativy, krytky, filtry, předsádky, fotobrašny, popruhy, blesky, gripy, clony, a mohla bych pokračovat stále dál a dál. Pokud v bytě svého kamaráda otevřete skříň, a tohle všechno na vás z ní vypadne, máte co dočinění s pacientem se SNV. Obávaný Syndrom Nového Vybavení má za následek neustálé nutkání udržet krok s nejnovějšími produkty, názory i recenzemi. Ačkoliv název vypovídá především o touze nakupovat to nejnovější vybavení, není to pravidlem. Postižený může totiž bažit i po starších kouscích. Pacienti s diagnózou SNV často zkupují nejnovější foto-magazíny a zpravidla několikrát za den shlédnou stránky největších výrobců fotovýbavy, jen aby se ujistili, že jim neutekl žádný nově ohlášený výrobek.

 

Většinou jsou postiženými svobodní muži. Typický případ vypadá nějak takhle – muž, několik dní zavřený ve svém bytě, bez jediného teplého jídla, obklopený stovkami fotografií a výstřižků z časopisů, zhroucený u počítače na kraji fyzického i duševního vyčerpání. V pachtění po vybavení umírají vyčerpáním. Stádium jejich nemoci se snadno odhaduje například z Facebookové stránky, kde snímky krajin, portréty i přírody nahradily fotografie nového vybavení, a to s hashtagy jako „můj nový Nikkor 1-1000mm 1.4“.

 

Léčba

Nejlépe, zdá se, fungují skupinové terapie. Kvalifikovaný psychoterapeut bude vyžadovat, aby pacient na terapii donesl ty nejstarší kousky ze své výbavy. Později ho vyzve, aby si stoupl a pojmenoval několik pozitiv toho daného vybavení, dále ukázal fotografie, které s ním vyfotil a vysvětlil, proč jsou tak pěkné. Pro některé pacienty je tato terapie skutečným bojem se sebou samými.

Choroby fotografu

2) ZNO aneb Závislost na Nových Objektivech

Příznaky

ZNO je odnož syndromu SNV, nicméně je v mnoha případech závažnější a intenzivnější. Pacienti diagnostikovaní s GAS utrácení častokrát relativně nízké částky za doplňkové vybavení, kdežto pro zetenóčka znamená jejich závislost hlavní položku mezi celkovými výdaji.

 

Závažný případ postižený syndromem SNV rozpoznáte jednoduše: člověk s takovýmto handicapem tráví první noci porovnáváním recenzí objektivů. To je první fáze, která sama o sobě není až tak nebezpečná. Nicméně další fází je hromadění objektivů, následuje osobní bankrot, rozvodem a sebevražda. Když se takto postiženého pacienta zeptáte „Jakou máš zkušenost s používáním tohohle objektivu?“ pravděpodobně se na vás tázavě podívá a optá se, co si představujete pod pojmem „používat“.

 

Léčba

Doporučují se pravidelná sezení. Podobně jako při léčbě syndromu SNV je zakázáno prohlížení webových stránek s recenzemi objektivů i dalšího fotografického vybavení, jakožto i nákup nových zařízení.

3

3) ZnF – Závislost na Fotofórech

Příznaky

Proč Leonardo daVinci namaloval Monu Lisu?

Protože neměl D800 ani 6D ale jenom štětec a barvu.

 

Vážení, fóry stranou. Se stále se zvyšujícím počtem lidí, kteří mají přístup k internetu, se zvyšuje i počet nakažených ZnF. V jejím názvu odhalíte i její charakter – lidé tráví obscénní množství času studováním různých webových fór o fotografování, sdílení svých názorů a kritiky napříč internetovými stránkami, od recenzování objektivů až po hodnocení designu snímačů.

 

Někteří z vás by se mě jistě zeptali co je špatného na zhodnocení stativu nebo na objektivním komentování fotografií ostatních. Pro mnohé nemocné to však nekončí tady. Vyhledávání na webových fotofórech je pro ně drogou, která je nutí hrabat se desítkami i stovkami příspěvků, až se jednou dostanou na samé dno… Stejně jako u ostatních nemocí je i ZnF spojena s prudkým poklesem samotné činnosti fotografování.

 

Léčba

Léčení je v tomto případě velmi náročné a bolestivé, nicméně účinné. Jako když do polního lazaretu přivezou vojáka s rozšmelcovanou nohou – nezbývá než řezat – radikálně a bez milosti, protože jen tak tomu chudákovi můžete zachránit život. Mnoho z nich za několik týdnů znovu objeví pár nepatrných věcí, které měli celou dobu vedle sebe, a které vyžadovali jejich pozornost mnohem více, než diskuzní fóra – tak třeba rodinu (pokud se manželka i s dětmi už neodstěhovala), domácí zvířata (která už vážně potřebují nakrmit) atp. A co je nejdůležitější, zjistí, že můžou vyjít na ulici a fotit!

Choroby fotografu

4) UB – Upgradeuchtivá Bestie

Příznaky

Tohle je pravděpodobně ta nejběžnější fotografická choroba. Jednoho dne si Honza pořídí Nicanon 6D8000. Je si jistý, že s ním je schopný zachytit svět v celé jeho nádheře, a to za těch nejlepších i nejhorších podmínek. Napíše pár recenzí, vychvaluje každou přednost a dokonce pošle děkovný dopis prezidentovi Nicanonu.

 

A potom se nemyslitelné stane možným… Je představen Nicanon 6D8000 II. Honza věděl, že tenhle den jednou přijde, ale i tak na něj není připraven jak emocionálně, tak psychicky. Kolísá mezi touhou uškrtit prezidenta Nicanonu a nutkáním si nový kousek objednat. Nakonec si pořádně prohlídne starý fotoaparát, který ještě včera tolik miloval. Zdá se opotřebovaný a zašlý. Nikdy dřív si toho nevšiml. Honza zkusí párkrát vyfotit svého psa, ale foťák najednou strašně špatně ostří. Co se děje?

 

Celý říčný se Honza posadí k internetu a hledá srovnání fotografií obou fotoaparátů. Hrůza! Nový fotoaparát exponuje o tolik lépe! Tak a je to tady – Honzu nám pokousala Upgrade Bestie. Je to skoro to samé, jako kdyby vás pokousal vlkodlak. Honzovy prsty mají teď nezastavitelnou sílu, která začne sveřepě vyťukávat objednávku nového Nicanonu.

 

Léčba

Pokud u sebe tuto chorobu zaznamenáte jednou za dva, tři roky, nemusíte se bát. Onemocnění je relativně neškodné.

 

Ve výjimečných případech jsou fotografové pokousáni častěji než za dva, tři roky. V takových okamžicích touží nejen po novém vybavení, ale baží taktéž po změně výrobce. To vede k domino efektu – prodají veškerou výbavu, kterou mají a nahradí ji téměř stejnými kousky od jiného výrobce.

 

Stejně jako vlkodlakům, pomůže těmto zmučeným duším pouze hrob…

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Odrazné desky

Odrazná deska: nejlepší přítel fotografa

V dnešním článku si popovídáme o odrazných deskách (k nalezení jsou taktéž pod názvem odrazné reflektory anebo deskové reflektory). Na trhu jich totiž existuje nepřeberné množství a vybírat můžeme krom odlišných velikostí také z různých barev, tvarů a povrchů. Aby vám odrazné desky nezamotaly hlavu, máme pro vás pár tipů, jak vybrat tu pravou přímo […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 02.10.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit

Jak fotit na koncertech

Fotografování koncertu je jedna z největších výzev. Samozřejmě je v první řadě nutné zkontrolovat vstupenku, jelikož na co vám bude váš drahý foťák zabavený ochrankou. Fotografovat koncert je zábavné a vzrušující, i přesto, že to není nic jednoduchého. Klíč k vytvoření krásné fotografie je cvičení. Zkuste jít fotit v noci a fotografovat v horších světelných podmínkách. […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 03.02.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi Ve městě

Už jen pár dní do zahájení největší fotografické akce podzimu!

Už jen týden do zahájení největší fotografické akce podzimu!  Třetí ročník veletrhu a festivalu současné fotografie FOTOEXPO 2015 bude zahájen v sobotu 17. října 2015 v Národním domě na Vinohradech. Připravili jsme pro vás dva sály s fototechnikou, besedy, audiovizuální projekce, exkluzivní workshopy, tematické stage a mnoho dalšího! Zakupte si v předprodeji základní vstupné za […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 14.10.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Články Inspirace na víkend
focení s mečem

Světelný meč pro fotografy od Photon Europe – recenze

Fotografie plné různých barev, hra světel a stínů, pohyb, nasvícení částí těla, kreativní portréty… můžete s ním fotit cokoliv vás napadne. Lighting sword vám také pomůže dostat do vašich fotografií ty správné emoce a směr. A jestli vás nebaví jen obyčejné pózování před fotoaparátem, tento meč vám pomůže se zabavit.   Lighting sword – LED […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 12.07.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Úprava fotografií