Jak fotit akty

Jak fotit akty

Rubrika článkuJak fotit Lidi 19.08.2013

Fotografování aktů je  náročnější disciplína nejenom proto, že vyžaduje dobrou práci se světlem. Musíte také perfektně zvládnou práci s modelem. Zajistit prostředí, kde se bude fotografovaný cítit dobře a bude vám důvěřovat. V opačném případě budete mít křečovité fotky v lepším případě, v tom horším obtisk něčí dlaně na tváři 🙂 Jak tedy na to? Pojďme si říct pár užitečných tipů jak fotit akty!

 

1. Připravte si „mood pictures“

Před samotným focením byste měli vědět, jak budou alespoň některé z výsledných fotografií vypadat. Projděte internet a zkuste najít pár fotografií aktů, které se vám líbí. Pozorně se podívejte na pózu modelky, odkud jde světlo a také na použité rekvizity. Vybrané snímky zašlete také modelce, aby se mohla připravit a zvolené pózy natrénovat. Osobně mood pictures používám u každého focení. Je lepší začínat s fotografiemi, kdy bude modelka zády ke kameře, aby měla čas si zvyknout na prostředí a fotografa.

 

shutterstock_226299220

2. Zatopte

Zdá se vám tato rada jako špatný vtip na blogu o focení? Pak vězte, že pokud bude modelce zima, nebude ani na fotce vypadat dobře.

 

Podívejte se také na naše kurzy fotografování: Zrcadlovka od A do Z vás naučí kompletně pracovat s fotoaparátem. Kurz fotografování krajiny a přírody, zase obsahuje kapitoly o postprodukci fotek krajiny pomocí bezplatného programu. Pokud se chcete naučit upravovat fotky, mohou pro vás být zajímavé on-line kurzy  Photoshop od A do Z nebo Tajné techniky fashion postprodukce.  Zajímavé jsou také kurzy fotografování jídla nebo Akademie produktové fotografie.  

3. Pozor na otlačeniny

Než začnete fotit akty, nechte modelku ať si odloží a v županu si s vámi tak půl hodiny povídá, nebo se upravuje. Ptáte se proč? Podprsenka, kalhotky a ponožky mají tu nepříjemnou vlastnost, že zanechávají na těle otlačeniny, které nevypadají na fotkách vůbec hezky. Naštěstí tak 30 minut po odstranění těsného oděvu zmizí.

4. Přepněte do módu černobílé fotografie

Ačkoli jsem dříve důrazně varoval před používáním barevných módů ve fotoaparátu, v tomto případě je použití černobílého režimu vhodné. Ptáte se proč? 1. Výsledné fotografie budou určitě černobílé a nebudete je chtít převádět do barvy. 2. Až budete modelce ukazovat display se snímky modelce, bude mít lepší představu o výsledném snímku a přidá ji sebevědomí. Ideální je samozřejmě formát RAW.

 

shutterstock_322273100

5. Použijte delší ohniskovou vzdálenost

S kratší ohniskovou vzdáleností se možná dostanete blíže k focenému objektu. Z dlouhodobé praxe fotografů se ovšem ukázalo, že při použití delší ohniskové vzdálenosti vypadají lidé lépe. 50 mm je velmi dobrý začátek a tyto pevné objektivy bývají také levné. Ohnisková vzdálenost 50 mm nejvíce odpovídá zornému úhlu lidského oka. Pokud ale máte k dispozici ohnisko 85 mm, použijte jej! Na detailní záběry těla lze jen doporučit zoom objektivy 70 – 200mm.

6. Anonymita pomáhá

Nechte model, ať odvrátí tvář od objektivu. Fotografování aktů není portrétování a více než o obličej vám jde o zachycení línií lidského těla. Také tím získáme více přirozené snímky – pokud váš model fotí akty poprvé, rychleji ztratí ostych a pózy budou přirozenější.

 

shutterstock_281763971

7. Vytvořte příjemnou atmosféru

Čím méně lidí je  při fotografování, tím lépe. V ideální případě byste měli být v ateliéru pouze dva. Model a fotograf. Osobně mám nejhorší zkušenosti s fotografováním, pokud má modelka v ateliéru svého partnera. Nedokáže se uvolnit a nenavážete ten správný kontakt fotograf-model. Před samotným focením pošlete všechny pryč!

 8. Jak svítit

Použijte černé pozadí a z boku modelky připravte difuzní směrové osvětlení (softbox s voštinou nebo ušpiněné okno). Naučte se pracovat s co nejjednoduším set-upem světel. Všem začátečníkům se radí, aby se naučili dobře pracovat nejprve s jedním světlem a po jeho ovládnutí přidávali další. Možná to nevypadá tak profesionálně jako plný ateliér záblesků. O to více ale přesvědčíte výsledky. Dobré je promyslet si, jak budete svítit svůj objekt zájmu dříve, než začnete. Výrazně tím pomůžete atmosféře při focení.

 

shutterstock_247176343

9. Zkuste použít části oblečení

Určitě jste už viděli nějaké fotografie aktů, kdy na sobě má modelka jen košili nebo kus průhledné látky. Tyto rekvizity dodají snímkům skvělou, tajemnou atmosféru. Neukazujte vše. Naznačujte. Látka může volně kopírovat linie modelky a nebo přesně obepínat.

 

Možná, že budete před začátkem focení aktů více nervózní než samotný model, který se má odhalit. První snímky možná nebudou to nejlepší, co byste si dali do porfólia. Po nějakém čase focení se ale většinou atmosféra uvolní a vaše fotky budou skvělé! Překonejte ostych a zkusete fotit „lidskou krajinu“ – akty.

Komentáře

Autor článku

Filip Obr

Autor článku je Filip Obr contributor New Yorské fotobanky Shutterstock. Jeho webové stránky jsou interiérový fotograf

 

Mohlo by vás zajímat

Instagram efekt ve Photoshopu během tří minut!

Chcete také instagramovku? Jednodušte si stáhnete tuto aplikaci a začnete fotit. Funguje to. Ale jenom na mobilu.  Pokud ale chcete instagram efekt  dosáhnout se zrcadlovkou, situace se komplikuje. Instagram pro Canon nebo Nikon zatím nikdo nevymyslel. Co s tím? Pohodlně se usaďte a spusťte si Photoshop. Začínáme!    Návod, jak udělat „instagramovku“ ve Photoshopu! 1. […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 03.07.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Úprava fotografií
GoPro

GoPro snímky, které vám zaručeně vyrazí dech!

Také jste si všimli, že se poslední dobou internet GoPro videy a fotografiemi jenom hemží? Pustila jsem se do pátrání, proč tomu tak je. GoPro kamera je extrémně odolný přístroj, kterého využívají především sportovci. Můžete ho pouštět na beton, můžete se pokoušet ho utopit v Mrtvém moři, můžete ho zahrabat do písečné duny – pravděpodobně […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 13.12.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Jak fotit sněhové vločky

Jak fotit sněhové vločky

Jako malá jsem vyráběla sněhové vločky z papíru. Říkala jsem si, že je hezké, jaký tvar pro ně lidé vymysleli, když to jsou v podstatě jenom beztvaré kuličky co se snášení z nebe. O pár let později jsem viděla první detailní fotografii sněhové vločky a nemohla jsem uvěřit svým očím. Vážně tak vločky vypadají? Vážně nás netahali dospělí […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 27.01.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě Ve městě
Daniela Haubertová

„Modelky preferuji přirozené, které se příliš nelíčí“, říká Daniela Haubertová

  Pro jihlavskou fotografku Danielu Haubertovou alias Dannie není focení prací, ale zálibou. Věnuje se portrétování žen v exteriéru, květiny a stromy jsou nedínou součástí jejích pohádkových snímků. Modelky si ji vyhledávají samy, třeba na jejím facebookovém profilu MyDannie.     Jak vypadaly vaše fotografické začátky, jak dlouho fotografujete portréty? Čas běží rychle, tak už to nějaký […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 10.11.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory