Jak fotit auta

Jak fotit auta

Rubrika článkuJak fotit Ve městě 18.06.2014

Dnešní článek se zaměřuje na fotografování automobilů, a není to článek pouze pro nadšence, ale i pro ty, kteří se například snaží své auto prodat. Fotografie v oblasti reklamy má téměř neomezenou moc.

1. Základní nastavení

Pro začátek se musíte ujistit, že všechny základní nastavení jsou v pořádku – vyvážení bílé v závislosti na světelných podmínkách, snažte se mít ISO nastavené na co nejnižší hodnotu (pokud fotíme auto stojící a máme navíc například možnost použít stativ).

 

shutterstock_130196342

2. Ohnisková vzdálenost

I auta mají své „fotografické osobnosti“, stejně jako lidé. Stejně jako někteří z nás vypadají lépe foceni z větší vzdálenosti, s teleobjektivem a pro jiné je tím pravím snímek z blízka. Proto si zkuste představit, že by auto bylo člověkem. Chcete zdůraznit detaily v obličeji nebo je potlačit? Při použití širokoúhlého objektivu vyvstanou detaily fotografovaného auta, takže bude vypadat trochu jako MMA zápasník. Normální až delší ohnisková vzdálenost nám vytvoří opak – plošší, elegantnější vzhled vozidla, hodící se pro reklamu. Nezapomeňte, že pro nás digitální fotografy je experimentování zadarmo, takže se ničeho nebojte a vyzkoušejte obojí. Pokud s focením teprve začínáte, podívejte se také na naše kurzy fotografování: Zrcadlovka od A do Z vás naučí kompletně pracovat s fotoaparátem. Kurz fotografování krajiny a přírody, zase obsahuje kapitoly o postprodukci fotek krajiny pomocí bezplatného programu. Pokud se chcete naučit upravovat fotky, mohou pro vás být zajímavé on-line kurzy  Photoshop od A do Z nebo Tajné techniky fashion postprodukce.  Zajímavé jsou také kurzy fotografování jídla nebo Akademie produktové fotografie.  

3. Odlesky

Dejte si pozor na odlesky! Což může být někdy obtížné v rámci fotografování celého auta. Lesklá barva i čelní sklo budou odrážet oblohu. Naším tipem je použití polarizačního filtru, který odrazům zamezí. Pokud ještě svůj polarizační filtr nemáte, rozhodně pro něj utíkejte do obchodu, jsou levné (a i ty nejlevnější pracují výborně!) a jsou také základními filtry pro digitální fotografii.

 

shutterstock_139772953

4. Rozptýlení

Odstraňte od vozidla veškeré rušivé elementy – od hrajících si dětí po zahradní hadici. Pokud fotíte na automobilovém setkání nebo jiné show, počkejte si, až lidé z vašeho záběru odejdou.

 

shutterstock_261207080

5. Pohledy

Vyhněte se běžnému fotografování „z očí do očí“. Zkuste si kleknout nebo naopak stoupnout na něco, abyste fotili z nadhledu. Pokud si před vůz kleknete, dá to fotografii trochu agresivity. Zkuste fotoaparát položit úplně na zem a naklopte ho, dostanete tak neobyčejný výhled. Vyzkoušet nezapomeňte ani fotografie zblízka – různé líbivé makro detaily a křivky auta.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Krásné snímky bez nutnosti opustit domov

Takže otázkou je: chcete fotit nebo chcete být fotografem? Zabývám se těmito dvěma nápadně zábavnými otázkami pokaždé, když si zajdu na squash – chtěla bych být hráčkou squashe, ale při časovém omezení a životních událostech squash pouze hraji. Naštěstí si vyfotografování perfektního snímku nežádá takové množství času, jako trávit celá odpoledne na kurtu. A protože […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 02.03.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Doma Jak fotit

Jak na rozmazané pozadí ve Photoshopu

Možná jste občas přemýšleli o tom, jak vzniká na fotce to zajímavé, rozostřené pozadí. Povím vám to. Jde o vlastnost objektivu (nízké clonové číslo a delší ohnisko). Pokud ale nemáte fotoaparát, který toto umožnuje, můžete dosáhnout podobného efektu pomocí editačního programu. Jak na to? Podívejte se!    

Autor článku Filip Obr Datum článku 18.04.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Úprava fotografií
Karel Čapek

Karel Čapek: Elegantní fotograf – intelektuál

Mysleli jste si, že dílo velikána české literatury Karla Čapka definuje slovo robot, Zahradníkův rok anebo Válka s mloky? Nepochybně. Ale je toho mnohem víc. Nestydíme se o něm jistě říct, že to byl filozof-intelektuál světových rozměrů. Avšak co bylo velkou součástí jeho života – a co mnoho lidí netuší, je jeho vášeň pro fotografii. […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 04.10.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Slavní fotografové
Crop faktor

Jak je to s CROP faktorem?

Pokud již nějakou dobu fotografujete, pročítáte se fotografickými fóry, čtete odbornou literaturu, vybíráte nový fotoaparát nebo jste se jen párkrát zaposlouchali do diskuze dvou fotografů, pravděpodobně vám neunikl výraz crop faktor. V následujícím článku bych ráda shrnula to nejdůležitější o crop faktoru a pomohla vám tomuto termínu lépe porozumět. Pokusila jsem se ho napsat zjednodušeně […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 11.01.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Základy