Igor Bondar

RECENZE Igora Bondara: Fotografický kurz FOTOVÝZVA

Rubrika článkuÚprava fotografií 30.01.2017

Jako každému fotografovi, tak i mě se často stává, že otevřu zprávy na facebooku a mám tam dotazy od mladých začínajících fotografů a fotografek, jak vlastně na to, jak udělat tu správnou fotku, která ohromí svět, nebo aspoň přátele. Já osobně vždy říkám, že nikdy nikoho nemůžeme naučit danou věc tak dobře, aby hned udělal díru do světa, jak si mnoho začínajících fotografů myslí. Nicméně co se může takový fotograf, který začíná, naučit je jak správně ovládnout svoji zrcadlovku za 21 dní – a pokud bude pilně trénovat, tak kdo ví? Možná postupem času udělá i tu díru do světa a bude nás překvapovat krásnou práci.

 

Já když jsem začínal tvořit svoje první snímky, tak to bylo kompaktem od Kodaku, a až o pár let později jsem měl možnost pořídit si první zrcadlovku (Canon, a to model eos 350d) se základním objektivem 18-55mm. Popravdě neměl jsem tušení co s tím mám dělat, jak taková zrcadlovka vůbec funguje, a co to vše obnáší.

 

Igor Bondar

 

Později jsem nastoupil na fotografickou školu, která dnes už ani neexistuje, kde jsem se postupně vše naučil. Jejími nevýhodami zůstává fakt, že zde musíte strávit několik let, než se vše naučíte, a pro člověka, který chce mít fotografování pouze jako koníčka, je to naprosto zbytečná záležitost. Krom denního studia existují i takzvané letní školy, kde vás také naučí s fotoaparátem, ale to vše zabírá moc času a spousty peněz, a proto jsem mile rád odzkoušel kurz, který nese jméno FOTOVÝZVA – Ovládněte zrcadlovku za 21 dni.

 

Jako první věc bych chtěl říci, že pokud chcete mít fotografování pouze jako koníčka, tak nemusíte hned vyhazovat desetitisíce za workshopy a kurzy, když si můžete objednat online výukový kurz za pár korun, který vás naučí, jak ovládnout zrcadlovku za necelý měsíc. Dostal jsem tu možnost si tento kurz vyzkoušet a posoudit to. Ohromnou výhodou je, že si to můžete v klidu vyzkoušet doma, kde vás nikdo nebude rušit, což budete potřebovat hned u prvního cvičení prvního dne.

 

1025x205

 

První den je vždy důležitý, protože bez základu nemůžeme stavět. Poznejte dokonale svou techniku – ano, přesně o tom se budete první den učit. Každý čudlík na vašem stroji má nějaký význam a vy jako fotograf byste měli vědět, který na co slouží. Také se naučíte, kdy je vhodné použit formát JPG a kdy RAW, což vám mnohdy zachrání celodenní práci, takže na to opravdu pozor. Neméně důležitý je také výběr objektivu, a právě o tom si můžete pustit i video, které jsem ocenil především proto, že zde můžete vidět, jak v praxi vypadá práce s jednotlivými skly.

 

Vše je perfektně vysvětlené, takže se nemusíte bát, že byste něco nepochopili. Když už jste se poznali se svoji zrcadlovkou a víte, co k čemu slouží, tak asi budete nedočkaví udělat první snímky a vyrazit do terénu, a o tom se naučíte následující den. Mnoho fotografů přípravu podcení a potom vznikají nepříjemnosti a časový tlak.

 

Igor Bondar

 

Jestlipak víte, co je závěrka, clona a ISO? Pokud ne, tak svůj fotoaparát prodejte a nebo si pusťte další díl FOTOVÝZVY, kde se vše dozvíte a rychle naučíte. Není to žádná věda, ale bez toho se neobejdete. Během 4 dní se vše krásně naučíte. Mnoho z vás si teď asi říká, proč bych měl něco nastavovat, když si to můžu nastavit na automat a fotit vesele dál. To sice můžete, ale nikdy s takovým nastavením neuděláte, tak hezkou fotografii, jako když vy samotný převezmete nad fotoaparátem kontrolu. Každý fotograf by měl vědět, že fotografie není o drahé technice, ale v první řádě o světle, které o všem rozhoduje.

 

Různý dopad světla může vyprávět příběhy, které divák ocení. Budete se učit jak o denním světle, tak o studiovém svícení. Naučíte se, k čemu složí odrazná deska a jak se správně používá, ale také, jak se taková „odrazka“ má složit zpět do obalu. V neposlední řadě musíte umět vybrat správnou kompozici, aby fotka dobře vypadala a oko diváka bylo spokojené.

 

 

Každá fotografie má svoje linie, které vedou oko diváka po snímku. Všechno tohle a mnoho dalších věci se naučíte ve FOTOVÝZVĚ za pouhých 21 dní. Každý den dostanete 1 e-mail, kde bude textem i videem vše dokonale vysvětleno. Pokud vás foceni baví a chcete skvěle ovládnout vaší zrcadlovku, tak tento kurz můžu jedině doporučit. Kurz si můžete objednat buď online za pouhých 1990 CZK, a nebo v krabicové verzi s dárky za 2990 CZK. Jsem si jistý, ze tento kurz vás opravdu naučí fotit a správně vás ve foto-světě nasměruje.

 

– Igor Bondar

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Proč jsou některé objektivy tak drahé?

Jednou za čas dostanu otázku, proč jsou některé objektivy o tolik dražší než jiné. Zajímavé je, že právě tahle otázka pochází od amatérských i od profesionálních fotografů – liší se pouze kontextem. Začátečníci chtějí vědět, proč jsou profesionální objektivy dražší než ty spotřebitelské, zatímco profesionální fotografové se zaměřuje spíš na to, co dělá speciální/exotické objektivy […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 01.06.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
Fotomodeling

Co znamená focení formou TFP?

Neznáte ještě termín TFP? A víte, že jde o nejpoužívanější formu focení? Kdy je focení TFP vhodné a kdy se mu naopak vyhnout? Pojďme si společně rozebrat, jak takové focení funguje v praxi a kdy je vhodné na něj přistoupit. Na focení formou TFP je vynikající, že zde nehrají roli peníze a čas. Stejně jako […]

Autor článku Šárka Datum článku 27.01.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotomodeling

Jak fotit na samospoušť

Proč by měl na fotkách někdo z party chybět, když tu máme skvělou funkci – samospoušť! Ovšem stejně tak jako ostatní fotografické techniky, i fotografování na samospoušť má svá pravidla. Pojďme se podívat na pár tipů, jak dostat z Vašich fotek to nejlepší! 1. Vyberte vhodné pozadí Než začnete nastavovat fotoaparát, porozhlédněte se důkladně kolem […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 17.01.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit

Jak správně používat stativ?

Při litém boji s rychlostí závěrky musíme mít stabilní stativ, nástroj pro eliminaci chvění fotoaparátu, který nám dopomůže k ostrým snímkům. Ačkoliv zní samotné rozkládání stativu a jeho používání jednoduše, často narážím na fotografy, kteří s ním neumí správně zacházet. Můžete mít ten nejdražší tripod na trhu, bez kvalitních znalostí jeho užívání a správné manipulace […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 22.06.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy