Jak se fotit

Jak se fotit

Rubrika článkuJak fotit Lidi 16.11.2012

Je čas na novou profilovku! Je čas na nové selfie! Máte nový účes nebo chcete ukázat světu, jak vypadáte s týdenním strništěm? Následující tipy profesionálních fotografů vám pomohou vyfotit mnohem lepší profilovku na Facebook, Twitter nebo LinkedIn. Dozvíte se jak se tvářit, v jaké poloze mít fotoaparát, jak svítit a jak fotku upravit. Pojďme na to!

 

Podívejte se také na naše kurzy fotografování: Zrcadlovka od A do Z vás naučí kompletně pracovat s fotoaparátem. Kurz fotografování krajiny a přírody, zase obsahuje kapitoly o postprodukci fotek krajiny pomocí bezplatného programu. Pokud se chcete naučit upravovat fotky, mohou pro vás být zajímavé on-line kurzy  Photoshop od A do Z nebo Tajné techniky fashion postprodukce.  Zajímavé jsou také kurzy fotografování jídla nebo Akademie produktové fotografie.  

Krok 1: Uvolněte se 

Fotografování autoportrétu může být více stresující, než když stojíte modelem kamarádovi nebo profesionálnímu fotografovi. Nevěste ale hlavu, pokud uděláte spoustu špatných fotek, v době digitálních fotoaparátů a webkamer není nic snažšího než zmáčknout tlačítko delete a všechny je vymazat dřív, než je kdokoli uvidí.

 

Dělejte to stejně jako herci a herečky. Trénujte před zrcadlem pózy a výrazy, které se vám líbí na jiných fotkách. Tak poznáte, co vám sedne nejlépe.  Možná se usmíváte se zavřenými ústy, možná při tom ukážete všechny zuby. Obě varianty jsou v pořádku. Důležité je, abyste se při tom cítili dobře.

 

K hezkému úsměvu pomáhá pokud předtím, než se usmějete, zatlačíte jazykem na zadní stranu horní řady zubů.

Nezoufejte pokud nemáte zrovna zrcadlovku, protože kvalitní selfie nemusí být nutně vyfocení na nejnovější model fotoaparátu značky Canon! Stačí mít kvalitní fotoaparát ve svém chytrém mobilu a častokrát (především co se týká momentek), dokážete i víc než lidé se zrcadlovkou.

 

Chcete fotit bezva fotky, ale váš starý telefon na to nestačí? S výběr toho nejlepšího fotomobilu vám pomůže test od portálu Testado.cz.

shutterstock_284835575

Krok 2: Zkoušejte, kdy vypadáte nejlépe

Pokud se cítíte dobře, bude to vidět i na vašich fotkách. Nejlepší čas je pro někoho brzy ráno a pro jiného zase večer. Určitě se ale před tím pořádně připravte a berte focení vážně. Udělejte si oblíbený make-up, upravte si vlasy a pokud budou na fotce i ruce, tak nezapomeňte na upravené nehty. Musíte se cítit skvěle. Pokud nebudete sebejistí, nemůžete ani na fotce vypadat dobře.

Krok 3: Experimentujte s nastavením foťáku

Portrét přepálený bleskem může sice skrýt spoustu nedostatků, ovšem pokud je polovina obličeje v bílém oparu, na kráse to moc nedodá.

 

Zkuste si pohrát s různým nastavením foťáku. Můžete vyzkoušet různé odstíny/tónování. K dispozici je obvykle nastavení, které je označeno malou žárovkou. Pomocí něho si můžete vyzkoušet různé barevné varianty fotek a zjistit, která jde k odstínu vaší pleti nejlépe!

 

Pokud chcete opravdu „umělecké“ snímky, zkuste použít aplikaci Instagram, nebo různé programy k webkameře, které pomohou přidat staromódní sépiové zabarvení, nebo cool temně modré stíny! Pokud hledáte kvalitní online aplikaci na úpravu fotografií, včetně rozmanitých filtrů – zkuste befunky.com!

 

shutterstock_255447811

Krok 4: Cvakejte, cvakejte, cvakejte!

Foťte se desetkrát, stokrát, tisíckrát. Prostě dokud vás to bude bavit. Zkuste si vážný výraz, bláznivý výraz, výraz jako když vám někdo vymaže Facebookový profil nebo si vezměte kabely a zahrajte si na zmateného ajťáka. Dělejte ty nejšílenější věci, které vás napadnou. Nezapomínejte na krok jedna – stále máme po ruce tlačítko delete… No a když se náhodou nepodaří vyfotit profilovku vašeho života, mininálně se skvěle pobavíte. Pokud tuto proceduru absolvujete s přáteli, efekt se samozřejmě násobí!

Krok 5: Pozor na dvojitou bradu

Jasně, nikdo si nechce přiznat, že má dvojtou bradu. Pokud se tak ale již stalo, nikdy se nefoťe zespodu. Objektiv musí být o něco výš než oči a brada mírně skloněná. Dobré také je natočit hlavu pod mírným úhlem na osu objektivu. Pokud to zní příliš technicky, tak prostě si pamatujte, že máte mírně natočit hlavu tak, aby špička brady ukazovala cca 10 centimetrů vedle objektivu ale oči se koukají stále na kameru. To zdůrazní lícní kost a budete vypadat lépe.

shutterstock_245163850

Krok 6: Zdůrazněte oblíbené části obličeje

Zdůrazněte části obličeje, které na sobě máte rádi. Líbí se vám rty? Zvedněte mírně hlavu, aby rty ukazovaly přímo na objektiv. Díky tomu budou vypadat ještě plnější. Jak se ale fotit, když nemáte plné rty? Použijte spoustu lesku na rty.

 

Profesionální vizážisté si pomáhají následující technikou. Na vnitřní stranu rtů nanesou bílý třpytivý lesk. Ústa potom vypadají plnější.

 

Krok 7: Méně vlasů

Pokud nemáte vlasy husté tak, jak byste si představovali, nikdy se nefoťte shora. Posuňte objektiv o něco níž a mírně natočte hlavu. Zbavte se také světla, které by svítilo do vlasů.

shutterstock_197052689

Krok 8: Experimentujte se světlem

Pokud se fotíte sami, máte času, kolik sami potřebujete. Zkuste si proto vzít lampičku a posvítit na sebe z různých úhlů. Pokud na sebe budete svítit zespodu, dostanete speciální hororovou náladu. Světlo shora je zase běžná praxe u profesionálních fotografů. Pokud na sebe svítíte ze strany, dbejte na to, aby jedna část obličeje nebyla v úplné tmě. Nevypadá to dobře.

Krok 9: Nehrbte se! 

Dříve tak oblíbená věta rodičů. Pokud máte tendenci se stále hrbit, dejte si pod nohy podnožku. Pokud se hrbíte, špatně se vám dýchá a nemůžete ani na fotce vypadat dobře!

shutterstock_172002716

Krok 10: Nezapomínejte na pozadí

Nezapomeňte zkontrolovat, co je s vámi v záběru, když mačkáte spoušt. Bílá stěna nevypadá zpravidla nejlépe, stejně tak pokojíček, ve kterém se od upálení Jana Husa neuklízelo. Pokud máte nějakou tapetu, zkuste si vyfotit před ní. Pokud ne, zkuste jakoukoli texturovanou plochu (korálový závěs, žaluzie,…) 

Krok 11: Nebojte se černobílé 

Použijte nějaký free program na úpravu fotek a převeďte vaše výtvory do černobílé. Některé fotáky to mají přímo v nastavení. Nejenom, že černobílý snímek dokáže mnohem lépe skrýt vady pleti ale navíc může působit i uměleckým dojmem, než kdyby zůstal tak, jak jste ho vyfotili.

Komentáře

Autor článku

Filip Obr

Autor článku je Filip Obr contributor New Yorské fotobanky Shutterstock. Jeho webové stránky jsou interiérový fotograf

 

Mohlo by vás zajímat

Le Monika

Le Monika: „Polaroid není módní trend, pomohl mi dosáhnout vlastního stylu.“

Le Monika je pseudonym mladé fotografky, jejíž tvorba je zaměřena především na portréty a svatby. V dnešním rozhovoru jsme ji vyzpovídali především ohledně fotovýbavy, kterou používá, jaké fotografy obdivuje i o tom, jaké jsou její nadcházející plány pro rok 2016.   Mohla bys na začátek představit v krátkosti sebe a svojí dosavadní tvorbu? Jako fotografka vystupuji pod […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 24.03.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Hloubka ostrosti

Moje první fotovýbava aneb co koupit | 50 mm objektiv

Jmenuji se Filip Obr a jsem profesionální fotograf interiérů a fotograf jídla.  Vše jsem se učil metodou pokus – omyl. V průběhu let jsem nakoupil spoustu techniky, kterou jsem následně prodal nebo použil jen jednou a od té doby leží ve skříni. Jsou ale kousky, které považuji za zlomy v mé fotografické práci a které používám […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 01.08.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Tipy & Návody
Sigmácké zkratky

Které pevné sklo pro Nikon koupit jako první?

Nákup nové zrcadlovky automaticky znamená další výdaje za objektivy. Výběr prvního skla ovšem není vůbec jednoduchý – existuje hojně možností v několika cenových relacích, a zejména pro začátečníky může být nákup matoucí. Který objektiv pořídit jako první? Který se hodí na portréty a který na příležitostné momentky? Nebo možná i pro budoucí profesionální fotografování? O […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 04.08.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Jak vydělat fotografováním

Jak vydělat peníze fotografováním: Fotobanky

Fotografování není nejlevnější koníček. Ceny objektivů a příslušenství se mohou vyšplhat do statisíců a to ani nemusíte být profesionální fotograf. Ceny teleobjektivů vhodných pro focení přírody a sportu se dají lehce srovnat s cenami nového automobilu. Pokud už nějakou dobu fotíte, možná vás napadlo, že by bylo fajn si vydělat nějaké peníze pomocí vašeho fotoaparátu zpět. […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 10.07.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit