Selfie

Význam slova selfie

Selfie je v podstatě autoportrét. Často bývá na selfie vidět část ruky, která drží fotoaparát v případě ručního selfie, nebo odraz v zrcadle v případě zrcadlového selfie. Tak lze také snadno odlišit selfie od obyčejného portrétu. Oxfordský slovník termín selfie zaznamenal s tímto výkladem: „Fotografie sebe sama, běžně pořízená chytrým telefonem nebo webkamerou a nahrána na sociální síť“. I pokud není na fotce vidět natažená ruka, lze s jistou dávkou cviku zjistit, že se jedná o selfie. Mezi hlavní ukazatele patří: 

Jak poznat, že se jedná o selfie

 

Taking a selfie

 

Do této kategorie lze zařadit i skupinové selfie, kdy na fotce může být více lidí. Stále je ale fotí jedna z nich z fotoaparátu v natažené ruce. Nikoli náhodný kolemjdoucí. 

 

Making a selfie // Paradigm Festival 2014

 

Jinou metodou vytvoření selfie je fotografování před zrcadlem. Pro tento typ selfie je typický fotoaparát nebo mobilní telefon v ruce vyfocené osoby.

 

說來就來!超有心啊〜你說說! #taiwan#selfie

Slovo selfie nelze doslovně přeložit. Lze ale vycházet z jeho první části self. To znamená vlastní.

Jak vzniklo selfie? 

První selfie

Právě se díváte na první selfie na světě. Vzniklo v roce 1839. Robert Cornelius použil techniku daguerrotypie, o které jsme psali v článku o první fotografii na světě. Musíme Robertovi odpustit, že nedržel fotoaparát v ruce. Tehdejší expozice prostě trvala v řádech minut.

 

„Zachytila jsem tento snímek, dívaje se do zrcadla. Bylo to velice těžké, mé ruce se třásly.“ 

První selfie

Ruská vévodkyně Anastázie Nikolajevna Romanovna před námi právě klečí na židli a fotí svůje selfie pro přítele. Píše se rok 1900. Je dcerou posledního panovníka Ruského impéria, cara Mikuláše II. a jeho ženy Alexandry Fjodorovny. „Zachytila jsem tento snímek, dívaje se do zrcadla. Bylo to velice těžké, mé ruce se třásly.“ Tato slova připasala do dopisu pro svého vyvoleného. Bylo ji 13 let. Jeji rodinu nechali bolševici o 18 let později popravit, polít kyselinou a zakopat do lesa…

 

V roce 2000 byla celá rodina Romanovců prohlášena pravoslavnou církví za svatou. Znamená to, že první selfíčkářka, Anastázie Nikolajevna Romanovna je nyní patronkou všech, co fotí selfie? 

 

Tehdy se tomuto typu fotografie samozřejmě neříkalo selfie. Tento výraz masově rozšířil až tento pán – Jim Kraus. Ten kolem roku 2005 začal masivně rozšiřovat výraz selfie. 

Jimie Krause

 

Masivní vlna těchto typů fotografií ale přišla především se sociálními sítěmi. Nejprve MySpace a následně s Facebookem. Položme si otázku. Kdyby zanikly sociální sítě, zaniknou i selfie? Selfie jsou focena především pro interakci s okolím. Jsou foceny „pro lajky“. Těžko si budete domů pro své potěšení fotit selfie, která nikam neumístíte…

 

selfie

 

Je selfie fascinace sebou sama?

Co vlastně má selfie fotka vyjadřovat? „Haló, to jsem já, podívej se na mě!“ „Hele, kde jsem!“. Selfie je fascinace sebou sama a svým životem, nebo prostě jenom ujišťování se, že o vás někdo stojí (lajky). Dle studie Facebooku v roce 2012 publikují nejčastěji selfíčka lidé s menší sociální interakcí.. Takže něco na tom asi bude. 

narcis

 

Právě se díváme na Narcise. Tato postava z řeckých bájí byla posedlá svým vzhledem. Proto neustále koukal do odrazu vody na svoji tvář. To se mu stalo také osudným. Při jedné „selfie“ session se utopil. Věřím tomu, že kdyby měl chytrý telefon a sociální sítě, jeho profil bude přetékat selfíčky.

 

10671373_696043310484872_7468422901692400736_n

 

Zde už máme Dannyho Bowmana. Je to chytrý hoch, jen je trochu závislý na selfie. Postupně tedy začal trávit až deset hodin denně výrobou svých fotografií. Denně jich vzniklo až kolem 200. Skončilo to pokusem o sebevraždu. Naštěstí to přežil a v psychiatrické léčebně se své závislosti zbavil. 

 

Máte chuť udělat si nové selfie? Tak to by se vám mohl hodit návod Jak se fotit! Podívejte se také na naše kurzy fotografování: Zrcadlovka od A do Z vás naučí kompletně pracovat s fotoaparátem. Kurz fotografování krajiny a přírody, zase obsahuje kapitoly o postprodukci fotek krajiny pomocí bezplatného programu. Pokud se chcete naučit upravovat fotky, mohou pro vás být zajímavé on-line kurzy  Photoshop od A do Z nebo Tajné techniky fashion postprodukce.  Zajímavé jsou také kurzy fotografování jídla nebo Akademie produktové fotografie.