Fotomodeling

Chci být modelkou. Jak na to?

Rubrika článkuFotomodeling 13.01.2016

Jak se stát modelkou? To je otázka, kterou si jistě pokládáte i vy, pokud zvažujete vstoupit do velkého světa modelingu. Jaké požadavky musí modelka splňovat, aby se prosadila? Co se od ní očekává a jak vlastně určit, která žena se může stát modelkou? Není to zase tak složité, a přitom nerozhoduje jenom výška nebo míry! Jak se vyloupnout z ošklivého káčátka a stát se opravdovou modelkou?

 

 

Ještě před tím, než začnete bojovat o svoje místo v modelingu, je na místě si ujasnit, jakou modelkou se vlastně chcete stát. Klasický modeling zahrnuje nejen focení, ale také chození po molu nebo natáčení reklamních spotů, či focení oblečení do katalogu. Práce modelky tedy může být rozmanitá a je těžké naučit se dobře pózovat a zároveň chodit po molu ladnou chůzí. Všechno vyžaduje spoustu času a trpělivosti. Je tedy dobré si ujasnit, čím konkrétně se chcete v modelingu živit a podle toho se zdokonalovat.

 

Podívejte se také na naše kurzy fotografování: Zrcadlovka od A do Z vás naučí kompletně pracovat s fotoaparátem. Kurz fotografování krajiny a přírody, zase obsahuje kapitoly o postprodukci fotek krajiny pomocí bezplatného programu. Pokud se chcete naučit upravovat fotky, mohou pro vás být zajímavé on-line kurzy  Photoshop od A do Z nebo Tajné techniky fashion postprodukce.  Zajímavé jsou také kurzy fotografování jídla nebo Akademie produktové fotografie.  

 

Pokud jde o náplň práce modelky, jak ji známe z televize a časopisů, většinou propaguje nějaké produkty nebo služby. Nejčastěji samozřejmě oblečení a doplňky. Z toho důvodu je logické, že agentury hledají reprezentativní, vysoké a štíhlé slečny. Oblečení na nich musí vyniknout, a proto není na škodu, jsou-li ony samy na fotce méně výrazné, zejména výrazem a proporcemi. Taková modelka se na molu ani před objektivem nesmí usmívat, její výraz by měl být neutrální a měla by reprezentovat konkrétní produkty.

Fotomodeling

Požadavky na modelky se liší v závislosti na agentuře a na tom, co se od modelky očekává. Některé agentury mají jako požadavek výšku nad 170 cm a velmi se také liší požadované míry. Většinou je tolerováno plus mínus 3 cm – to už záleží na agentuře, která bude modelku zaměstnávat a za jakým účelem. Ten, kdo modelce platí, by měl určovat požadavky na její vzhled a jakékoliv další parametry. To však neznamená, že máte-li méně než 170 cm, nemůžete nalézt další uplatnění v oblasti modelingu a podobných profesí.

 

Prozkoumejte dostupné možnosti

 

Rozhodně nelze říct, že pokud neuspějete u modelingové agentury, nemáte už v modelingu šanci. Přesto bych doporučovala nejprve obejít castingy všech dostupných agentur, protože vás coby modelku důkladně proškolí, a získáte tak další zkušenosti. Navíc existují agentury, jež jsou primárně určené pro fotomodeling, takže nemají tak přísné požadavky, stejně jako agentury, které se zabývají jenom natáčením reklam. Využijte všech dostupných možností a obejděte castingy ve svém okolí, možností je nespočetně.

Fotomodeling

Jestliže se hned napoprvé nepovede navázat spolupráce s agenturou anebo si ještě zkrátka nevěříte, můžete na to jít oklikou. Začít fotit může opravdu každá žena bez ohledu na vzhled nebo věk. Spousta žen si takto nejen zvýší sebedůvěru, ale navíc odbourá ostych před objektivem a získá další zážitky a zkušenosti, které později uplatní na castingu. Spousta modelek pracuje na vlastní pěst a hledají si zakázky samy. Je však potřeba získat praktické dovednosti.

 

Jak začít fotit? Na nic nečekejte!

 

Nejlepší možností, jak do světa fotomodelingu (a později třeba modelingu jako takového) proniknout, je začít rovnou fotit, čímž získáte reprezentativní fotografie svojí osoby. Do agentur tyhle fotografie nutné nejsou, tam si je agentura v případě potřeby zajistí sama. Nicméně je dobré mít fotky jako podklad pro budování spolupráce na různých projektech nebo zakázkách. Nikdo nezaměstná modelku, aniž by prvně neviděl výsledky její práce. Pokud takové fotografie nezajistí agentura anebo pracujete samy na sebe, je potřeba si je obstarat vlastním přičiněním. Tady platí, že čím šikovnější fotograf, tím více modelce do začátku pomůže a poradí.

 

Ale jak to všechno zrealizovat?

 

Ze všeho nejdříve se registrujte na libovolný server pro modelky. Důležité je, aby na stránkách bylo zastoupení nejenom modelek, ale hlavně fotografů. Vyplňte o sobě co nejvíce informací a nahrajte nejlepší fotky, které máte, anebo z domácího prostředí. Nikdy se nefoťte samy, vždy je lepší asistence kamarádky, optimálně někde venku na světle, a ne doma v obýváku. Působí to lépe na fotografy, které budete oslovovat. Také oni jsou ohledně modelek vybíraví.

 

Pak už jen zbývá oslovit fotografa a navrhnout mu spolupráci. Jak mezi fotografy vybrat dobrého? Projděte si portfolium (ukázky fotografií) dostupných fotografů a podle toho se rozhodněte, kterému napsat. Do začátku stačí získat alespoň průměrně dobré fotografie. Klíčové zde nejsou jenom fotky, které získáte, ale hlavně celková zkušenost získaná focením. Ohledně výběru fotografa doporučuji také článek Jak poznáte seriózního fotografa?, abyste nenaletěly.

Fotomodeling

 

 

Jelikož s focením začínáte, je jasné, že si nemůžete nechat za focení platit – tato výsada přísluší až zkušeným modelkám a záleží na vašich zkušenostech, kdy se k honorovaným zakázkám samostatně propracujete. Avšak můžete získat kvalitní fotky formou TFP – tato forma focení je ve fotomodelingu často používaná, protože slouží k získání referencí. Přečtěte si článek Co znamená focení TFP?. Fotografa oslovujte stylem ,,Dobrý den, zaujaly mne Vaše fotografie, bylo by možné domluvit s Vámi TFP focení?”.

 

V případě kladné odpovědi se nestresujte, že neumíte pózovat a nemáte co na sebe. Tohle na prvním focení vůbec nehraje roli. Stačí si přečíst Jak se připravit na první focení? a nemáte se čeho bát. Možná se právě vy stanete talentovanou (foto)modelkou a modeling se stane vašim koníčkem.

 

[Pozn. redakce: Odkazované články se budou nadále objevovat v rubrice Fotomodeling.]

Komentáře

Autor článku

Šárka

 

Mohlo by vás zajímat

Fotograf

10 neuvěřitelných rysů fotografa podle Hollywoodu

Už jste někdy viděli postavu fotografa ve filmu? Pravděpodobně šlo o muže, fotoreportéra pohybujícího se ve válečné zóně a neohroženě odhalujícího „pravdu“, hrdě kráčejícího vstříc zlatým hollywodským klišé. Co takovému hrdinovi nemůže rozhodně chybět? 1. Drsný fešný vzhled Tak tohle je samozřejmostí. Jsme banda pozoruhodně hezkých lidí, proti tomu nelze klást žádné argumenty! Pojďme dál…   2. Bezedný […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 31.08.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
Fotomodeling

Jak poznáte seriózního fotografa?

Ve fotomodelingu je klíčové získat kvalitní fotografie pro svou prezentaci. K nim však potřebujete dobrého fotografa, který vás nafotí. Jak takového fotografa sehnat a kde? A podle čeho je nutné vybrat, abyste nenaletěly podvodníkovi?   Přestože je fotomodeling branže, ve které se zná každý s každým a nikdo nezná nikoho, ne všem fotografům jde jenom […]

Autor článku Šárka Datum článku 02.02.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotomodeling
GoPro

GoPro snímky, které vám zaručeně vyrazí dech!

Také jste si všimli, že se poslední dobou internet GoPro videy a fotografiemi jenom hemží? Pustila jsem se do pátrání, proč tomu tak je. GoPro kamera je extrémně odolný přístroj, kterého využívají především sportovci. Můžete ho pouštět na beton, můžete se pokoušet ho utopit v Mrtvém moři, můžete ho zahrabat do písečné duny – pravděpodobně […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 13.12.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Petra Veselá

Petra Veselá: Pokud se k focení nedostanu alespoň jednou v týdnu, přichází abstinenční syndrom

Fotografka Petra Veselá se věnuje portrétní a fashion fotografii. Vstupte na chvíli do jejího světa plného emocí, barev a inspirace. Prozraďte své první ranní myšlenky. Jak vypadá váš běžnýpracovní den? První ranní myšlenky jsou dost často ovlivněny nocí, která probuzení předcházela, a tím, jaké sny se mi zdály, jestli to byly noční můry, které jsou […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 13.04.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory