fashion

Tipy jak fotit fashion

Rubrika článkuJak fotit 18.02.2020

Módní fotografie je jedna z okruhů, která nedodržuje pravidla a je bez kreativních omezení. Můžete fotit cokoliv chcete, jak chcete, stejně dlouho, jako když vyprávíte nějaký příběh. Ale i oblečení, doplňky a makeup jsou velkou částí tohoto příběhu.

 

Nejdůležitější část módní fotografie je to, jak vizuálně ztvárníte váš příběh a to, jak do toho vložíte svůj kreativní styl. Časem sami zjistíte, jaký druh příběhu chcete fotit a vytvoříte si ak oblíbené scénáře a témata. Vaše fotografie začnou žít svůj vlastní život!

 

Zkoumání a experimentování jsou klíčovými prvky módní fotografie. 

 

fashion

 

Vytvořte si plán

Módní fotografie je celá o konceptu a příběhu. Jaký příběh chcete, aby vyprávěly vaše fotografie? V jakém světě vaše postavy vystupují? Na této scéně můžete být úplně blázniví. Jednoduše si představte vše, co chcete, potom vezměte pero a na papír si načrtněte vše, co je ve vaší hlavě.

 

Když to budete mít, vyzkoušejte a napište si pod to několik způsobů, kterými by to šlo zrealizovat. Potom, co máte pár slušných popisů toho, co vidíte v mysli, zkuste najít společná vlákna, která mezi nimi běží. Ty vezměte a splétejte je do krátkého úryvku, který shrnuje příběh, který vyprávíte – stejně tak i postavy, scénář a svět, ve kterém váš příběh existuje. 

 

„Proč tohle všechno musím udělat před tím, než začnu?“  určitě se ptáte, že? Hned vám to vysvětlím. Brainstorming a definice příběhu a konceptu je skvělý způsob, jak vytvořit soudružnost v aspektech vašeho projektu, což nebude přínosem jen pro vás, ale i pro ostatní lidi, které do celého focení zapojíte. Mít dobře promyslený koncept vám také pomůže najít vizuální představu (to je náš další krok): pomůže vám to zodpovědět několik otázek ohledně oděvu, účesu, makeupu a modelu, na které se vás ostatní budou ptát. 

 

Možná si zkuste popsat tyto aspekty:

  • Téma
  • Místo
  • Nálada
  • Osvětlení
  • Styling
  • Vlasy
  • Makeup
  • Případně odkazy na téma nebo časové období

 

I když je jednoduchost důležitá, váš stručný popis by měl být takový, aby jasně sdělil lidem váš nápad, se kterým budete pracovat.

 

fashion

 

Jaký je účel vašeho focení?

Teď je ten správný čas určit účel vašeho focení. Informuje to vás i váš tým o tom, na čem pracují. 

 

Fotíte proto, abyste si vylepšili vaše portfolio nebo je plánujete publikovat? Snažíte se vytvořit fotografie, které budou apelovat na určitý druh klientů, na který se v budoucnosti chcete zaměřit nebo je tohle focení čistě jen kreativní experiment, který není zaměřen na žádné kariérní cíle?

 

Vždy je nejlepší mít předem jasno o svých fotografických cílech. Fotografové, kteří chtějí své fotografie prodat, aniž by informovali členy svého týmu tímto zničili příliš vztahů.

 

Vytvořte fotografii náladu

Teď, když to máte celé vymyšlené a napsané v konkrétní podobě, je čas najít nějaké vizuální inspirace, které budou doprovázet vaše pečlivě vytvořená díla. Slyším, jak na mě ve své hlavě křičíte: „Další výzkum?! Kdybych věděl, že budu sedět celý den u počítače, radši bych fotil svou domácí želvu“. Věřte mi, pomůže vám to dostat se tam, kam chcete.

 

Nálada se využívá v každém levelu módní fotografie. Nálada je základní aspekt každé fotografie, která zohledňuje příběh a koncept. V dnešní době jsou používány pro reportáže a živé události. Pomáhají vést celý tým ke společnému cíli a to je důležité v každém společném tvůrčím úsilí. 

 

 

Nálada jednoduše slouží jako vizuální shrnutí, které pomáhá zajistit, aby všichni kdo se na focení podílejí, věděli, čeho se snažíte dosáhnout.

 

Tvorbu své nálady začněte výběrem několika klíčových slov z popisu a začněte online procházet obrázky (fotografie nebo jiné), které pomáhají vložit vaši vizi do něčeho, co můžete sdílet. Některé užitečné stránky k procházení jsou Pinterest, deviantArt, Tumblr, Trend Hunder a dobré staré obrázky google. Online nebo tištěné módní časopisy mohou být také velkým zdrojem inspirace a nápadů. Mohu vám doporučit online galerie jako The Fashionisto a Fashion Gone Rogue. Z těch tištěných hledám inspiraci hlavně ve Vogue nebo Elle. 

 

Teď už je jen čas sestavit svůj tým!

 

fashion

 

Najděte si tým

Váš tým bude muset sestávat alespoň z jednoho předmětu a z vás samotných, pokud neplánujete zahájit dobrodružství focením autoportrétu. Odvážná volba, proto hádám, že se chystáte fotit jinou osobu. Díky internetu máte dnes více možností, jak najít spolupracovníky, než kdykoliv předtím.: místní skupiny na Facebooku pro společné focení jsou pro začátek dostačující. Samozřejmě můžete začít tím, že budete fotit své přátele.

 

Nejlepší způsob, jak oslovit lidi, se kterými byste chtěli pracovat, je zaslat vaši stručnou a náladovou tabuli a pracovní plán z minulých bodů, pokud jste jej tedy udělali. Jakmile si vybudujete silné portfolio, můžete začít kontaktovat modelingové agentury, a požádat je o spolupráci s jejich profesionálními modely. Ale když s tímhle začínáte, je jednoduší si najít modely, které taky právě začínají tak, jako vy.

 

Mít jasnou, výstižnou vizi a účelný plán toho, čeho se snažíte dosáhnout, dává lidem vědět, že do toho vložíte nějaké seroózní myšlenky a že se pokoušíte vytvořit něco, co stojí za to. Vidíte, nejste rádi, že jste strávili těch třicet minut hledáním „moderního viktoriánského stylu“ na Pinterestu?

Můžete mi poděkovat později.

 

Najděte módní stylistku

Jak už asi víte, oblečení je klíčovou součástí módní fotografie a nejlepší osobou, která vám s tím pomůže, je určitě módní stylistka. Hlavním úkolem stylistky je sestavit outfit, který odpovídá vašemu příběhu a konceptu, který jste uvedli v krátkém představení vaší práce. Obvykle jsou dobře propojeny s obchody, značkami a návrháři a dobří stylisté sledují trendy v módě s velkou trpělivostí a soustředěním.

 

Stylistka konceptualizuje outfity pro focení od značek, které se hodí pro vaši náladu. Obléká modely organizovaným a kreativním způsobem. Stylistka s vámi bude spolupracovat a pomůže vám poradit ve všem, od toho, kdy se příběh fotí, až po to, jak může být příběh představen, až bude hotový. Stylisté a fotografové jsou „spojenci“ a uděláte dobře, když se s nimi spřátelíte.

 

Samozřejmě, že focení autoportrétu a nebo vytváření outfitu vámi samými, je také životaschopnou volbou pro ty fotografy, kteří právě začínají nebo nemají vysoký rozpočet. Vždy můžete projet několik eshopů a najít si outfit sami, nebo můžete zajít na bleší trhy a výprodeje, kde také určitě najdete dobré kousky na aktuální nebo příští focení. Jak již bylo řečeno, předání odpovědnosti zkušenému stylistovi uvolní váš čas a pomůže vám zajistit, že budete plně soutředěni na získání těch fotek, které si představujete.

 

fashion

 

Najděte si model(y)

Jakmile se rozhodnete, jakou cestou se vydáte pro styling, je čas si vybrat téma focení. Někdy s tím můžete začít už před stylingem, ale musí odpovídat vašemu příběhu.

 

Budete se muset rozhodnout, kolik modelů chcete fotit a také rozhodnout jaké pohlaví, věk nebo fyzický vzhled. 

 

Vzhledem k tomu, že na focení budete spolupracovat s modelem nebo s modely, budete je chtít získávat nejen na základě jejich portfolia a vzhledu, ale i jejich profesionalitě a komunikaci. 

 

Najděte si kadeřnice a kosmetičky

Teď, když máte vyřešenou módu a model, je čas myslet na vlasy a makeup. To jsou zásadní aspekty módní fotografie a já bych důrazně doporučila, abyste si našli lidi, kteří na tom s vámi budou spolupracovat. Vlasy a makeup dělají vše, co se týče oživení vašeho módního příběhu. Většina modelek před focením tráví hodiny na vlasech a makeupu, protože jsou ve focení důležitým prvkem umění. Také vám ušetří čas při úpravách.

 

Vždy je užitečné najít několik pomocných rukou, které vám pomohou při focení. Mohou vám pomoct vaši přátelé, kteří chtějí vědět, jaké to je v kreativním světě a nebo si můžete zaplatit profesionálního fotografického asistenta, který je nejlepší volbou.

 

fashion

 

Naplánujte si focení

Rychlý a užitečný způsob, jak začít, je naplánovat si focení mezi 9:00 a 13:00 nebo od 14:00 do 18:00. Proč byste měli plánovat konkrétní čas? Osoba, která organizuje focení, je osoba, která by měla všem poskytnout i jídlo a pití. Často je to jen otázka pizzy a drobných zákusků a jednohubek. Jen mějte na paměti, že hladový tým není šťastný tým a nešťastný tým ne vždy produkuje skvělou práci.

 

Potvrďte místo na focení

Při organizování focení je potřeba zvolit si, jestli budete fotit v interiéru nebo exteriéru. 

 

Pokud nemáte prostor na focení, je možné si nějaký pronajmout na krátkou dobu. Při pronajímání prostoru se ujistěte, že máte dostatek času na přípravu, aby se vám nestalo to, že vše nestihnete nafotit. Musíte se ujistit, že prostor, který máte pronajatý, má přístup k toaletám a že je zde prostor pro připravení všech modelů a přípravu na focení. Vyberte si studio, které je čisté a světlé a dobře vybavené (pokud nemáte vlastní světla), a ujistěte se, že je výhodné pro všechny ve vašem týmu.

 

Pokud jste se rozhodli fotit venku, vyberte si místo, které se bude hodit k tématu a přidá něco vašemu příběhu. Vždy si zajistěte záložní místo, v případě, že by vám nevyšlo počasí. Ujistěte se, že je toto místo přístupné a má vše, co potřebujete.

 

Připravte si vše, co potřebujete

Pokud jde o vybavení, ujistěte se, že jste připraveni na nepravděpodobný případ technické poruchy. Zní to děsivěji, než by mělo, ale k těm nehodám občas dojde. Často si s sebou brávám dva fotoaparáty jen pro jistotu. 

 

Pro ty z vás, kteří kdo rádi fotíte na film, doporučuji vám přinést si další filmy, kdybyste náhodou omylem vzali jen prázdný fotoaparát (bez filmu uvnitř). Ujistěte se, že máte všechny baterie nabité a že jste si přinesli náhradní díly, že paměťové karty byly naformátovány a že je vaše zařízení snadno přenosné. Je také dobré zajistit, abyste se pořádně seznámili s vybavením, které používáte v ateliéru, pokud si ho pronajímáte, případně v jiném prostoru.

 

fashion

 

Úspěšný den focení

Nastal čas. Jste na Vámi vybraném místě a všichni přijíždějí, Nyní je čas myslet na to, že tu jste proto, abyste vytvořili něco nového a vzrušujícího, navázali nové vztahy nebo posílili stará přátelství a dobře se bavili. Udržujte to v pohodě. Lidé se často dívají na fotografa, aby udrželi dobrou náladu, a tak připravte na rozhovor s celým svým týmem. Řekněte jim něco o tom, co vás přivedlo k nafocení tohoto projektu a jestli chcete, mluvte s nimi i o životě mimo fotografii. Dostat lidi do vnímavé společné nálady vždy vede k lepšímu zážitku. Sdílejte nápady a nechte lidi přispívat svými pohledy.

 

Zálohujte svou práci

Pokud jste provedly všechny kroky k přípravě na focení, neměli byste narazit na příliš mnoho problémů. 

Jakmile se vrátíte k počítači, nezapomeňte ihned připojit tyto karty a provést dvojí zálohu všeho. Svitky filmu uchovávejte utěsněné a skladujte je na suchém a chladném místě. Musíte být opatrní, pokud jde o udržování vašich fotografií v bezpečí.

 

Prohlédněte si všechny fotografie

Až budete mít trochu času na odpočinek a zotavení, je čas projít si své fotografie. V třídění buďte selektivní – nemá smysl vybírat šest fotek za sebou, ne kterých je to stejné. Nechte si na úpravy pouze to nejlepší z toho, co jste vyfotili. 

 

Další kroky pro vaše fotografie

Pokud jste se rozhodli fotit s cílem pouze rozšířit své portfolio a vytvořit něco nového, samozřejmě budete chtít své výsledky nahrát na svůj web a sdílet je na svých sociálních sítích. Pokud by focení šlo opravdu dobře, můžete zvážit jejich odeslání do některých publikací. Nikdy nevíte, co se může stát!

 

fashion

Komentáře

Autor článku

Kristýna Snášelová

Studentka oboru Fotografie na střední škole Art Econ. V budoucnu bych se ráda věnovala focení svateb, tak mi držte palce. :)

 

Mohlo by vás zajímat

Jak fotit texturu

Jak fotit texturu

Fotografování textur může být zábavou, výzvou, ale také celkem lukrativní job. Jedna z nejskvělejších věcí na texturách je, že jsou k nalezení vlastně všude. Sedíte u počítače, otočíte hlavou doprava a já vám můžu zaručit, že vidíte alespoň deset potencionálních textur. Kromě jiného může fotografování textur povýšit obyčejnou scenérii na něco vizuálně zajímavějšího.  1. Textury […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 19.08.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě Ve městě
styl

Jak si najít svůj styl ve fotografování?

Mnoho lidí si může myslet, že to je jednoduché ale není. Váš vlastní styl ve fotografii nenajdete po dvou dnech focení na dovolené. K tomu najít si vlastní styl pomáhá vědět co vlastně každý styl vytváří. Začněte tím, že si určíte co do vašich fotek chcete zakomponovat a čemu se chcete naopak vyhnout.   Snažte […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 18.11.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Články Jak fotit Tipy & Návody Základy
David Slater

„Já mám právo fotit!“ Zlobí se opice.

Britský fotograf divoké přírody David Slater se v létě roku 2011 vydal do tropického pralesa v Indonésii. Jeho cílem bylo na zachytit život ohrožených makaků na ostrově Sulawesi. Fascinovala ho jejich charakterová podobnost člověku, fotogeničnost, zvídavost a hlavně pronikavé červené oči.     Makak černý si pořídil vlastní selfie a tím odstartoval svou internetovou kariéru!   „Ve snaze získat dobré […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 25.08.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
Hloubka ostrosti

Moje první fotovýbava aneb co koupit | 50 mm objektiv

Jmenuji se Filip Obr a jsem profesionální fotograf interiérů a fotograf jídla.  Vše jsem se učil metodou pokus – omyl. V průběhu let jsem nakoupil spoustu techniky, kterou jsem následně prodal nebo použil jen jednou a od té doby leží ve skříni. Jsou ale kousky, které považuji za zlomy v mé fotografické práci a které používám […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 01.08.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Tipy & Návody