7 věcí, které úspěšný fotograf nikdy nedělá

7 věcí, které úspěšný fotograf nikdy nedělá

Rubrika článkuZajímavosti 11.02.2014

Kreativní fotografové se snaží objevovat nové vzory, barvy, momentky a nečekané souvislosti. Mnoho amatérských fotografů má také sen stát se profesionálním fotografem. Existuje však jen velmi málo těch, kterým se podaří své fotografie začít prodat a živit se jako profík. Přináším 10 věcí, které úspěšný fotograf nikdy nebude dělat.

1. Neztrácí čas přemýšlením o vybavení

Toto je jedna z nejdůležitějších věcí, které je třeba si pamatovat. Fotografické vybavení může pomoci k lepším snímkům, v žádném případě ale není jejich podmínkou. Neztrácejte čas myšlenkami typu „až budu mít ten objektiv/tělo, to budou fotky“ ale prostě využite to co máte na maximum. Vím, o čem mluvím. Sám fotím absolutní většinu svých fotek na jeden objektiv – pevných 50mm a jako zoom používám nohy.

 

shutterstock_168127100

2. Nechává fotoaparát doma

Často se stává, že si lidé koupí zrcadlovku, všude ji nosí s sebou. S každým dnem je ale brašna těžší. Vyndají jeden objektiv, pak druhý a pak nechají brašnu i s foťákem doma a kariéry je konec. Kreativní fotografie je především o zachycení jedinečnosti okamžiku. Díky tomu, že budete nosit fotoaparát neustále s sebou, získáte obrovskou výhodu oproti fotografům, kteří si dávají fotovýlety, fotoprocházky, fotoapárty a bůhví co ještě foto…

3. Nepoužívá neustále ten samý styl fotografií

Nikdy se nestanete kreativním fotografem, pokud budete používat neustále tu samou techniku. Je to samozřejmě ta nejjednoduší cesta – naučíte se jeden styl a fotíte. Lidé přichází a jedna fotka je jako druhá. Na druhou stranu, pokud začnete experimentovat, první snímky nebudou nic moc. Když se vám to ale povede, o to větší bude radost. Za několik let budete mít arzenál plný technik, které můžete kdykoli použít. O tom je práce profesionálního fotografa!

 

shutterstock_306290723

4. Neřeší technické problémy s klientem

Ačkoli je důležité být ve vztahu s klientem vždy upřímný, o technických problémech se nemluví. Pokud začnete své problémy s nastavením expozice řešit s klientem, začne pochybovat o vašich zkušenostech. Důležité je promyslet si vše dopředu. Ani to ovšem nevylučuje technické problémy. V tomto případě je důležité dělat jakoby nic a použít náhradní řešení.

5. Není středem pozornosti

Ačkoli fotografie je zajímavá profese, nesnažte se být středem pozornosti. Kreativní fotograf je především pozorovatel, který hledá nečekané souvislosti. Pokud budete obklopen lidmi, kterým budete vykládat své historky z focení medvěda v Kanadě, uniknou vám skvělé okamžiky. To ovšem neznamená, že fotograf by měl být přísný introvert. Třeba portrétní fotografie je takový tanec fotografa a modelky. Pouze při dokonalé souhře bude výsledek dokonalý!

 

shutterstock_147047612

6. Není na to sám

Dobrý fotograf má kolem sebe partu dobrých lidí, kteří mu pomohou realizovat jeho vize. V praxi to znamená, že dobrý fotograf by neměl být kadeřník, vizářista, osvětlovač a produkční v jedné osobě (teď mě napadá řezník Krkovička 🙂 ). I když nemáte velký rozpočet, pozvěte na focení kamarády, kteří vám rádi pomohou. Fotografování je zajímavá činnost a z vlastní zkušenosti mohu říct, že jsem nenarazil na mnoho lidí, které by nezajímalo jak vznikají skvělé snímky!

7. Kašle na internet

Žádný fotograf nepodceňuje sílu internetu. Můžete zde nalézt spoustu inspirace pro své snímky. Přihlašte svůj e-mail a třeba vás inspirujeme k snímku vašeho života, který budou ještě vaše vnoučata hrdě ukazovat přátelům. 🙂

 

Komentáře

Autor článku

Filip Obr

Autor článku je Filip Obr contributor New Yorské fotobanky Shutterstock. Jeho webové stránky jsou interiérový fotograf

 

Mohlo by vás zajímat

Histogram

Jak správně zacházet s histogramem? II. část

V první části s názvem Jak správně zacházet s histogramem jsme se zaměřili především na množství jasu a stínů – tyto informace nám nabízí zpravidla černobílý histogram. Dnes do něj zahrneme i barvy a řekneme si něco o jednotlivých barevných kanálech a prostoru RGB, které s histogramem taktéž úzce souvisí.   Ale jak už to […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 15.02.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy

Jak fotit s fotomobilem?

Dávno je pryč doba, kdy lidé běžně nosili na každou dovolenou, oslavu a jiné události fotoaparát. Dnes jsou rodinné kompakty plnohodnotně nahrazovány mobilními telefony. Jejich výhodou není jen lepší skladnost, ale mnohdy i hezčí fotky. Pokud se vám však zdá, že vaše fotky z mobilu stále nejsou to, co byste si představovali, nebo se chcete vědět, […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 13.08.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit

Sedm dní v novinkách z fotografie

První detaily o Archival Disc V červenci minulého roku společnosti Sony a Panasonic uzavřeli dohodu o spolupráci na datovém médiu pro dlouhodobé ukládání dat. Nyní byly uvolněny první reálné specifikace o tomto médiu. První kusy by se měly objevit během léta příštího roku s kapacitou 300GB na jeden disk (trojnásobek dnešních Blu-ray disků). To by se však […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 12.03.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky

Jak na rozmazané pozadí ve Photoshopu

Možná jste občas přemýšleli o tom, jak vzniká na fotce to zajímavé, rozostřené pozadí. Povím vám to. Jde o vlastnost objektivu (nízké clonové číslo a delší ohnisko). Pokud ale nemáte fotoaparát, který toto umožnuje, můžete dosáhnout podobného efektu pomocí editačního programu. Jak na to? Podívejte se!    

Autor článku Filip Obr Datum článku 18.04.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Úprava fotografií