Jak vydělat fotografováním

Jak vydělat peníze fotografováním: Fotobanky

Rubrika článkuJak fotit 10.07.2019

Fotografování není nejlevnější koníček. Ceny objektivů a příslušenství se mohou vyšplhat do statisíců a to ani nemusíte být profesionální fotograf. Ceny teleobjektivů vhodných pro focení přírody a sportu se dají lehce srovnat s cenami nového automobilu. Pokud už nějakou dobu fotíte, možná vás napadlo, že by bylo fajn si vydělat nějaké peníze pomocí vašeho fotoaparátu zpět. Připravil jsem tedy články, jak vydělávat pomocí fotoaparátu. Dnes se podíváme na fotobanky.

1. Kolik fotobanka reálně vydělá peněz? 

Focení do fotobanky je asi nejlepší způsob, jak začít vydělávat focením, aniž byste se museli starat o cokoli jiného. Výdělky z fotobank jsou okolo 20 centů, tedy okolo 5 korun za jednu fotografii. Hned na začátek si ale řekněme, že aby vás fotobanka uživila, musíte mít v portfoliu okolo 10 000 vysoce kvalitních fotografií. A tohoto výsledku dosáhnout je běh na dlouhou trať nebo na půl roku volna v práci. Když ale nebudete čekat a prostě začnete, za pár let se třeba dostanete na několik tisíc korun měsíčně a můžete si za to nakupovat třeba nové objektivy nebo foťák a nezatížíte tím rodinný rozpočet. 

Jak vydělat fotografováním

 

2. Dostanete zpětnou vazbu

Fotobanky jsou skvělá příležitost, jak přičihnout ke světu profesionální fotografie a jak se dostat do „společnosti“ špičkových redaktorů foto obsahu. Ti každou vaši fotografii ručně zkontrolují a napíšou komentář ve stylu: „Špatná kompozice“ „Nevhodné osvětlení“. Dostáváte zpětnou vazbu od skutečných profíků, což je mnohem cennější než zpětná vazba od dalších nadšenců do fotografie. 

Jak vydělat fotografováním

3. Naučíte se přemýšlet v konceptech

Fotografování není jenom o tom, jaký mám objektiv a tělo fotoaparátu. Důležitá je nápad. Naučit se vyprávět obrazem. A přesně toto vás focení do fotobanky naučí. Zkuste si například do fotobanky shutterstock zadat heslo „fear“ – strach. Tato emoce je velice abstraktní a pochopitelně ani nejde vyfotit. Podívejte se ale na výsledky vyhledávání. Je mnoho způsobů, jak může fotograf vyjádřit určité abstraktní pojmy obrazem. Fotobanky vás prostě naučí, že fotografií můžete vyprávět příběh beze slov. 

Jak vydělat fotografováním

4. Zlepšíte svoji technickou úroveň

Pokud se vám fotografování do fotobanky zalíbí, dříve nebo později začnete hledat způsoby, jak být lepší. Jak mít nejenom dobré nápady ale také špičkovou exekutivu. Začněte se učit nové fotografické postupy a experimentovat. Skvělým pomocníkem jsou v tomto případě tzv. lighting diagramy. A co je na tom nejlepší? Celé to bude mít smysl. Nakonec fotografie nahrajete do svého účtu a dříve nebo později se některá z nich stáhne a vy za ní dostanete peníze.

Jak vydělat fotografováním

Není na co čekat. Pokud vás fotografování baví, prostě si založte účet a zkuste to. Nečekejte, že zbohatnete přes noc ale věřte mi – když se po nějakém čase objeví na vašem účtu prvních 0,25 centů za staženou fotografii, je to naprosto skvělý pocit a dostanete zase novou motivaci se svému koníčku více věnovat s tím, že fotky nebudou jenom mizet v šuplíku ale bude to mít vyšší smysl. 

 

Komentáře

Autor článku

Filip Obr

Autor článku je Filip Obr contributor New Yorské fotobanky Shutterstock. Jeho webové stránky jsou interiérový fotograf

 

Mohlo by vás zajímat

Nikol Obrová

Rozhovor s Nikol Obrovou

Nikol Obrová se pohybuje se na pomezí digitální, analogové a polaroidové fotografie. Její portréty jsou dotažené do posledního detailu. Aby také ne, při práci spolupracuje často se dvěma vizážistkami zároveň. Ty se starají, aby modelka vypadala skvěle.        Původně jsem chtěl udělat přepis z videa ale Nikol se nám tak rozpovídala, že jsem […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 07.06.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory

Kompozice fotografů přírody

Zeptá-li se vás někdo jako fotografa, jak kompozice ovlivňuje výslednou fotografii, víte co odpovědět? Pokud by vaše odpověď zněla „nejsem si stoprocentně jistý“ nebo „nevím jak bych ti to vysvětlil,“ jste na správném místě. Kromě umění expozice je kompozice další z těch těžších částí fotografování, a proto doufám, že vám některá z jejích tajemství odkryje tento článek. […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 23.03.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku V přírodě
Jaroslav Rössler

Jaroslav Rössler – Král české avantgardy

Dnes doplníme trojici prvorepublikových fotografů o čtvrtého umělce – Jaroslava Rösslera, žáka Františka Drtikola a taktéž jednoho z fotografů, který stál u zrodu české avantgardy. Jaká byla hlavní Rösslerova představa o tom, co je vlastně umění a jak ho sám vnímal?     Jaroslav Rössler se narodil na jaře roku 1902, přesněji 25. května ve […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 31.03.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Slavní fotografové

Jak fotit psy

Jako první jsem se se svým kompaktem pokoušela fotografovat makro, pokračovala jsem přes akce s koňmi, parkur až po fotografování psích sportů jako jsou agility. U těch se také zdržuji v poslední době nejčastěji. A proto jsem se rozhodla napsat ten dlouho očekávaný článek o mém nejoblíbenějších fotografování – totiž focení psů. A dnes to vezmeme trochu […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 24.03.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Doma Jak fotit V přírodě