Slavní fotografové 27.06.2016
Hraběnka Žofie Marie Josefína Albína Chotková z Chotkova a Vojnína je známá především sňatkem s arcivévodou a následníkem trůnu Františkem Ferdinanden d’Este. Její smrt, spolu se smrtí jejího chotě, vešla do dějin při sarajevském atentátu. Málokdo ale ví, že jednou z vášní hraběnky Chotkové bylo fotografování…
Začátky aristokratické fotoamatérky
Žofie Chotková se narodila 1. března roku 1868 hraběti Bohuslavu Chotkovi a jeho ženě hraběnce Vilemíně Kinské z Vchynic a Tetova. Bohuslav Chotek působil jako vyslanec v Madridu, Drážďanech a Bruselu.
Několik generací Chotků se umění aktivně věnovali, a proto není divu, že i Žofie si již v mládí vybrala cestu nadšené fotoamatérky.
Mezi jejími příbuznými a předky můžeme spatřit například Marii Aloisii Chotkovou (1777 – 1864) – kreslířku, malířku, sběratelku a mecenášku umění, díky níž se nám dochovali nádherné obrazy zámeckého parku ve Veltrusích v jeho podobě okolo roku 1800.
Dalším neméně zajímavým příbuzným Žofie Chotkové byl Karel Maria I. Chotek (1853 – 1926). Jednalo se o bratrance Žofie Chotkové, se kterým si údajně byla velmi blízká, a je proto možné, že právě láska Karla Marii k fotografování byla pro Žofii natolik inspirativní, že se do něj pustila sama.
V portfoliu K. M. Chotka nalezneme mnohé snímku aristokratů, ale také aranžované fotografie nebo snímky okolní krajiny rodinného sídla. Zajímal se vždy o ty nejmodernější technologie, mezi které patřily například heliogravury anebo fotografické tisky. Byl členem Camera Clubu a řada jeho snímků se dostala na stránky tehdejších časopisů.
Ale zpátky k Žofii. Ta začala fotografovat již mnoho let před svoji slavnou svatbou s Františkem Ferdinandem. Na zámku Konopišti se nám dochovalo album nazvané „Eigene Aufnahmen“ – Vlastní snímky – ve kterém nalezneme mnoho fotografií z ruky aristokratky.
K zachycování snímků používala Žofie Chotková malý příruční fotoaparát. Neměla vyhraněný názor na téma; zkrátka fotografovala vše, co ji přišlo pod ruku. Co se týká technické kvality, tak s tou si hlavu nelámala, jelikož mnoho snímků je špatně exponovaných a s chybami v kompozici.
Deník poskládaný ze snímků
Pro tuto dívku s modrou krví byl fotoaparát nepostradatelným a každodenním společníkem. Místo sáhodlouhého psaní skládala svůj deník z fotografií. A nutno podotknout, že se u toho i velmi dobře bavila, jak je vidět na snímcích prodchnutých ironií a nadsázkou.
Manželka císaře, nadaná fotografka?
Je bez debat, že pozornost okolo fotografií Žofie Chotkové vychází především z postavení jejího manžela a z její role v historii Československého státu, nicméně nelze ji upřít talent.
Po své svatbě fotografovala ještě intenzivněji. O náměty bylo postaráno, jelikož manželé hodně cestovali a Žofie měla svůj příruční fotoaparát stále při sobě.
Dochovaná alba ukazují, že aktivně fotografovala v letech 1903 – 1905 a poté mezi lety 1907 – 1910.Zdali fotografovala i v následujících letech, které ji zbývaly do tragické smrti, není bohužel jasné.
Žofie Chotková zemřela dne 28. června 1914 při návštěvě města Sarajeva. Byla zasažena kulkou do břicha, která přerušila břišní tepnu a Žofie na místě vykrvácela. Její manžel, František Ferdinand atentátu taktéž podlehl. Pohřeb se konal ve Vídni, bez přítomnosti dětí, kde na Žofiinu rakev byly položeny rukavice a vějíř, jako symbol ženství.
Komentáře
Autor článku
Karolína Herzogová
Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.