Jak fotit knihu

Jak fotit knihu

Rubrika článkuDoma Jak fotit 12.05.2014

Když se nad tím pořádně zamyslíte, tenhle článek není úplným nesmyslem. Je mi jasné, že v první chvíli se pár lidí zarazí a zeptají se proč by měli fotografovat knihu. Ale osobně jsem tenhle článek toužila napsat již delší dobu. Ať už pro ty, co se chystají prodat jejich papírové poklady po internetu nebo pro ty, kteří mají zálibu v téměř obřadných snímcích hustě popsaných stránek. Ať už patříte do první či druhé skupiny, doufám, že si dnešní článek užijete stejně jako ty předchozí. Předpokládám, že jste si také všimli, že v knihách lze nalézt všechno. Jmenuje v duchu jednu věc a já vám zaručím, že existuje kniha, ve které ji najdete.

1. Blesk

Tak se na to podívejme zblízka. Položíte knihu na stůl, dostanete se s fotoaparátem přímo nad ní, podržíte spoušť v mezi-poloze a vyskočí vám blesk. Potom cvaknete a kouknete na fotku. Na přebalu knihy se objeví obrovská bílá skvrna, totiž odraz blesku. A to je důvod, proč je v tomhle případě blesk zapovězen. Většina knih má lesklé přebaly, ve kterých se blesk vždycky ukáže, v tom špatném slova smyslu. Vyzrát na to můžete s použitím softboxu, anebo jiného difuzéru pro systémové blesky.

2. Makro

Doporučuji si před fotografováním přečíst náš, již dříve publikovaný, článek o fotografování makra. V opačném případě si alespoň pořádně „přednastudujte“ fotografování makra na Vašem fotoaparátu. Toto se vyplatí především při fotografování stránek, ke kterému se dostaneme v jednom z dalších bodů.

3. Solidní pozadí

Kvalitní pozadí je jedním ze základních předpokladů k úspěchu. Samozřejmě, že vždy záleží na barvě knihy. Černé nebo bílé pozadí je klasikou, která nikdy nevyjde z módy, ale musíte si s nimi dát pozor, aby na nich knihy nezanikly. Nebojte se barev. Mně zatím dobře posloužilo jakékoli prostěradlo, nebo jiná látka. Nemusí být hladké, udělejte na látce několik skladů a snímek hned ožije!

 

195

4. Detaily

Pokud knihu hodláte prodat, zde je pár tipů, co všechno by mělo být vyfotografováno: přední i zadní strana přebalu, hřbet knihy, titulní strana, stana s copyrightem (speciálně důležitá je první edice a to pro sběratelské účely), obsah (především jedná-li se o populárně naučnou literaturu), ukázky stránek. Přemýšlejte o tom, co po vás kupující chce. Pokud kupuje knihu kvůli informacích, obsah vzorově vyfocených stránek bude klíčový. Pokud kupuje knihu kvůli sběratelským účelům, pomůžou ilustrace obsažené v knize.

5. Nahrajte a upravujte

V mnoho případech není použití Photoshopu či jiného programu na úpravu fotografií ve větší míře nutností, ale nějaké základní, jemné úpravy jistojistě neublíží. Jemně upravit můžete expozici, kontrast, jak a ostrost, pokud text není tak jasný, jak jste zamýšleli.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

David Slater

„Já mám právo fotit!“ Zlobí se opice.

Britský fotograf divoké přírody David Slater se v létě roku 2011 vydal do tropického pralesa v Indonésii. Jeho cílem bylo na zachytit život ohrožených makaků na ostrově Sulawesi. Fascinovala ho jejich charakterová podobnost člověku, fotogeničnost, zvídavost a hlavně pronikavé červené oči.     Makak černý si pořídil vlastní selfie a tím odstartoval svou internetovou kariéru!   „Ve snaze získat dobré […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 25.08.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
fashion

Tipy jak fotit fashion

Módní fotografie je jedna z okruhů, která nedodržuje pravidla a je bez kreativních omezení. Můžete fotit cokoliv chcete, jak chcete, stejně dlouho, jako když vyprávíte nějaký příběh. Ale i oblečení, doplňky a makeup jsou velkou částí tohoto příběhu.   Nejdůležitější část módní fotografie je to, jak vizuálně ztvárníte váš příběh a to, jak do toho vložíte […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 18.02.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Fotomodeling

Co znamená focení formou TFP?

Neznáte ještě termín TFP? A víte, že jde o nejpoužívanější formu focení? Kdy je focení TFP vhodné a kdy se mu naopak vyhnout? Pojďme si společně rozebrat, jak takové focení funguje v praxi a kdy je vhodné na něj přistoupit. Na focení formou TFP je vynikající, že zde nehrají roli peníze a čas. Stejně jako […]

Autor článku Šárka Datum článku 27.01.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotomodeling
Jak fotit v průmyslové zóně

Jak fotit průmyslové plochy

Ačkoli jsem nikdy nenavštívila Colours of Ostrava, musím uznat, že místo, kam byl festival přesunut si žádá dvakrát podtržené za jedna. A ačkoli zprofanované Colours of Ostrava nikdy nenavštívím, výlet do prostředí bývalé železárny v historickém Ślůnsku by přicházel v úvahu. Bez debat. Příroda bude pro mne vždy na prvním místě jakožto nevyčerpatelný zdroj inspirace pro fotografii […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 11.08.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Ve městě