Zajímavosti 25.08.2014
Britský fotograf divoké přírody David Slater se v létě roku 2011 vydal do tropického pralesa v Indonésii. Jeho cílem bylo na zachytit život ohrožených makaků na ostrově Sulawesi. Fascinovala ho jejich charakterová podobnost člověku, fotogeničnost, zvídavost a hlavně pronikavé červené oči.
Makak černý si pořídil vlastní selfie a tím odstartoval svou internetovou kariéru!
„Ve snaze získat dobré fotky jsem se prosekával druhý den vlhkou džunglí s 20kg batohem plným drahého fotografického vybavení. Spatřil jsem skupinku 25 opic, které se zastavily na přestávku. Sedl jsem si blízko k nim a musel jsem být na ně naladěn, protože po nějaké době se pár statečných přiblížilo. Natáhl jsem ruku a jedna mě za ni chytla!“ píše David na svém webu.
S fotoaparátem na stativu, širokoúhlým objektivem a nastaveným automatickým ostřením chtěl zvýšit svoji šanci na zachycení obličeje zblízka. Poodstoupil a poté pozoroval jednu z nejvtipnějších scén své kariéry. Makak sahal na tlačítka, šklebil se a cenil zuby na svůj odraz ve skle objektivu. Jak si hrál, pořídil přitom pár autoportrétů!
Líbil se mu zvuk spouště a ze všeho nejvíc jeho vlastní tvář.
Snímky se proslavily díky při fotografa s Wikimedií, která obrázky zpřístupnila pod volnou licencí. Americký úřad pro správu duševního vlastnictví rozhodl, že člověk si nemůže nárokovat autorská práva na díla vytvořená přírodou.
Kdo je dle vašeho názoru vlastníkem snímku? Majitel techniky a nebo ten kdo mačká spoušť? A co když použijtete samospoušť? Není potom snímek ve vlastnictví fotoaparátu, který se samozmáčkl?