4 tipy pro barevné podzimní fotografování

4 tipy pro barevné podzimní fotografování

Rubrika článkuJak fotit V přírodě 20.10.2014

Podzim je tady a to nám dává jedinečnou příležitost pořídit snímky z neopakovatelnou atmosférou, obklopené nevyčerpatelnou škálou barev. Zlatá, oranžová, zelená, červené a další nám dávají možnost vytvořit trochu toho umění. Není nic lehčího než tuto příležitost uchopit.

 

Lokace, lokace, lokace! Aneb jak zní první z tipů, a to důležitý výběr umístění. Ideální je rozhodnout o foto lokaci ještě předtím, než listy začnou žloutnout, abyste měli více času na přípravu. Pokud jste tak neučinili, nezbývá než se držet přísloví – lepší později než nikdy. Najděte si nejlépe 3 – 5 míst. která byste chtěli fotografovat. Ty by se měli nejlépe nalézat v okolí vašeho bydliště nebo práce, protože podzimní počasí si s námi rádo hraje, zejména se světlem. Dostupnost bude tudíž vaším přítelem. Vyberte místo s rozmanitými druhy dřevin. Jak známo, každý listnáč se na podzim barví do ojedinělé barvy, a proto čím více druhů – tím více barev. Kontrastní barvy v kombinaci se správným světlem – nejlépe východ nebo západ slunce – vám poskytne krásnou expozici. 

 

shutterstock_214020196

 

Máme vybranou lokaci. Ale pozor! Často se stává, že pro les nevidíme stromy, a proto nezapomínejte na menší objekty, detaily, které mohou být často efektnější než shluk barevných stromů na obzoru, například samotná struktura jediného listu. Vyzkoušejte víc úhlů a nezapomeňte se podívat po reflexních plochách (jezera, potoky atd.), která krásu scenérie zdvojnásobí. 

 

shutterstock_310459334

 

Dalším jednoduchým způsobem jak vylepšit podzimní fotografii je využití stativu. Pokud pořizujete snímek na velkou vzdálenost, případně při ne zrovna ideálních světelných podmínkách, pomůže vám stativ udržet fotografie ostré. Stativ je také nutností, máte-li v plánu fotografie při různých expozicích skládat do sebe.

 

shutterstock_315983351

 

Klíčem celé podzimní fotografie je barevnost, kterou budete chtít pozvednout všemi dostupnými možnostmi. Není proto od věci fotografovat při „vibrant modu“, pokud váš fotoaparát tímto režimem neoplývá, jednoduše zvyšte sytost.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Ywonn

Ywonn: Občas s rodiči vypadáme jako opičky z cirkusu

  Zvu vás na rozhovor s vyhledávanou fotografkou Ywonn, která se věnuje svatební, rodinné a dětské fotografii. Často s rodinou spolupracuje dlouhodobě, takže vlastně vzniká takový časosběr o lásce, vzájemné úctě a dětech.    Kdo a kdy vás přivedl k fotografování? K fotografování jsem se dostala víceméně sama, už od mala jsem ráda fotila. Ale co […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 09.03.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Jak vydělat fotografováním

Jak vydělat peníze fotografováním: Fotobanky

Fotografování není nejlevnější koníček. Ceny objektivů a příslušenství se mohou vyšplhat do statisíců a to ani nemusíte být profesionální fotograf. Ceny teleobjektivů vhodných pro focení přírody a sportu se dají lehce srovnat s cenami nového automobilu. Pokud už nějakou dobu fotíte, možná vás napadlo, že by bylo fajn si vydělat nějaké peníze pomocí vašeho fotoaparátu zpět. […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 10.07.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Fotomodeling pixabay

Co fotograf očekává od modelky?

Co si fotografové myslí o modelkách? Jak odlišují dobrou a špatnou modelku, a proč? Čemu byste se měly vyvarovat a co Vám naopak pomůže? Zeptali jsem se několika fotografů, jaký na to mají názor.   Co vlastně očekáváte od modelky, která dorazí na focení? Jasnou domluvu už před focením. Na místě potom kreativitu, originalitu, výjimečnost, […]

Autor článku Šárka Datum článku 09.03.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotomodeling

4 tipy pro ostřejší fotografie

Běžně se vám stává, že si po skončení fotografování prohlížíte fotografie na LCD displeji, a to s neochvějným zadostiučiněním jak krásně ostré jsou, jen abyste později zjistili, že na monitoru vlastně tak ostré nejsou a poputují rovnou do koše? Zde je několik tipů, které vám pomohou k ostřejším snímkům.   1. Objektiv Často se dočteme, že čím […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 13.11.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Jak fotit