4 tipy pro barevné podzimní fotografování

4 tipy pro barevné podzimní fotografování

Rubrika článkuJak fotit V přírodě 20.10.2014

Podzim je tady a to nám dává jedinečnou příležitost pořídit snímky z neopakovatelnou atmosférou, obklopené nevyčerpatelnou škálou barev. Zlatá, oranžová, zelená, červené a další nám dávají možnost vytvořit trochu toho umění. Není nic lehčího než tuto příležitost uchopit.

 

Lokace, lokace, lokace! Aneb jak zní první z tipů, a to důležitý výběr umístění. Ideální je rozhodnout o foto lokaci ještě předtím, než listy začnou žloutnout, abyste měli více času na přípravu. Pokud jste tak neučinili, nezbývá než se držet přísloví – lepší později než nikdy. Najděte si nejlépe 3 – 5 míst. která byste chtěli fotografovat. Ty by se měli nejlépe nalézat v okolí vašeho bydliště nebo práce, protože podzimní počasí si s námi rádo hraje, zejména se světlem. Dostupnost bude tudíž vaším přítelem. Vyberte místo s rozmanitými druhy dřevin. Jak známo, každý listnáč se na podzim barví do ojedinělé barvy, a proto čím více druhů – tím více barev. Kontrastní barvy v kombinaci se správným světlem – nejlépe východ nebo západ slunce – vám poskytne krásnou expozici. 

 

shutterstock_214020196

 

Máme vybranou lokaci. Ale pozor! Často se stává, že pro les nevidíme stromy, a proto nezapomínejte na menší objekty, detaily, které mohou být často efektnější než shluk barevných stromů na obzoru, například samotná struktura jediného listu. Vyzkoušejte víc úhlů a nezapomeňte se podívat po reflexních plochách (jezera, potoky atd.), která krásu scenérie zdvojnásobí. 

 

shutterstock_310459334

 

Dalším jednoduchým způsobem jak vylepšit podzimní fotografii je využití stativu. Pokud pořizujete snímek na velkou vzdálenost, případně při ne zrovna ideálních světelných podmínkách, pomůže vám stativ udržet fotografie ostré. Stativ je také nutností, máte-li v plánu fotografie při různých expozicích skládat do sebe.

 

shutterstock_315983351

 

Klíčem celé podzimní fotografie je barevnost, kterou budete chtít pozvednout všemi dostupnými možnostmi. Není proto od věci fotografovat při „vibrant modu“, pokud váš fotoaparát tímto režimem neoplývá, jednoduše zvyšte sytost.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Podmíněný reflex fotografa

Máte také podmíněný reflex pravého fotografa?

Podívejte se na krátké, velmi překvapivé video z fotografování velryb. 2. července se vydává Frink na pozorování velryb. Když se znenadání vynoří pár přímo za jeho lodí, zvedá se člun do výšky a Frinka vyhazuje do ledového moře… Co udělá Frink tesně před katastrofou? Podívejte se na podmíněný reflex opravdového wild life fotografa, který natočila […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 15.07.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
Choroby fotografů

Zhoubné a vysoce nakažlivé FOTOCHOROBY

Fotografování je povolání umělecké, ve kterém nikdo nemůže stoprocentně rozhodovat co je správně a co špatně – každý vidí věci kolem sebe jinak – nově, zajímavě a především osobitě. To je také důvod vznikání dalších a dalších webových stránek, knih, fotografických průvodů, pořádání nových a nových workshopů a krvavých diskuzí mezi fotografy, která zákonitě skončí […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 31.10.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
8 bezplatných foto-editorů

7 nejlepších bezplatných programů pro úpravu fotografií

Úprava fotografií je v digitální současnosti absolutně nezbytná. V paměti mi uvízla věta slovenského fotografa Rado Adámka, se kterým jsem minulý rok dělala rozhovor, a ta zněla přesně takto: „Že dobrá fotka nepotřebuje retuš? Ti co to píšou spíš nevědí, jak správně používat Photoshop.“   Proč upravovat fotky? Mnoho začínajících fotografů se právě za větu, že […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 19.02.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Úprava fotografií
Jak fotit měsíc

Jak fotit měsíc

1. Zvolte dostatečně „dlouhý“ objektiv Vyberte dostatečně dlouhý objektiv, minimálně 200mm. Pokud použijete objektiv se standardním ohniskem, měsíc bude vypadat jako malá tečka. Dobrý výběr ohniska výrazně zlepší fotografie. I pravidla kompozice říkají, že hlavní objekt by měl vyplňovat velkou část snímku. Objektiv s ohniskem 200 mm je dostačující, ovšem 500 mm je mnohem lepší. Nevýhodou […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 06.01.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě