Nikon vs Canon vs Sony

Rubrika článkuZáklady 08.06.2015

Od doby, co jsem zveřejnila článek Jak si koupit DSLR?, jsem mnohými čtenáři dotazována, zda zvolit Nikon, Canon, Sony, Pentax nebo úplně jiného výrobce. A proto jsem se rozhodla napsat článek o tom, co si myslím o různých výrobcích a jejich produktech, a o tom proč byste měli dát přednost jedné značce před druhou. Valná většina otázek zní nějak takhle: „Měl bych si pořídit Nikon D5000 nebo Canon 1000D?“ nebo „Kterému výrobci dáváš přednost?“. Pokud jde o při mezi Canonen, Nikonem a Sony, na internetu naleznete krvavé diskuze. Já Vám, oproti tomu, chci poskytnout pouze osobní zkušenosti a myšlenky, ze kterých můžete čerpat, budete-li chtít.

 

Nejspíš jste si všimli, že občas ve svých článcích nechtěně nadržuji značce Nikon – zkrátka proto, že většina mého vybavení je právě od této firmy. Proč nefotím Canonem nebo Sony? Je Nikon lepší než tyto značky? To opravdu ne. A níže Vám vysvětlím proč.

11323499145_c814a0ed15_z

Fotoaparát je jenom nástroj

 

Co se stane, když dáte člověku, který toho o malování mnoho neví, sadu nejlepších barev a štětců, která se dá na trhu sehnat? Co se stane, když dáte proslulému malíři pár vypelichaných štětců a dětské barvičky? Kdo bude mít lepší obraz? Stejná řečnická otázka platí i pro fotografování – pokud budete mít lepší fotoaparát, znamená to, že budete mít i lepší fotografie? Nebojte, nesnažím se vyvolat další debatu a la „foťák nedělá fotografa“, neboť z těch jsme jistě už všichni unavení.

 

Ale na druhou stranu bychom se u toho mohli na minutku zastavit… opravdu na fotoaparátu záleží? Pro většinu fotografů, které ho využívají na focení rodinných momentek zní odpověď ne. Pro amatérské fotografy, kteří berou fotografování jako koníček, zcela jistě ano. O profesionálních fotografech nemluvě. Když někdo dá dobrému fotografovi špatný aparát, s největší pravděpodobností toho využije a vyfotí pár skvělých snímků. Stejně jako je dobrý malíř schopen namalovat skvělý obraz s nekvalitním vybavením. Nicméně žádný fotograf se s postupem času nespokojí s mizerným vybavením a žádný malíř nebude chtít používat nekvalitní barvy, protože ví, že existují nástroje, které mu pomůžou k ohromným výsledkům, které ho budou odlišovat od zbytku.

11619683075_2abb6ce3fb_z

Už jsem zapomněla, kde jsem ten příběh slyšela nebo četla, ale uvízl mi v paměti. Odehrává se asi takhle: dva fotografové svojí bok po boku a fotí – jeden z nich je profesionál, který se živí prodejem svých snímků a druhý je amatér. Profesionál má to nejlepší a nejdražší vybavení, zatímco amatérský fotograf má pouze průměrný fotoaparát a objektiv. Amatér ví, že ten druhý je profesionál, a že své snímky prodává. Otočí se a řekne: „jsem si jistý, že s vybavením jako máš ty, by se mé fotky taky prodávaly!“. Profesionál se snaží amatéra přesvědčit, že aparát je pouze nástroj, ale amatér to odmítá. „Dobré, vyměníme si foťáky,“ poví profík. „Ten, kdo bude mít na konci dne lepší fotky, si nechá všechno vybavení.“ A amatér beze slova odejde…

 

Odlišné fotosystémy

 

Pojďme si popovídat o odlišných fotosystémech. Vzhledem k tomu, že se výrazně zvyšuje poptávka po digitálních zrcadlovkách, výrobci věnují více a více peněz výzkumu a vývoji DSLR a na trhu se vylupuje čím dál tím větší množství fotografů, konkurence. K dnešnímu dni vedou trh tyto firmy: Canon, Nikon, Sony, Pentax a Sigma. S množstvím vybavení, které produkují, je stále těžší zvolit konkrétní značku.

 

Takže do které značky byste měli investovat? Ano, slyšíte správně – investovat.  Pokud to s fotografováním myslíte vážně, budete si, v průběhu času, kupovat víc a víc vybavení. Ať už se jedná o nové tělo, objektivy, filtry, blesky nebo paměťové karty. Pokud teď učiníte špatnou volbu, bude velmi nákladné později prodat veškeré vybavení a nahradit ho jiným od jiné značky. Jak již jsem uvedla ve článku Jak si koupit DSLR?, vybírala bych mezi Nikonem, Canonem, Pentaxem a Sony. Vyberte si mezi těmito čtyřmi značkami a neuděláte chybu. Nikon a Canon jsou vůdčími výrobci s nejširší nabídkou fotoaparátů, objektivů a doplňků, mají také největší podíl na trhu.

9848348673_8e69207080_z

Jsou zde i další značky, jako Olympus, Panasonic nebo Fuji, které si na trhu taktéž vedou dobře. Olypus a Panasonic byli vcelku úspěšní s jejich Four Thirds a Micro Four Thirds systémy, díky skvělému výběru objektivů, dobrými aparáty a jejich kompaktním rozměrům. Fuji vyrábí dobré aparáty série X, s úžasnou kvalitou obrazu a rozrůstající se nabídkou objektivů. Ale všechny tyto aparáty nejsou považovány za digitální zrcadlovky a řadí se mezi tzv. bezzrcadlovky.

 

Za plotem je tráva zelenější

 

Bez ohledu na to jaké zařízení používáte dnes, budete se vždy poohlížet po jiných značkách. Pokud jste majitelem Nikonu, budete zařízení porovnávat s Canonem. Pokud vlastníte jinou značku, budete zase srovnávat s Nikonem a Canonem. Zkrátka tráve je vždy zelenější za plotem, ať už se jedná o zeleň nebo fotovybavení a válka mezi Canonem a Nikonem vládne mezi fotografy odnepaměti. Nikonisté toužebně pokukují po megapixelech Canonu, kdežto Canonisté by si přáli mít ve snímcích méně hluku, jak to vidí u Nikonu. Debaty mezi těmito dvěma značkami jsou nekonečné… Otázka, kterou byste si měli položit, zní asi takhle: „Budou moje snímky o tolik lepší, když dám přednost jedné značce před druhou?“ Něco získáte, něco ztratíte. A co když konkurenční značka přijde již zítra s průlomovým produktem? Budete litovat svého rozhodnutí?

7957087714_a52b852736_z

Je to o vás

 

Opět platí, že se na fotoaparát musíte dívat pouze jako na nástroj. Bez dobrých technických dovedností a tvořivosti nezáleží na tom, jaký fotoaparát používáte – nikdy nebudete schopni zachytit skvělý snímek. Čtěte, učte se, učte se a učte se, potom zkuste pár experimentů a hodně fotografujte – to je jediná cesta k tomu, abyste se stali lepšími fotografy. Nekupujte víc a víc vybavení, zbytečné věci, které nepotřebujete. Jakmile se stanete lepším fotografem, budete přesně vědět, co potřebujete, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

6889854954_91cce1da35_z

 

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Ultimátní zápas na vltavském meandru: Mobil vs. zrcadlovka

Sleduji profil pana Šibíka, foto reportéra, který zásobuje svůj facebook fotografiemi z mobilu. Občas se u jeho fotky vyskytne komentář ve stylu: „Na mobil? To si snad děláte srandu pane Šibíku…“. Omlouvám se ale toto je názor z roku „sakra“. Mobilní telefony mají dnes skvěle doladěné fotoaparáty a jsou v mnoha ohledech lepší, než tahat […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 23.07.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti

Sedm dní v novinkách z fotografie

  Sony Alpha 6000 – další z „nejrychlejších na světě“   Po nedávném představení Fuji X-T1 a Olympusu OM-D E-M10, při kterém se oba přístroje chlubily nálepkou „nejrychlejší fotoaparát s APS-C snímačem“, se ani firma Sony nenechala zahanbit a oznámila nový přístroj ve svém portfoliu, Sony Alpha 6000. To, který z uvedených přístrojů si onu pomyslnou „medaili za […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 19.02.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky
creative types

Typ vaší kreativity: Adobe Quiz

Přemýšleli jste někdy o tom, jaký je váš kreativní typ a potřebujete něco nebo někoho, kdo vás navede? Adobe pro vás má něco, co možná hledáte.   Adobe zahájil spolupráci s Carolyn Gregoire, která píše pro velké publikace, jako je například Time Magazine, HBR a Huffington Post a společně vytvořili tento kvíz. Je to jen pár […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 26.07.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Inspirace na víkend Zajímavosti
Jak fotit auta

Jak fotit auta

Dnešní článek se zaměřuje na fotografování automobilů, a není to článek pouze pro nadšence, ale i pro ty, kteří se například snaží své auto prodat. Fotografie v oblasti reklamy má téměř neomezenou moc. 1. Základní nastavení Pro začátek se musíte ujistit, že všechny základní nastavení jsou v pořádku – vyvážení bílé v závislosti na světelných podmínkách, snažte se […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 18.06.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Ve městě