Sigmácké zkratky

Které pevné sklo pro Nikon koupit jako první?

Rubrika článkuJak fotit 04.08.2015

Nákup nové zrcadlovky automaticky znamená další výdaje za objektivy. Výběr prvního skla ovšem není vůbec jednoduchý – existuje hojně možností v několika cenových relacích, a zejména pro začátečníky může být nákup matoucí. Který objektiv pořídit jako první? Který se hodí na portréty a který na příležitostné momentky? Nebo možná i pro budoucí profesionální fotografování? O tom si povíme v následujícím článku. (Prosím o odpuštění všechny Canonisty, Soňáky a Pentaxáře, ale člověk nejlépe rozumí svému – v mém případě je to Nikon).

 

1) Proč si nový objektiv vůbec pořizovat?

S pořízením nové zrcadlovky Nikon se vám pravděpodobně dostal do rukou i objektiv zdarma, ty však často oplývají velkými nedostatky. Mezi časté „dárky“ patří Nikkor 18-55 mm s proměnlivou ohniskovou vzdáleností – špatnou zprávou je nevyhovující světelnost f/3.5, která je často nevyhovující pro fotografování ve zhoršených světelných podmínkách.

 

Čtenáři mě zahrnují otázkou jak mohou získat lepší fotografie bez použití blesku v interiéru – kromě zvýšení hodnoty ISO (což může mít za následek šum) – odpovídám jim, ať si zkrátka koupí rychlejší objektiv. Proč? Protože rozdíl mezi rychlými „pevnými“ skly (s pevnou ohniskovou vzdáleností) a „zoomovacími“ objektivy z hlediska rychlosti závěrky může být značný. A to není všechno – existuje spousta dalších důvodů, proč dát přednost jednomu před druhým (více se dozvíte v minulém článku Zoomovací vs Pevná skla).

 

Digitální zrcadlovky nám poskytují největší flexibilitu ve výběru objektivů. Některé pracují lépe ve ztížených světelných podmínkách, jiné nabízejí široký rozsah zoomu. Některé objektivy jsou ceněny pro svoji lehkost a spolehlivost. Bohužel, nikdy nemůžeme vtěsnat všechno do jednoho balení – stejně jako v životě. Z tohoto důvodu je dobré mít ve výbavě více než jen jeden objektiv.

 

shutterstock_259427471

 

2) Definitivní příklon k pevným sklům

Navzdory očekáváním se pevná skla nestaly méně populárními nebo žádoucími ani s příchodem objektivů s pružnou ohniskovou vzdáleností. Dnes je na trhu mnoho úžasných zoomovacích objektivů, které můžou s pevnými skly soupeřit co do kvality, bokehu i ostrosti. Nicméně je i mnoho těch, kteří stále dávají přednost pevným sklům před zoomovacími, tak jako já.

 

Proč? Zkrátka obětuji pohodlí zoomovacího objektivu pro estetičnost a krásu dobrého pevného objektivu. Některé z nich jsou krom toho velmi levné. S pevným objektivem v ruce se toho také mnoho naučíte a s postupem času budou jistě někteří z vás dávat přednost „zoomování nohama“ před klasickým přiblížením kroužkem na objektivu.

 

Co nám Nikon nabízí:

a) Nikkor AF-S 35mm f/1.8G DX Lens

 

 

Tenhle malý klenot perfektně pracuje s jakýmkoli DX snímačem od D3100 až po D300s. Je lehký, levný, s velmi rychlým ostřením a ostrou kresbou. Poptávka po něm je vysoká již od doby jeho uvedení na trh. Nutno podotknout, že pro dobré důvody. Tajemství spočívá v jeho flexibilní ohniskové vzdálenosti, která je vhodná pro portrétní fotografie, stejně tak pro širší záběry (krajinky), skupinovky i rodinné fotky. Má pěknou světelnost f/1.8, kterou oceníte při fotografování v interiéru.

2904105680

 

b) Nikkor AF-S 50mm f/1.8G Lens

Nedávné osvěžení legendy – populárního, ale stárnoucího AF-D 50mm f/1.8. Jeden z nejlevnějších objektivů, které má Nikon ve své nabídce. Levná cena nás rozhodně nesmí vyděsit špatnou kvalitou – ba naopak – jedná se o nejlepší poměr ceny/výkonu jakéhokoliv současného Nikkoru. Spolu s DX tělem vás překvapí příjemnými portrétními fotografiemi a povedené bude i fotografování venku.

2199_AF-S-NIKKOR-50mm-f18G_front

 

 

c) Nikkor AF-S 50mm f/1.4G Lens

Jedná se o většího bratra AF-S 50mm f/1.8G. Zatímco předchozí typ je úžasný objektiv hodný profesionálního fotografa, starší verze f/1.4G má jednu výhodu – clonu. Ačkoliv si můžete myslet, že rozdíl to přece není tak velký, pro některé fotografy je zásadní i přes to, že objektiv není při „plné díře“ tak ostrý jako jeho sourozenec, ani tak rychle neostří. Při jeho používání jsem ale neměla výčitky ani vteřinu. Používala jsem ho především při fotografování v interiérech, ve ztížených světelných podmínkách.

2705208286

 

d) Nikkor AF-S 85mm f/1.8G Lens

Pokud se chcete přece jen vyprofilovat o něco jinak, než jak byste to dokázali s objektivem AF-S 35mm f/1.8 DX nebo s ohniskem 50 mm, tenhle objektiv je přesně to, co potřebujete. Tomuto objektivu s mimořádně jemnou kresbou dávají fotografové často přednosti i před AF-S 85mm f/1.4G! Chlubit se může i poměrně nízkou cenou. Častokrát ho ale v nabídce nenajdete, především kvůli vysoké poptávce.

2201_AF-S-NIKKOR-85mm_front

 

 

e) Nikkor AF-S 28mm f/1.8G Lens

Do mého vybavení jsem před nedávnem zahrnula i 28mm f/1.8G. Tenhle objektiv se může zdát jako nejdražší, je to ale kvůli jeho specializaci. Jedná se o objektiv, které nejvíc oceníte na full-frame, se skvělou světelností f/1.8. Vykouzlíte s ním skvělé krajiny, portréty a stojí třikrát méně než jeho větší bratr 24mm f/1.4G.

2203_AF-S-NIKKOR-28mm_front

 

3) Pár slov na závěr

V tomto článku jsem vám zběžně představila několik (dle mého) povedených investic do objektivu s pevným ohniskem. Vše závisí, samozřejmě, na vás. Pokud vás nejvíc baví fotografovat skupinové snímky vašich přátel nebo občas zachycovat ruch ulice, je pro Vás 28mm f/1.8G jako stvořený. A který objektiv na portréty? No přece 85mm f/1.8G. Myslíte si, že zůstanete někde mezi? Pak sáhněte po 50mm nebo 35mm. A nezapomeňte – nikdy nic nezkazíte, když si objektiv nejprve ozkoušíte na prodejně!

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak správně používat stativ?

Při litém boji s rychlostí závěrky musíme mít stabilní stativ, nástroj pro eliminaci chvění fotoaparátu, který nám dopomůže k ostrým snímkům. Ačkoliv zní samotné rozkládání stativu a jeho používání jednoduše, často narážím na fotografy, kteří s ním neumí správně zacházet. Můžete mít ten nejdražší tripod na trhu, bez kvalitních znalostí jeho užívání a správné manipulace […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 22.06.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
Fotomodeling

Jak poznáte seriózního fotografa?

Ve fotomodelingu je klíčové získat kvalitní fotografie pro svou prezentaci. K nim však potřebujete dobrého fotografa, který vás nafotí. Jak takového fotografa sehnat a kde? A podle čeho je nutné vybrat, abyste nenaletěly podvodníkovi?   Přestože je fotomodeling branže, ve které se zná každý s každým a nikdo nezná nikoho, ne všem fotografům jde jenom […]

Autor článku Šárka Datum článku 02.02.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotomodeling
Worshop s drony

Jak jsem se účastnil workshopu s drony

Před nedávnem jsem dostal pozvánku na workshop a prezentaci nových dronu od Dronpro. Musím říct, že tato nabídka mě zaujala, protože sám jsem kdysi s dronem experimentoval ale to bylo ještě v době, kdy drony byly v naprostých začátcích. Můj první dron byl DJI Phantom 1. Oproti dnešním dronům bylo létání s ním ekvivalentem letu Jana […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 15.06.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Technické novinky
Jak fotit kouř

Jak fotit kouř

Občas si zapálím. A občas při tom ustrnu a pozoruji kouř. Taky se stává, že si o mně lidé kolem v takových chvílích myslí kdo ví co, ale co se dá dělat. Jsem prostě celou duší fotograf a pokouším se fotit všechno. A proto dnešní článek bude o fotografování kouře – nejen pro kuřáky! Fotografování […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 28.04.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Jak fotit