Cizinec

Jak fotit cizince

Rubrika článkuJak fotit Lidi 17.09.2014

Potkali jste na svých cestách někoho s tak zajímavou tváří, že jste přímo toužili dotyčného vyfotografovat? Ale ještě předtím než stisknete spoušť, řeknete si „Jak bych to měl udělat?“ Jak toho člověka oslovit? Měl bych fotografovat z dálky pomocí tele objektivu nebo bych měl přijít blíže? Co když se urazí nebo naštve? Vždy záleží na situaci, ale v 99% případů se vyplatí použít „zahrnovací“ metodu, která vás vtáhne do snímku.

1. Začátek

V první řadě se k vámi vybrané osobě dostaňte blíž, oslovte ji a zeptejte se, zda ji fotografování nebude vadit. Použití této metody mnohonásobně překonává například fotografování s tele objektivem, jelikož lidé jsou ve většině případech vstřícní a postaví se kam potřebujete. Budete tak svým pánem co se týká světla, pozadí, možnost poprosit osobu o „ještě jednu fotku“ a samozřejmě i možnost navázání nového přátelství.

 

shutterstock_60142714

2. Vzdálenost

Fotografování z krátké vzdálenosti propůjčí snímkům hřejivost  a intimitu, narozdíl od fotografování tele objektivem. S touto metodou je ovšem spojena i jedna velká nepříjemnost, a to ztráta spontánnosti ve chvíli, kdy se člověk o fotoaparátu dozví, nicméně váš úkol jako fotografa je veškerou autenticitu vrátit do snímku zpět. V čem tedy spočívá toto tajemství?

3. Cizina

Než se rozhodnete vycestovat, především v případě exotických krajin, seznamte se s fotografickými tabu – například některé kmeny v jihovýchodní Asii stále věří, že si spolu se snímkem odnesete i jejich duši. Skvělé je fotografování prokonzultovat s člověkem (a nejlépe znovu fotografem), který zemi již jednou navštívil – k tomu vám skvěle poslouží internet, cestovatelská fóra, knihy nebo samotné velvyslanectví.

 

shutterstock_262206866

4. S jemností

Při fotografování cizích lidí jsem se naučila jednu věc – nikdo se nebude cítit příjemně, když na něj namíříte fotoaparát bez jakéhokoli vysvětlení. Naopak většina lidí bude mít z fotografie radost, provedeme-li to správně. Pokud budete jednat s respektem, se zdvořilostí a trochou smyslu pro humor, kdekoli na světě se k vám budou chovat lidé na oplátku taky tak.

 

shutterstock_232455703

5. Co předchází

Fotografování naprosto neznámých lidí je jedna z nejtěžších fotografických disciplín, kterou jsem měla tu čest poznat. Proto začněte s něčím jednodušším – zátiší, květiny, přátelé a vaše rodina. Můžete také zainvestovat do fotografického kurzu (což je mnohem efektivnější než nákup nového vybavení!)

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Budu pro ně spojenec nebo mi uříznou hlavu? Rozhovor s Janem Šibíkem

Jana Šibíka asi netřeba dlouze představovat. Reportážní fotograf, jehož fotografie se objevují v mnoha médiích v České republice i po celém světě. Za svého života podnikl přes 200 cest po celém světě, aby svébytným způsobem zaznamenal nejvýznamější údálosti 20. a 21. století. V československém  Word Press Photo je držitelem více než 45 ocenění. Jan Šibík […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 30.12.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Petra Klačková

Petra Klačková: „Nikoho v životě nepotkáváme náhodně.“

Krásné a milé povídání si pro vás tentokrát připravila fotografka z Dobřichovic, maminka tříletého syna, známá především pro černobílé snímky nabité emocemi. Její jméno je Petra Klačková. Sama o sobě říká, že je požitkářka, milovnice hudby a nadšená cestovatelka. I z rozhovoru je patrné, že zkrátka ví, jak si užívat života. Proto si i vy užijte […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 25.05.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory

Jak na rozmazané pozadí ve Photoshopu

Možná jste občas přemýšleli o tom, jak vzniká na fotce to zajímavé, rozostřené pozadí. Povím vám to. Jde o vlastnost objektivu (nízké clonové číslo a delší ohnisko). Pokud ale nemáte fotoaparát, který toto umožnuje, můžete dosáhnout podobného efektu pomocí editačního programu. Jak na to? Podívejte se!    

Autor článku Filip Obr Datum článku 18.04.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Úprava fotografií
pandemie

Co fotit, když venku řádí pandemie?

Nudíte se doma? Projíždíte si staré archivy fotek, koukáte na seriály a zabíjíte čas? Zkuste tento čas vyplnit nějakými kreativními nápady a tvorbou. Dovolte mi Vás trochu inspirovat. Vydejte se do přírody Vydejte se někam mimo civilizaci. Pomůžete tak svému tělu a ještě můžete pořídit například krásné fotografie krajiny. Pokud se neradi zaobíráte horizontem a […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 15.04.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit