Základy 07.10.2015
Dnešní článek se bude týkat objektivů od Nikonu, které výborně poslouží při fotografování jídla. Já si na takové fotografování beru vždy skla s pevnou ohniskovou vzdáleností. S pomocí těchto rychlých objektivů jsem schopná dostat se do těsné blízkosti k pokrmům, což mi dává řadu výhod:
1. Pomoc při vizualizaci kompozice (zatím bez vybavení) – čili přesně vím, co a jak budu fotoaparátem později snímat.
2. Donutí mě pohybovat se, abych se k samotným pokrmům dostala blíž nebo dál, a abych vyzkoušela různé úhly.
3. Rychlost clony, která účinně izoluje předměty od pozadí. S malou hloubkou ostrosti se můžete zaměřit na nejvýraznější části jídla a ostatní přesunout do pozadí.
4. Pevná skla narozdíl od zoomovacích objektivů, propouští na snímač hodně světla, takže můžu fotit v přirozeném světle i při nízkém osvětlení, aniž bych musela používat blesk.
Pokud chcete vědět více o strovnání pevných skel s těmi zoomovacími, můžete si přečíst jeden z mých starších článků: Zoomovací vs Pevná skla.
Samozřejmě to neznamená, že máte zakázáno fotografovat jídlo se zoomovacími objektivy – i samotné poslední doporučení v tomto článku odkazuje na objektiv Nikon 70-200mm f/2.8G VR II. Já pouze preferuji pevné objektivy kvůli jejich schopnosti izolace předmětu i na kratší vzdálenosti. Ačkoliv s objektivy jako je Sigma 18-35mm f/1.8 možná budu muset svůj názor přehodnotit. Když už jsme u toho, Sigma ohlásila již i cenu tohoto očekávaného objektivu – seženete ho za méně než 20 000 CZK.
1) Nikon 50mm f/1.4G
Musím říct, že jsem velkým fanouškem Nikonu 50mm f/1.4G – zdaleka mým nejoblíbenějším objektivem od Nikonu. Ačkoliv se říká, že 50mm f/1.8G je opticky kvalitnější, na f/1.4G je něco magického, co nejsem schopna dopodrobna popsat. Měla jsem stejné city pro starší model Nikon 50mm f/1.4D.
Nikon 50mm f/1.4G není nijak mimořádně ostrý, když fotíte „na plnou díru“ (s nejnižším clonovým číslem), proto není od věci clonové číslo o něco zvýšit a dostat z něj tak to nejlepší. Ale i tak je fotografování na f/1.4 zážitkem a vy si ho zamilujete i před optické nedostatky.
2) Nikon 50mm f/1.8G
Impozantní objektiv, zejména na jeho cenu (seženete ho za méně než 5 000 CZK). Hodí se na fotografování lidí i svateb a musím uznat, že jsem jím byla příjemně překvapena. Autofokus je rychlý a přesný, což je něco, co nemůžu vždy říci o svém oblíbeném objektivu Nikon 50mm f/1.4G!
Kdybych byl začátečník, rozhodně bych si pořídil spíše 50mm f/1.8G namísto dvakrát tak těžkého 50mm f/1.4G. Dostanete velký třesk za pár babek.
3) Nikon 35mm f/1.8G
Další na mém seznamu je Nikon 35mm f/1.8, což je také skvělý objektiv k fotografování jídla. Obzvlášť, když budete potřebovat širší úhel pohledu. Jedná se o DX objektiv, nicméně je skvěle použitelný i na FX (full-frame) fotoaparátech.
Pokud fotíte na zrcadlovku DX, doporučila bych vám místo koupě 50mm právě tento 35mm, jelikož vám dá obdobné zorné pole.
4) Nikon 105mm f/2.8G Macro
Co se mi líbí na Nikonu 105mm f/2.8 je fakt, že zachytí mnoho detailů v rámci malé hloubky ostrosti. A když si chcete prohlédnou i ty nejšílenější detaily pěkně zblízka, se 105mm je máte na dosah. Nemusíte objektiv strkat do jídla, abyste dosáhli perfektního záběru.
Nikon 105mm f/2.8G není tak univerzální a lehký jako 35mm nebo 50mm, ale stále nám nabízí úžasné výsledky. Jen měste na paměti, že pokud máte fotografovat „velké“ jídlo, budete kolem sebe potřebovat nějaký prostor.
5) Nikon 60mm f/2.8G
Nikon 60mm f/2.8G je další fenomenální makro objektiv. Popravdě většina z mých přátel fotí jídlo pouze s tímto objektivem, protože jim dává tu správnou ohniskovou vzdálenost a všestrannost. Moje jediná výtka je jeho clona (f/2.8), která samozřejmě není tak dobrá jako f/1.4 nebo f/1.8.
Komentáře
Autor článku
Karolína Herzogová
Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.