Václav Chochola

Václav Chochola: libeňský odchovanec, který fotografoval Dalího

Rubrika článkuJak fotit Slavní fotografové 14.05.2016

Není to tak dávno, co české zpravodajské servery obletěla zpráva s úmrtím fotografa Václava Chocholy. V roce 2005 jeho smrt oplakal nejeden Čech. A pokud nedošlo přímo na slzy, vyvstaly místo nich vzpomínky na klasika české portrétní fotografie, jemuž stál modelem i nejslavnější surrealista – Salvador Felip Jacint Dalí i Domènech.

Václav Chochola

Václav Chochola se narodil i zemřel v Praze. Jeho rodištěm je pražská Libeň, kde světlo světa spatřil 30. ledna roku 1923. Fotografovat začal již při studiích na libeňském reálném gymnáziu, které záhy vyměnil za studium na grafické škole. Zde se vyučil fotografem.

 

Jelikož byl sám vášnivým sportovcem, pořídil si v 16 letech fotoaparát značky Voigtlander 6×9 cm, se kterým fotografovat atletické závody. Jeho snímky se nejednou objevily i v denním tisku. Jen o rok později, v roce 1940 mění Voigtlander za Zeiss Ikon 6x6cm, se kterým exceluje v Klubu přítel amatérské fotografie.

 

Dále se učil v ateliéru O. Erbana na Letné, současné navštěvoval fotografickou třídy Grafické školy na Smíchově. To již činně publikoval v tisku a vedle sportu se začal zabývat i fotografování divadla a kulturního dění.

 

Václav Chochola

Po studiích si Václav Chochola otevřel soukromý ateliér v Soukenické. Atmosféra Prahy ho inspirovala především ve volné tvorbě. Stal se externím fotografem Národního divadla, Divadla na Vinohradech, Uraine, Prozatimního i Intimního divadla, Větrníku a dalších pražských i mimopražských divadelních scén.

 

Jeho tvorba se ale neomezila pouze na divadelní fotografii. Pokračoval ve fotografování sportů (atletika, automobilové, cyklistické i motocyklové závody, chodecké závody, šerm, fotbal, hokej, ale i dostihy) a nově se začal věnovat aktu nebo imaginativní fotografii. Později tíhl k experimentálním snímkům, které výrazně ovlivnil surrealismus.

 

Pohyboval se mezi tehdejšími umělci-velikány; Josefem Sudkem, Karlem Ludwigem, Kamilem Lhotákem nebo Zdeňkem Tmejem. V roce 1949 poprvé portrétuje malíře Františka Tichého. O rok později stěhuje svůj ateliér ze Soukenické do Rytířské ulice na Starém Městě.

 

Václav Chochola

Jedny z nejoceňovanějších snímků jsou ty, které pochází z Pražského povstání, které proběhlo v květnu roku 1945.

 

Řada jeho fotografií vznikla použitím tehdy netradičních technik, mezi které patří montáž nebo roláž.

Václav Chochola

 

Když bylo Chocholovi 30 let – v roce 1953, oženil se a narodila se mu dcera Blanka, která se dodnes otcově archivu aktivně věnuje.

Chochola se oženil v roce 1953, kdy mu bylo kulatých 30 let. V témže roce se mu narodila dcera Blanka, která se dodnes věnuje otcově památce a správě jeho rozsáhlých archivů. Práce je to takřka nekončící – za celý svůj život Chochola nafotil na stovky negativů.

 

Václav Chochola

 

Mezi lety 1958-1959 se při fotografování v Divadle S. K. Neumanna seznámil s Bohumilem Hrabalem a jeho přáteli. Později se právě o Chocholovi vyjádřil Bohumil Hrabal následovně:

 

 

„JDE UŽASLE SVĚTEM, O KTERÉM JAKO KLUK NA PŘEDMĚSTÍ SNIL A OD NĚHOŽ BYL VŽDY ODDĚLEN ČERVENOU ŠŇŮRKOU, A DO NĚHOŽ MÁ NAJEDNOU PŘÍSTUP. SKUTEČNOST, ŽE V TOMO SVĚTĚ NIKDY NEBYL ÚPLNĚ DOMA, DOKÁZAL PROMĚNIT V NEPŘEHLÉDNUTELNOU PŘEDNOST: ZBYSTŘILO MU TO OKO A ZAHLÉDL DETAILY, KTERÉ MY, OSLNĚNI JINÝMI CÍLY, ANI NEVIDÍME.“

 

Václav Chochola

 

Václav Chochola se také nejednou podíval za hranice tehdejší ČSSR. V roce 1961 strávil tři měsíce ve Vietnamu, kam ho vyslala SČVU spolu s fotografkou Dagmar Hochovou. Po návratu do Prahy pokračuje v portrétování známých tuzemských, ale i zahraničních osobností, například Luise Armstronga, Marcel Marceaua nebo Pier Paolo Pasoliniho.

 

Vícekrát navštívil i francouzskou metropoli. V Paříži obohatil svoji sbírku negativů právě o slavnou fotografii Salvatora Dalího – Dalí s vejcem nebo portréty Mana Raye, Maxe Ernsta nebo Dukea Ellingtona.

 

Václav Chochola

 

Jedním z milníků v Chocholově životě i tvorbě byl snímek, který vyfotil 22. ledna roku 1970: Palachův hrob. Za tuto fotografii byl měsíc držen ve vazbě Ruzyňské věznice a následně odsouzen na 5 let podmíněného trestu.

 

V době, kdy jeho dcera Blanka dokončila studium oboru umělecké fotografie, pouští se spolu do zpracovávání objemného Chocholova archivu. Později se narodí jeho vnuk Marek, který se brzy také začne zabývat fotografováním.

 

Václav Chochola

 

Mezi lety 2000 a 2001 se režisérka Věra Chytilová, ve spolupráci s Chocholovou dcerou Blankou, rozhodně k přípravě dvoudílného dokumentárního filmu pro Českou televizi. Pojednává o fotografech Chocholovi, Ludwigovi a Tmejovi. Nese název Vzlety a pády.

 

Václav Chochola zemřel v roce 2005 po krátké závažné nemoci v Motolské nemocnici v Praze.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

hora

6 výhod použití stativu

Stativy jsou doplňkem, které vám mohou pomoci s fotografováním. Na trhu je v současnosti k dispozici celá řada stativů v různých tvarech a velikostech. Stativy jsou k dispozici tak, aby vyhovovaly všem druhům rozpočtů a přichází v řadě materiálů od hliníků po uhlíkové vlákno.   S vysokou citlivostí ISO a vyšší rychlostí závěrky moderních kamer […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 22.06.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Články Experimenty Inspirace na víkend Jak fotit Lidi Tipy & Návody V přírodě Ve městě Zajímavosti Základy
Jak fotit rodinnou fotografii

Jak fotit rodinnou fotografii

Rodinná fotografie by se dala nezvat fenoménem, který k nám zavítal z Ameriky. Fotografie rozvětvené smějící se rodiny, kde je každý z členů rodiny oblečen v pleteném svetru od babičky již ale není pouze záležitostí Ameriky. V dnešním článku vám poskytneme pár tipů pro fotografování rodinného portrétu a doufáme, že se s námi o vaše úspěchy podělíte!   1. Zajistěte si […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 03.03.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi
Sigmácké zkratky

Nikoňácké zkratky

Pojmenovávání Nikoňáckých objektivů a různé doplňkové techniky je pro laika více než matoucí, protože Nikon používá při identifikaci objektivů a různých komponentů zkratky v podobě písmen. Vědět, co jednotlivé zkratky znamenají, je nejen cennou informací obecně, ale především při výběru objektivů.   Nomenklatura aneb pojmenovávání Nikoňáckých objektivů Zde je podrobný seznam všemožných označení, která lze na […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 10.08.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
Jak fotit pavučiny

Jak fotit pavučiny

Jedna z věcí, která poskytuje fotografům neobyčejnou příležitost, ale také spoustu potíží, je pavoučí síť. Prozrazuje nám něco o životě stejně neobyčejných tvorů. Pružnost a krása sítí, na kterých záleží jejich přežití, mě nepřestane jako fotografický objekt přitahovat. 1. Bezvětří Pavučiny jsou neuvěřitelně křehké a může je rozhýbat i samotný fotografův dech. To by způsobilo […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 07.07.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě