Sigmácké zkratky

Fuji zkratky

Rubrika článkuZáklady 04.09.2015

Fujifilm vyrábí objektivy již desetiletí. V tomto článku se kromě jiného dotkneme zkratek na současných digitálních fotoaparátech se snímači APS-C a na nejběžnější zkratky, které jsou na objektivech Fuji k vidění.

 

shutterstock_207577981

1) Bajonety

První věc, kterou je nutné zmínit, jsou dva nejznámější bajonety od Fujifilmu:

 

 

Fujifilm X-mount

Aktuální, moderní a plně elektronický bajonet používaný na bezzrcadlovky se snímačem APS-C. Od října 2013 je na trhu 5 fotoaparátů, které tento bajonet používají: X-Pro1, X-E2, X-E1, X-M1 a X-A1.

 

Fujica X-mount

Starý, mechanický bajonet používaný za dob filmů. Nahradil předchozí bajonet M42 a používal se na STX-1 a ostatní analogové 35mm zrcadlovky. Objektivy s Fujica-X bajonetem se jmenují X-Fujinon a X-Fujinar. Bajonet – a objektivy pro něj určené – jsou již zastaralé, ale stále hojně využívané. Najdete je na eBayi, a to za velmi příznivé ceny.

 

2) Zkratky objektivů s bajonetem Fujifilm X

XC

Jedna ze dvou kategorií Fujinon objektivů pro digitální bezzrcadlovky Fujifilm. Fujinon XC objektivy jsou obecně levnější a jednodušší než jejich sourozenci XF. Jsou vyrobeny převážně z plastu (s kovovým bajonetem). Abych citovala Fujifilm: „jsou konstruovány tak, aby byly kompaktní a dostupné.“ Ani jeden ze dvou současných XC objektivů by však neměl být podceňován. Objektivy XC jsou vyrobeny především tak, aby byly kompaktní, lehké a cenově dostupné. To je jejich největší výhodou.

 

XF

Tyto objektivy mají kovové konstrukce a velmi širokou „díru“. Například první XF zoomovací objektiv Fujinon XF 18-55mm R LM OIS má rozsah clony f/2.8-4. Jsou také vcelku drahé. Fujifilm investuje veškerou svoji nejlepší technologii právě do objektivů XF, aby dosáhl nejvyšší možné kvality obrazu. Většina z nich tak má ED a asférické skleněné prvky pro lepší kontrolu chromatické aberace.

 

R

Objektivy s bajonetem Fujinon a clonovým kroužkem (Aperture Ring). Ten neumožňuje přímou kontrolu clony. Otočením kroužku fyzicky neovládáte clonové číslo nahoru dolů, jak je tomu u manuálně ostřících objektivů, ale říkáte fotoaparátu, aby nastavení clony změnil.

 

LM (Linear Motor)

Lineární motor, používaný k prvky objektivu s bajonetem Fujinon X během automatického a manuálního ostření. Nejedná se o ultrazvukový zaostřovací motor, a tím se liší od Canon USM a SWM technologie Nikon, nicméně stále poskytuje tichý provoz a dobrou rychlost.

 

OIS (Optical Image Stabilization)

Optická stabilizace obrazu je Fuji alternativou na systémy Nikon VR a Canon IS. Je navržena tak, aby se při ostření přesunuly některé z optických prvků a zabránily tak chvění. První objektiv, u kterého byl Fujifilm OIS použit, je Fujinon XF 18-55mm f/2.8-4 R LM OIS.

 

EBC (Electron Beam Coating)

Povrch, který minimalizuje záblesky a stíny produkované objektivem zvýšením propustnosti světla. Krom toho zvyšuje kontrast a je v podstatě podobný vícevrstvým povlakům Canonu a Nikonu. Objektivy s takovým povrchem mají označení EBC nebo EBC Super, přičemž tato je vylepšená verze základního EBC.

 

ALG (All-Group Focusing)

Všechny optické prvky v objektivu se během zaostřování pohybují. To maximalizuje optický výkon v celém rozsahu ostření.

 

3) Speciální zkratky u objektivů s bajonetem Fujifilm X

Aktuální objektivy Fujinon X mají pouze jedinou specializovanou třídu objektivů. Doufejme, že další přijdou již brzy!

 

Macro

Fujinon makro objektivy, stejně jako jiné makro objektivy na trhu, jsou navrženy tak, aby dobře zvětšovaly na relativně krátkou minimální zaostřovací vzdálenost. Od října 2013 je na trhu k dostání jeden makro objektiv Fuji, a to Fujinon XF 60mm f/2.4 R, se kterým jde dosáhnout 1:2, takže definice Fujifilm „macro“ je o něco schovívavější než u většiny ostatních výrobců (Canon a Nikon jsou obvykle schopni zvětšení 1:1).

 

4) Legacy Fujinon

Legacy, manuálně ostřící objektivy vyráběné Fujifilmem sdílí několik ze zkratek popsaných výše, například EBC povlak.

 

F – rybí oko.

 

SW – super širokoúhlý objektiv.

 

W – širokoúhlý objektiv.

 

Z – zoom objektiv.

 

T – teleobjektiv.

 

M – makro.

 

objektiv umožňuje automatické ovládání clony (Dial Mode). Tyto objektivy mohou být používány v programu Shutter-priority, Aperture-priority a Manual.

 

5) Příklad

Dneska si vezmeme na paškál objektiv Fujinon XF 56mm F1.2 R.

 

FujifilmXF56mmF1.2RFujinonLens

 

Jedná se tedy o objektiv s vícevrstvým povlakem pro snížení odlesků a zvyšování kontrastu (Super EBC). Slibuje skvělý optický výkon (XF). Maximální otvor clony je f/1.2 a je kontrolována s pomocí clonového kroužku (R). Objektiv má 56mm a má asférické prvky.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak fotit sněhové vločky

Jak fotit sněhové vločky

Jako malá jsem vyráběla sněhové vločky z papíru. Říkala jsem si, že je hezké, jaký tvar pro ně lidé vymysleli, když to jsou v podstatě jenom beztvaré kuličky co se snášení z nebe. O pár let později jsem viděla první detailní fotografii sněhové vločky a nemohla jsem uvěřit svým očím. Vážně tak vločky vypadají? Vážně nás netahali dospělí […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 27.01.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě Ve městě
Sigmácké zkratky

Nikoňácké zkratky

Pojmenovávání Nikoňáckých objektivů a různé doplňkové techniky je pro laika více než matoucí, protože Nikon používá při identifikaci objektivů a různých komponentů zkratky v podobě písmen. Vědět, co jednotlivé zkratky znamenají, je nejen cennou informací obecně, ale především při výběru objektivů.   Nomenklatura aneb pojmenovávání Nikoňáckých objektivů Zde je podrobný seznam všemožných označení, která lze na […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 10.08.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
Jak pracovat s modelem

Jak fotit portrét – práce s modelem

Fotografování lidí je především o energii, která pulzuje mezi fotografem a modelem. Pokud se propojí, vaše fotografie budou úžasné a je jedno, jestli fotíte na mobil, nebo na profesionální zrcadlovku.   1. Komunikujte už před focením Vyměňte si s modelem už před samotným fotografováním pár zpráv. Požádejte ho, jestli by na internetu mohl najít pár […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 29.10.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi
Nechutné jídlo

Nejnechutnější fotky jídla všech dob!

Rád fotím jídlo. Jsem rád, když lidé, kteří se podívají na fotografii potom řeknou: „Zavři to, mám hlad!“ To ovšem nečekejte od následující galerie, z relativně nového webu Someone Ate This.  Zde najdete opravdu nepovedené fotografie opravdu nepovedených (nepoživatelných pokrmů). Musím uznat, že mimibazar je v tomto případě dost pozadu. Odložte svačiny a jdeme na […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 12.05.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti