dlouhá expozice

Správné fotografování dlouhé expozice

Rubrika článkuČlánky Experimenty Inspirace na víkend Jak fotit Tipy & Návody V přírodě Ve městě Zajímavosti Základy 14.06.2019

Určitě jste už někdy slyšeli o dlouhé expozici. Viděli jste fotografie od profesionálů, ale nedaří se vám je vyfotit stejně dokonale, jako jim?

V tomhle článku se dozvíte vše, co k fotografování dlouhé expozice potřebujete. Dozvíte se, jaké vybavení potřebujete a jak moc vám s focením pomůže.

 

Co je to dlouhá expozice?

Je to fotografická technika, při které fotografujete delší dobu = otevřete závěrku fotoaparátu na delší dobu, než normálně. Když za celou dobu nepohnete fotoaparátem, dlouhá expozice vám vytvoří zajímavé efekty.

 

 

 

Vybavení

K focení několika typů fotografií není potřeba žádné speciální vybavení. Jestli ale chceme při focení dlouhé expozice dosáhnout co nejlepších výsledků, vybavení potřebujeme.

 

Pojďme si je ukázat.

 

 

Fotoaparát s manuálním nastavením

Fotografování dlouhé expozice vyžaduje manipulaci s rychlostí závěrky. Většina fotoaparátů tohle umožňuje. Režim “manuální” nebo “priorita závěrky” se většinou nachází na voliči režimů fotoaparátu a je označen jako “M” pro ruční nastavení a “S”, “T” nebo “Tv” pro prioritu závěrky.

 

 

Stativ

Bohužel není možné držet fotoaparát dlouhou dobu v rukou. I při použití stabilizace obrazu, malé pohyby našich rukou způsob rozmazané snímky. Řešením tohoto problému je použití stativu, který bude fotoaparát držet po celou dobu expozice. Díky němu budou vaše snímky ostré.

 

 

Filtr s neutrální hustotou

Pokud chcete fotografovat dlouhou expozici ve dne, určitě narazíte na problém s velkým množstvím světla. Fotoaparáty jsou primárně určeny pro fotografování v ruce, což znamená, že ve dne budou pořizovat skvělé fotografie hlavně s použitím rychlých časů závěrky.

Pokud se pokusíte pořídit dlouho expoziční fotografii ve dne, a to i s časem kolem jedné vteřiny, je pravděpodobné, že na senzor dopadne tolik světla, že výsledkem bude příliš podexponovaná fotografie = fotografie bude příliš světlá nebo jen bílá.

Řešením je samozřejmě snížení světla přicházejícího do kamery. I když můžete změnit clonu a snížit citlivost ISO, nedosáhnete požadovaného efektu. Nejlepším řešením je použití filtru s neutrální hodnotou, který funguje trochu jako sluneční brýle. Nasadí se na objektiv a můžete bez problému fotit na delší čas.

 

 

Dálkové ovládání

Poslední věc, kterou potřebujeme k focení dlouhé expozice. Není tak důležitá jako ostatní, ale určitě vám může pomoci.

Stisknutí tlačítka spouště, i když je fotoaparát na stativu, může způsobit lehké pohyby. Díky dálkovému ovladači se můžete tomuto problému vyhnout.

Mnoho novějších fotoaparátů má také možnost připojení k wifi nebo bluetooth. Díky tomu se můžete připojit k telefonu a ovládat fotoaparát na dálku přes něj. Umožní vám to spustit závěrku stejným způsobem, jako dálkovým ovladačem.

 

dlouhá expozice

 

Nastavení fotoaparátu

Nyní, když víte, jaké vybavení by jste měli použít, budete ještě potřebovat vědět, jak si správně nastavit fotoaparát.

 

Manuál nebo priorita závěrky

První věc, kterou je potřeba udělat, je nastavit fotoaparát na manuál nebo prioritu závěrky.

 

Manuál by jsme vám pro fotografování s dlouhou expozicí doporučili více, protože vám dá největší kontrolu nad fotoaparátem. Sami si vše nastavíte  – clonu, rychlost závěrky i ISO.

Režim priority závěrky můžete samozřejmě také použít. Sami si nastavíte rychlost závěrky, zatímco fotoaparát sám sleduje clonu a citlivost ISO v závislosti na dostupném světle. Tento režim nemusí vždy přinést ty nejlepší výsledky, proto doporučujeme použít manuální režim.

 

U většiny fotoaparátů jde nastavit režim jednoduše, pouze posunutím voliče režimů na horní straně fotoaparátu. Ten bude mít různá nastavení, například “Auto”, “P”, “Av”, “Tv” a “M”.

“Tv” (také pouze “T” nebo “S”, v závislosti na modelu fotoaparátu), je priorita závěrky a “M” je manuální nastavení.

 

 

Rychlost závěrky

Jakmile budete mít nastavený režim fotoaparátu, nastavte si rychlost závěrky, která se bude lišit v závislosti na scéně. Pro rychle se pohybující vodu, například vodopád, vám bude vyhovovat vše od 1 do 30 sekund.

U nočních záběrů pohybujících se například aut nebo tramvají, rychlost závěrky závisí na jejich rychlosti. Obvykle by ale mělo fungovat přibližně 15 až 30 sekund.

 

dlouhý čas

 

 

Pokud chcete fotit hvězdy, existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout. Nejlepší možností je vzít sérii několika kratších expozic (30 sekund až 4 minuty) a následně je propojit.

Většina fotografií s dlouhou expozicí je pravděpodobně focená v rozsahu 1 až 30 sekund. Doporučujeme vám pořídit několik fotografií a experimentovat s časem, aby jste sami zjistili, jak to funguje.

 

 

ISO

Když ve dne použijete nejnižší možnou hodnotu citlivosti ISO (většinou 100 nebo 200), obraz bude nejčistší a s nejmenším šumem. Zvýšením hodnoty ISO se šum zvýší. Možná ho ale u některých scén budete muset zvýšit (například u nočního fotografování), aby se kompenzovalo malé množství světla.

 

 

CLONA

Jak už asi víte, clona ovlivňuje hloubku ostrosti, takže nastavení, které zvolíte, bude částečně záviset na vašem předmětu. Nastavení clony bude také určovat, kolik světla projde objektivem. Bude tedy záviset na jasu scény.

Pokud fotíte v noci, budete pravděpodobně potřebovat clonu co nejširší. Zvolte její nastavení v rozsahu od 1,8 do 5,6, což je v podstatě to nejnižší číslo, na které objektiv přejde.

 

Věřím, že vám tento článek pomůže vylepšit vaše fotografie. Můžete se svými výtvory pochlubit v komentářích!

Komentáře

Autor článku

Kristýna Snášelová

Studentka oboru Fotografie na střední škole Art Econ. V budoucnu bych se ráda věnovala focení svateb, tak mi držte palce. :)

 

Mohlo by vás zajímat

Jan Zemánek: „Do modelky se musím platonicky zamilovat.“

Milovník hudby, přírody a volnosti. Tak o sobě mluví fotograf – samouk, který posledních 7 let fotografuje portréty, z toho tři-čtyři roky téměř pouze glamour. Jeho jméno je Jan Zemánek. Snímky, které fotí jsou nádherné a šokující zároveň. Tímto článkem vám nabízíme vhled do jeho současné tvorby   Jaký byl vývoj témat, která se před […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 20.04.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Petr Slavík

Petr Slavík: „Receptem není nasadit fotografa do týmu, opravdu fungovat to začne až s dobrou partou.“

Pomalu končí světový pohár – teď práce s týmem českého biatlonu nebo budete jeho členy fotografovat i dál? Co dalšího vás čeká v roce 2017? S biatlonem jsme domluveni na dlouhodobé spolupráci. Takže jakmile skončí zima, utíkám sice zpět k mým milovaným horským kolům a outdoorovým výpravám, ale na konci listopadu se už budu zase hlásit […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 07.02.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
světelný řetěz

100 věcí, které jsem se naučila o fotografování

Od doby, kdy jsem do rukou poprvé vzala fotoaparát jsem se naučila pár věcí, o které bych se s vámi dnes ráda podělila. Tyhle poznatky mě totiž velmi obohatily, a proto doufám, že je i vy shledáte inspirujícími.   1. Nikdy nefotografuj proto, abyste ses stal slavným. 2. Uživej si to, co fotíš. 3. Na […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 09.02.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
amsterdam

Za focením, ale i za zážitky – Holandsko

  Plánujete vyrazit do světa a u toho nafotit pár zajímavých fotek, ale nevíte kam přesně, protože je všechno moc drahé? Holandsko je cenově dostupné a myslím, že by se vám líbilo tak, jako nám!  🙂   De Hoge Veluwe Naši cestu jsme zahájili návštěvou národního parku De Hoge Veluwe. Půjčili jsme si kola a […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 17.09.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit