Chcete do svého fotoalba krásné portéty? Stáhněte si zdarma tento e-book a naučte se základní prinicpy fotografování lidí v exteriéru!
Jak fotit s fotomobilem?
Dávno je pryč doba, kdy lidé běžně nosili na každou dovolenou, oslavu a jiné události fotoaparát. Dnes jsou rodinné kompakty plnohodnotně nahrazovány mobilními telefony. Jejich výhodou není jen lepší skladnost, ale mnohdy i hezčí fotky. Pokud se vám však zdá, že vaše fotky z mobilu stále nejsou to, co byste si představovali, nebo se chcete vědět, jak dělat hezčí záběry s telefonem, zaměřte se na samotnou techniku i vlastní dovednosti.
Pro focení není mobil jako mobil
Stejně jako u fotoaparátů, tak i u mobilních telefonů existují značné rozdíly v kvalitě fotek, které je zařízení schopné pořídit. Neplatí však, že dražší telefon vždy bude fotit lépe. Jeho vyšší cena může být dána skvělým výkonem, velkou kapacitou baterie a jinými nadstandardními vlastnostmi, přičemž snímky nebudou dosahovat příliš dobré úrovně a budou vypadat jako z levného mobilu. Pokud chcete i bez studování parametrů zjistit, zda se výrobci u konkrétního modelu zaměřili na pořizování dobrých fotografií, řiďte se podle označení „fotomobil“.
Samozřejmostí je, že ani všechny fotomobily nejsou stejné. S výběrem vám pomohou nezávislé srovnávací testy, které hodnotí a zkoumají různé výrobky, srozumitelně vám představí jejich klady i zápory a pomohou vám najít nejlepší fotomobil právě pro vaše potřeby. Užitečné je rovněž prohlížet snímky, které byly vámi vytipovaným telefonem pořízené. Zde ale dávejte pozor. Mohou být již profesionálně upravené.
Aby fotografie z mobilu vypadaly dobře
Lidé, kteří chtějí mít hezké fotografie, často vybírají telefon opravdu poctivě a sledují každou drobnost. Ptáte se nyní také, zda fotí nejlépe Iphone 11 Pro? Ten je aktuálně často řazený na první příčky různých srovnání. Ale co když bude některý jeho konkurent ještě lepší? Pokud se i vaše myšlenky ubírají tímto směrem, máme pro vás špatnou zprávu. Technika je sice velice důležitá, ale je třeba si uvědomit, že přístroj s dobrým foťákem není nikdy automatickou jistotou dobré fotky. Navíc neexistuje universálně nejlepší fotomobil. Jeden vyniká v rozmazání pozadí u portrétů, jiný dokáže krásně vykreslit barvy a poradit si s velkým dynamickým rozsahem krajinné fotografie, další je nepřekonatelný za šera nebo v noci.
Myslete na to, že snímek pořizujete vy a telefon je jen vaším nástrojem. Základem je proto znát nastavení svého fotomobilu. To spolu s dodržování jednoduchých triků může výrazně zlepšit výsledek a zajistit, že i fotografie z mobilu bude vypadat, jako byste ji pořídili zrcadlovkou. Pokud fotíte lidi nebo zvířata, snímejte je z úrovně očí, ne příliš zblízka nebo širokoúhlou čočkou, která deformuje obličej. Také u rostlin získáte zajímavější perspektivu, když se dostanete na úroveň květiny a nebudete ji cvakat jen seshora. Krajina a město zase vypadají daleko lépe za úsvitu, při západu slunce či při mírné oblačnosti, než v pravé poledne, kdy jsou stíny ostřejší.
Kdy fotomobil nenahradí foťák?
Fotomobily jsou skvělou náhradou levných kompaktů. Pokud se však podíváme na zrcadlovky nebo pokročilé bezzrcadlovky, kvalita jejich snímků je stále vyšší. Rozdíl je především ve velikosti snímače a objektivech – profesionální optika zkrátka něco váží i měří. Jejich výběr se v mnoha směrech podobá nákupu fotomobilů a nejvíce vám s ním pomůže test fotoaparátů či ukázkové snímky vybraného modelu.
Fotografie z telefonů vypadají líbivě díky automatickému zpracování, které probíhá již při pořízení snímku. To ocení každý, kdo chce pořizovat fotky bez nutnosti jejich úpravy. Velké fotoaparáty naopak vytvoří surový formát, který vyžaduje další zpracování v grafických programech, nebo do výsledné fotografie zasahuje jen minimálně. Zrcadlovky a pokročilé bezzrcadlovky se tak hodí spíše pro fotografy a amatérské nadšence, kteří chtějí mít plně pod kontrolou celý proces vzniku snímku, množnost s ním více manipulovat a doladit si ho podle vlastních představ.
Jak se naučit fotografovat v roce 2023
Živím se jako profesionální fotograf už téměř 10 let a za tu dobu se mi podařilo nasbírat mnoho zkušeností, se kterými bych se nyní s vámi rád podělil. Sám jsem hledal způsoby, jak se naučit fotografovat lépe a myslím, že je čas se podělit o ty, které mi nejvíc zafungovaly. Postupně si projdeme způsoby, které vás dovedou k lepším fotografiím. Tento text jsem shrnul i v následujícím videu.
Je potřeba se naučit zacházet s foťákem
Ovládat zrcadlovku je jako řídit auto. Je tam spousta věcí, které je nutné dělat najednou. Ostřit, komponovat, dávat pozor abyste nespadli ze schodů nebo ze skály, nacházet vhodné clonové číslo pro ideální hloubku ostrosti, nacházet vhodné ohnisko – opět pro hloubku ostrosti ale také pro správnou deformaci perspektivy a přiblížení – a pak to celé zkombinovat s rychlostí závěrky. Prostě je toho hodně najednou. Čím více toho nafotíte v čím větším stresu, tím lépe si vše zautomatizujete. Z mého pohledu je nejlepší se někomu “upsat”, že mu nafotíte oslavu nebo akci. Závazek je důležitý proto, abyste neztratili v půlce akce motivaci tím, že to nejde. Prostě budete fotit a zkoušet, dokud z toho nedostanete alespoň trošku použitelné výsledky. A příště to bude zase lepší, protože se poučíte na chybách, které jste udělali napoprvé.
Stanovit si cíl – najít si idola
Když jsem začínal fotografovat, měl jsem svého idola pro interiérovou fotografii Mika Butlera z USA, který z mého pohledu měl naprosto nadpozemské snímky. Co je ale nejdůležitější – věděl jsem jakých výsledků chci také dosáhnout, i když v té době byly mé fotky oproti jeho naprosto amatérské. Studoval jsem každou jeho fotografii ve vysokém rozlišení a snažil se příjt na to, jak to dělá. Zároveň jsem každý poznatek, který jsem získal snažil hned ověřit v praxi, takže moje spolubydlící musela neustále překračovat doma světla a kabely. Postupně, krůček po krůčku se mi ale podařilo jeho stylu přiblížit a pak si postupně najít vlastní rukopis.
Konzultace fotografii na skupinach? Děkuji nechci
Když jsem úplně začínal, postoval jsem své fotografie na Photoserver.eu, který dnes už neexistuje. Fotografové si tam hodnotili navzájem své výtvory a jakožto v každé komunitě i zde byli ti, které všichni uznávali a kteří rozdávali největší rozumy, ač – z dnešního pohledu – jejich názory byly jen zkostnatělé poučky, které mě nikdy nikam neposunuly. Naopak. Cítil jsem se díky tomu spíše méněcenný. Zní to paradoxně ale místo toho, aby mě komunita motivovala, spíše mi ubírala motivaci. Později jsem si uvědomil, že každý kdo fotí si postupem času najde svůj vlastní rukopis a pokud je i trošku horlivější povahy a bez kritického uvažování, bude ho považovat za jediný správný a podle něj bude hodnotit i díla ostatních. Čím více se budou potom podobat fotky fotkám tohoto “foto-alpha-samce”, tím bude dávat lepší zpětnou vazbu. Postupem času ale celá taková foto-skupina zploští a lidé se budou jenom navzájem kopírovat. Screen obrazovky jsem stáhl z webového archivu, stránky už několik let nejsou v provozu.
Chcete dělat umělecké fotografie? Zapomeňte na to
Něco jako umělecká fotografie neexistuje. Existuje ale fotografové, jejichž životní a pracovní styl je umělecké dílo. Z mého pohledu je umění způsob nazírání světa pro autora a hluboká emoce pro diváka, který se na fotografii dívá. Fotografie, díky které se v jeho srdci něco odehraje. Pokud se to stane, pak ano, vznikla umělecká fotografie. Říkat ale o líbivých fotorgafiích, že to je umělcká fotografie je z mého pohledu nonsens. Jde pouze o dobře zvládnuté řemeslo. Tady musím vzpomenout na jednu profesorku od nás ze školy – Libuši Jarcovjákovou. Když uvidíte jenom jednu její fotku bez jakéholi kontextu, nezanechá to na vás dojem. Když se ale ponoříte do celých sérií, kompletně vás to vtáhne a propadnete do jejího světa. Na druhou stranu je tady třeba Gregory Crewdson, jehož každá fotografie je jak celý film v jednom rámu. Oba mají ale společné, že jde hlavně o koncept a myšlenku. Až potom je obraz.
Vyberte si téma, které vás zvedne ze židle i v případě, že byste neměli v ruce fotoaparát
Vlastně si říkám, jestli vůbec existuje něco jako fotografie pro fotografii. Někdo má rád motorky a jiný zase holky. A někdo oboje. No a hned si můžeme vzpomenout na kalendáře, které najdeme téměř v každé dílně. Existuje i velká skupina “fotografů”, kteří fotí akty ale spíše jim jde o kontakt s modelkou než o výsledné fotografie. To je jen taková malá vsuvka pro děvčata, která se chtějí stát modelkami. Už jsem pár podivných příběhů slyšel. Každopádně na fotografy holky letí, to se musí nechat. Fotoaparát ale na drouhou stranu také může být skvělou záminkou, jak se podívat tam, kam byste normálně nešli – URBEX. Nebo může být záminkou, abyste šli na nějaké místo tehdy, kdy ostatní ještě hluboce spí – KRAJINÁŘI. Skvělá záminka, proč navštívit všechny závody v sezóně – SPORTOVNÍ FOTOGRAFOVÉ. A nebo prostě záminka být vždycky tam, kde se něco děje – REPORTÁŽNÍ FOTOGRAFOVÉ. Fotografie pro fotografie ale nedává smysl. Fotit na zahradě shnilou švestku, protože zrcadlovka umí udělat rozmazané pozadí je prostě hloupost.
Panenko nesedávej v koutě…
Focení je způsob zachycení reality vaším jedinečným způsobem. Chcete mít zajímavé fotky? Pak musíte navštívit zajímavá místa a poznat zajímavé lidi. To je to kouzlo! Ostatní už příjde samo. Co třeba udělat fotosérii o památných stromech? O lidech, kteří dělají cosplay? O veteránech? O nejlepších vyhlídkách nebo architektuře ve vašem městě? Možností je nekonečně ale mohu vám slíbit, že vždycky s foťákem zažijete dobrodružství, o kterých nemáte teď ani ponětí.
Vytvoření vlastního porfolia
Když tvoříte, je hezké a nutné vidět za sebou výsledky. Založením svého portfolia navíc zabijete hned několik much jednou ranou. 1) Kdykoli a odkudkoli se můžete podívat na své fotografie a také je ukázat ostatním. 2) Naučíte se vybírat své nejlepší fotografie. Bez této dovednosti se vám budou jenom kupit na disku gigabajty nevytříděných fotek, ze kterých už jenom těžko někdy vykřesete poklady 3) Můžete sledovat svůj vlastní progres. Tím, že nebudete přidávat všechny fotky ale jen ty nejlepší, za pár let sjedete myší na první fotku v portfoliu a uvědomíte si, jaký pokrok jste za tu dobu udělali.
Nedělejte focení jako vedlejší činnost
Když jdete fotit, berte focení jako hlavní prioritu. Vyrazit s rodinou na výlet a očekávat, že vyfotím super krajinky moc nefunguje. Fotograf musí být na místech, kde ostatní nejsou a hlavně si často musí na svůj snímek počkat. V momentě, kdy na vás čeká celá rodina, vy nastavujete stativ a čekáte na světlo – toto není moc reálné. Když fotím, tak fotím. Když jdu na výlet, tak to mohu brát jako focení reportáže z výletu a na krajinu si vyrazím s kamarády, kteří taky fotí. Toto je půl úspěchu.
Čtěte knihy o focení
Existuje spousta skvělých knížek o focení. Na tomto místě mohu napsat alespoň 3 první z našeho výběru TOP 10 knih o focení. 1. Scott Kelby a všechny jeho knihy Digitální fotografie. 2. Naučte se fotografovat dobře – Bryan Peterson. 3 Expozice – problémy a řešení – Bryan Peterson.
On-line kurzy jsou nejlepší volbou pro začátečníky
Osobně doporučuji začít on-line kurzem fotografování a až budu znát základy nebo budu vědět na co se ptát, tak si buď najít mentora (kohokoli zkušenějšího) a ptát se na konkrtétní dotazy a situace, se kterými jsem se během focení potýkal. Při kurzech naživo vás často lektor zahltí množstvím informací v terminologii, kterou ještě neznáte a může se lehce stát, že odejdete a moc vám toho v hlavě nezůstane. Pro úplný začátek je fajn se podívat na moji sérii na youtube, kde vysvětluji základní pojmy ve fotografii, následně bych si koupil kurz fotografování pro začátečníky Zrcadlovka od A do Z za 990 Kč, podíval se na videa a následně šel fotit.
Zkuste se zapojit do výzvy
Osobně jsem se nikdy do takové výzvy nezapojil ale myslím si, že to může být vhodný způsob, který vás donutí k akci a přemýšlet nad tím, co fotím. V budoucnu mohu takové znalosti dál zužitkovat a opět – budu mít za sebou další fotografie, na kterých mohu odhalit chyby, které dělám a zlepšit se. Také tím mohou vzniknout další fotografie do porftfolia.
Fotografická soutěž jako meta
Fotografické soutěže jsou další skvělou možností, jak se zlepšit ve focení. Je to jako třeba s běžeckým závodem. Také nepůjdete na start nepřipravení. Budete trénovat. Takže i když soutěž nevyhrajete, vůbec se nic neděje. Jde o to, že jste dali do přípravy spoustu energie a jste zase o další zkušenosti bohatší a naučíte se fotografovat rychleji. A příště třeba vyhrajete. V tomto případě je spíše důležitější si říct, že cesta k soutěži je cíl.
Základy postprodukce jsou nezbytné
Když už jste se rozhodli vyměnit mobilní telefon za fotoaparát, byla by nesmírná škoda nevyužít možnosti postprodukce. Když to neuděláte, bude vaše zrcadlovka jenom drahým doplňkem ale fotky z většiny mobilních telefonů budou vypadat dost podobně. Existuje mnoho způsobů, jak upravovat digitální fotografie – od programů, které jsou zdarma přímo v systému vašeho počítače, přes on-line programy na úpravy fotografií – níže můžete podívat přímo na návod, jak upravovat fotky v programu Polarr, který je zdarma až po opravdu profesionální programy na úpravu fotografií, jako je Photoshop. Vše záleží na tom, kolik času a motivace máte!
Jak se naučit fotografovat rychleji? Buďte užiteční!
Moje rada na závěr. Focení je drahý koníček. Nejenom na finance ale také na čas, který mu dáváte. Pokud se tedy nechystáte živit jako profesionální fotograf, nenechávejte dary, které díky focení dostáváte jenom pro sebe. Začněte fotit věci, které mají smysl a mohou někomu pomoci. Udělejte fotky pro neziskovku na jejich výroční zprávu, foťte na srazu a fotky dejte k dispozici pořadatelům, vyfoťte těhotnou kamarádku jako vzpomínku. Prostě foťte tak, aby ostatní měli důvod na vaše fotografie koukat. Díky jejich zpětné vazbě budete mít další motivaci k práci a pocit, že to celé dává smysl.
Jak jsem se účastnil workshopu s drony
Před nedávnem jsem dostal pozvánku na workshop a prezentaci nových dronu od Dronpro. Musím říct, že tato nabídka mě zaujala, protože sám jsem kdysi s dronem experimentoval ale to bylo ještě v době, kdy drony byly v naprostých začátcích. Můj první dron byl DJI Phantom 1. Oproti dnešním dronům bylo létání s ním ekvivalentem letu Jana Kašpara z Pardubic do Prahy.
Jedna baterie se nabíjela 5 hodiny a dron s ní vydržel ve vzduchu celých 7 minut. Baterie se připojovala do dronu pomocí spojování pochybně vypadajících kabelů uvnitř dronu. Kamerová technika a přenost obrazu byla kapitola sama o sobě. Dron měl na sobě přišroubovaný gimbal do kterého se dávalo tehdy ještě GoPro3. Ovšem na přenos obrazu k ovladači byl potřeba další vysílač s anténou, který byl také nalepený pod dronem. Ovladač ovládal pouze dron, nikoli přenost obrazu. Takže na ovladači byla opět nalepená příjmací stanice a pak samozřejmě externí monitor s velkou baterií. Když to shrnu, abych se vůbec na 7 minut vznesl do vzduchu, musel jsem den dopředu nabít 9 různých bateríí a nezapomenout ani jednu z asi 20 komponentů celého dronu. Nějakou dobu poté, co jsem dron koupil přišla do známost legislativa v podobě Doplňku X od ÚCL. Ten v podstatě vylučuje jakékoli jiné létání s dronem než nad vlastním polem, proto jsem dron přestal používat a dál se o tuto problematiku nezajímal.
Jaké bylo moje překvapení, když jsem dostal pozvánku na workshop a ukázku nových dronů. Ten den nám počasí nepřálo ale i přesto se pořadatelé rozhodli akci uspořádat. Měli jsme tedy vynikající příležitost vidět, že drony dokáží létat i v docela hustém dešti. Po teoretickém úvodu jsme se dostali k ukázce nových dronů. Musím uznat, že pokrok v tomto odvětví je naprosto neuvěřitelný. I DJI Mavic Pro, který je určený pro poloprofesionální a nenáročné profesionální použití bylo možné jednoduše složit a dát do malého baťůžku. Mým favoritem se ovšem stal DJI Mavic Mini, který se vejde do dlaně a když jsem si jej později koupil, jednoduše se mi vešel do krabičky na 3 pevné disky Western Digital Elements. Na pěší výlety naprosto ideální. Stejně tak možnost nabíjení z powerbanky. Oproti mému původnímu dronu v 8kg vážícím kufru je toto sci-fi.
Když jsme se dostali k samotému létání, mohli jsme si vyzkoušet některé z nácviků, které se dělají při skládání licence na užívání dronů:
1) Stroj letí po obvodu půlkruhu, v jehož středu stojíte, jedním i opačným směrem. V každé chvíli přitom zádí směřuje k vám.
2) Dron letí po obvodu obdélníku směrem od vás, pak po úhlopříčce k protilehlému vrcholu, z něj po obvodu na sousední vrchol a pak po druhé úhlopříčce zpět k vám. Výsledný obrazec tak má podobu jakéhosi motýla. Stroj je opět zádí natočen stále k vám.
3) Stroj letí po obdélníkovém obvodu letiště, nejdřív ve stejné výšce, po první obrátce o 90 stupňů stoupá do cca 20 metrů, když během tohoto stoupání přeletí dráhu, otočí se o dalších 90 stupňů a letí ve stejné výšce. Na konci dráhy se otočí o dalších 90 stupňů a klesá do původní výšky, se po poslední obrátce se vrátí k vám. Tentokrát vždy letí ve směru přídě.
Napoprvé jsou tyto manévry celkem náročné i pro toho, který už nějaký dron pilotoval. Na závěr nám ale školitelé dali oddechnout a ukázali programy, které jsou přímo zabudované v ovladačích u dražších dronů. Například helix, kdy dron kolem vás krouží a postupně zvyšuje výšku a nebo raketový start, kdy odlétá kolmo nahoru a dívá se dolů na vás. Skvělou vychytávkou bylo také trackování – to znamená, že můžete v klidu jít a dron vás bude sám sledovat.
Co tedy dodat? Díky tomuto workshopu jsem opět vytáhl flintu z žita a drony jsou opět v mém zorném poli, protože jejich použitelnost a snadnost ovládání se za pár tak posunula, že už dávno nejsou jenom sofistikovaným zařízením pro nadšence ale dnes se klidně dron může stát „druhým“ rodinným fotoaparátem/kamerou.
Tipy a triky na focení portrétů
Baví vás kreativní fotografie jiných fotografů? Proč je nezkusíte i vy? V dnešním článku najdete pár skvělých tipů, jak mít opravdu originální fotografie:) Není na tom nic těžkého, fotit můžete i doma!
Umělý déšť
Chcete na fotografii déšť, ale předpověď hlásí jen hezké počasí? Nevadí, můžete si ho vyrobit i sami a pořád bude vypadat realisticky.
Vezměte si sklo, jděte k oknu nebo najděte cokoliv průhledného. Dál už budete potřebovat jen rozprašovač a vodu. Chcete-li fotit například portrét, postavte modelku na druhou stranu skla, z vaší strany ho postříkejte vodou z rozprašovače a foťte. Hotovo!
Zkuste si například pohrát i se světly a stínem. Nebojte se experimentovat a buďte kreativní!
Hrajte si s vánočními světýlky!
Světýlka se hodí hlavně k focení portrétů, můžete je ale zkusit použít třeba i k zátiší nebo s nimi vyfotit své domácí mazlíčky! Na fotografiích jsou podle mě nejhezčí jednobarevné bílé, ale je jen na vás, jaké si zvolíte:)
Není na tom nic složitého, jediné co potřebujete, jsou světýlka a popřípadě modelka nebo jiný objekt. Světýlka můžete buď nějak pěkně kolem objektu omotat nebo každý z vás může držet jeden konec světélek a docílit tak zajímavých efektů. Opět se nebojte experimentovat, zkoušejte zajímavé pózy a pokud fotografii dodáte i nějakou zajímavou myšlenku, vůbec to nebude na škodu.:)
Můžete použít i jiné světelné zdroje – třeba prskavky!
Kouzlo krajky
Věřte nebo ne, i s krajkou dokážete vykouzlit zajímavé fotografie. Vezměte si třeba záclonu nebo pěkný ubrus a foťte! Modelka si ji může jen podržet před obličejem a vy ji foťte z blízka a nebo si ji jednoduše zkuste přehodit přes objektiv. Krajka by měla vykouzlit jemný bokeh na určitých místech fotografie. Zkoušejte různé krajky a zjistěte, která z nich dělá ten nejhezčí efekt.
Můžete zkusit fotit i dál od krajky, aby na fotografii byla vidět zřetelněji. V tomto případě je lepší, aby byla krajka pověšená tak (jako když záclona visí před oknem), aby byla rovná a modelka ji nemusela držet v ruce. Tímto způsobem může kolem modelky vytvKřořit hezký „rám“.
Zkoušejte a zkoušejte!:)
Křišťálový lustr
Nebojte, nemusíte sundávat celý lustr. Stačí, když si najdete jednu krystalku podobnou té, co bývá zavěšená na lustru. Možná seženete nějakou náušnici nebo najdete jinou alternativu něčeho lesklého a nepravidelného. Na internetu se dá sehnat krystal určený přímo jako pomůcka na focení. Velikost záleží jen na vás, ale všechny varianty jsou určitě hodně kreativní!:)
Krystalku si stačí podržet před objektivem a vuala, efekt je na světě.
Duha
Ano, i duha se dá jednoduše vytvořit. A nemusíte ji brát hned jako kýč! Zkuste ji využít tak, aby byla na fotografii opět zajímavá a nebyla už jen „instagramovým efektem“.
Co k tomu potřebujete? Obyčejné DVD, neboli CéDéčko. Satčí, když na něj posvítíte baterkou z mobilu, sluníčkem nebo jiným světelným zdrojem a na modelku se vám odrazí duha. Tento trik určitě hodně z vás zná, ale necháme ho tu i pro ty, pro které je zajímavý a nový.:)
Jak jsem řekla, neberte ji jako kýč a zkuste tuto duhu posunout na novou úroveň něčím zajímavým!
Vlastní barevné efekty
Nechce se vám utrácet za speciální barevné foto efekty? Nemusíte.:) Stačí si koupit barevný celofán, to je vše. Dále už potřebujete jen nějaké světlo – například baterku z telefonu. Přiložte na ni barevný celofán a dejte ho do ruky modelce, tuhle funkci sama zvládne. Teď už jen stačí namířit na obličej a hotovo. Libovolně můžete se světly manipulovat a na fotografiích to vypadá fakt dobře!:)
Barevné tónování
Máme tu další a levné kouzlo! Potřebujete jen zvýrazňovače a průhlednou fólii. Fólii si podle své libosti pomalujte zvýrazňovačem, přiložte ji k fotoaparátu a foťte. Fotografie díky tomuto triku dostane krásný barevný nádech, který už nemusíte dělat v postprocesu:) Určitě stojí za to tento trik také vyzkoušet!
Barvy!
Barevné dýmovnice už jsou také trochu ohrané a jen málo kdo už s nimi dokáže pracovat originálně. Teď ale můžete zkusit něco nového, ještě více barevného!:)
Byli jste někdy na festivalu? Nebo na jiné akci, kde po vás „házeli“ barvy? Přesně tyto barvy totiž můžete použít na vše focení. Nejen, že se opravdu pobavíte, ale výsledek určitě bude stát za to!:) Ani tyto barvy nejsou drahé a dá se s nimi zajímavě pracovat. Je jen na vás, jak se k této výzvě postavíte!:)
Tohle byl náš poslední tip a doufáme, že vás všechny bavily! Nezapomeňte se s námi podělit s vašimi výsledky.
Fotografování aut
Vlastníte auto, které by stálo za pořádnou sérii fotek na instagramu? Nebo snad váš kamarád potřebuje nafotit jeho auto? Dnes jsme si pro vás připravili pár tipů ohledně fotografování aut, tak pojďme na to.
Jaká auta fotit?
Pokud nemáte k dispozici nějaký krásný supersport, nebo naopak staré zajímavé auto, to neznamená, že byste měli hned házet ručník do ringu. S každým autem se dají vykouzlit dobře vypadající fotografie. Takže pokud máte například i obyčejnou oktávku, tak i s takovým autem se v dobrém prostředí a správně nastaveným foťákem můžou nafotit dobré fotografie. Samozřejmě pokud máte na focení auto, které se od ostatních rodinných kombíků liší a má nějaký ten svůj charakter, tím víc zajímavější fotky budou.
Jak auta fotit?
Snažte se pokaždé, když je to možné mít natočená kola k fotoaparátu, tak aby šli vidět celé disky. Také je důležité se snažit vyhnout fotografování z normálního pohledu, ukažte lidem pomocí vašich fotek jiné úhly pohledu, než to co můžou vidět normálně na ulici. Například focení auta zespodu dodá autu agresivnější vzhled. Můžete také zkusit vzít nějaké schůdky a fotit auto z vrchního pohledu. A pokud máte například dron, vyzkoušejte pár snímků i s ním.
Hledejte nevšední pohledy, které ostatním odhalí pravou charakteristiku auta. Nezapomeňte také vyfotit pár makro fotografií pro zvýraznění určitých detailů na autě.
Tenhle úhel je snad nejvíce focený a také velmi dobře vypadá, nezapomeňte však na správné natočení kol.
Pokud fotíte nějaký detail a auto je mokré, dělá to skvělý efekt a je to velmi příjemné na oko.
Focení aut za pohybu
Další skvělý způsob jak fotit auta, je fotit je při jízdě. Focení auta při pohybu můžete zkusit více způsoby. Jedním z nich je
Dalším dobrým úhlem je zachycení část řidiče a pohled na celkové místo řidiče. Tento pohled se dobře fotí ze zadních sedaček přes rameno řidiče.
Pár dalších tipů
- sundejte SPZ, nemusí vám vadit, že ukazujete číslo SPZ, ale SPZ celkově kazí vzhled auta na fotografiích
- berte si na focení více objektivů, pokud máte tu možnost
- používejte postprodukci
- foťte auto čisté (pokud nefotíte nějaké rally auto nebo SUV, ke kterým se zašpinění hodí)
- bezpečnost na prvním místě
- nebojte se experimentovat se světlem, s kompozicí a s nastavením vašeho fotoaparátu
- a hlavně si to užijte
Tipy jak pracovat s kompozicí
Co je to kompozice ve fotografii? V nejzákladnějším smyslu, definice fotografické kompozice je umístění objektů na fotografii. Jde o to, jak jsou umístěny ve hledáčku a co je kolem nich. Například, když deset fotografů fotí stejnou modelku na stejném místě, každý z nich bude mít úplně jinou kompozici.
I když máte ten nejdražší a nejšpičkovější Hasselblad, vaše fotografie nebudou ničím zajímavé, pokud nevíte základy kompozice na fotografii. Dobré fotografie můžete vyfotit i s deset let starým telefonem, pokud dobře znáte kompozici a umíte ji využít. Jinými slovy, kompozice dělá fotografa.
Fotografie je umělecká forma, takže zde neexistují žádná pravidla. Proto prosím považujte tyto „pravidla kompozice“ za pokyny a učební nástroje. Tato pravidla můžou být porušena až tehdy kdy víte proč existují a jaká to jsou.
Fotografie je vizuální umění. Přesto, že je samostatným předmětem, je užitečné něco vědět a zkoušet i malovat a kreslit. Pomůže vám to lépe pochopit kompozici. Seznámení s historií a základy umění z vás udělá lepšího fotografa.
Přemýšlejte nad fotografií, kterou chcete aby divák viděl a myslete na to, jak asi vypadá pohyb jeho očí. Chcete, aby se po vaší fotografii prošel a trávil na tomto výletu trochu více času.
12 fotografických kompozičních technik
Zde najdete ty nejlepší fotografická pravidla, tipy a ukázky. Pamatujte, tyhle pravidla jsou vytvořena proto, aby se porušovala! Také pamatujte, že některé z nich mohou být kombinovány a používány dohromady.
Pravidlo třetin
Pravidlo třetin je nejpoužívanější pravidlo kompozice a je jedním z nejjednodušších způsobů, jak se kompozici naučit. Nejedná se o pravidlo, které vám stačí ke všemu, ale je to báječné výchozí místo pro začátečníky.
K použití tohoto pravidla, rozdělte svůj foto-rámeček dvěma vertikálními a dvěma horizontálními čarami. Tyto čáry a jejich čtyři body, ve kterých se protínají, vytvářejí místa na obrazovce, na které byste měli umístit svůj objekt.
Jednoduše řečeno, objekty by nikdy neměly být umístěny ve středu, ale na bodech. Jejich pečlivým umísťováním pomocí pravidel čtvrtin, můžete mít pod kontrolou výslednou fotografii.
Zlatá spirála
Zlatá spirála je modifikace zlatého řezu, neboli 1:1,6. Podobně jako u pravidla třetin, zlatá spirála může být také použita na fotografii představením si spirály na vaší fotografii. Křivky spirály se sbíhají do centrálního bodu, který je pro diváka nejvíce zajímavý. Tyto fotografie se e začátku můžou zdát komplikované, ale vedou k vizuálně zajímavé kompozici!
Stejně jako pravidlo třetin, i tohle nastavuje objekt mimo střed snímku. Ale spirála vedoucí k tomuto objektu nás seznamuje s jiným stylem kompozice, který je pro fotografii velice důležitý. Prvky, které spirálu tvoří, vedou naše oči k objektu.
Vedoucí linie
Jakmile je začnete hledat, uvidíte je všude. Silnice, stezka, pobřeží, vzdálené pohoří, vertikální kmeny stromů v lese nebo dokonce ruce a nohy modelky. Tyhle linie jsou nejjednodušší na hledání. Ale jakmile si uvědomíte, že tyhle vedoucí linie jednoduše vedou vaše oči, začne vám docházet, že práci v kompozici zvládají na jedničku. Jsou základním kompozičním pravidlem, které potřebují být zdokonalovány.
Myšlenka ve vedoucích čarách je ta, že fotograf aranžujte tyto objekty na fotografii tak, aby divákovi vedly oči.
Pohybujícím se objektům dejte prostor na pohyb
Když fotíte pohybující se objekty, jako jsou lidé, letadla, vlaky nebo auta, je lepší komponovat vaši fotografii tak, aby měl objekt „kam jít“. Pokud objekt opouští rámeček, divák se ptá „kam jde?“. Pokud ho umístíte tak, že se pohybuje uvnitř rámečku, vytváříte tím příběh.
Je tu další pravidlo, které by mělo být zmíněno. Stejně jako když čteme z leva do prava, je nejlepší umístit pohybující se objekt ve stejném směru – z leva do prava. Můžete také zvýšit efekt pohybu zpomalením rychlosti závěrky, čímž se vytvoří lehké rozmazání pohybu.
Ořez
Stejně jako v post-procesu, ořez znamená odříznutí něčeho. Umění kompozice je celé o odřezávání věcí pryč. Ale vědět, co má zůstat a co ne je důležité.
Obecně je cílem oříznout rušivé prvky. Například nápis na ulici, jiní lidé nebo rušivá auta. Všechny tyto věci mohou vyžadovat, aby se fotograf sám přemístil.
Zachycení symetrie
Symetrické scény mohou být na fotografii opravdu krásné. Hledejte místa, kde se odráží památky nebo klidná horská jezera, které zase odráží barvy podzimu. Také architektura je plná symetrie. Lidské smysly jsou naprogramovány tak, aby reagovaly na symetrii jako na zajímavou a vzrušující.
Symetrické fotografie se jen zřídka řídí pravidly třetin nebo zlaté spirály. Horizont často orámuje rámeček a hlavní objekt je na středu. Někdy je dobré porušit pravidla, ale pouze pokud si uvědomíte, proč to tak funguje.
Rámované snímky
Rámečky přidají do fotografie nádech dramatu a příběh. Pohled z okna nebo pohled mezi velkými stromy v lese říkají větší příběh než obyčejný pohled. Dalším příkladem mohou být zahradní klenby, které lemují krásné zahrady nebo cihlové brány rámující výhled na vzdálené velkolepé sídlo. Koncept lze snadno aplikovat a lze jej také kombinovat se symetrií a vedoucími liniemi.
Najděte rovnováhu
Fotografie by měly mít hloubku. To znamená, že popředí, střed i pozadí jsou jasně čitelné. Objekt může být na kterémkoli z těchto míst, ale je důležité všechny části vybalancovat. Tohle je velmi užitečné při focení krajiny. Nejjednodušší fotografie, kterou můžete vyfotit je snímek hor z dálky.
Lepší technikou pro zdůraznění vzdálených hor je najít něco zajímavého poblíž místa v popředí. Mohl by to být malý potok nebo možná strom s nějakou postavou. Tohle je něco jako poslední pravidlo „orámování“, ale v tomto případě potřebujeme jen nějaký objekt v popředí, který dodá fotografii hloubku. Focení tohoto typu vám pomůže zlepšit kompoziční dovednosti.
Stejné pravidlo se dá použít i obráceně. Řekněme, že fotíte na pláži. Oceán jde dál a dál a na fotografii není žádná hloubka. Loď na moři se dá v tomhle případě dobře využít – přidává do snímku určité drama i hloubku. Mraky jsou také skvělými prvky, které zvyšují zájem o pozadí.
Pokud fotíte model, je nezbytné mít pozadí co nejjasnější, aby se zabránilo plochým a nezajímavým fotkám.
Pravidlo lichých čísel
Pokuste se udržet rovnováhu pomocí lichých čísel. Tři stromy, pět lidí nebo sedm hus jsou příklady počtu objektů, které by mohly vytvořit skvělé snímky. Není zde nic moc technického, kromě zajímavé skutečnosti, že lidské oko je přitahováno k lichým číslům, takže vytváří příjemnější kompozici.
Použijte negativní prostor
Negativní prostor ve fotografii označuje prázdná místa. Může to být například čistá modrá obloha nebo voda. Když máte tohle místo pod kontrolou, můžete vytvořit nádherné snímky. Hodně negativního prostoru může poskytnout otevřenost nebo pocit svobody.
Fotografové různých akcí a marketingu milují negativní prostory, protože díky nim mají dost místa pro text.
Běž o krok dál
Změna fyzické polohy je jedním z nejlepších kompozičních tipů. Položte fotoaparát dolů na zem nebo ho držte nad hlavou. Změna vaší perspektivy často mění celou náladu fotografie.
Řekněte to barvou
Barva je tématem všech uměleckých oborů. Malíři a grafici si pečlivě vybírají barvy, které použijí v jejich tvorbě kvůli dobrému důvodu. Barvy vyvolávají nálady a emocionální reakce a komunikují s divákem na velmi základní úrovni.
Fotografové ne vždy příliš přemýšlejí o barvě použité na jejich fotografiích, protože obvykle zachycují to, co je již na scéně. Ale někdy je scéna tak nápadná, že barva vynikne a proto ji chcete ještě víc zdůraznit.
Mít základní znalost barev pomáhá. Barevné kolo je standardní nástroj, který najdete v ateliérech grafického designu a v každé umělecké učebně. Rychle ukazuje, které barvy se mohou navzájem doplňovat a které ne. Existuje také mnoho aplikací a webů, které nabízejí stejnou funkci. Zatímco krajináři a pouliční fotografové nemusí být schopni vybrat si své barvy, fotografové ve studiích, produktů a zátiší to určitě mají pod kontrolou.
Co fotit, když venku řádí pandemie?
Nudíte se doma? Projíždíte si staré archivy fotek, koukáte na seriály a zabíjíte čas? Zkuste tento čas vyplnit nějakými kreativními nápady a tvorbou. Dovolte mi Vás trochu inspirovat.
Vydejte se do přírody
Vydejte se někam mimo civilizaci. Pomůžete tak svému tělu a ještě můžete pořídit například krásné fotografie krajiny. Pokud se neradi zaobíráte horizontem a krajinářská fotografie vás nebaví, můžete zkusit třeba makrofotografii. Kde jinde byste mohli najít tolik zajímavých subjektů k focení makra než venku v krásné přírodě. V přírodě je toho mnoho co se dá fotit, tak popadněte foťák a hurá do toho!
Portréty/Autoportréty
Portrétová fotografie může být zábavný způsob, jak vyplnit jinak nudné odpoledne doma s rodinou. Portréty mohou být pojaty různými způsoby a je na vás to vyzkoušet a dát do toho kus sebe. Pokud žijete sami nebo máte nějakého mazlíčka, můžete zkusit autoportrét, ale i portrét domácího zvířete. Experimentujte s osvětlením a kulisami. Pokud si nevíte s portrétní fotografií rady, zde máte pár tipů na co si dát pozor.
Produktová fotografie a zátiší
Jestliže máte doma šikovné místo, které se dá dobře nasvítit a k tomu dobré pozadí, můžete zkusit nafotit zátiší či produkty. A pokud vás produkty začnou bavit, zde je pár tipů jak začít a co případně koupit za výbavu. Zátiší se dá doma nafotit levou zadní, ale nezapomínejte, že objekty v zátiší by měly mít něco společného (barevnost, využití, tvary…).
Fotobanka
Focením v domácím prostředí si můžete vydělat i nějakou korunu. Focení samo o sobě je skvělý kreativní koníček, ale co když se váš koníček může stát i výdělečným? Od toho jsou právě fotobanky. Fotobanky jsou plné profesionálních fotografů, kteří vám také mohou poradit, co na vašich snímcích je špatně a vy si na tohle dáte příště pozor. Čím více fotek na fotobanku nahrajete, tím se vám zvětší šance, že nějakou prodáte. Ale nemějte velké očekávání, za vaše fotky dostanete nějakou korunu, ale není to tak, že byste za pár dní mohli dát výpověď v práci a odstěhovat se na zámek.
Photoshop a postprodukce
Pokud se vám fotit nic nechce, ale na druhou stranu chcete dělat něco produktivního, tak se můžete vzdělávat ohledně úpravy fotografií ve photoshopu, lightroomu nebo ostatních postprodukčních programech. Použít se dají jakékoliv fotky, hlavní je se naučit něco nového. Zrovna ve photoshopu si myslím, že je stále co se učit. Můžete si také plno fotek upravit do budoucna a oživit třeba své portfolio o nějaké nové snímky. Jestli vás zajímá více o photoshopu klikněte zde.
Domácí posilovna pro fotografy – zůstaňte ve formě i v karanténě!
Koupili jste si vybavení za desítky tisíc nebo dokonce za sta tisíce a teď kvůli karanténě jen leží doma ve skříni?
A co takhle pro ně najít jiné využití než je používat jen na focení? Buďte kreativní, vytvořte si vlastní foto-tělocvičnu! 🙂
Všechny ty peníze, které jste do toho vložili se vám teď konečně vyplatí. Sice se vám nevrátí, ale aspoň zhubnete. A to je fajn, ne?
Rozcvička
Vytáhněte si zase konečně všechno své vybavení. Chybělo vám,že?
První část rozcvičky můžete začít tím, že si doma nafotíte pár fotek, jako třeba flatlay nebo cokoliv jiného. Můžete se inspirovat zde! Zase si tím procvičíte kompozici a dostanete se do správné foto nálady, kterou u našeho cvičení potřebujete!
Hned jak dokončíte první část rozcvičky, přijde na řadu ta druhá, o něco namáhavější. Oblečte se pohodlně, jako byste šli cvičit do posilovny. Dodá vám to větší energii a budete hned více motivovaní. 🙂 Vzpomeňte si na ty časy, kdy jste chodili ve škole do tělocviku a udělejte si přesně tu rozcvičku, kterou jste tam kdysi dělávali. K tomuto zatím žádné foto vybavení nepotřebujete, jen si najděte něco, na čem budete cvičit – podložka, ručník,..
Začněte u protahování hlavy, pokračujte u ramen a postupně dojděte až k nohám. Nezapomeňte cvičit i na zemi. Zkuste si zase po letech tzv. „motýlka“ a sním i kutálejícího „medvídka“… jako za mlada!
Jestli si nevíte rady, pusťte si video a cvičte s ním. 🙂
Foto vybavení (na cvičení)
Teď, když už jste rozcvičení a správně oblečení, je na čase si nachystat vybavení. Vše si schovejte do brašen a u toho přemýšlejte, jak byste mohli každou věc využít. Zkuste si vzpomenout na nějaké základní cviky, které se cvičí v posilovně a vymyslete, jak tento cvik cvičit doma.
Cviky
1. První, co vás pravděpodobně napadne, budou dřepy. Skoro nikdo z nás doma nemá tu dlouhou činku, ale každý z nás má doma smeták! Vezměte si dvě brašny s fotoaparáty a každou z nich dejte na konec smetáku (stejně, jako to je na čince). A cvičte! Udělejte tolik dřepů, kolik jich najednou zvládnete, dejte si minutu přestávku a ještě alespoň 2x si to zopakujte.
Nemáte dva fotoaparáty? Nevadí! Jeden z nich nahraďte něčím jiným, nebo jednoduše cvičte jen s jedním – použijte ho jako Kettlebell. Už k tomu nepotřebujete smeták ani nic jiného. Vezměte si brašnu s fotoaparátem (klidně k němu přidejte ještě něco, aby byla těžší), chytněte ji oběma rukama (před sebou) za poutko a dřepujte.
2. Stejným způsobem můžete cvičit mrtvý tah. Opět je jen na vás, jestli k tomu použijete dva fotoaparáty se smetákem nebo jen jeden. Záleží na tom, co je pro vás pohodlnější. 🙂
Můžete dělat 3 druhy mrtvého tahu – rumunský, klasický nebo sumo.
3. Holkami oblíbené hip thrusty. Ale i kluci je můžou dělat! U tohoto cviku je lepší použít smeták s dvěma fotoaparáty – nebude vás tlačit tak, jako by vás tlačil jeden fotoaparát. Lehněte si na záda a položte si na sebe svou fotočinku. Teď už jen zvedejte zadek a pomalu ho zase pokládejte dolů.
4. Francouzský tlak – teď tu máme cvik na ruce. Můžete opět použít naši činku z dvou fotoaparátu a smetáku nebo si do každé ruky chytnout jeden fotoaparát a cvičit s nimi bez smetáku.
Tento cvik můžete cvičit v leže, v sedě nebo i ve stoje. Pouze je zvedáte nad hlavu. 🙂
S foto vybavením můžete cvičit skoro každý cvik, který vás napadne. I ten vás nejoblíbenější! Buďte kreativní i v tomto směru a nevzdávejte se svojí fyzičky jen proto, že jsou posilovny zavřené. Vždyť doma jako fotograf máte úplně stejné možnosti! Jestli se cvičením začínáte, najděte si na internetu jakýkoli tréninkový plán a činky jednoduše nahraďte fotoaparáty, stativy, batohy smetáky a vším, co vás napadne.
Pro další inspiraci se můžete podívat na tohle zábavné video, které vás určitě postaví na nohy. Alespoň to zkuste! 🙂
Tipy jak fotit FLAT LAY
Pokud jste o tomto druhu fotografie ještě neslyšeli, tak jde o fotografii pořízenou shora, kde se snažíme zachytit rovnováhu všech obsažených předmětů a jejich návaznost na sebe. V dnešní době je to hlavně záležitost lidí působících na instagramu, kde tyto snímky jsou velmi oblíbené.
Jak na to?
Hlavní je, vybrat předměty, které na fotografii budete chtít. Tyto předměty by spolu dohromady měly harmonizovat a vytvořit již zmiňovanou rovnováhu. Nachystejte si také svůj foťák a pokud máte stativ, který vám umožní fotoaparát naklonit dostatečně přímo dolů, tak i stativ. K tomuto druhu fotografie nepotřebujete ani spoustu vybavení, je to velmi prosté.
Zaměřte se na detail
Detail je u těchto fotografií velmi důležitý. Detail dodává fotografii přesně tu emoci nebo nápad co chceme. Pokud například budete fotit flat lay jídla, tak kolem můžete rozházet v malém množství ingredience, které jsou potřebné k vaření. Pokud chcete trochu experimentovat, do fotografie můžete zahrnout něco, co s ostatními předměty nemá žádnou souvislost, ale vypadá prostě dobře. Může to být jakýkoliv předmět denní potřeby, ale i něco, čeho si vůbec nevšímáme, přitom toho je kolem nás spousta. Tyto nevšední předměty můžou vaší fotografii přinést právě něco navíc, něco co ostatní mít nebudou.
Jak se světlem?
Světlo je vždy nejlepší přirozené jako u mnoho fotografování. Najděte si prosvětlenou místnost u vás doma a pravděpodobně dokážete vytvořit nádherné fotografie. Samozřejmě, že tyto fotografie můžete pořídit i v ateliérech a toto osvětlení bych spíše doporučoval pokud fotíte flat lay jako produktovou fotografii.
FLAT LAY a Produktová fotografie
Pokud si tedy připravujete věci, které chcete zahrnout do fotky a tato fotografie by měla zachycovat jeden hlavní předmět (třeba pro jeho propagaci), zvolte takové věci, které nebudou stahovat pozornost na sebe. Příklad – pokud fotíte jako hlavní věc nějaký parfém, nemůžete kolem něj dát ostatní parfémy, které budou ještě větší a barevnější. Musíte zvolit takové věci, které budou směřovat pozornost na parfém, povedou oči fotografií přímo až k parfému.
Co fotit doma: 10 tipů (bez ateliéru)
Nemáte žádný ateliér? Žádný problém! Začněte s těmito nápady doma a rozvíjejte svou dovednost i bez něj!
Jednou z největších mylných představ o fotografii je to, že abyste mohli mít nádherné fotografie jako profesionálové, musíte mít dokonalý ateliér. Tak to ale není. Jednou ze základních dovedostí fotografů je vidět krásu a potenciál v obyčejné věci. K focení úžasných fotografií nepotřebujete horské výhledy ani ateliér. Ve skutečnosti někdy nemusíte ani opustit pohodlí domova. S těmito 10 tipy na focení doma použijete jen to, co je na dosah vaší ruky.
Najděte si ve vašem „ateliéru“ nejlepší místo na focení
Projděte se po domě v různých denních dobách a sledujte, kdy a kde se objeví nejlepší světlo. Dělejte si třeba poznámky na prázdné zdi nebo na ni nakreslete nějaké zajímavé umělecké dílo, které můžete použít jako pozadí. Nezapomeňte hledat velké, prostorné oblasti, kam byste mohli dát jednoduché pozadí a pár světel pro kreativní a dramatické scény.
I exteriér blízko vašeho domu může být inspirativní. Zkuste fotit na vašem dvoře, verandě nebo kdekoliv blízko vašeho domu. I garáž může být skvělým místem na focení!
Fotografie životního stylu
Jeden z nejjednodušších a nejzajímavějších nápadů jsou fotky životního stylu. Myslím tím třeba lechtání v posteli, pečení cookies v kuchyni nebo hraní si s dětmi v obývacím pokoji.
A pamatujte, snažte se zachytit jen to, co se v reálném životě opravdu děje. Zkuste najít ten dokonalý čas i místo s dokonalým světlem, postavte tam malý stůl s legem nebo něčím jiným a řekněte svým dětem, ať si hraje – vy ho u toho foťte.
Dětské portréty
Dětské portréty jsou skvělou možností pro focení doma. Pokud tedy máte děti. Můžete si nastavit jednoduché pozadí (buď klasické foto pozadí nebo jakoukoli látko, prostěradlo,..) a pár světel (klasický softbox, atd. nebo prostě jen lampičky). Zapojte do focení jejich oblíbené hračky, oblečení, domácí zvířata nebo jejich oblíbené aktivity a udělejte z toho nový zážitek.
Portréty domácích zvířat
Domácí mazlíčci jsou další možností, kterou můžete fotit doma. Psi a kočky jsou samozřejmostí, ale zkuste přemýšlet i o něčem jiném. Stejně jako lidé, i zvířata přichází ve všech tvarech a velikostech. Králíci, křečci, ještěrky, žáby, ropuchy, dokonce i hadi. Obyčejný papír vám může vytvořit skvělé pozadí, protože když jej zvířata roztrhnou nebo poničí, můžete ho bez problému vyhodit.
Novorozenci
Pokud máte rádi batolata a máte velkou trpělivost, novorozenecké portréty můžete fotit u vás, i u klienta doma. V dětském pokoji, obývacím pokoji nebo třeba kuchyni si můžete připravit pozadí a polštář nebo jinou rekvizitu, na které budete batole fotit. Můžete si nějaké rekvizity koupit nebo kreativně využít to, co máte doma a vyprávět příběh s nimi. Dalším tipem jsou životní styly novorozenců, které se méně zaměřují na pózy a zábaly a více na rodinné interakce.
Rozbijte dort na narozeninách
Dortové bouračky jsou skvělým způsobem, jak pořádně oslavit první narozeniny. Zkuste třeba i mléčnou koupel, ovocnou koupel a koblihové bitvy. Buďte vynalézaví! Tacos a těstoviny by mohly být také zábavné.
Foťte jídlo
Focení jídla může skvěle doprovázet blog o jídle, ale také může být skvělým zdrojem příjmů, pokud chcete prodávat fotky na foto bankách nebo pracovat pro restauraci, šéfkuchaře nebo cateringové společnosti.
K focení jídla potřebujete ještě méně místa než k focení domácích zvířat nebo dětí. A hlavně, jídlo se nepohybuje! Můžete použít rekvizity jako barevné ubrousky, talíře, dřevěná prkénka a staré nádobí. Experimentujte s různými úhly a různými hloubkami ostrosti, abyste vytvořili zaujímavé snímky.
Zátiší
Většina fotek jídla je zátiší, ale ne většina zátiší je jídlo. K focení zátiší potřebujete jakékoli neživé věci. Ovoce je pravděpodobně nejběžnější, ale může to být jakékoli jídlo, květiny, hračky, oblečení, nářadí, pastelky, knihy, domácí výzdoba nebo peníze.
Zátiší bývá dostatečně malé na to, aby se dalo v pohodě fotit doma a je skvělým způsobem, jak se naučit kompozici a osvětlení. Máte kontrolu nad každým jednotlivým aspektem fotografie, od výběru objektů po jejich umístění a po to, jak je osvětlíte. Protože na fotografii není žádný klient, můžete si udělat na focení více času a experimentovat přesně tak, jak chcete.
Makro
Makro fotografie fotí předměty z extrémní blízkosti. Hmyz, malá zvířata nebo květiny jsou zde běžné. Ale můžete také fotit šperky, peří, sněhové vločky, kapky vody, listy, kameny nebo malá jídla.
Nemáte makro objektiv a nechce se vám do něj investovat? Přečtěte si, jak fotit makro i bez něj.
Abstraktní fotografie
Přesná definice abstrakce může být trochu mlhavá a také abstraktní. Jde v podstatě o vytvoření obrazu, který postrádá snadno identifikovatelný předmět nebo objekt. Začněte hledáním každodenních předmětů doma nebo v přírodě. Zkuste je vyfotit zajímavým způsobem, jako je focení přes něco půhledného, například skleněná váza nebo barevný celofán. Využijte odrazy od zrcadel nebo kapiček vody. Focení abstrakce doma je omezeno pouze vaší vlastní kreativitou a vizí.
Komerční fotografie
Náš poslední typ na focení doma je komerční fotografie – focení pro použití v reklamě nebo marketingu. Komerční focení může zahrnovat focení produktů jako je jídlo, náušnice, umělecká díla nebo jiné ručně vyráběné zboží. Nebo můžete pomáhat prodávat služby – úklidové služby, mechanici, kadeřnice, právníci. Všichni potřebují fotky, které mohou čas od času doprovázet text o jejich podnikání.
Ať už máte profi ateliér nebo jen stůl v rohu, doma máte nekonečné možnosti. Kterýkoli z těchto tipů můžete použít k rozšíření svých fotografických dovedností, vytvoření portfolia nebo k malému přivídělku. Nejlepší na tom je, že neplatíte nájemné.
Efekt bokeh
Co je to bokeh?
Bokeh pochází z Japonského slova boke (ボケ), které v překladu znamená „rozostření“. Bokeh je efekt rozostřeného pozadí, které získáte při fotografování s malým clonovým číslem a na to potřebujete správný objektiv.
S jakou clonou fotit?
U této otázky záleží, jak moc chcete, aby pozadí bylo rozostřené. Obecně platí pravidlo, že na dobře vypadající bokeh potřebujete objektiv s clonou alespoň f/2.8. Ideální jsou dále objektivy s clonou f/2, f/1.8 nebo f/1.4. Často má u objektivů clona vliv na cenu a pokud jste začátečník, nezapomínejte, že nejlepší vybavení z vás nejlepšího fotografa neudělá. Bokeh se dá ovšem zvládnout i s vyšší clonou.
Tvary rozostřeného pozadí
Zní to zvláštně, ale je to tak. Tvar odraženého světla závisí na tvaru jednotlivých částí, které clonu otvírají nebo uzavírají. Mnoho starších objektivů má ve svých clonách 7 rovných lamel, které vytvoří tvary heptagonu (sedmiúhelníku). Avšak většina novějších objektivů v sobě má clonu, kterou uzavírá 9 zaoblených lamel a ty nám vytváří bokeh kruhového tvaru.
Ne všechno rozostřené pozadí je bokeh
Pamatujte, bokeh je vykreslováno objektivem a ne fotoaparátem. Každý objektiv zobrazuje bokeh jinak, kvůli rozdílným stavbám objektivů. Víceméně všechny objektivy jsou schopny zachytit rozmazané pozadí a v popředí ostře zobrazený hlavní subjekt, ale ne všechny jsou schopny vytvořit krásný bokeh. Proto si dejte pozor, zda vůbec vaše rozostřené pozadí vystihuje efekt bokeh.
V jaké vzdálenosti fotit?
Pro dosažení nejzřetelnějšího bokeh by váš objekt měl být od pozadí co nejdále. A pokud půjdete k objektu blíže, zvětšíte tím plochu na které se bude rozprostírat pozadí mimo hloubku ostrosti.
Jak se stát lepším ve fotografování?
Fotíte rádi a chcete se stále zlepšovat? Dostali jste se do bodu, kdy nevíte na jaké chyby se zaměřit? Stalo se pro vás fotografování nezáživné a neposouváte se dále? Snad vám náš článek pomůže trochu oživit vaši tvorbu a třeba i načerpáte inspiraci.
Inspirujte se u ostatních
Tím nemyslíme, abyste kopírovali práce ostatních. Zkuste například trávit čas s různými fotografy a čím více bude každý jiný, tím více se toho můžete naučit. Můžete najít fotografa, který fotí jen krajiny a jděte je s ním tedy fotit, nebo fotografa, který fotí jen portréty, nebo jen produktovou fotografii. Rozšíříte si tím své obzory a třeba najdete něco, co vás začne bavit víc, než to, co jste dělali doposud.
Naučte se s vašim fotoaparátem více
Víte, že většina fotoaparátů je uzpůsobena na specifický žánr fotografie? A pokud jste ještě nezjistili, k čemu slouží ten váš, měli byste to napravit. Vyskočila vám nějaká tabulka na displeji fotoaparátu a nevíte co s tím? Tohle by se dobrým fotografům stávat nemělo. Jen si to představte. Jste na vašem prvním placeném focení a budete ho muset přerušit kvůli tomu, že si nerozumíte s foťákem. Prozkoumejte ve svém volném čase všechna nastavení ve fotoaparátu, vyzkoušejte co jaký knoflík dělá, abyste v nutném případě mohli být pohotoví. Jinak vám třeba vaše osudová fotografie uteče.
Vytvoře si portfolio
Pokud jste ještě studenti a chystáte se na vysokou školu s uměleckým zaměřením, samozřejmostí bývá portfolio, a to ať už fotíte, nebo třeba malujete obrazy. Portfolio můžete mít buď vytištěné a založené, například ve složkách, nebo ho můžete mít v elektronické podobě a fotky častěji a rychleji obměňovat a doplňovat. Portfolio je také dobré vždy předložit, pokud žádáte o nějakou práci ve firmě, nebo ukázat jednotlivcům, aby měli již dopředu představu, jakým způsobem fotíte a upravujete fotky. V portfoliu prezentujete sami sebe a svůj styl, proto byste si na něm měli nechat záležet.
Naučte se používat photoshop, lightroom a podobné editovací programy
Někdy i ty nejlépe vyfocené snímky potřebují nepatrné úpravy. Jindy zase z nezdařeného snímku můžeme udělat takový, za který by se nestyděl žádný profesionální fotograf. Ale dávejte si pozor na častou chybu u lidí, kteří nemají správný cit. Snímek mohou přeplácat všemi různými úpravami a fotografie pak ztrácí na hodnotě. Proto pokud kolem sebe máte někoho,kdo vám poradí, nebojte se ho zeptat a třeba vám řekne, že už je to moc. Jak se říká, všeho s mírou.
Neodstraňujte fotografie
Tím chceme říct, abyste nemazali fotografie během focení. Často jsou displeje na fotoaparátu malé, nebo špatně vidíte kvůli slunci a je mnoho faktorů, které toto mohou ovlivnit. Proto mazání fotek, nechte až na doma k počítači, kdy na to lépe uvidíte. Na fotoaparátu také neuvidíte tolik detailů, jako na monitoru. Pokud máte kvalitní fotoaparát, který fotí dobré snímky, můžete z fotografie oříznout jen nějakou použitelnou část. Pokud se tohoto pravidla budete držet, dejte si pozor na místo na své kartě.
Tipy jak si vybrat objektiv
Spousta začátečníků má problém si vybrat správný objektiv. Neví třeba, co znamenají zkratky, které jsou v jejich názvu a někteří ani netuší, že každý objektiv je vhodný na něco jiného. Dnes se podíváme na základní dělení objektivů a řekneme si vše, co byste na začátek měli vědět.
Pevný nebo zoom?
První byste se měli rozhodnout, jestli chcete pevný nebo zoom objektiv.
Typickým pevným objektivem je 35mm nebo 50mm a prostě každý objektiv, který má pevnou ohniskovou vzdálenost. I když místo zoomu musíte použít své vlastní nohy, vysoká kvalita jejich obrazu za nižší cenu vás určitě nezklame. Tyto objektivy jsou hodně oblíbené fotografy, kteří fotí v místnosti se sníženou viditelností a nebo třeba venku za tmy. Dá se na nich nastavit nižší maximální clona (např. f/1.4), než u zoomovacích objektivů a mají tendenci vytvářet fotky ve větší kvalitě než právě objektivy se zoomem.
Výhody – světelnost, nízká cena, vysoká kvalita obrazu, většinou je lehčí než zoomy
Nevýhody – musíme více používat nohy 🙁
Zoom objektiv většinou dostanete ke svému novému fotoaparátu zdarma. Ten ale není vždy úplně vhodný. Některé zoom objektivy mohou hodně deformovat realitu a hlavně, nejsou tak světelné – nedá se na nich nastavit tak nízká maximální clona, jako u pevných objektivů. Já jsem na svém prvním objektivu měla clonu f/3,5-5,6, a na začátek mi na tom nepřišlo nic špatného, dnes už to je pro mě ale nedostačující. Proto vám doporučuji si hned na začátek koupit světelný objektiv. Ty jsou ale mnohem dražší, proto pokud nutně nepotřebujete zoom, zvažte možnost koupi pevného objektivu. Jestli ale máte peněz na rozhazování, nemusíte se tomu bránit. Aby jsme ale nemluvili jen o jejich nevýhodách, je vhodný třeba na cestování, protože vám nahradí několik různých objektivů.
Výhody – několik ohnisek v jednom
Nevýhody – těžší, dražší, někdy světelnost
Jaké ohnisko?
Ne každý objektiv se hodí, na to co fotíte a ohnisko je jedna z hlavních věcí, která byste měli sledovat, když si kupujete objektiv. Dělí se totiž na několik skupin, které by měl každý fotograf znát alespoň obecně.
Rybí oko – tyto objektivy mají nejkratší ohniskovou vzdálenost, od 6 až 16 mm a vyznačují se vysokou světelností. Můžete si je vzít na focení krajiny, mořský život a nebo na nějakou kreativní práci.
Ultra širokoúhlý – 14 až 24 mm
Širokoúhlý – 24 až 35 mm
O ultra širokoúhlém a širokoúhlém objektivu jste už určitě slyšeli. Oba dva se hodí stejně jako rybí oko na focení krajiny a kreativní práce a hodně fotografů si je bere na cesty. Můžete ho ale použít i na focení interiéru. Dávejte si ale pozor na zkreslení obrazu – rovné linie mohou být na fotografii zakřivené, někdy se to dá ale umělecky využít. Jestli se chystáte fotit svatbu, není od věci mít s sebou alespoň 35mm objektiv – doporučilo mi ho několik fotografů a i já sama ho používám. 🙂 Širokoúhlé objektivy zachytí širší úhel, než vidí naše oko.
Základní – 30 až 200 mm. Tento objektiv je jednoduše základní, a každý fotograf má doma alespoň jeden. Dá se říct, že to je univerzální objektiv, s dobrou světelností a dá se použít na focení skoro všeho.
Normální – 50mm. Tento objektiv napodobuje lidské oko, proto je mezi fotografy oblíbený hlavně na focení portrétů, ale i třeba krajiny.
Teleobjektivy – 100 až 300 mm. Tyto objektivy už nemají tak dobrou světelnost a mají u malý zroný úhel. Opět se hodí na cestování, focení koncertu, sportovní události, divoké zvěře, ale i třeba na astro fotografii. Pro portréty v exteriéru je oblíbený objektiv 700-200 mm (tip i pro svatební fotografy na např. obřad venku). Jsou jednou z největších, nejtěžších a nejdražších možností nákupu objektivu.
Super teleobjektivy – 300 +. Teď už tu jsou jen ty nejdelší ohniska. Ty se hodí opět na astro fotografii, ale hlavně na focení divoké zvěře.
Macro – Poslední jsou macro objektivy. Ten může mít v podstatě jakoukoli ohniskovou délku, ale pro reklamní fotografii a malé předměty se typicky používá 30 až 60 mm. Macro objektivy umožňují dosáhnout jasného zaostření, i když jste velmi blízko fotografovanému objektu. Zvětšuje nejmenší předměty, jako je hmyz, stébla trávy a složité vzory a textury.
Každému na focení sedí něco jiného, proto vám mé tipy nemusí sedět 100%. 🙂
Tip: Na několika e-shopech najdete u každého objektivu štítek s nápisem, na jaký žánr/okruh se hodí.
Zkratky objektivů Canon
Zde nejdete všechny zkratky objektivů Canon, Nikon, Sony, Sigma i Fuji. Kdybyste si s některými z nich nevěděli rady, určitě se ozvěte. 🙂
Přesné typy objektivů
Tyto tipy budou čerpány z Canon bible, proto se omlouvám vlastníkům jiných značek. Ale věřím, že i tyto tipy vám pomůžou v rozhodování. 🙂
Krajina
Canon EF 16-35mm f/2,8L III USM – rozsah ohniskových délek pokryje velkou většinu potřeb krajinářské fotografie, protože jen málokdy je potřeba ohnisko kratší než 16.
Canon EF 14mm f/2,8L II USM – fantastický krajinářský objektiv, který má zobrazení daleko širší než lidský zrak. Díky širokému úhlu se toho do záběru vejde opravdu hodně, ale také se výrazně oddělí pozadí od popředí.
Canon EF-S 10-18mm f/4,5-5,6 IS STM – tento objektiv je určen fotoaparátorům s crop factorem, který bude mít poté ohnisko 16-29mm.
Portréty v exteriéru
Canon EF 85mm f/1,2L II USM – není sice nejlevnější, ale pokud se chcete portrétnímu fotografování věnovat profesionálně, vyplatí se. Nabízí rychlé, tiché zaostřování a kruhovou clonu, která vytváří na pozadí nádherný bokeh.
Canon EF 50mm f/1,2L USM
Canon EF 70-200mm f/2,8L IS II USM – umožňuje pracovat z větší vzdálenosti a nabídne větší kompoziční flexibilitu. Jak jsem psala výše, doporučuji na svatby 🙂
Na cesty
Canon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS STM – rychlé automatické ostření.
Canon EF 28-300mm f/3,5-5,6 IS USM – obrovský ohniskový rozsah, vyhnete se tak na cestách měnění objektivů a tím také znečištění senzoru.
Canon EF-S 55-250mm f/4-5,6mm IS II – lehounký objektiv, malý a vhodný nejen na cesty. A nevíc je cenově velmi přijatelný.
Macro
Canon EF-S 60mm f/2,8 Macro USM – první skutečný makro objekiv v řadě EF-S. Dokáže promítat ostrý obraz ve zvětšení 1:1.
Canon EF 100mm f/2,8L Macro IS USM – můžete fotografovat z větší vzdálenosti, takže je větší šance, že hmyz nebo malé živočichy nevyplaší. Také nebude vrhat žádný stít a bude se vám tak fotit lépe.
Canon EF-M 28mm f/3,5 Macro IS STM – Má zabudovanou světelnou diodu a usnadňuje zaostření na předměty.
Sport a volně žijící zvěř
Canon EF 100-400mm f/4,5-5,6L IS II USM – hlavní nedostatek je jen světelnost a vysoká cena.
Canon EF 200mm f/2,8 II USM – kvalita snímku je jen těžko překonatelná a i jeho cena vás určitě potěší.
Canon EF 500mm f/4L IS II USM – dokonale ostré a kvalitní snímky, ale za vysokou cenu, obrovskou velikost i těžkou váhu.
Kreativní práce
Canon TS-E 90mm f/2,8 – Krátký teleobjektiv, u kterého je možné ovládat perspektivu i hloubku ostrosti, takže lze vytvářet snímky, které by s jinými objektivy nebyly uskutečnitelné. Architektura, portréy, reklamní fotografie.
Canon EF 8-15mm f/4L Fisheye USM – konstruován do nepříznivých meteorologických podmínek.
Canon TS-E 17mm f/4L – architektura
Na co si dále dávat pozor?
Když si budete vybírat objektiv, měli byste se také řídit podle toho, jestli je určený na APS-C fotoaparát nebo na Full frame. Objektivy určené pro FF se dají v pohodě použít na oba typy fotoaparátů, APS-C objektiv byste ale na FF použít neměli. Jak poznat, na co je váš objektiv určený se dozvíte ve zkratkách.
Některé objektivy jsou opravdu těžké a v kombinaci s těžkým objektivem je to ještě horší. Když je budete celý den tahat na krku, nebude to pro vás zrovna 2x příjemné. Myslete i na tohle:)
To hlavní, co byste určitě neměli přehlédnout je bajonet. Je to ta část, kterou se objektiv nasazuje na fotoaparát a když koupíte místo EF třeba EF-M, tak máte smůlu. V některých případech se dá použít redukce – vlastním bezzcadlovku s bajonetem R, ale díky mezikroužku R-EF mohu používat i objektivy EF. Jaký je rozdíl mezi bajonetem EF a EF-S se dozvíte zde.
Jelikož mají APS-C fotoaparáty menší zorné pole než FF fotoaparáty, musíte si spočítat crop factor, neboli ekvivalentní ohniskovou vzdálenost. To znamená, že ohnisková vzdálenost, která je uvedená u objektivu je ve skutečnosti úplně jiná. Skutečné ohnisko tedy zjistíte vykrátěním uvedené vzdálenosti s crop factorem, který se u každé značky liší. U Canonu je to 1,6. Příklad: jestliže jste si koupili objektiv 35mm vypočítejte to takhle – 35 x 1,6 = 56mm. Opravodvá ohnisková vzdálenost je tedy 56mm. Pokud vlastníte Full Frame, vás se tenhle odstavec netýká.
Poslední věc, na kterou vás upozorním je front a back focus. Tou se ale zabývejte až po koupi vašeho objektivu. Je to vada, kterou objektivy trpí, více se o ní dozvíte zde. Jestli si chce zkusit, jestli vše funguje jak má, neváhejte si tento článek přečíst. 🙂
Tipy jak fotit fashion
Módní fotografie je jedna z okruhů, která nedodržuje pravidla a je bez kreativních omezení. Můžete fotit cokoliv chcete, jak chcete, stejně dlouho, jako když vyprávíte nějaký příběh. Ale i oblečení, doplňky a makeup jsou velkou částí tohoto příběhu.
Nejdůležitější část módní fotografie je to, jak vizuálně ztvárníte váš příběh a to, jak do toho vložíte svůj kreativní styl. Časem sami zjistíte, jaký druh příběhu chcete fotit a vytvoříte si ak oblíbené scénáře a témata. Vaše fotografie začnou žít svůj vlastní život!
Zkoumání a experimentování jsou klíčovými prvky módní fotografie.
Vytvořte si plán
Módní fotografie je celá o konceptu a příběhu. Jaký příběh chcete, aby vyprávěly vaše fotografie? V jakém světě vaše postavy vystupují? Na této scéně můžete být úplně blázniví. Jednoduše si představte vše, co chcete, potom vezměte pero a na papír si načrtněte vše, co je ve vaší hlavě.
Když to budete mít, vyzkoušejte a napište si pod to několik způsobů, kterými by to šlo zrealizovat. Potom, co máte pár slušných popisů toho, co vidíte v mysli, zkuste najít společná vlákna, která mezi nimi běží. Ty vezměte a splétejte je do krátkého úryvku, který shrnuje příběh, který vyprávíte – stejně tak i postavy, scénář a svět, ve kterém váš příběh existuje.
„Proč tohle všechno musím udělat před tím, než začnu?“ určitě se ptáte, že? Hned vám to vysvětlím. Brainstorming a definice příběhu a konceptu je skvělý způsob, jak vytvořit soudružnost v aspektech vašeho projektu, což nebude přínosem jen pro vás, ale i pro ostatní lidi, které do celého focení zapojíte. Mít dobře promyslený koncept vám také pomůže najít vizuální představu (to je náš další krok): pomůže vám to zodpovědět několik otázek ohledně oděvu, účesu, makeupu a modelu, na které se vás ostatní budou ptát.
Možná si zkuste popsat tyto aspekty:
- Téma
- Místo
- Nálada
- Osvětlení
- Styling
- Vlasy
- Makeup
- Případně odkazy na téma nebo časové období
I když je jednoduchost důležitá, váš stručný popis by měl být takový, aby jasně sdělil lidem váš nápad, se kterým budete pracovat.
Jaký je účel vašeho focení?
Teď je ten správný čas určit účel vašeho focení. Informuje to vás i váš tým o tom, na čem pracují.
Fotíte proto, abyste si vylepšili vaše portfolio nebo je plánujete publikovat? Snažíte se vytvořit fotografie, které budou apelovat na určitý druh klientů, na který se v budoucnosti chcete zaměřit nebo je tohle focení čistě jen kreativní experiment, který není zaměřen na žádné kariérní cíle?
Vždy je nejlepší mít předem jasno o svých fotografických cílech. Fotografové, kteří chtějí své fotografie prodat, aniž by informovali členy svého týmu tímto zničili příliš vztahů.
Vytvořte fotografii náladu
Teď, když to máte celé vymyšlené a napsané v konkrétní podobě, je čas najít nějaké vizuální inspirace, které budou doprovázet vaše pečlivě vytvořená díla. Slyším, jak na mě ve své hlavě křičíte: „Další výzkum?! Kdybych věděl, že budu sedět celý den u počítače, radši bych fotil svou domácí želvu“. Věřte mi, pomůže vám to dostat se tam, kam chcete.
Nálada se využívá v každém levelu módní fotografie. Nálada je základní aspekt každé fotografie, která zohledňuje příběh a koncept. V dnešní době jsou používány pro reportáže a živé události. Pomáhají vést celý tým ke společnému cíli a to je důležité v každém společném tvůrčím úsilí.
Nálada jednoduše slouží jako vizuální shrnutí, které pomáhá zajistit, aby všichni kdo se na focení podílejí, věděli, čeho se snažíte dosáhnout.
Tvorbu své nálady začněte výběrem několika klíčových slov z popisu a začněte online procházet obrázky (fotografie nebo jiné), které pomáhají vložit vaši vizi do něčeho, co můžete sdílet. Některé užitečné stránky k procházení jsou Pinterest, deviantArt, Tumblr, Trend Hunder a dobré staré obrázky google. Online nebo tištěné módní časopisy mohou být také velkým zdrojem inspirace a nápadů. Mohu vám doporučit online galerie jako The Fashionisto a Fashion Gone Rogue. Z těch tištěných hledám inspiraci hlavně ve Vogue nebo Elle.
Teď už je jen čas sestavit svůj tým!
Najděte si tým
Váš tým bude muset sestávat alespoň z jednoho předmětu a z vás samotných, pokud neplánujete zahájit dobrodružství focením autoportrétu. Odvážná volba, proto hádám, že se chystáte fotit jinou osobu. Díky internetu máte dnes více možností, jak najít spolupracovníky, než kdykoliv předtím.: místní skupiny na Facebooku pro společné focení jsou pro začátek dostačující. Samozřejmě můžete začít tím, že budete fotit své přátele.
Nejlepší způsob, jak oslovit lidi, se kterými byste chtěli pracovat, je zaslat vaši stručnou a náladovou tabuli a pracovní plán z minulých bodů, pokud jste jej tedy udělali. Jakmile si vybudujete silné portfolio, můžete začít kontaktovat modelingové agentury, a požádat je o spolupráci s jejich profesionálními modely. Ale když s tímhle začínáte, je jednoduší si najít modely, které taky právě začínají tak, jako vy.
Mít jasnou, výstižnou vizi a účelný plán toho, čeho se snažíte dosáhnout, dává lidem vědět, že do toho vložíte nějaké seroózní myšlenky a že se pokoušíte vytvořit něco, co stojí za to. Vidíte, nejste rádi, že jste strávili těch třicet minut hledáním „moderního viktoriánského stylu“ na Pinterestu?
Můžete mi poděkovat později.
Najděte módní stylistku
Jak už asi víte, oblečení je klíčovou součástí módní fotografie a nejlepší osobou, která vám s tím pomůže, je určitě módní stylistka. Hlavním úkolem stylistky je sestavit outfit, který odpovídá vašemu příběhu a konceptu, který jste uvedli v krátkém představení vaší práce. Obvykle jsou dobře propojeny s obchody, značkami a návrháři a dobří stylisté sledují trendy v módě s velkou trpělivostí a soustředěním.
Stylistka konceptualizuje outfity pro focení od značek, které se hodí pro vaši náladu. Obléká modely organizovaným a kreativním způsobem. Stylistka s vámi bude spolupracovat a pomůže vám poradit ve všem, od toho, kdy se příběh fotí, až po to, jak může být příběh představen, až bude hotový. Stylisté a fotografové jsou „spojenci“ a uděláte dobře, když se s nimi spřátelíte.
Samozřejmě, že focení autoportrétu a nebo vytváření outfitu vámi samými, je také životaschopnou volbou pro ty fotografy, kteří právě začínají nebo nemají vysoký rozpočet. Vždy můžete projet několik eshopů a najít si outfit sami, nebo můžete zajít na bleší trhy a výprodeje, kde také určitě najdete dobré kousky na aktuální nebo příští focení. Jak již bylo řečeno, předání odpovědnosti zkušenému stylistovi uvolní váš čas a pomůže vám zajistit, že budete plně soutředěni na získání těch fotek, které si představujete.
Najděte si model(y)
Jakmile se rozhodnete, jakou cestou se vydáte pro styling, je čas si vybrat téma focení. Někdy s tím můžete začít už před stylingem, ale musí odpovídat vašemu příběhu.
Budete se muset rozhodnout, kolik modelů chcete fotit a také rozhodnout jaké pohlaví, věk nebo fyzický vzhled.
Vzhledem k tomu, že na focení budete spolupracovat s modelem nebo s modely, budete je chtít získávat nejen na základě jejich portfolia a vzhledu, ale i jejich profesionalitě a komunikaci.
Najděte si kadeřnice a kosmetičky
Teď, když máte vyřešenou módu a model, je čas myslet na vlasy a makeup. To jsou zásadní aspekty módní fotografie a já bych důrazně doporučila, abyste si našli lidi, kteří na tom s vámi budou spolupracovat. Vlasy a makeup dělají vše, co se týče oživení vašeho módního příběhu. Většina modelek před focením tráví hodiny na vlasech a makeupu, protože jsou ve focení důležitým prvkem umění. Také vám ušetří čas při úpravách.
Vždy je užitečné najít několik pomocných rukou, které vám pomohou při focení. Mohou vám pomoct vaši přátelé, kteří chtějí vědět, jaké to je v kreativním světě a nebo si můžete zaplatit profesionálního fotografického asistenta, který je nejlepší volbou.
Naplánujte si focení
Rychlý a užitečný způsob, jak začít, je naplánovat si focení mezi 9:00 a 13:00 nebo od 14:00 do 18:00. Proč byste měli plánovat konkrétní čas? Osoba, která organizuje focení, je osoba, která by měla všem poskytnout i jídlo a pití. Často je to jen otázka pizzy a drobných zákusků a jednohubek. Jen mějte na paměti, že hladový tým není šťastný tým a nešťastný tým ne vždy produkuje skvělou práci.
Potvrďte místo na focení
Při organizování focení je potřeba zvolit si, jestli budete fotit v interiéru nebo exteriéru.
Pokud nemáte prostor na focení, je možné si nějaký pronajmout na krátkou dobu. Při pronajímání prostoru se ujistěte, že máte dostatek času na přípravu, aby se vám nestalo to, že vše nestihnete nafotit. Musíte se ujistit, že prostor, který máte pronajatý, má přístup k toaletám a že je zde prostor pro připravení všech modelů a přípravu na focení. Vyberte si studio, které je čisté a světlé a dobře vybavené (pokud nemáte vlastní světla), a ujistěte se, že je výhodné pro všechny ve vašem týmu.
Pokud jste se rozhodli fotit venku, vyberte si místo, které se bude hodit k tématu a přidá něco vašemu příběhu. Vždy si zajistěte záložní místo, v případě, že by vám nevyšlo počasí. Ujistěte se, že je toto místo přístupné a má vše, co potřebujete.
Připravte si vše, co potřebujete
Pokud jde o vybavení, ujistěte se, že jste připraveni na nepravděpodobný případ technické poruchy. Zní to děsivěji, než by mělo, ale k těm nehodám občas dojde. Často si s sebou brávám dva fotoaparáty jen pro jistotu.
Pro ty z vás, kteří kdo rádi fotíte na film, doporučuji vám přinést si další filmy, kdybyste náhodou omylem vzali jen prázdný fotoaparát (bez filmu uvnitř). Ujistěte se, že máte všechny baterie nabité a že jste si přinesli náhradní díly, že paměťové karty byly naformátovány a že je vaše zařízení snadno přenosné. Je také dobré zajistit, abyste se pořádně seznámili s vybavením, které používáte v ateliéru, pokud si ho pronajímáte, případně v jiném prostoru.
Úspěšný den focení
Nastal čas. Jste na Vámi vybraném místě a všichni přijíždějí, Nyní je čas myslet na to, že tu jste proto, abyste vytvořili něco nového a vzrušujícího, navázali nové vztahy nebo posílili stará přátelství a dobře se bavili. Udržujte to v pohodě. Lidé se často dívají na fotografa, aby udrželi dobrou náladu, a tak připravte na rozhovor s celým svým týmem. Řekněte jim něco o tom, co vás přivedlo k nafocení tohoto projektu a jestli chcete, mluvte s nimi i o životě mimo fotografii. Dostat lidi do vnímavé společné nálady vždy vede k lepšímu zážitku. Sdílejte nápady a nechte lidi přispívat svými pohledy.
Zálohujte svou práci
Pokud jste provedly všechny kroky k přípravě na focení, neměli byste narazit na příliš mnoho problémů.
Jakmile se vrátíte k počítači, nezapomeňte ihned připojit tyto karty a provést dvojí zálohu všeho. Svitky filmu uchovávejte utěsněné a skladujte je na suchém a chladném místě. Musíte být opatrní, pokud jde o udržování vašich fotografií v bezpečí.
Prohlédněte si všechny fotografie
Až budete mít trochu času na odpočinek a zotavení, je čas projít si své fotografie. V třídění buďte selektivní – nemá smysl vybírat šest fotek za sebou, ne kterých je to stejné. Nechte si na úpravy pouze to nejlepší z toho, co jste vyfotili.
Další kroky pro vaše fotografie
Pokud jste se rozhodli fotit s cílem pouze rozšířit své portfolio a vytvořit něco nového, samozřejmě budete chtít své výsledky nahrát na svůj web a sdílet je na svých sociálních sítích. Pokud by focení šlo opravdu dobře, můžete zvážit jejich odeslání do některých publikací. Nikdy nevíte, co se může stát!
Fotogram
Pokud vás láká zkusit něco nového a ne až tak složitého, doporučil bych vám zkusit si techniku fotogramu. Fotogram je způsob, jak můžete na fotopapír přenést obrazce jinak než fotoaparátem a tiskárnou. Koho by to nelákalo, zkusit si něco takového, co má už v historii hluboké kořeny a bylo to vlastně u vzniku prvních fotografií.
Co to vlastně fotogram je a jak ho vytvoříte?
V jedné větě se to dá říci tak, že fotogram je světelný obtisk, vytvořený položením předmětů na fotopapír a následné osvícení. To zní celkem jednoduše že? No jakmile se do toho dostanete a pochopíte princip, tak vám to opravdu těžké nepřijde. Na začátek si musíte připravit temnou místnost s prostorem na osvětlování fotopapíru, nádoby na vývojku a oplachovací nádoby a pak místo kde budete papíry sušit.
Jaké předměty použít do fotogramu?
Obecně je tohle rozhodnutí na samém člověku, co fotogram tvoří, avšak musíme počítat s různými faktory. Jak velký budeme mít papír, který budeme osvětlovat? Podle toho jak budete mít papír velký, tak se vám i rozšiřují nebo naopak zmenšují položky co můžete použít. Pokud již máte rozhodnuto, jakou velikost papíru budete používat, tak jako hlavní radu bych vám dal abyste pracovali s průsvitností různých předmětů. Dobré je také si dopředu říct jaký význam, jakou myšlenku nebo co by měl váš fotogram znázorňovat. Jinak na fotogram můžete použít snad všechno.
Jak dlouho nechat papír osvítit?
Přibližně by se papír měl osvěcovat okolo 2-3 vteřin. Záleží také na použitých předmětech, protože pokud některé propouští minimum světla, tak nebude vadit například i 5 vteřin a tím pádem si můžete hrát s tím jak budou předměty na papíru po vyvolání viditelné.
- Pokud se rozhodnete tvořit fotogram, počítejte rozhodně s tím, že ze začátku pár papírů bude nepoužitelných a proto si radši nakupte více než méně.
- Doporučuji si ze začátku udělat ve všem pořádek, protože ten k podobným pracím patří (přece jen většinu času jste ve tmě).
- Hlavní osobností ve tvoření fotogramu byl Man Ray a podle něj se později vytvořil název „Rayograph“.
- Technika fotogramu je stará jako fotografie samotná ale objevila se znovu v různých kontextech ve 20. století.
Tipy jak zjistit vadu objektivu – front a back focus
Napadlo vás někdy, že to, proč jsou vaše fotografie neostré, může být ve skutečnosti kvůli vašemu objektivu?
Neexistuje nic víc frustrujícího, než když trávíte čas nad focením skvělé fotografie, ale vyleze z toho něco, co není vůbec ostré. Takže pokud máte pocit, že to může být vašim objektivem, můžete něco zkusit: otestujte si své objektivy, aby jste zjistili, jestli ostří na to místo, na které by ostřit měly.
Tento test vám ukáže, že vše funguje správně. V nejhorším případě vás upozorní na problém, který je na čase vyřešit!
Takže až budete připraveni, pusťte se do toho!:)
Co je back / front focus?
Je to jednoduché: Pokud je snímek ostrý PŘED, neboli pod místem, kam jste ostřili, jedná se o vadu front focus. Pokud je ale snímek zaostřený ZA / nad místem, kam jste ostřili, říká se tomu back focus. V obou případech je místo, na které jste ostřili, lehce neostré, ale místo nad nebo pod je ostré.
Takže, teď vám správně došlo, že ve většině případů se stále jedná o chybu uživatele.
Pokud fotíte na otevřenou clonu a držíte foťák v rukou a nemáte ho na stativu, i vaše dýchání může mít dopad na front nebo back focus. Ale i při vyšších clonových číslech většina lidí používá špatné zaostřovací techniky nebo režimy na to, co právě fotí. Právě to způsobuje, že vaše fotografie nejsou tak ostré, jak byste si přáli.
Jinými slovy se tato vada dá opravit pouhým učením se o těchto věcech, protože (bohužel) problém může být právě ve vás a ne ve vašem objektivu. To ale neplatí v každém případě.:)
Pokud je chyba opravdu ve vašem zařízení, dá se to opravit.
Je potřeba váš fotoaparát s objektivem „zkalibrovat“ – potřebují se vzájemně zarovnat na správném zaostřovacím místě.
Proč se to vůbec stává?
Každý fotoaparát i objektiv je vyrobený s určitým rozsahem přesnosti. Takže například, váš foťák může mít back focus dost nepatrný, jen v přijatelném rozpětí. V případě objektivu to může být stejné – také může mít nepatrný back nebo front focus, ale pořád by to mělo být přijatelné.
Ale většinou, když dáte tyto dvě věci dohromady, může to být i mimo hranice přijatelného. Spíš to může být docela velký problém. Když tyto dvě věci nepoužíváte dohromady, problém to samozřejmě není. Když ale objektiv nasadíte na tělo se stejným problémem, samozřejmě se tento problém zvětší.
To je také důvod, proč jeden objektiv může být na jednom těle perfektní a na jiném „mimo“.
Co potřebujete na front / back focusing test?
Takže teď, kdy už víme, co to vlastně znamená, jak zjistíme, jestli je náš objektiv i s tělem „zdravý“?
Můžete si udělat několik testů, které vyžadují nakupování nebo stahování grafů. Stáhnout si ho můžete zde a nebo si na internetu můžete najít podobnou předlohu.
Vytiskněte si ho na A4 a testujte. Níže najdete podrobný popis jak postupovat v tomhle, i v dalším případě.
Je tu ještě jedna možnost bez stahování a nakupování. Je jednoduchá a stejně tak vám řekne, jestli je zde nějaký problém.
Budete potřebovat:
- 5 tužkových baterií
- Stativ
- Samozřejmě fotoaparát s objektivem
Vezměte si všechny tyto věci a najděte si místo, kde je dostatek přírodního světla (teoreticky to můžete zkusit i venku, ale kvůli větru je nejlepší fotit uvnitř).
Pamatujete, jak jsem psala o tom, že i vaše dýchání může rozhodit ostrost? Držení fotoaparátu v rukou může ukázat front nebo back focus, i když tam třeba doopravdy není. Jediný způsob, jak to zjistit na 100%, je s použitím stativu!
Jak zkontrolovat ostrost objektivu
Postavte všech 5 baterií do řady. Je potřeba mít mezi nimi malý prostor – třeba pro další baterii, možná jen o trochu méně.
Postavte fotoaparát na stativ, nastavte ostření na jednobodové a vyberte ostření na střed.
Tenhle krok je nutný. Nemůžete použít automatické ostření (kdy sám fotoaparát vybírá místo, na které bude ostřit). Musíte totiž sami vybrat bod, na který se bude ostřit.
Ideální bude, když budete fotit v manuálu, ale priorita clony také není problém. Nesmíte ale fotit v plné automatice, protože si sami potřebujeme nastavit hloubku ostrosti (clonu).
Nastavte si čas, clonu a ISO
- Nastavte co nejnižší clonové číslo (např. F1.4 nebo F2.8 nebo jednoduše to nejnižší číslo).
- Rychlost závěrky nastavte na 1/125, ale ideálně na 1/250 nebo rychlejší.
- Nastavte co nejnižší ISO, ale jestli potřebujete vyrovnat expozici, klidně ho zvyšte.
Právě proto vám doporučuji fotit v pokoji s dostatkem přirozeného světla – můžete použít rychlejší čas a nižší ISO.
Zaostřete na prostřední baterii a udělejte pár zkušebních snímků, aby jste si byli jistí, že to děláte správně.
A podívejte se na ně!
Je docela nemožné správně tyto snímky zkontrolovat jen na obrazovce fotoaparátu, proto si je otevřete třeba v Lightroomu a případně si je přibližte.
Podívejte se na prostřední baterii – na tu, na kterou jste ostřili. Měla by být ostrá. Baterie za a před ní by už měly být rozostřené.
Pokud je více ostrá baterie před ní, jedná se o front focus. Pokud baterie za ní – back focus.
Co dělat, když vám vyjde front / back focus?
Jestliže vlastníte více než jeden objektiv, měli byste je vyzkoušet všechny.
Proč?
Protože potřebujete zjistit, jestli je problém ve vašem fotoaparátu nebo v objektivu. Pokud je problém ve všech vašich objektivech, pravděpodobně je chyba v těle.
Máte teď několik možností:
1. Pokud se jedná jen o jeden objektiv, můžete ho jednoduše poslat na reklamaci a zažádat o nový kus. Pak už můžete jen doufat, že bude ten nový v pořádku.
2. Můžete ve fotoaparátu zkusit úpravy zvané micro-focusing (tuto funkci nemají zpřístupněné fotoaparáty střední úrovně). V tomto případě můžete fotoaparát ručně zkalibrovat na objektiv – jinými slovy „spojit“ váš fotoaparát s objektivem. Budete potřebovat tuhle pomůcku. Tento způsob můžete použít u všech objektivů, které máte.
3. Jestli váš fotoaparát nemá tuto možnost nebo vás třeba tento postup vyděsil, můžete dát svůj fotoaparát i s objektivem do servisu, kde vám je zkalibrují.
Doufám, že vám tento článek pomohl s ostrostí vašich fotek a budete už konečně spokojení!:)
Tipy jak ve fotografii zachytit humor
Každý z nás má jiný smysl pro humor. Vtipná fotografie je proto docela obtížný žánr. Existuje pár tipů, které vám můžou pomoci udělat vás obsah více zábavnější.
Sledujte své okolí a objevte vzrušující a veselé okamžiky
Vtipné fotografie zvířat jsou vzácné, protože neposlouchají naše pokyny. Jejich nepředvídatelnost z nich dělá důležitou část vtipné fotografie, takže abyste se je naučili předvídat, musíte je fotit co nejvíce.
Vtipné chvíle lze často nalézt na rušných místech. To může být skvělá příležitost pro zlepšení vašich dovedností. Můžete totiž trénovat fotit v neustále se měnícím prostředí.
Nejlepší místa, na kterých můžete začít fotit jsou rušné ulice, příroda a vtipné události. Najděte místo, kde žije několik druhů zvířat a zkuste fotit jejich vtipné výrazy.
Abyste tyhle chvíle zachytili, musíte být trpěliví a pozorní. Hlavně se ujistěte, že jste na místě, kde není humor neobvyklý.
Jakmile najdete místo, kde chcete fotit, nastavte si váš fotoaparát podle daného prostředí. Abyste všechny neočekávané momenty měli na fotkách ostré, použijte rychlé rychlosti závěrky. Pokud na místě není dostatek světla, použijte vysoké ISO. Použijte rychlý objektiv, abyste nakonec neskončili jen s rozmazanými snímky.
Jakmile jste s nastavením spokojení, udělejte si pár zkušebních snímků. Jestli jsou dobré, začněte fotit. Nebuďte smutní, jestli vám to nevyšlo tak, jak jste si představovali. Prostě si užijte zábavu a namiřte fotoaparát tím správným směrem.
Tato technika je jedna z nejlepších možností, jak se uvolnit a najít vtipné chvíle kdekoliv jste.
Využijte sílu kompozice
Pokud rádi plánujete, můžete do svého plánování vložit i humor. Vašim cílem je najít kompozici, která diváky zaujme. Jedním způsobem, jak zaujmout je vytvořit iluzi pokračování – mělo by to připomínat věci, které známe. Například zmrzlinové kužely kombinované s bílými budovami nebo s nadýchanými bílými mraky. Můžete také experimentovat s lidmi. Zkuste, aby to vypadalo tak, že někdo ztratil nějakou část těla. Můžete se díky tomu i trochu sblížit a také je to skvělý způsob na kreativní pojetí skupinové fotografie.
Aby byly vaše výsledky efektivnější, použijte rekvizity
Děti milují zábavu. Využijte svou přítomnost co nejlépe – foťte je. Když jim dáte kreativní rekvizity, budete odměněni spoustou legračních fotografických příležitostí.
Tvář modelu může být zábavnější nebo výraznější pomocí vytisknutých rekvizit. Je to jeden z nejjednodušších způsobů, jak pořizovat vtipné fotografie lidí a zvířat. Příslušenství k tisku je levné a snadno použitelné. Jestli ale chcete rekvizity, které jsou více profesionální, určitě jich několik najdete na Amazonu nebo Aliexpressu.
Obraťte populární koncept vzhůru nohama
Humor jde většinou ruku v ruce s překvapivými koncepty.
Zkuste přemýšlet nad populárními koncepty, postavami nebo okamžiky, které byste mohli zachytit netradičním způsobem.
Vaše fotografie nemusí být ironické. Můžete doslova použít metafory a výroky – na fotografii zobrazte „krokodýlí slzy“ plyšákem krokodýla a velkými kapkami vody.
Zde je pár populárních metafor, se kterými můžete začít:
- praskni bublinu
- voda venku z vody
- jablko z tvého oka
- pilný jako včela
Použijte dva rozdílné předměty, abyste zvýraznili vtipné rozdíly
Ve vtipné fotografii můžete použít i obyčejné předměty.
Umístěte na fotografii dva předměty a zvýrazněte jejich rozdíly. Obvykle se tohle používá v konceptuální nebo street fotografii, ale proč to nezkusit i tady:)
Zaměřte se třeba na rozměry, tvar a věkové rozdíly.
Pomocí konceptuálních triků přidejte na své fotografie nádech surrealismu
Trik zvládnutí vtipné fotografie spočívá v tom, jak jemně vložit humor do zdánlivě vážných situací.
Konceptuální fotografie je často spojována s vážnými nápady a pochmurnými výrazy. Co kdybyste použili některé aspekty tohoto fotografického žánru v zábavné fotografii?
Pokud kombinujete triky konceptuální fotografie s legračními výrazy obličeje, získáte skvělé výsledky. Běžnými koncepčními triky jsou levitace, klonování lidí a zmenšování.
Pokud má váš model navíc dobrý výraz – překvapený, otrávený nebo nadšený, vaše výsledky přimějí lidi se smát.
Buďte vždy ohleduplní
Cílem legrační fotografie je přimět lidi, aby se smáli nebo alespoň trochu usmívali. Nemusíte nikoho urazit, aby byl snímek považován za vtipný.
Humor není vždy univerzální jazyk. To, co někteří lidé považují za veselé, by se vám mohlo zdát urážlivé a naopak. Při fotografování je důležité být ohleduplný vůči ostatním. Nechcete, aby to nakonec někomu ubližovalo.
Při prohlížení vašich fotografií myslete na další náboženství, kultury a politické názory. Pokud máte špatný pocit z konceptu, požádejte někoho o zpětnou vazbu nebo udělejte nějaký výzkum.
Rychlý způsob jak zjistit, jestli je fotka urážlivá nebo ne, je obout se do bot člověka, kterého by se to mohlo dotknout. Kdybyste byli na konkrétní fotografii, cítil byste se zmateně, zesměšňovaně nebo trapně?
Závěr
Humorná fotografie je krásná kombinace upřímných okamžiků a předem naplánovaných konceptů. Ať už jste pečlivým plánovačem nebo spontánním dobrodruhem, můžete do každodenních okamžiků vložit humor bez ohledu na to, kde jste.
Online úložiště pro vaše fotografie
Stalo se vám někdy, že váš pevný disk přestal fungovat a přišli jste o tisíce fotek? I s nejnovějšími vylepšeními v technologii pevných disků, se může stát kdykoliv, že vám pevný disk selže. A proto je jednodušší, si ukládat vaše fotografie někde online, kde jsou poměrně v bezpečí.
Dropbox
V dnešní době asi to nejpoužívanější na ukládání fotek, jak z vašeho foťáku tak i například z mobilu. Dropbox je na trhu už od roku 2007.Byl to jednoduchý a chytrý způsob, jak udržet soubory v jedné oddělené složce na vašem počítači, která byla synchronizovaná s ostatními vašimi zařízeními a mohli jste tyto soubory i sdílet online.
Verze, kterou můžete využívat zdarma a sdílet přes ni například vaše hotové práce, vám poskytuje 2GB uložiště. Pokud vám 2GB nestačí, musíte si předplatit větší úložiště a to máte dvě možnosti. Buď 2TB za 119.88$ za rok, nebo 3TB za 199$ na rok.
Google Photos
Taková klasika, kterou znají snad všichni. Místo, kde si můžete ukládat fotky, jak z mobilu tak z počítače. Pokud máte založený gmail účet, tak automaticky máte účet i na Google Photos. Pokud vlastníte Android, můžete si nastavit automatické ukládání nově vytvořených fotek v telefonu na cloud. Také velkou výhodou je, že úložiště je neomezené pokud snímky nemají více jak 16 mpx. Také na Google Photos můžete ukládat většinu formátů včetně většiny RAW souborů.
iCloud
Pro jablíčkáře by mohl být perfektní možností právě iCloud, který je právě od Applu. Každý uživatel Macu nebo iPhonu již automaticky má vytvořený účet na jejich zařízeních, podobně jak výše zmíněný Google Photos. iCloud můžou ale také používat například uživatelé Windows přes veřejně dostupnou aplikaci. iCloud poskytuje zdarma 5GB úložiště nebo 2TB za 9.99$ na měsíc.
Adobe Creative Cloud
Adobe Creative Cloud je exkluzivní online úložiště pro předplatitele softwaru od Adobe.Kapacita začíná na 20GB s tím, že si ji můžete rozšířit až na 1TB. Soubory a nastavení se synchronizují automaticky při importu do Lightroomu z vašeho počítače nebo smartphonu. Cena se pohybuje od 119.88$ za rok.
Microsoft OneDrive
Společnost Microsoft je za posledních 30 let jednou z největších firem na trhu v oblasti softwaru. Jejich online úložiště OneDrive poskytuje každému člověku s účtem u Microsoftu bezplatných 5GB cloudového úložiště. Premium uživatelé mohou získat až 6TB úložiště, což je ale zpoplatněno a to až 99$ za rok.
Canon Irista
Irista je online služba pro ukládání fotografií, kterou poskytuje japonský gigant Canon. Podporuje různé formáty RAW (nejen od společnosti Canon), ale také i video formáty. K dispozici je mobilní i počítačová aplikace, kam můžete nahrávat vaše fotografie i videa. Navíc, některé z novějších fotoaparátů od Canonu mohou nahrávat rovnou do Iristy. Zdarma máte 15GB úložiště, nebo za 129.99$ měsíčně můžete mít 10TB.
Další tipy jak fotit podmořský svět
Užijte si dnešních 80 tipů, jak fotit pod vodou, pro začátečníky i pokročilé fotografy. Prozradíme vám, jak několik základních tipů, tak pár tipů pro fotografy s kompaktem, pokročilé podvodní tipy a mnoho dalšího!
Základní tipy
Zde je pár “tradičních” základních podvodních tipů, které by měl každý znát.
Přibližte se k fotografovanému objektu co nejblíže – nejlépe cca 12 do palců. Voda snižuje barvu, kontrast a ostrost.
Ujistěte se, že máte zapnutý blesk, nejlépe v režimu “forced flash mode”.
Pro nejlepší kompozici – jděte co nejníže, fotografujte spíše směrem nahoru (zespodu).
Ujistěte se, že ostříte na oči.
Předtím, než začnete fotit pod vodou, naučte se potápět.
Zkoušejte si focení z podhledu i doma. Zkuste fotit třeba květiny nebo různé věci z domácnosti.
Abyste na fotkách měli vodu čistou bez “flíčků” (backscatter), kupte si externí blesk a umístěte jej mimo váš fotoaparát.
Nastavte si na fotoaparátu to nejvyšší rozlišení a co nejnižší ISO.
Když používáte blesk, nastavte si automatická white balance. Když ho nepoužíváte, nastavte si ho podle sebe nebo si nastavte “podvodní režim”.
Naučte se používat manuální nebo režim priority clony, abyste mohli ovládat rovnováhu mezi přirozeným světlem a světlem z vašeho blesku.
Pokud fotíte s přírodním světlem, foťte se sluncem za sebou.
Pro rychlejší ostření použijte bodové ostření.
Pokud vaše fotografie nejsou ostré, zkontrolujte, jakou jste použili rychlost závěrky. Pro statické objekty by měla být 1/30s, pro pomalu pohybující se objekty zase 1/60s a pro rychle se pohybující objekty (ryby,..) alespoň 1/125s.
U většiny podvodních fotografií můžete hodně zvýšit kontrast, ale nepřežeňte to.
Jak fotit pod vodou s kompaktním fotoaparátem:
Ujistěte se, že jste si přečetli několik dalších tipů a příruček pro podvodní fotografy. Může vám to hodně pomoct!
Zalepte interní blesk lepící páskou (jestliže používáte externí blesk), interní blesk by mohl mít zpětný rozptyl.
Ujistěte se, že znáte zaostřovací vzdálenost v režimu makro i bez něj. Použijte makro režim, když jste v dostatečné zaostřovací vzdálenosti.
Pokud používáte externí blesk, umístěte ho co nejdále od vašeho fotoaparátu.
Vezměte si s sebou potápěcí světlo, pomůže to vašemu fotoaparátu s ostřením.
Když vypnete blesk, nezapomeňte si white balance přepnout do manuálu nebo podvodního režimu (jestli vám to váš fotoaparát nabízí).
Nepoužívejte digitální zoom.
Pro ty, co používají pouze kompakt s interním bleskem:
Čím nižší je viditelnost, tím blíže musíte být k fotografovanému objektu.
Pro lepší barvy fotografií, nepoužívejte blesk při focení ve vzdálenosti větší než 3 až 4 metry.
Když nepoužíváte blesk, i v tomto případě musíte mít nastavený manuálně white balance.
Při použítí blesku si nastavte automatický white balance.
Pro širší rozsah ohniskových vzdáleností použijte podvodní kryt na objektiv.
Chyby začátečníků:
Každých 5-10 stop použijte nové nastavení white balance. Nováčci tohle často vynechají a končí s modrými fotkami.
Focení s nízkým kontrastem: měli byste fotit v čisté vodě, být blízko k objektu a používat blesk. Ke zvýšení kontrastu použijte blesk.
Focení s nedostatkem barev: Řešením je focení s bleskem! Vaše nastavení by navíc nemělo pouštět moc světla do fotoaparátu.
Vyzkoušejte také širokoúhlý objektiv.
Nedostatek ostrosti. I zde platí to, co jsme psali výše – pro statické objekty by měla být rychlost 1/30s, pro pomalu pohybující se objekty zase 1/60s a pro rychle se pohybující objekty (ryby,..) alespoň 1/125s.
Hodně zpětného rozptylu ve vodě. Umístěte svůj externí blesk mimo fotoaparát.
Focení pouze na šířku. Popřemýšlejte i o focení svisle a zkuste tak fotit 50% vašeho času.
Nefoťte objekt z větší dálky, než jsou 2 – 3 stopy. Říká se tomu také “focení přes hodně vody”.
Nefoťte před rušivým pozadím.
Přemýšlíte o teleobjektivu (např. 18-200mm)? Není to tak dobrý nápad, jak se zdá. Může na tom utrpět výkon vašeho fotoaparátu.
Nesnažte se zaznamenat jeden velký rušný útes na jedné fotografii. Pokuste se tyto předměty spíše izolovat od útesu, místo vyfocení přeplněné fotografie.
Nesnažte se vyfotit rybu 2 nebo 3 metry daleko na clonu F22 po tom, co jste fotili z blízka třeba nudibranch. Nebude to fungovat, objekt bude podexponovaný. Zkuste o něco větší otvor – třeba F7.
Při každém ponoření náhodně fotíte na ISO 1600 nebo ve formátu JPEG. Před ponořením do vody, si vždy zkontrolujte kvalitu ISO, a že fotíte do JPEG i do RAWU. Mělo by to být součástí vaší rutinní zkoušky.
Vysoká sytost na fotografiích. Mnoho začáteční hodně zvyšuje sytost. Zkuste ji zvýšit nanejvýš o 5-10%.
Nepoužijete objektiv, který je k tomu určený a k tomu fotíte přes moc vody.
Málo jste si přečetl o podmořském světě jako takovém, i o jeho focení.
Více podvodních tipů:
Běžte ven a foťte. Zkuste si blízko vašeho bydliště najít místo, kde se můžete potápět.
Sdílejte vaše fotografie a ukažte je vašim přátelům.
Pokud to je možné, foťte hlavně do RAWu.
Předpovídejte, co pod vodou můžete vidět. Bylo by špatné vidět třeba žraloka a mít clonu nastavenou na F22.
Pokud najdete místo, které by mohlo dobře sloužit jako pozadí, počkejte si na objekt, který před ním můžete vyfotit.
A taky opačně.
Naučte se, jak funguje histogram a používejte ho častěji.
Kontrolujte ostrost fotografií tak, že si je co nejvíce přiblížíte.
Použijte 100mm nebo 105mm objektiv ke zvýraznění objektu.
Mějte nastavenou správnou expozici už při focení a nespoléhejte na post proces.
Tipy pro pokročilejší fotografy:
Inspirujte se ostatními fotografy, ale inspirujte se tak, aby jste byli jiní.
Abyste dosáhli co nejlepší červené, foťte do 2 stop. Pamatujte, světlo musí cestovat k objektu a zpátky, takže 4 stopy daleko od objektu se červená docela ztrácí.
Myslete na pozadí.
Přemýšlejte nad barevnými kombinacemi.
Zkuste diagonální kompozici.
Používejte vhodně hloubku ostrosti. V případě potřeby rozostřete rušivé pozadí.
Předběžně si vizualizujte své záběry.
Přemýšlejte nad tím, jaký objektiv zvolíte s ohledem na to, jaký typ záběru chcete fotit.
Foťte do rawu, kontrolujte si expozici.
Nastavte to správně už ve fotoaparátu. Zkušení fotografové nepotřebují trávit hodiny u postprocesu.
Použijte profesionální techniku. Hlavně objektivy a blesky.
Ostřete na oči.
Nepřibližujte se k objektům ze shora. Chvíli je pozorujte a pomalu se přibližujte.
I když se chystáte fotit na širokoúhlý objektiv, vezměte si s sebou i makro objektiv. Pokud je nebe tmavé a mračnaté, ještě když máte fotoaparát suchý, můžete si širokoúhlé focení nechat na jindy.
Tipy pro běžné problémy pod vodou:
Blesk bliká nepravidelně. Mohla se do něj dostat voda, proto byste měli vyplavat napovrch a nechat ho uschnout.
Síla blesku klesá. Zvyšte citlivost ISO a foťte s větší clonou, abyste využili méně energie bleskové baterie.
Problémy se sluncem na fotografiích. V určitých chvílích může kov uvnitř širokoúhlého objektivu odrážet světlo, které se zobrazuje na vašich fotografiích. K tomu obvykle dojde pouze v určitých úhlech a problém se dá obvykle vyřešit tím, že změníte úhel.
Potápíte se, ale není co fotit. Pokuste se vymyslet zajímavé umělecké kompozice nebo kreativní fotky.
Vaše fotografie mají dole nebo nahoře černý proužek. Zkuste snížit nebo zvýšit rychlost závěrky.
Chtěli jste fotit na širokoúhlý objektiv, ale viditelnost není tak dobrá, jak jste čekali. Zkuste popřemýšlet o focení siluet nebo černobílých fotografií.
Snažíte se vyfotit fotku zároveň nad i pod vodou, ale vždy je jedna část rozmazaná. Zaostřete na podvodní objekt a použijte velmi malou clonu. V případě potřeby upravte ISO.
Vaše fotografie jsou červené nebo oranžové. Pravděpodobně máte špatně nastavený white balance.
I s použitím blesku nemají fotky dobrou barevnost. Zkuste do fotoaparátu pustit méně světla. Zvyšte čas i clonu.
Tipy na focení pod vodou
Držte se v mělké vodě
Na začátcích, kdy nemáte to nejlepší vybavení, ale i tak chcete dostat z focení maximum, je nejlepší fotit v mělké vodě, kde sluneční světlo dosáhne a osvítí vám celou kompozici. Čím jste hlouběji, tím více světla voda pohltí a vy budete nuceni použít umělé osvětlení. V mělké vodě se také naučíte jak si rozvrhnout kompozici, na co se pod vodou zaměřit a také si upravíte nastavení podle svého gusta.
Foťte když máte slunce nad hlavou
Pod vodou fungují trochu jiná pravidla, než když fotíte na souši. Pro dosažení nejlepšího přirozeného světla byste měli tedy fotit, když máte slunce přímo nad hlavou. Pokud je sluneční světlo nakloněné, může se o vodu lehce odrážet a tím pádem pod vodou bude ještě méně světla než voda pohltí.
Přibližte se k vašemu objektu
Pravděpodobně jedním z běžných tipů pro nováčky ve fotografování pod vodou je přiblížit se k fotografovanému objektu tak blízko, jak vám to umožní okolnosti. Musíme počítat s tím, že voda je mnohokrát hustší než vzduch a čím dále jsme od objektu, tím více bude objekt rozostřený a tmavý. Musíte si dávat ale pozor co fotíte, protože ne vždy je bezpečné se k vašemu focenému objektu přibližovat na nějaké velké blízkosti.
Poznejte vaše subjekty
Pokud fotíte podmořskou faunu, tak velmi důležité je aby jste znali chování zvířat, které fotíte. Každé zvíře se bude chovat jinak a bude mít jiné hranice. Přečtěte si základy o jejich chování nebo se podívejte na nějaká videa a to stačí, nepotřebujeme být chodící encyklopedie, ale opatrnosti není nikdy dost.