makro

Tipy jak fotit makro bez makro objektivu

Rubrika článkuJak fotit 12.11.2019

Hodně fotografů si myslí, že nemůžete fotit makro, když nemáte makro objektiv. To prostě není pravda. Pokud jste profesionál nebo jen začátečník, co si chce rozšířit své portfolio, nedostatek vybavení hned nemusí znamenat, že makro fotit nemůžete.

 

Makro objektivy mohou být drahé. Pro amatéra, který chce jen s touto detailní prací experimentovat, může být těžké utrácet hodně peněz za jeden makro objektiv, který by zas tak často nevyužíval. Naštěstí je tu jednoduchý trik, který můžete vyzkoušet, jestliže vás zaujaly extrémně detailní fotky, ale nemáte prostředky na speciální objektivy.

 

makro

 

Jak fotit makro bez makro objektivu

Pro zachycení dobrého detailu, jediné co potřebujete udělat, je obrátit svůj objektiv druhou stranou k fotoaparátu. Když otočíte objektiv na těle fotoaparátu, vaše zaostřovací vzdálenost bude mnohem bližší a při focení snímku budete mít objekt mnohem větší.

 

Pro větší přesnost a pro snížení rizika, že se vám na fotce objeví světelné pruhy, je lepší použít část zařízení nazývanou reverzní kroužek, který alespoň trochu připevní objektiv k fotoaparátu a vy ho nebudete muset držet v ruce. Díky tomu může vaše druhá ruka, která by jinak držela objektiv, volně provádět úpravy na fotografovaném objektu.

 

makro

 

S jakým nastavením začít?

Obecně platí, že nejlepší nastavení fotoaparátu pro makro jsou taková, která mají malou hloubku ostrosti. Na začátek si zkuste clonu mezi f/5,6 a f/11. Nastavení, jako jsou tato, vám zajistí, že každý detail bude ostrý a případně na pozadí přidají jemné rozostření.

Komentáře

Autor článku

Kristýna Snášelová

Studentka oboru Fotografie na střední škole Art Econ. V budoucnu bych se ráda věnovala focení svateb, tak mi držte palce. :)

 

Mohlo by vás zajímat

Sigmácké zkratky

Nikoňácké zkratky

Pojmenovávání Nikoňáckých objektivů a různé doplňkové techniky je pro laika více než matoucí, protože Nikon používá při identifikaci objektivů a různých komponentů zkratky v podobě písmen. Vědět, co jednotlivé zkratky znamenají, je nejen cennou informací obecně, ale především při výběru objektivů.   Nomenklatura aneb pojmenovávání Nikoňáckých objektivů Zde je podrobný seznam všemožných označení, která lze na […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 10.08.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
Jak fotit na pláži

Jak fotit na pláži

Rozhodit deku na pláži a strávit týden s ještě doma nasmaženými řízky, opalováním, koupáním a snažení se vší silou uhlídat děti před smrtí utopením vždy patřilo k českým dovolenkářským stereotypům. V současné době dává, a to zejména většina mladých lidí, přednost objevování cizích zemí přes větší města, přes jídlo, pití a poznávání nových lidí, nicméně […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 21.07.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě
Vysílač

5 tipů jak si zahrát na fototuristu ve vlastním městě

O městě ve kterém žijeme se říká, že pokud nemusíme, tak jen zřídkakdy vyrazíme ven fotografovat jeho krásy a zákoutí. Ironií je, že právě taková místa přímo za našimi vraty jsou přeplněná fotografickými příležitostmi. Jak můžete motivovat sami sebe je spatřit a zachytit? Prohlídka s průvodcem Možná to zní hloupě, ale několik hodin ve společnosti zkušeného […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 22.08.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Ve městě
Pantheon (Rome)

Každý snímek má svého kupce aneb nejdražší fotografie světa

Když jsem před několika lety zaznamenala změnu v žebříčku nejdražších fotografií světa, upřímně jsem se radovala. Až do roku 2014 totiž na 1. místě figurovala fotografie Rhein II od Andrease Gurskyho. Nahradil ji mému srdci bližší Phantom, který ukazuje hru světla uvnitř arizonského kaňonu Antelope, autora Petera Lika. Ačkoliv mezi odbornou společností panují dohady, zdali byla platba za […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 14.04.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti