objektiv

Tipy jak zjistit vadu objektivu – front a back focus

Rubrika článkuJak fotit 28.01.2020

Napadlo vás někdy, že to, proč jsou vaše fotografie neostré, může být ve skutečnosti kvůli vašemu objektivu? 

 

Neexistuje nic víc frustrujícího, než když trávíte čas nad focením skvělé fotografie, ale vyleze z toho něco, co není vůbec ostré. Takže pokud máte pocit, že to může být vašim objektivem, můžete něco zkusit: otestujte si své objektivy, aby jste zjistili, jestli ostří na to místo, na které by ostřit měly. 

 

Tento test vám ukáže, že vše funguje správně. V nejhorším případě vás upozorní na problém, který je na čase vyřešit!

 

Takže až budete připraveni, pusťte se do toho!:)

 

lens

 


 

 

Co je back / front focus?

Je to jednoduché: Pokud je snímek ostrý PŘED, neboli pod místem, kam jste ostřili, jedná se o vadu front focus. Pokud je ale snímek zaostřený ZA / nad místem, kam jste ostřili, říká se tomu back focus. V obou případech je místo, na které jste ostřili, lehce neostré, ale místo nad nebo pod je ostré.

 

Takže, teď vám správně došlo, že ve většině případů se stále jedná o chybu uživatele.

 

Pokud fotíte na otevřenou clonu a držíte foťák v rukou a nemáte ho na stativu, i vaše dýchání může mít dopad na front nebo back focus. Ale i při vyšších clonových číslech většina lidí používá špatné zaostřovací techniky nebo režimy na to, co právě fotí. Právě to způsobuje, že vaše fotografie nejsou tak ostré, jak byste si přáli. 

 

Jinými slovy se tato vada dá opravit pouhým učením se o těchto věcech, protože (bohužel) problém může být právě ve vás a ne ve vašem objektivu. To ale neplatí v každém případě.:)

 

objektiv

 

Pokud je chyba opravdu ve vašem zařízení, dá se to opravit. 

Je potřeba váš fotoaparát s objektivem „zkalibrovat“ – potřebují se vzájemně zarovnat na správném zaostřovacím místě.

 

Proč se to vůbec stává?

Každý fotoaparát i objektiv je vyrobený s určitým rozsahem přesnosti. Takže například, váš foťák může mít back focus dost nepatrný, jen v přijatelném rozpětí. V případě objektivu to může být stejné – také může mít nepatrný back nebo front focus, ale pořád by to mělo být přijatelné. 

 

Ale většinou, když dáte tyto dvě věci dohromady, může to být i mimo hranice přijatelného. Spíš to může být docela velký problém. Když tyto dvě věci nepoužíváte dohromady, problém to samozřejmě není. Když ale objektiv nasadíte na tělo se stejným problémem, samozřejmě se tento problém zvětší. 

 

To je také důvod, proč jeden objektiv může být na jednom těle perfektní a na jiném „mimo“. 

 

Co potřebujete na front / back focusing test?

Takže teď, kdy už víme, co to vlastně znamená, jak zjistíme, jestli je náš objektiv i s tělem „zdravý“?

 

Můžete si udělat několik testů, které vyžadují nakupování nebo stahování grafů. Stáhnout si ho můžete zde a nebo si na internetu můžete najít podobnou předlohu.

focus test

 

Vytiskněte si ho na A4 a testujte. Níže najdete podrobný popis jak postupovat v tomhle, i v dalším případě.

 

Je tu ještě jedna možnost bez stahování a nakupování. Je jednoduchá a stejně tak vám řekne, jestli je zde nějaký problém. 

 

Budete potřebovat:

 

  • 5 tužkových baterií
  • Stativ
  • Samozřejmě fotoaparát s objektivem

 

Vezměte si všechny tyto věci a najděte si místo, kde je dostatek přírodního světla (teoreticky to můžete zkusit i venku, ale kvůli větru je nejlepší fotit uvnitř).

 

Pamatujete, jak jsem psala o tom, že i vaše dýchání může rozhodit ostrost? Držení fotoaparátu v rukou může ukázat front nebo back focus, i když tam třeba doopravdy není. Jediný způsob, jak to zjistit na 100%, je s použitím stativu!

 

Jak zkontrolovat ostrost objektivu

Postavte všech 5 baterií do řady. Je potřeba mít mezi nimi malý prostor – třeba pro další baterii, možná jen o trochu méně. 

 

Postavte fotoaparát na stativ, nastavte ostření na jednobodové a vyberte ostření na střed. 

 

Tenhle krok je nutný. Nemůžete použít automatické ostření (kdy sám fotoaparát vybírá místo, na které bude ostřit). Musíte totiž sami vybrat bod, na který se bude ostřit.

 

Ideální bude, když budete fotit v manuálu, ale priorita clony také není problém. Nesmíte ale fotit v plné automatice, protože si sami potřebujeme nastavit hloubku ostrosti (clonu). 

 

Nastavte si čas, clonu a ISO

  1. Nastavte co nejnižší clonové číslo (např. F1.4 nebo F2.8 nebo jednoduše to nejnižší číslo). 
  2. Rychlost závěrky nastavte na 1/125, ale ideálně na 1/250 nebo rychlejší.
  3. Nastavte co nejnižší ISO, ale jestli potřebujete vyrovnat expozici, klidně ho zvyšte.

 

Právě proto vám doporučuji fotit v pokoji s dostatkem přirozeného světla – můžete použít rychlejší čas a nižší ISO.

 

Zaostřete na prostřední baterii a udělejte pár zkušebních snímků, aby jste si byli jistí, že to děláte správně. 

 

CLL-focus-test-good

 

A podívejte se na ně!

Je docela nemožné správně tyto snímky zkontrolovat jen na obrazovce fotoaparátu, proto si je otevřete třeba v Lightroomu a případně si je přibližte.

 

Podívejte se na prostřední baterii – na tu, na kterou jste ostřili. Měla by být ostrá. Baterie za a před ní by už měly být rozostřené.

 

Pokud je více ostrá baterie před ní, jedná se o front focus. Pokud baterie za ní – back focus. 

 

Co dělat, když vám vyjde front / back focus?

Jestliže vlastníte více než jeden objektiv, měli byste je vyzkoušet všechny.

Proč?

Protože potřebujete zjistit, jestli je problém ve vašem fotoaparátu nebo v objektivu. Pokud je problém ve všech vašich objektivech, pravděpodobně je chyba v těle.

 

Máte teď několik možností:

1. Pokud se jedná jen o jeden objektiv, můžete ho jednoduše poslat na reklamaci a zažádat o nový kus. Pak už můžete jen doufat, že bude ten nový v pořádku.

2. Můžete ve fotoaparátu zkusit úpravy zvané micro-focusing (tuto funkci nemají zpřístupněné fotoaparáty střední úrovně). V tomto případě můžete fotoaparát ručně zkalibrovat na objektiv – jinými slovy „spojit“ váš fotoaparát s objektivem. Budete potřebovat tuhle pomůcku. Tento způsob můžete použít u všech objektivů, které máte.

3. Jestli váš fotoaparát nemá tuto možnost nebo vás třeba tento postup vyděsil, můžete dát svůj fotoaparát i s objektivem do servisu, kde vám je zkalibrují. 

 

Doufám, že vám tento článek pomohl s ostrostí vašich fotek a budete už konečně spokojení!:)

 

noty - hloubka ostrosti

Komentáře

Autor článku

Kristýna Snášelová

Studentka oboru Fotografie na střední škole Art Econ. V budoucnu bych se ráda věnovala focení svateb, tak mi držte palce. :)

 

Mohlo by vás zajímat

Choroby fotografů

Zhoubné a vysoce nakažlivé FOTOCHOROBY

Fotografování je povolání umělecké, ve kterém nikdo nemůže stoprocentně rozhodovat co je správně a co špatně – každý vidí věci kolem sebe jinak – nově, zajímavě a především osobitě. To je také důvod vznikání dalších a dalších webových stránek, knih, fotografických průvodů, pořádání nových a nových workshopů a krvavých diskuzí mezi fotografy, která zákonitě skončí […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 31.10.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
Pravidla kompozice

Kompozice – co je zač?

Vítejte u prvního článku ze série KOMPOZICE.   Začneme tím, že si vyjasníme samotný pojem. Ráda bych nastínila začínajícím fotografům co kompozice je, o čem je, z čeho se skládá, proč je nesmírně důležité o ní při fotografování přemýšlet a jak ji sestavit. 1) Obecná definice pojmu Termín kompozice se nevztahuje pouze na výtvarné umění, […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 09.11.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
Jiří Šebek

Rozhovor s Jiřím Šebkem

Dalším z fotografů, který poskytli rozhovor pro Tipy jak fotit je Jiří Šebek – fotograf specializující se zejména na snímky krajiny a architektury. Na svém kontě má ku příkladu cenu Svazu Českých Fotografů za dechberoucí snímky Prahy, či ocenění v kategorii krajina pořádané měsíčníkem National Geography. Ponořte se proto na chvíli do symetrického světa a […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 17.09.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
fotogram

Fotogram

Pokud vás láká zkusit něco nového a ne až tak složitého, doporučil bych vám zkusit si techniku fotogramu. Fotogram je způsob, jak můžete na fotopapír přenést obrazce jinak než fotoaparátem a tiskárnou. Koho by to nelákalo, zkusit si něco takového, co má už v historii hluboké kořeny a bylo to vlastně u vzniku prvních fotografií. […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 09.02.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Doma Experimenty Inspirace na víkend Jak fotit Zajímavosti