Le Monika

Le Monika: „Polaroid není módní trend, pomohl mi dosáhnout vlastního stylu.“

Rubrika článkuRozhovory 24.03.2016

Le Monika je pseudonym mladé fotografky, jejíž tvorba je zaměřena především na portréty a svatby. V dnešním rozhovoru jsme ji vyzpovídali především ohledně fotovýbavy, kterou používá, jaké fotografy obdivuje i o tom, jaké jsou její nadcházející plány pro rok 2016.

 

Le Monika

Mohla bys na začátek představit v krátkosti sebe a svojí dosavadní tvorbu?

Jako fotografka vystupuji pod jménem Le Monika, je to mé jméno za svobodna. Pocházím z Vietnamu, ale narodila jsem se v Čechách. Působím především v Královéhradeckém kraji a profesionálnímu fotografování se věnuji již přes osm let. Zaměřuji se hlavně na portrétní a svatební fotografie.

 

Le Monika

Jakou výbavu při fotografování používáš a potažmo jaký přikládáš význam „profesionální výbavě“?

Od začátku jsem věrná značce Nikon. Používám hlavně pevná skla s vysokou světelností, které jsou pro mě důležité. Asi jako většina portrétních fotografů používám pevnou 50mm, 28mm a 85mm, většinou světelnost 1,4f.

 

Určitě mám „profesionální výbava“ vliv na fotografii, ale myslím si, že je mnohem důležitější cit a oko fotografa.

 

Le Monika

Uvažovala si v průběhu kariéry o celkové změně výrobce výbavy?

Ano, měla jsem chvíli, kdy jsem se rozhodovala přejít na Canon, hlavně kvůli úžasnému objetivu s pevným sklem 85mm a úžasnou světelností 1,2f, ale už jsem měla slušnou výbavu od Nikonu, tudíž by se mi to finančně vůbec nevyplatilo.

 

Le Monika

Koukala jsem, že fotografuješ i na Polaroid, který už strhl neskutečné množství lidí. Co vedlo k rozhodnutí pořídit si ho tebe?

Moje fotografie nejsou zcela tradiční svou barevností, čistotou snímku, ostrostí a to kvůli tomu, že mě vždy fascinovaly fotografie z polaroidu a jejich barvy. Ze začátku mě bavilo zkoumat polaroidové snímky, s pomocí zrcadlových fotoaparátu. Následně jsem se snažila dosáhnout obdobných barev a nedokonalostí prostřednictvím postprodukce. Tudíž Polaroid pro mně není jen aktuálním módním trendem, ale pomohl mi dosáhnout mého individálnímu stylu.

 

Le Monika

Existuje někdo, kdo tě k fotografování přivedl nebo sis k němu našla cestu sama?

Můj tatínek byl několik let profesionálním svatebním fotografem, ale to asi nebylo úplně to, co mě přivedlo k focení. Fotografování bylo vždy mým koníčkem, ale je pravda, že mé okolí, manžel a přátelé mě hodně podpořili v mém koníčku, který se pak časem stal mou prací.

 

A kdybys věděla, jak náročná je cesta fotografky, šla bys do toho znovu?

Jsem si naprosto jistá, že bych se rozhodla stejně a doufám, že i v dalších životech budu moci fotit.

 

Le Monika

Vzpomeneš si ještě na svůj první snímek?

Asi si přesně nevzpomenu na svůj úplně první snímek. Ale vím, že mezi mými prvními snímky byly portréty mých přátel, které jsem trápila svými pokusy. 🙂

 

Co považuješ za svůj největší dosavadní úspěch?

Určitě za úspěch považuji, když jsou mí klienti spokojení. Hlavně klientky, kterým fotografiemi pomohu zvednout sebevědomí. Za jeden z mých největších dosavadních úspěchů také považuji fotografie, které se objevily v českém Vogue. Fotili jsme tenkrát kolekci oblečení pro talentovanou českou návrhářku ODIVI. Další úspěchy bylo focení z řad českých Miss, modelek, herců či moderátorů.

 

Le Monika

 

V čem je jiné fotografování s profesionálními modelkami?

Práce s profesionálními modelkami je pro nás fotografy snadnější. Vědí jak se nastavit a co jim sluší, fotograf se tak může soustředit pouze na svoji práci, kompozici, světlo atd. Člověk většinou ví jaký asi bude výsledek. Ale popravdě práce s nemodelkama, s klientkami mě baví o něco více, snažím se najít neobjevenou krásu a pak překvapit výsledkem. Je to větší výzva.

 

Poměrově je v profesionální branži stále více fotografů než fotografek, čím myslíš, že je to způsobené?

Popravdě, nikdy jsem se nad tím nezamýšlela. Možná, ikdyž se to nezdá, tato profese zabere mnoho času i v soukromém životě a ženy se pak věnuji své rodině a nemohou tuto profesi dělat celoživotně. Netuším, zda je to správná odpověď, ale asi na tom něco bude.

 

Le Monika

Máš svého oblíbeného fotografa?

Myslím, že každý fotograf má oblíbeného fotografa či fotografku, které je v začátcích inspirovali, nebo i nadále inspirují. Já nemám jenom jednoho konrétního fotografa či fotografku. Pro mě to byla vždy Annie Leibovitz, Helmut Newton, Lara Jade. Z české scény se mi líbí Martin Stránka.

 

Proč zrovna tito?

Všichni moji oblíbení fotografové jsou vyjímeční. Jejich fotografie vybočuji, provokuji, jsou zapamatovatelné, snové, barvy a atmosféra jsou pohádková. Libí se mi i jejich životní příběh a osobnost.

 

Le Monika

Odklonila ses někdy od fotografie k nějakému jinému uměleckému směru? Malba? Hudba? Co děláš, když zrovna nefotografuješ?

Nevím, zda je to umělecký směr, ale baví mě velice interiérová architektura. A když nefotím, tak ve svém volném čase velice ráda cestuji po světě, kde se snažím načerpávát pozitivní energií z míst a lidí, které potkávám. Inspiruji se těmi místy, lidmi, atmosférou a nabíjí mě to k dalším projektům.

 

Máš svoji oblíbenou fotografii?

Popravdě nemám jednu oblíbenou fotografií, ale třeba se to časem změní.

 

Le Monika

 

Jaké jsou tvoje plány pro rok 2016?

Tento rok mě čeká opět mnoho zajímavých projektů, pokud budete sledovat můj facebook Photographer Le Monika, budu Vás průběžně informovat. Díky focení svateb, které fotím skoro sedm let, jsem se dostala do svatebního světa a minulý rok jsem si už splnila další velký sen, otevřela jsem si svůj svatební salon Le Monika. Respektive půjčovnu svatebních šatů. Proto to bude letos především v duchu svateb.

 

Dáš našim čtenářům tip jak fotit? Na co by podle tebe v žádném případně neměli zapomenout.

Je to asi tip, který slyšíte všude, ale foťte hlavně se srdcem, jinak to nejde. A hlavně přeji dobré světlo. Vaše Monika

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Úprava fotografií

Úprava fotografií – 5 nejlepších programů zdarma (část 1)

1. Pixlr: Náhrada za Photoshop? Proč ne!  Pokud chcete používat základní funkce Photoshopu, lze doporučit právě Pixlr. Tento cloudový program (to znamená, že je spuštěný na jiném počítači, vy vidíte na monitoru pouze jeho ovládací prostředí) je velmi rychlý. I JPG ve velkém rozlišení načítá snad rychleji než Photoshop na vašem počítači…    Pokud máte […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 02.10.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Úprava fotografií

12 tipů na dárky pro vášnivé fotografy

Je těžké uvěřit, že Vánoce se opět nezadržitelně blíží. Někdy přichází nápady časem, a to během celého roku, ale mnoho lidí má vybírání dárků spjaté s napnutými nervy a skličujícím pocitem, když jste obklopeni nezadržitelným davem uprostřed obchodního centra. Takže vám předkládáme seznam dárků pro vášnivé fotografy, které seženete i na poslední chvíli a garantujeme […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 08.12.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
Jak fotit pod vodou

Jak fotit pod vodou

Fotografování pod vodou, obvykle při šnorchlování nebo potápění, je příjemným způsobem jak získat neobvyklé a krásné vzpomínky na dovolenou. Ať už chcete vyfotit portrét právě potopených přátel v bazénu nebo hejno rybiček v moři, zde je pár tipů, které vám pomohou ke krásným fotografiím. 1. Pod vodou Prvním krokem bude nutnost pořídit buď podvodní fotoaparát nebo vodě […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 14.07.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi V přírodě Ve městě
7 věcí, které úspěšný fotograf nikdy nedělá

7 věcí, které úspěšný fotograf nikdy nedělá

Kreativní fotografové se snaží objevovat nové vzory, barvy, momentky a nečekané souvislosti. Mnoho amatérských fotografů má také sen stát se profesionálním fotografem. Existuje však jen velmi málo těch, kterým se podaří své fotografie začít prodat a živit se jako profík. Přináším 10 věcí, které úspěšný fotograf nikdy nebude dělat. 1. Neztrácí čas přemýšlením o vybavení […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 11.02.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti