Víkendoví válečníci aneb sportovní fotografie v 6ti krátkých radách

Víkendoví válečníci aneb sportovní fotografie v 6 krátkých radách

Rubrika článkuJak fotit 19.02.2015

K fotografii jsem dospěla již v patnáctém roku žití a okamžitě se ze mě stal víkendový válečník. To proto, že přes týden jsem chodila na střední školu a tak jediný volný čas na fotografování zbýval o víkendu. A tak jsem v sobotu ráno sbalila batoh, v tom lepším případě jsem nezapomněla ani baterii, kterou jsem přes noc nechala v nabíječce, ani SD karty, které jsem si v páteční večer poctivě přehrávala do počítače. V sobotu jsem již seděla ve vlaku směrem na Kolín a v půl šesté ráno jsem přežvykovala chleba se šunkou a zírala z okýnka s neskrývaným entuziasmem. Jela jsem totiž fotit závody a byla jsem víkendový fotografický válečník. A věřte, že není důležité, jestli fotíte jezdectví, fotbal nebo lyžování – veškeré sporty mají společné fotografické zásady.

 

1. Připravte se zvýšit ISO

Pojďme se vydat na hon za dokonalým záběrem. Nejdůležitějším aspektem je samozřejmě světlo – že není dokonalé? Často se sportovní akce odehrávají večeř, a protože budete potřebovat velmi vysokou rychlost závěrky pro zmrazení snímku, nebojte se zvýšit hodnotu ISO.

Profesionální sportovní fotografové používají rychlost závěrky kolem 1/1000 sekundy. Během dne je práce s takto vysokou rychlostí bezproblémová. Jak vysoko můžete s hodnotou ISO jít? Na fotoaparátech jako je Nikon D810 nebo Canon 5D Mark III můžete hodnotu vystupňovat až na nejvyšší příčky a snímek bude stále vypadat dobře. V minulosti znamenalo vyšší ISO zhoršení kvality snímku prostřednictvím šumu. Nicméně u novějších systémů vypadají snímky skvěle při jakýchkoli hodnotách ISO.

 

shutterstock_278844824

2. Zkuste něco jiného

Všechny sportovní snímky nemusí vypadat stejně. Před několika lety se pár amerických fotografů z malého amerického magazínu pokoušelo najít novou cestu pro fotografování amerického fotbalu. Jeden vedle druhého si lehli ke koncové zóně a místo teleobjektivů použili širokoúhlé objektivy. Jak vypadali snímky? Představili nový a takřka revoluční způsob jak vyprávět příběh sportovní události.

Při fotografování sportovní akce buďte originální a foťte jinak než ostatní. V každém případě jsem se vždy pokoušela objevovat nové cesty, nová nastavení, nová pozadí, nové úhly a nová místa.

 

3. Nezapomínejte na okolí

Tato rada se může zdát kontraproduktivní, jelikož většina fotografů se snaží sportovce ostřihnout od fanoušků, banerů a dalších „rušivých elementů“. Ať se ocitáte na stadionu plném jásajících davů nebo venku, máte jedinečnou příležitost zachytit ducha hry.

Soustřeďte se především na atmosféru před začátkem zápasu a těsně po jeho začátku. Pokud jste vlastníky širokého skla (cca 10mm), zkuste se dostat co nejvýše a vyfotografovat stadion plný nadšených fandů.

 

shutterstock_141725047

 

4. Dlouhé sklo na dlouhou cestu

Jedním z klíčů k zachycení perfektního snímku je objektiv. Sportovní fotografie narozdíl od ostatních odvětví občas vyžaduje poměrně těžké a drahé vybavení – teleobjektivy. Ty vám totiž umožní fotografovat z libovolných míst na stadionu s perfektním přiblížením. Říkám občas, protože jak jsem se již dříve zmínila – s vysokým nastavením hodnoty ISO a i s širokoúhlým fotoaparátem dokážete vyfotit taktéž zajímavé snímky.

 

shutterstock_154191794

5. Kontrolovači

Každý ze sportovních fotografů je vinen z kontrolování. V podstatě jde o to, že máte tendenci každou fotografii zkontrolovat na LCD displeji. A to je špatným zlozvykem ze dvou jednoduchých důvodů: 1. může vám být ublíženo, 2. můžete propást dobrý snímek.

Proto si dávejte pozor, jestli jste náhodou při prohlížení snímku nepřekročili pomezní čáru.

Také si musíte uvědomit, že ve sportovní fotografii můžete velmi snadno propást nezopakovatelný moment.

 

shutterstock_237457342

6. Vyhněte se použití blesku

Při fotografování profesionálního či amatérského sportovního výkonu je použití blesku přísně zakázáno. Blesk může rozptýlit hráče a trenéry dovést k zuřivosti. Existuje několik výjimek, včetně basketballu a jiných halových sportů, ale vestavěný blesk je povolen jen zřídka.

Při fotografování venkovních sportů jako je fotbal nebo lyžování byste blesk naopak používat měli. Zde se znovu dostáváme ke klíčovému nastavení hodnot ISO.

 

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak fotit levitaci

Jak fotit levitaci

Každý den potkáváme desítky lidí, který kolem nás neprochází, nýbrž levitují. Proto se i toto stalo součástí světové fotografie. Levitují zkrátka všichni a ani my se tomu občas nevyhneme, když jdeme do práce a přes celý chodník zaplňuje jedna veliká louže. V dnešním článku se v prvé řadě zaměříme na levitaci lidí. Levitace zvířat a […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 01.04.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Jak fotit

Novinky v natáčení videa DSLR

Sony A7S se 4k videem a dalšími profesionálními funkcemi Poslední přírůstek v řadách bez-zrcadlových fotoaparátů firmy Sony si nezadá s profesionálními přístroji. Sony A7S má nový, 12,2MPx full-frame EXMOR CMOS snímač, s vysokou citlivostí (ISO 100-102400, rozšiřitelné až na 50-409600), jehož výstup zpracovává BIONZ X procesor. Při použití přímého přenosu videa přes HDMI dokáže poskytnout 4K (24p nebo […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 09.04.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky
Jindřich Štyrský

Jindřich Štýrský: Surrealistický snílek

U málokterého Čecha bychom našli výčet celoživotních děl z různých uměleckých oborů tak bohatý, jako je tomu u Jindřicha Štyrského. Tento vpravdě renesanční rodák z Dolní Čermné u Kyšperka ohromuje v Čechách i v zahraničí, a to i po více než 100 letech po jeho narození. Rodinný život Významný český malíř, fotograf, grafik, výtvarník, básník, surrealista […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 18.08.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Slavní fotografové
fashion

Tipy jak fotit fashion

Módní fotografie je jedna z okruhů, která nedodržuje pravidla a je bez kreativních omezení. Můžete fotit cokoliv chcete, jak chcete, stejně dlouho, jako když vyprávíte nějaký příběh. Ale i oblečení, doplňky a makeup jsou velkou částí tohoto příběhu.   Nejdůležitější část módní fotografie je to, jak vizuálně ztvárníte váš příběh a to, jak do toho vložíte […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 18.02.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit