Fotomodeling

Co znamená focení formou TFP?

Rubrika článkuFotomodeling 27.01.2016

Neznáte ještě termín TFP? A víte, že jde o nejpoužívanější formu focení? Kdy je focení TFP vhodné a kdy se mu naopak vyhnout? Pojďme si společně rozebrat, jak takové focení funguje v praxi a kdy je vhodné na něj přistoupit.

Na focení formou TFP je vynikající, že zde nehrají roli peníze a čas. Stejně jako se člověk nenaučí přes noc výborně malovat a hrát na hudební nástroj jako Mozart, nestane se z obyčejné holky mávnutím kouzelného proutku modelka a z nadšeného cvakálka profesionální fotograf. Proto je nutné, aby se všichni začínající fotografové a začínající modelky (a modelové) vzájemně obohatili výměnou zkušeností.

Podívejte se také na naše kurzy fotografování: Zrcadlovka od A do Z vás naučí kompletně pracovat s fotoaparátem. Kurz fotografování krajiny a přírody, zase obsahuje kapitoly o postprodukci fotek krajiny pomocí bezplatného programu. Pokud se chcete naučit upravovat fotky, mohou pro vás být zajímavé on-line kurzy  Photoshop od A do Z nebo Tajné techniky fashion postprodukce.  Zajímavé jsou také kurzy fotografování jídla nebo Akademie produktové fotografie.

Termín TFP neboli time for print znamená ,,čas za tištěné fotky”, termín TFCD neboli time for CD znamená ,,čas za fotky na CD”. V praxi ovšem užívání termínů splývá, neboť se fotografie dodávají především v elektronické podobě a netisknou se, proto již mají tyto termíny totožný význam.

Jaký je tedy princip TFP?

Znamená to, že se modelka předvede před objektivem fotografa, zatímco ten si může trénovat svoje fotografické dovednosti. Za odměnu modelka dostane fotky. Formou TFP se tedy fotograf a modelka vzájemně obohatí zkušenostmi a doplní si také svá portfolia. Oba do společného focení investují svůj čas, nikoliv peníze. Mohou však vzniknout náklady spojené s pronájmem ateliéru, na jejichž úhradě je třeba se individuálně dohodnout. Pokud má fotograf koupenou permanentní vstupenku, obvykle modelce příspěvek odpouští.

Fotomodeling

Jaké jsou výhody pro modelku?

Kromě toho, že si odnese výsledné fotografie, které jsou často na vynikající úrovni, jsou tady pro modelky další výhody. Spolupráce formou TFP totiž není nátlakové focení, kde jsou modelky hodnoceny za svoje nedostatky a není jim vyčítáno, pokud něco neumí. Na focení formou TFP se modelky mohou vyřádit, experimentovat v pózování a zkoušet různé výrazy. Fotomodeling formou TFP se může stát skvělým odreagováním a koníčkem.

Potká-li modelka fotografa, který fotí léta, získává další obrovskou výhodu, neb od něj může získat doporučení a kritiku svojí práce. To pak využije na dalších foceních. Zkušený fotograf má v oku, jak by zhruba měla modelka na fotografii vypadat, a proto se od něho nezkušená modelka vlastně přiučí v tom, jak být kvalitní modelkou. Na každém focení je pro modelku důležité vesměs totéž – dobré držení těla, změna výrazu. Fotograf tohle všechno vidí a může fungovat jako ,,mluvící zrcadlo”, které vás posunuje dál.

→ Přečtěte si, jak se připravit na první focení.

Kdy se vyhnout TFP?

Obecně řečeno kdykoliv, pokud má jedna ze stran pocit, že by jí takové focení nic nepřineslo. Řekněme, že zkušený fotograf může modelku odmítnout, pokud mu nepřipadá zajímavá, protože už takových fotil desítky. Stejně tak modelka může odmítnout TFP spolupráci s fotografem, jehož fotky by pravděpodobně neobohatily její portfolium po kvalitativní stránce. 

Fotomodeling

Nicméně neexistují žádné hranice, které by určovaly, jakou formou se bude to které focení realizovat. Obecně však platí, že zkušené modelky a fotografové již mohou za svou práci požadovat honorář a často ho také požadují. To by ale rozhodně nemělo platit pro začínající modelky, či začínající fotografy.

Budujeme portfolium

Časem se začínající modelce podaří získat kvalitní fotografie pro svou prezentaci. Čím kvalitnější fotky modelka má, tím větší jsou její šance na uplatnění se ve fotomodelingu. Ale pozor, platí to pouze v případě, že modelka pracuje sama na sebe, pro agentury nejsou fotografie mnohdy důležité a rozhodují u nich jiné parametry (modelingovým agenturám se budeme věnovat v některém z příštích článků). Avšak nikdy není na škodu obohatit si portfolium o další zajímavé fotky.

Fotografie získané formou TFP se ne vždy vydaří podle představ modelky. Neměla by se však nechat zastavit nezdarem hned v počátku a zkoušet TFP focení nadále. Často sice trvá, než takto získá fotografie podle svých představ, ale má je zadarmo a cenné zkušenosti ji posunou na cestě za svým snem.

Váháte, zda můžete být modelkou?

Komentáře

Autor článku

Šárka

 

Mohlo by vás zajímat

Jak odstranit červené oči ve Photoshopu

Jak odstranit červené oči ve Photoshopu

Červené oči jsou jev, který se na fotografiích objevují vcelku běžně. Vznikají díky přímému zásahu zornice bleskem. Nejčastěji se tento jev stává, pokud je blesk umístěný blízko objektivu. Firma Adobe o tomto nešvaru již dávno ví a proto přidali do Photoshopu malý, rychlý nástroj, který červené oči ostraní během jedné sekundy. Pojďme se podívat jak […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 11.06.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Úprava fotografií

Sedm dní v novinkách z fotografie

Středoformátový CMOS fotoaparát Hasselbladu na trhu Stejně jako konkurence (použitý snímač s největší pravděpodobností pro obě značky vyrábí Sony) má i nový přístroj Hasselbladu 50MPx CMOS senzor středního formátu. Nabízí dynamický rozsah 14 EV a ISO v rozmezí 100 – 6400. Maximální snímací čas je 12 minut, minimální pak 1/800s, při sekvenčním snímání pak fotoaparát zachytí až […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 05.03.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky

Jak na rozmazané snímky? Foťák Lytro!

Určitě se vám už někdy stalo, že jste přišli z foto lovu a doma zjistili, že ty nejlepší fotky máte rozmazané. Co s tím? Samozřejmě je možné ještě něco doladit ve Photoshopu ale na extrémě rozmazané fotky ani ten nestačí. Pak by se vám hodila technologická vymoženost jménem Lytro. Tento fotoaparát umí vyfotit a ostříte […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 22.04.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky
Jak fotit akty

Jak fotit akty

Fotografování aktů je  náročnější disciplína nejenom proto, že vyžaduje dobrou práci se světlem. Musíte také perfektně zvládnou práci s modelem. Zajistit prostředí, kde se bude fotografovaný cítit dobře a bude vám důvěřovat. V opačném případě budete mít křečovité fotky v lepším případě, v tom horším obtisk něčí dlaně na tváři 🙂 Jak tedy na to? […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 19.08.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi