photographer

Tipy jak si vybrat objektiv

Rubrika článkuJak fotit 23.02.2020

Spousta začátečníků má problém si vybrat správný objektiv. Neví třeba, co znamenají zkratky, které jsou v jejich názvu a někteří ani netuší, že každý objektiv je vhodný na něco jiného. Dnes se podíváme na základní dělení objektivů a řekneme si vše, co byste na začátek měli vědět.

Pevný nebo zoom?

První byste se měli rozhodnout, jestli chcete pevný nebo zoom objektiv. 

Typickým pevným objektivem je 35mm nebo 50mm a prostě každý objektiv, který má pevnou ohniskovou vzdálenost. I když místo zoomu musíte použít své vlastní nohy, vysoká kvalita jejich obrazu za nižší cenu vás určitě nezklame. Tyto objektivy jsou hodně oblíbené fotografy, kteří fotí v místnosti se sníženou viditelností a nebo třeba venku za tmy. Dá se na nich nastavit nižší maximální clona (např. f/1.4), než u zoomovacích objektivů a mají tendenci vytvářet fotky ve větší kvalitě než právě objektivy se zoomem.

Výhody – světelnost, nízká cena, vysoká kvalita obrazu, většinou je lehčí než zoomy

Nevýhody – musíme více používat nohy 🙁

 

lens

 

Zoom objektiv většinou dostanete ke svému novému fotoaparátu zdarma. Ten ale není vždy úplně vhodný. Některé zoom objektivy mohou hodně deformovat realitu a hlavně, nejsou tak světelné – nedá se na nich nastavit tak nízká maximální clona, jako u pevných objektivů. Já jsem na svém prvním objektivu měla clonu f/3,5-5,6, a na začátek mi na tom nepřišlo nic špatného, dnes už to je pro mě ale nedostačující. Proto vám doporučuji si hned na začátek koupit světelný objektiv. Ty jsou ale mnohem dražší, proto pokud nutně nepotřebujete zoom, zvažte možnost koupi pevného objektivu. Jestli ale máte peněz na rozhazování, nemusíte se tomu bránit. Aby jsme ale nemluvili jen o jejich nevýhodách, je vhodný třeba na cestování, protože vám nahradí několik různých objektivů.

Výhody – několik ohnisek v jednom

Nevýhody – těžší, dražší, někdy světelnost

 

photographer

Jaké ohnisko?

Ne každý objektiv se hodí, na to co fotíte a ohnisko je jedna z hlavních věcí, která byste měli sledovat, když si kupujete objektiv. Dělí se totiž na několik skupin, které by měl každý fotograf znát alespoň obecně.

Rybí oko – tyto objektivy mají nejkratší ohniskovou vzdálenost, od 6 až 16 mm a vyznačují se vysokou světelností. Můžete si je vzít na focení krajiny, mořský život a nebo na nějakou kreativní práci.

Ultra širokoúhlý – 14 až 24 mm

Širokoúhlý – 24 až 35 mm

O ultra širokoúhlém a širokoúhlém objektivu jste už určitě slyšeli. Oba dva se hodí stejně jako rybí oko na focení krajiny a kreativní práce a hodně fotografů si je bere na cesty. Můžete ho ale použít i na focení interiéru. Dávejte si ale pozor na zkreslení obrazu – rovné linie mohou být na fotografii zakřivené, někdy se to dá ale umělecky využít. Jestli se chystáte fotit svatbu, není od věci mít s sebou alespoň 35mm objektiv – doporučilo mi ho několik fotografů a i já sama ho používám. 🙂 Širokoúhlé objektivy zachytí širší úhel, než vidí naše oko. 

Základní – 30 až 200 mm. Tento objektiv je jednoduše základní, a každý fotograf má doma alespoň jeden. Dá se říct, že to je univerzální objektiv, s dobrou světelností a dá se použít na focení skoro všeho. 

Normální – 50mm. Tento objektiv napodobuje lidské oko, proto je mezi fotografy oblíbený hlavně na focení portrétů, ale i třeba krajiny.

Teleobjektivy – 100 až 300 mm. Tyto objektivy už nemají tak dobrou světelnost a mají u malý zroný úhel. Opět se hodí na cestování, focení koncertu, sportovní události, divoké zvěře, ale i třeba na astro fotografii. Pro portréty v exteriéru je oblíbený objektiv 700-200 mm (tip i pro svatební fotografy na např. obřad venku). Jsou jednou z největších, nejtěžších a nejdražších možností nákupu objektivu. 

Super teleobjektivy – 300 +. Teď už tu jsou jen ty nejdelší ohniska. Ty se hodí opět na astro fotografii, ale hlavně na focení divoké zvěře.

Macro – Poslední jsou macro objektivy. Ten může mít v podstatě jakoukoli ohniskovou délku, ale pro reklamní fotografii a malé předměty se typicky používá 30 až 60 mm. Macro objektivy umožňují dosáhnout jasného zaostření, i když jste velmi blízko fotografovanému objektu. Zvětšuje nejmenší předměty, jako je hmyz, stébla trávy a složité vzory a textury.

 

Každému na focení sedí něco jiného, proto vám mé tipy nemusí sedět 100%. 🙂

 

Tip: Na několika e-shopech najdete u každého objektivu štítek s nápisem, na jaký žánr/okruh se hodí.

 

architecture

 

Zkratky objektivů Canon

Zde nejdete všechny zkratky objektivů Canon, Nikon, Sony, Sigma i Fuji. Kdybyste si s některými z nich nevěděli rady, určitě se ozvěte. 🙂

 

Přesné typy objektivů

Tyto tipy budou čerpány z Canon bible, proto se omlouvám vlastníkům jiných značek. Ale věřím, že i tyto tipy vám pomůžou v rozhodování. 🙂

Krajina 

Canon EF 16-35mm f/2,8L III USM – rozsah ohniskových délek pokryje velkou většinu potřeb krajinářské fotografie, protože jen málokdy je potřeba ohnisko kratší než 16.

Canon EF 14mm f/2,8L II USM – fantastický krajinářský objektiv, který má zobrazení daleko širší než lidský zrak. Díky širokému úhlu se toho do záběru vejde opravdu hodně, ale také se výrazně oddělí pozadí od popředí.

Canon EF-S 10-18mm f/4,5-5,6 IS STM – tento objektiv je určen fotoaparátorům s crop factorem, který bude mít poté ohnisko 16-29mm. 

 

hora

 

Portréty v exteriéru

Canon EF 85mm f/1,2L II USM – není sice nejlevnější, ale pokud se chcete portrétnímu fotografování věnovat profesionálně, vyplatí se. Nabízí rychlé, tiché zaostřování a kruhovou clonu, která vytváří na pozadí nádherný bokeh. 

Canon EF 50mm f/1,2L USM

Canon EF 70-200mm f/2,8L IS II USM – umožňuje pracovat z větší vzdálenosti a nabídne větší kompoziční flexibilitu. Jak jsem psala výše, doporučuji na svatby 🙂

 

portrait

 

Na cesty

Canon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS STM – rychlé automatické ostření.

Canon EF 28-300mm f/3,5-5,6 IS USM – obrovský ohniskový rozsah, vyhnete se tak na cestách měnění objektivů a tím také znečištění senzoru.

Canon EF-S 55-250mm f/4-5,6mm IS II –  lehounký objektiv, malý a vhodný nejen na cesty. A nevíc je cenově velmi přijatelný.

 

travelling

 

Macro

Canon EF-S 60mm f/2,8 Macro USM – první skutečný makro objekiv v řadě EF-S. Dokáže promítat ostrý obraz ve zvětšení 1:1.

Canon EF 100mm f/2,8L Macro IS USM –  můžete fotografovat z větší vzdálenosti, takže je větší šance, že hmyz nebo malé živočichy nevyplaší. Také nebude vrhat žádný stít a bude se vám tak fotit lépe.

Canon EF-M 28mm f/3,5 Macro IS STM – Má zabudovanou světelnou diodu a usnadňuje zaostření na předměty.

 

makro

 

Sport a volně žijící zvěř

Canon EF 100-400mm f/4,5-5,6L IS II USM – hlavní nedostatek je jen světelnost a vysoká cena.

Canon EF 200mm f/2,8 II USM – kvalita snímku je jen těžko překonatelná a i jeho cena vás určitě potěší.

Canon EF 500mm f/4L IS II USM – dokonale ostré a kvalitní snímky, ale za vysokou cenu, obrovskou velikost i těžkou váhu. 

 

zvířata

 

Kreativní práce

Canon TS-E 90mm f/2,8 –  Krátký teleobjektiv, u kterého je možné ovládat perspektivu i hloubku ostrosti, takže lze vytvářet snímky, které by s jinými objektivy nebyly uskutečnitelné. Architektura, portréy, reklamní fotografie.

Canon EF 8-15mm f/4L Fisheye USM – konstruován do nepříznivých meteorologických podmínek. 

Canon TS-E 17mm f/4L –  architektura

 

architecture

 

Na co si dále dávat pozor?

Když si budete vybírat objektiv, měli byste se také řídit podle toho, jestli je určený na APS-C fotoaparát nebo na Full frame. Objektivy určené pro FF se dají v pohodě použít na oba typy fotoaparátů, APS-C objektiv byste ale na FF použít neměli. Jak poznat, na co je váš objektiv určený se dozvíte ve zkratkách.

 

Některé objektivy jsou opravdu těžké a v kombinaci s těžkým objektivem je to ještě horší. Když je budete celý den tahat na krku, nebude to pro vás zrovna 2x příjemné. Myslete i na tohle:)

 

To hlavní, co byste určitě neměli přehlédnout je bajonet. Je to ta část, kterou se objektiv nasazuje na fotoaparát a když koupíte místo EF třeba EF-M, tak máte smůlu. V některých případech se dá použít redukce – vlastním bezzcadlovku s bajonetem R, ale díky mezikroužku R-EF mohu používat i objektivy EF. Jaký je rozdíl mezi bajonetem EF a EF-S se dozvíte zde.

 

Jelikož mají APS-C fotoaparáty menší zorné pole než FF fotoaparáty, musíte si spočítat crop factor, neboli ekvivalentní ohniskovou vzdálenost. To znamená, že ohnisková vzdálenost, která je uvedená u objektivu je ve skutečnosti úplně jiná. Skutečné ohnisko tedy zjistíte vykrátěním uvedené vzdálenosti s crop factorem, který se u každé značky liší. U Canonu je to 1,6. Příklad: jestliže jste si koupili objektiv 35mm vypočítejte to takhle – 35 x 1,6 = 56mm. Opravodvá ohnisková vzdálenost je tedy 56mm. Pokud vlastníte Full Frame, vás se tenhle odstavec netýká.

 

Poslední věc, na kterou vás upozorním je front a back focus. Tou se ale zabývejte až po koupi vašeho objektivu. Je to vada, kterou objektivy trpí, více se o ní dozvíte zde. Jestli si chce zkusit, jestli vše funguje jak má, neváhejte si tento článek přečíst. 🙂

 

lens

Komentáře

Autor článku

Kristýna Snášelová

Studentka oboru Fotografie na střední škole Art Econ. V budoucnu bych se ráda věnovala focení svateb, tak mi držte palce. :)

 

Mohlo by vás zajímat

Richard Horák

Richard Horák: „Neznám žádné jiné město na světě s podobným Geniem loci, duchem místa, jako je Praha.“

Pro začátek bych vás poprosila o krátké představení vás a vaší aktuální fotografické práce.   K fotografování mě přivedl můj táta, koupil mě takovou krásnou černou krabičku, která se jmenovala BOX Tengor, byl ošoupaný, starý, ale fotil a já jsem ho měl rád. Moc mě to nešlo, ale díky tátovi mě fotografie zaujala. S tátou […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 06.04.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Sigmácké zkratky

Fuji zkratky

Fujifilm vyrábí objektivy již desetiletí. V tomto článku se kromě jiného dotkneme zkratek na současných digitálních fotoaparátech se snímači APS-C a na nejběžnější zkratky, které jsou na objektivech Fuji k vidění.   1) Bajonety První věc, kterou je nutné zmínit, jsou dva nejznámější bajonety od Fujifilmu:     Fujifilm X-mount Aktuální, moderní a plně elektronický […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 04.09.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
Fotograf bez talentu

Fotograf bez talentu: „Jsou momenty, který když nevyfotíte vy, tak kdo potom?“

Neumím fotit, jen mačkám to velký tlačítko na foťáku a zatím mi to prochází. Foťte tak, jako byste zítra měli oslepnout. Dělejte, že jste skvělej fotograf tak dlouho, dokud se jím nestanete. Nefoťte kvůli fotkám, foťte kvůli focení. To je pár fototipů, které píše na svém facebookovém profilu Fotograf bez talentu. Pomocí fotografií a krátkých příběhů […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 06.11.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Tajné techniky fashion postprodukce

Tajné techniky fashion postprodukce

Fotografujete portréty? Pak asi víte, že ne vždy je všechno ideální. Někdy spadne modelce vlas do oka, jindy třeba není ideální světlo. Nic ale není ztraceno. Pokud umíte používat Photoshop, vše se dá lehce odstranit. To je ale jenom začátek. Digitální postprodukce vám otevře dveře do světa opravdu nádherných fotografií! Vím to, sám Photoshop používám […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 13.11.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Úprava fotografií