Zoner

Programy na úpravu fotek 2: Zoner

Rubrika článkuTipy & Návody Úprava fotografií 12.01.2018

Pokud jste zatím mezi bezplatnými programy na úpravu fotek nenašli takový, se kterým byste byli 100% spokojení, možná je čas porozhlédnout se dál. A moc daleko to ani být nemusí. Přímo v Česku vzniká program, který je velmi komplexní, uspokojí i pokročilejší fotografy a řada z vás už si ho určitě měla i tu možnost vyzkoušet – Zoner Photo Studio.

Oblíbený software dostál v posledním roce podstatných změn a tak není na škodu si připomenout, co všechno tento program aktuálně nabízí a za kolik si ho můžete pořídit. Nejnovější generace ZPS vyšla v září 2016. Zoner Photo Studio X přineslo práci s vrstvami, možnost objednávat fyzické produkty z vlastních fotek a také předplacené licence. Od té doby se program dočkal již pěti velkých aktualizací, díky kterým se dále posouvá výše v kategorii poloprofesionálních editorů fotografií. A co je tedy nového?

 

Sdílení jedním klikem i na Instagram

Uživatelské prostředí Zoner Photo Studia X je rozdělené do čtyř modulů. V rámci modulu Správce importujete své fotky z fotoaparátu, můžete je roztřídit do složek, hromadně přejmenovat, přidat k nim klíčová slova, popisky, GPS souřadnice nebo je označit značkami či hvězdičkami pro lepší přehled. Ať už máte v archivu sto nebo sto tisíc fotek, díky mnohým možnostem organizace bude jednoduché v nich vyhledávat. S letní aktualizací 2017 se navíc výrazně usnadnila práce s více soubory najednou.

Ve Správci můžete využít také hromadný filtr pro rychlou úpravu třeba i stovky fotek najednou. Sdílení na sociální sítě, e-mail nebo galerii Zonerama je otázkou jednoho kliku. Nová volba Naplánovat přes Pixbuf umožňuje publikovat fotky mimo jiné i na čistě mobilní Instagram, plánovat příspěvky na určitý čas a pak je analyzovat.

 

 

Tvůrci programu pracují na možnosti střihu videa v ZPS, ve Správci zatím najdete první vlaštovku z vývoje pod volbou Menu > Upravit > Oříznout video.

 

Lokální filtry a lepší Zřetelnost

V modulu Vyvolat naleznete širokou škálu základních i pokročilých úprav a to i pro fotografie ve formátu RAW. Automatické vylepšení na jeden klik nebo rychlá oprava barev jsou dobrým startovacím bodem úprav. Pokračovat můžete přes opravu expozice, odstranění oparu, dodání zřetelnosti, úpravu pomocí křivek až po lokální úpravy pomocí filtrů nebo Retušovacího či Vyhlazovacího štětce. Všechny retuše v modulu Vyvolat jsou navíc nedestruktivní a tak až do uložení nijak neovlivní originální fotku. Zmíněná funkce Zřetelnost nově dodává vnitřní kontrast, aniž by výrazně zasáhla do histogramu fotky.

 

Výběr složitých tvarů ulehčí funkce Zpřesnit výběr

Když máte chuť si více hrát, můžete použít modul Editor s podporou vrstev a všemi potřebnými nástroji pro retuše. Přejete si do obrázku přidat text, další obrázek nebo efekt a později cokoliv z toho změnit nebo smazat? Vrstvy vám otevírají cestu k mnoha experimentům. Čerstvá funkce Zpřesnit výběr umožňuje jednoduše vybrat kudrnaté vlasy modelky nebo divokou srst domácího mazlíčka.

Posledním, ale důležitým místem v Zoner Photo Studiu X je modul Vytvořit. Tady se z fotek rodí kalendáře, fotoknihy, pohlednice, videa či obrazy. V modulu je lze rovnou objednat a Zoner je během několika dnů doručí. Aktuální ceník fotopředmětů najdete zde: https://www.zoner.cz/photo-studio/fotopredmety.aspx.

 

Novinky čtyřikrát do roka díky předplatnému

Samotný program lze pořídit formou předplatného za standardní cenu 1188 korun za rok, k tomu Zoner nabízí rodinnou licenci pro libovolný počet uživatelů za 468 korun ročně. Díky přechodu na předplatné se vývoj programu násobně zrychlil. Vývojáři mohou obratem reagovat na požadavky uživatelů a ti se k novinkám dostanou hned, jak jsou hotové.

Pokud vás výčet funkcí Zoner Photo Studia zaujal, můžete si ho vyzkoušet na třicet dní zdarma zde: www.zoner.cz/download.

Online galerie zdarma a bez omezení velikosti

Další významnou složkou fotografického portfolia Zoneru je online galerie Zonerama. Slouží všem fotografům, kteří chtějí sdílet své fotky ve vkusném prostředí se svými přáteli, rodinou či potencionálními zákazníky. Logicky je propojená se Zoner Photo Studiem, ale lze ji plně a zadarmo používat i bez toho, aniž byste vlastnili ZPS. Není omezena počtem fotografií a při nahrání nesnižuje jejich rozlišení ani velikost. Rozumí si s fotografiemi ve formátu JPG a umožňuje publikovat i videa. Tempem 2000 nových uživatelů měsíčně se galerie aktuálně blíží 100 tisícům vystavujících fotografů.

Po vytvoření účtu na www.zonerama.cz můžete začít fotky nahrávat, ať už ze Zoner Photo Studia, přes webové rozhraní nebo pomocí mobilní aplikace. Pokud fotky nahrajete do kategorie Veřejná alba, bude složka veřejně dohledatelná, lze ji však i tak zaheslovat. Druhou možností je nahrát album do složky Skrytá alba, která nejde na vašem veřejném profilu vůbec vidět. Uvidíte ji pouze vy po přihlášení a ti, kterým pošlete speciální odkaz do alba pomocí tlačítka Sdílet. U každého alba lze také vložit na fotografie malý či velký vodoznak a případně zakázat uživatelům možnost stažení fotek. Možností, jak si pohrát se zobrazením svého profilu či alb na Zoneramě, je spoustu. Některé z nich přibližuje článek zde: https://www.milujemefotografii.cz/zonerama-na-prani-jak-upravit-profil-pas-fotek-a-alba-na-zonerame.

Zoner

A pokud se ve fotografii rádi inspirujete, určitě vám přijde vhod web www.milujemefotografii.cz, který je asi nejobsáhlejší stránkou s fotonávody na českém internetu. Je jakýmsi vzdělávacím centrem pro všechny, kteří chtějí objevit možné postupy úprav v Zoner Photo Studiu nebo si přečíst o focení obecně. Stránka dostala loni nový vzhled a stále více obsahu zde najdete také ve formě videí. 

Podívejte se také na naše kurzy fotografování: Zrcadlovka od A do Z vás naučí kompletně pracovat s fotoaparátem. Kurz fotografování krajiny a přírody, zase obsahuje kapitoly o postprodukci fotek krajiny pomocí bezplatného programu. Pokud se chcete naučit upravovat fotky, mohou pro vás být zajímavé on-line kurzy  Photoshop od A do Z nebo Tajné techniky fashion postprodukce.  Zajímavé jsou také kurzy fotografování jídla nebo Akademie produktové fotografie.  

Komentáře

Autor článku

Filip Obr

Autor článku je Filip Obr contributor New Yorské fotobanky Shutterstock. Jeho webové stránky jsou interiérový fotograf

 

Mohlo by vás zajímat

panning

Panning – fotografování pohybujících se objektů

Základní myšlenkou panningu je pohybování fotoaparátem stejně tak, jako se pohybuje objekt. V závěru by měl být objekt ostrý a pozadí rozmazané. Tato technika dává snímku pocit pohybu a rychlosti. Používá se pro snímání všech rychle pohybujících se objektů, například auto, běžící mazlíček, cyklista, kůň, atd.. Panning nejlépe funguje s pohyblivými objekty, které jsou na […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 22.05.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Kenji's ShootBook

Kenji: „Skvělá fotka se dá zachytit čímkoliv, třeba i kompaktem.“

Tak nejdřív ze všeho mi vysvětli tu přezdívku – na všech faceboocích, twitterech a instagramech se to hemží „Josef Novák – Photography“ anebo „Miluše Novotná – fotografie,“ kdežto Kenji’s ShotBook je dost originální? Jak tě to napadlo? Nerad jdu s davem. 😀 V době, kdy jsem zakládal svojí fanpage se to právě všude hemžilo stránkami […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 24.01.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Jak fotit sněhové vločky

Jak fotit sněhové vločky

Jako malá jsem vyráběla sněhové vločky z papíru. Říkala jsem si, že je hezké, jaký tvar pro ně lidé vymysleli, když to jsou v podstatě jenom beztvaré kuličky co se snášení z nebe. O pár let později jsem viděla první detailní fotografii sněhové vločky a nemohla jsem uvěřit svým očím. Vážně tak vločky vypadají? Vážně nás netahali dospělí […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 27.01.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě Ve městě
úložiště

Online úložiště pro vaše fotografie

Stalo se vám někdy, že váš pevný disk přestal fungovat a přišli jste o tisíce fotek? I s nejnovějšími vylepšeními v technologii pevných disků, se může stát kdykoliv, že vám pevný disk selže. A proto je jednodušší, si ukládat vaše fotografie někde online, kde jsou poměrně v bezpečí. Dropbox V dnešní době asi to nejpoužívanější na […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 09.01.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit