Chcete do svého fotoalba krásné portéty? Stáhněte si zdarma tento e-book a naučte se základní prinicpy fotografování lidí v exteriéru!
Selfie
Význam slova selfie
Selfie je v podstatě autoportrét. Často bývá na selfie vidět část ruky, která drží fotoaparát v případě ručního selfie, nebo odraz v zrcadle v případě zrcadlového selfie. Tak lze také snadno odlišit selfie od obyčejného portrétu. Oxfordský slovník termín selfie zaznamenal s tímto výkladem: „Fotografie sebe sama, běžně pořízená chytrým telefonem nebo webkamerou a nahrána na sociální síť“. I pokud není na fotce vidět natažená ruka, lze s jistou dávkou cviku zjistit, že se jedná o selfie. Mezi hlavní ukazatele patří:
Jak poznat, že se jedná o selfie
- Lidé jsou blíže objektivu (jejich obličej zaplňuje téměř celý obraz)
- Lidé se tváří trochu jinak než na klasické fotce (typické špulení rtů, vyděšené výrazy, úsměv od ucha k uchu, jeden parter dává polibek druhému a další způsoby, jak obzvláštnit své hlavy při focení)
- Pohled nesměřuje přímo do objektivu ale těsně vedle (na živý náhled na obrazovce)
- Selfie portét nemá zpravidla rozmazané pozadí jako klasický portrét, protože to je pro malé snímače mobilních telefonů technologicky nemožné. Ani selfie z kompaktního fotoaparátu nebo zrcadlovky nemá rozmazané pozadí, protože se fotí na široké ohnisko a s ním není možné dosáhnout rozmazaného pozadí jako u portrétu (což vlastně tolik nevadí, protože účelem selfie je zpravidla sdělit světu „byl jsem tady“ a v pozadí fotky mít dané místo)
Do této kategorie lze zařadit i skupinové selfie, kdy na fotce může být více lidí. Stále je ale fotí jedna z nich z fotoaparátu v natažené ruce. Nikoli náhodný kolemjdoucí.
Jinou metodou vytvoření selfie je fotografování před zrcadlem. Pro tento typ selfie je typický fotoaparát nebo mobilní telefon v ruce vyfocené osoby.
Slovo selfie nelze doslovně přeložit. Lze ale vycházet z jeho první části self. To znamená vlastní.
Jak vzniklo selfie?
Právě se díváte na první selfie na světě. Vzniklo v roce 1839. Robert Cornelius použil techniku daguerrotypie, o které jsme psali v článku o první fotografii na světě. Musíme Robertovi odpustit, že nedržel fotoaparát v ruce. Tehdejší expozice prostě trvala v řádech minut.
„Zachytila jsem tento snímek, dívaje se do zrcadla. Bylo to velice těžké, mé ruce se třásly.“
Ruská vévodkyně Anastázie Nikolajevna Romanovna před námi právě klečí na židli a fotí svůje selfie pro přítele. Píše se rok 1900. Je dcerou posledního panovníka Ruského impéria, cara Mikuláše II. a jeho ženy Alexandry Fjodorovny. „Zachytila jsem tento snímek, dívaje se do zrcadla. Bylo to velice těžké, mé ruce se třásly.“ Tato slova připasala do dopisu pro svého vyvoleného. Bylo ji 13 let. Jeji rodinu nechali bolševici o 18 let později popravit, polít kyselinou a zakopat do lesa…
V roce 2000 byla celá rodina Romanovců prohlášena pravoslavnou církví za svatou. Znamená to, že první selfíčkářka, Anastázie Nikolajevna Romanovna je nyní patronkou všech, co fotí selfie?
Tehdy se tomuto typu fotografie samozřejmě neříkalo selfie. Tento výraz masově rozšířil až tento pán – Jim Kraus. Ten kolem roku 2005 začal masivně rozšiřovat výraz selfie.
Masivní vlna těchto typů fotografií ale přišla především se sociálními sítěmi. Nejprve MySpace a následně s Facebookem. Položme si otázku. Kdyby zanikly sociální sítě, zaniknou i selfie? Selfie jsou focena především pro interakci s okolím. Jsou foceny „pro lajky“. Těžko si budete domů pro své potěšení fotit selfie, která nikam neumístíte…
Je selfie fascinace sebou sama?
Co vlastně má selfie fotka vyjadřovat? „Haló, to jsem já, podívej se na mě!“ „Hele, kde jsem!“. Selfie je fascinace sebou sama a svým životem, nebo prostě jenom ujišťování se, že o vás někdo stojí (lajky). Dle studie Facebooku v roce 2012 publikují nejčastěji selfíčka lidé s menší sociální interakcí.. Takže něco na tom asi bude.
Právě se díváme na Narcise. Tato postava z řeckých bájí byla posedlá svým vzhledem. Proto neustále koukal do odrazu vody na svoji tvář. To se mu stalo také osudným. Při jedné „selfie“ session se utopil. Věřím tomu, že kdyby měl chytrý telefon a sociální sítě, jeho profil bude přetékat selfíčky.
Zde už máme Dannyho Bowmana. Je to chytrý hoch, jen je trochu závislý na selfie. Postupně tedy začal trávit až deset hodin denně výrobou svých fotografií. Denně jich vzniklo až kolem 200. Skončilo to pokusem o sebevraždu. Naštěstí to přežil a v psychiatrické léčebně se své závislosti zbavil.
Máte chuť udělat si nové selfie? Tak to by se vám mohl hodit návod Jak se fotit! Podívejte se také na naše kurzy fotografování: Zrcadlovka od A do Z vás naučí kompletně pracovat s fotoaparátem. Kurz fotografování krajiny a přírody, zase obsahuje kapitoly o postprodukci fotek krajiny pomocí bezplatného programu. Pokud se chcete naučit upravovat fotky, mohou pro vás být zajímavé on-line kurzy Photoshop od A do Z nebo Tajné techniky fashion postprodukce. Zajímavé jsou také kurzy fotografování jídla nebo Akademie produktové fotografie.