Rybí oko

Nebojte, fotografové se neuchylují k žádnému násilí na zvířatech – pokud mluvíme ve světě fotografie o rybím oku, mluvíme o objektivu. Rybí oko je většinou fotografů označováno jako širokoúhlý objektiv, nicméně já bych ráda zdůraznila, že stojí tak trochu mimo všechny ostatní objektivy, se kterými se běžně setkáváme.

Rybí oko

Objektivy typu rybího oka mohou v jednom jediném snímku zobrazit úhel 180° (někdy i 220°). Původně byly využívány v oblasti meteorologie, a to pro studium mraků. Ve fotografickém průmyslu jsou využívány především pro jejich unikátně zkreslený záběr (to oceňují krajináři, kterým se tak daří na snímcích díky rybímu oku naznačit zakřivení země).

Rybí oko

Na světě nám existují hned dva druhy rybích očí. Prvním z nich je cirkulární (kruhové) rybí oko, které zobrazuje 180° a na senzor či film promítá kružnici včetně černých okrajů.

Rybí oko

Druhým typem jest lineární (full-frame) rybí oko, které vyplňuje celý snímek – bez černých okrajů. Tento typ je využívám v mnohem větší míře. Diagonální záběr tohoto objektivu je taktéž 180°, nicméně horizontální a vertikální jsou o poznání menší.