Začněte se zlepšovat ve focení efektivně:

Eshop Výukové kurzy

Senzor

Senzor neboli snímač neboli čidlo je nejdůležitější součást fotoaparátu, bez něj byste se jako fotografové, lidově řečeno, ani neuprdli. Senzor je umístěn jen kousek za objektivem a můžete si ho představit jako extrémně citlivou a vnímavou destičku s milióny snímacími body – pixely, takže něco na způsob psů a jejich čichových receptorů.

Senzor

Senzor fotoaparátu ovládá kvalitu vašich fotografií, přičemž nejde pouze o velikost senzoru, o které si v našem slovníku můžete taktéž přečíst, ale také na počtu pixelů, kterými oplývá. Čím větší jsou jednotlivé pixely, tím kvalitnější obrazovou informaci vyprodukují.

Senzor

Existují různé typy senzorů – těmi nejpoužívanějšími jsou CCD (charge-coupled device) a CMOS (complementary metal-oxide-semiconductor). Zásadní rozdíl mezi těmito dvěma je ve zpracování signálu po dopadu světla na světlocitlivý bod čipu. CCD senzor přenáší informace po řádcích, krom toho pomaleji zpracovává data, má vyšší spotřebu energie a vyšší náklady na výrobu. Oproti tomu CMOS, jehož výroba je méně nákladná, zpracovává signál po jednotlivých bodech, oplývá vyšší rychlostí při zpracování a nižší spotřebou energie.