Fenomén infračervené fotografie

Rubrika článkuJak fotit 30.04.2016

Infračervená fotografie, zkráceně „IR“ (infrared) nabízí fotografům zbrusu nový svět, ve kterém mají šanci vidět dosud neviděné. Snímky, které pořídíte v infračerveném světle mají úplně jinou atmosféru a vyznění (často mnohem dramatičtější a umělečtější) než ty běžné. A pokud si myslíte, že nejprve musíte kupovat drahé infračervené fotoaparáty, tak jste na omylu. Jde to i levněji. V následujících řádcích se dočtete o historii, o současném nevídaném rozmachu i o faktu, že kvůli infračervené fotografii si již dávno nemusíte kupovat nové drahé vybavení.

Infračervená fotografie

Autor snímku: Archangelical

 

Infračervená

Nejprve si musíme uvědomit, že infračervené záření není pro lidské okolo viditelné. To je schopné pojmout spektrum mezi 400 a 700 nm (nanometry). Na jedné straně (700 a více) se pohybuje infračervené záření, kdežto na straně druhé (400 a méně) je ultrafialové záření. IR se zpravidla označuje také za tepelné záření. 

 

Analog versus digitál

Infračervená fotografie není výdobytkem současnosti. Pouze se vrací do módy. Uběhly již desítky let od doby, kdy se vyráběly infračervené filtry a filmy do analogových fotoaparátů, kde je proces mnohem komplikovanější než je tomu u fotografie digitální, které se chci předně věnovat.

 

Speciální digitální aparáty se komerčně nevyrábí. Jednou z těch složitějších možností je sestrojit si takové zařízení doma, nicméně na to jsou moje manuální schopnosti krátké, a proto sama volím tu levnější a rychlejší variantu: infračervený filtr.

 

 

 

 

 

 

Infračervené filtrování

Na trhu existuje několik různých typů infračervených filtrů, mezi ty nejkvalitnější patří produkty B+W.

Fotografování IR probíhá úplně jinak, než je tomu běžně. Zpravidla hledáme co nejměkčí světlo a vyhýbáme se přímému slunci, které vytváří ostrá světla i stíny. IR fotografie snímaná přes filtr tyto podmínky přímo vyžaduje. Fotografové, kteří IR propadli, se vydávají na „lov“ zpravidla okolo poledne, kdy je záření nejsilnější.

 

Vzhledem k tomu, že je tento filtr úplně černý (lidské oko skrz něj neuvidí vůbec nic), musíme často nastavit i poměrně dlouhý expoziční čas, řádově vteřiny. To samozřejmě vyžaduje stabilní stativ a bezvětří. Z ruky zkrátka IR fotku neuděláte.

 

Vzhledem k tomu, že při fotografování nevidíte vůbec nic, musíme nastavit kompozici bez filtru, a až poté opatrně nasadit IR filtr.

John Brian

John Brian

 

 

Zaměřeno na téma

Když začínáte s IR fotografováním, je důležité vybrat si správné téma. Ze snímků, které můžete najít na internetu je jasné, že jako IR vyniknou statické scenérie, které by bez filtru nebyly ani zdaleka tak zajímavé; lesy, zoraná pole, budovy. Velká pozornost je právem věnovaná i obloze.

Don Komarechka

Don Komarechka

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Albert Einstein

Byl svět před sto lety méně barevný?

Ze starých fotografií jsem měl vždycky pocit, že dříve byl svět prostě černobílý. Tato kolekce fotografií přinesla do mé představy úplně nový rozměr. Osobně jsem si oblíbil fotografi na které je Albert Einstein a Nikola Tesla 🙂 Připravte se, dějiny ožívají!   Chci dostávat na email další tajné tipy profesionálních fotografů!

Autor článku Filip Obr Datum článku 19.12.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
Jak fotit v mlze

Jak fotit v mlze

Dnes se článek věnuje fotografování v mlze. Mlha či mlžný opar nám může napomoci k vytvoření toho nejlepšího krajinného snímku, který jsme kdy udělali, ale vyfotit snímek tak, aby nevypadal ploše, nebo objekt nebyl úplně skrytý, je složitější. 1. Kdy fotit mlhu Mlha se objevuje v každém ročním období, ale hustota kapiček rozptýlených ve vzduchu, […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 26.05.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Tipy & Návody V přírodě Ve městě
moře

Další tipy jak fotit podmořský svět

Užijte si dnešních 80 tipů, jak fotit pod vodou, pro začátečníky i pokročilé fotografy. Prozradíme vám, jak několik základních tipů, tak pár tipů pro fotografy s kompaktem, pokročilé podvodní tipy a mnoho dalšího!     Základní tipy Zde je pár “tradičních” základních podvodních tipů, které by měl každý znát.   Přibližte se k fotografovanému objektu […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 29.12.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
low light

Tipy jak fotit v noci

Dnes se budeme věnovat věci, která nás všechny jednou potká a my se s ní budeme muset vypořádat. Focení při slabém osvětlení. Mnozí si jen vezmou svůj foťák a neohlíží se, jak by se měli připravit, co by si měli nastavit a jak dojde na situaci, zvednou iso nebo zvýší čas závěrky a ona díla […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 06.09.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Články Experimenty Inspirace na víkend Jak fotit Tipy & Návody V přírodě Ve městě Základy