Worshop s drony

Jak jsem se účastnil workshopu s drony

Rubrika článkuJak fotit Technické novinky 15.06.2020

Před nedávnem jsem dostal pozvánku na workshop a prezentaci nových dronu od Dronpro. Musím říct, že tato nabídka mě zaujala, protože sám jsem kdysi s dronem experimentoval ale to bylo ještě v době, kdy drony byly v naprostých začátcích. Můj první dron byl DJI Phantom 1. Oproti dnešním dronům bylo létání s ním ekvivalentem letu Jana Kašpara z Pardubic do Prahy.

Worshop s drony

Jedna baterie se nabíjela 5 hodiny a dron s ní vydržel ve vzduchu celých 7 minut. Baterie se připojovala do dronu pomocí spojování pochybně vypadajících kabelů uvnitř dronu. Kamerová technika a přenost obrazu byla kapitola sama o sobě. Dron měl na sobě přišroubovaný gimbal do kterého se dávalo tehdy ještě GoPro3. Ovšem na přenos obrazu k ovladači byl potřeba další vysílač s anténou, který byl také nalepený pod dronem. Ovladač ovládal pouze dron, nikoli přenost obrazu. Takže na ovladači byla opět nalepená příjmací stanice a pak samozřejmě externí monitor s velkou baterií. Když to shrnu, abych se vůbec na 7 minut vznesl do vzduchu, musel jsem den dopředu nabít 9 různých bateríí a nezapomenout ani jednu z asi 20 komponentů celého dronu. Nějakou dobu poté, co jsem dron koupil přišla do známost legislativa v podobě Doplňku X od ÚCL. Ten v podstatě vylučuje jakékoli jiné létání s dronem než nad vlastním polem, proto jsem dron přestal používat a dál se o tuto problematiku nezajímal. 

IMG_4011

Jaké bylo moje překvapení, když jsem dostal pozvánku na workshop a ukázku nových dronů. Ten den nám počasí nepřálo ale i přesto se pořadatelé rozhodli akci uspořádat. Měli jsme tedy vynikající příležitost vidět, že drony dokáží létat i v docela hustém dešti. Po teoretickém úvodu jsme se dostali k ukázce nových dronů. Musím uznat, že pokrok v tomto odvětví je naprosto neuvěřitelný. I DJI Mavic Pro, který je určený pro poloprofesionální a nenáročné profesionální použití bylo možné jednoduše složit a dát do malého baťůžku. Mým favoritem se ovšem stal DJI Mavic Mini, který se vejde do dlaně a když jsem si jej později koupil, jednoduše se mi vešel do krabičky na 3 pevné disky Western Digital Elements. Na pěší výlety naprosto ideální. Stejně tak možnost nabíjení z powerbanky. Oproti mému původnímu dronu v 8kg vážícím kufru je toto sci-fi. 

IMG_4015Když jsme se dostali k samotému létání, mohli jsme si vyzkoušet některé z nácviků, které se dělají při skládání licence na užívání dronů:

1) Stroj letí po obvodu půlkruhu, v jehož středu stojíte, jedním i opačným směrem. V každé chvíli přitom zádí směřuje k vám.

2) Dron letí po obvodu obdélníku směrem od vás, pak po úhlopříčce k protilehlému vrcholu, z něj po obvodu na sousední vrchol a pak po druhé úhlopříčce zpět k vám. Výsledný obrazec tak má podobu jakéhosi motýla. Stroj je opět zádí natočen stále k vám.

3) Stroj letí po obdélníkovém obvodu letiště, nejdřív ve stejné výšce, po první obrátce o 90 stupňů stoupá do cca 20 metrů, když během tohoto stoupání přeletí dráhu, otočí se o dalších 90 stupňů a letí ve stejné výšce. Na konci dráhy se otočí o dalších 90 stupňů a klesá do původní výšky, se po poslední obrátce se vrátí k vám. Tentokrát vždy letí ve směru přídě.

Napoprvé jsou tyto manévry celkem náročné i pro toho, který už nějaký dron pilotoval. Na závěr nám ale školitelé dali oddechnout a ukázali programy, které jsou přímo zabudované v ovladačích u dražších dronů. Například helix, kdy dron kolem vás krouží a postupně zvyšuje výšku a nebo raketový start, kdy odlétá kolmo nahoru a dívá se dolů na vás. Skvělou vychytávkou bylo také trackování – to znamená, že můžete v klidu jít a dron vás bude sám sledovat. 

IMG_3996

Co tedy dodat? Díky tomuto workshopu jsem opět vytáhl flintu z žita a drony jsou opět v mém zorném poli, protože jejich použitelnost a snadnost ovládání se za pár tak posunula, že už dávno nejsou jenom sofistikovaným zařízením pro nadšence ale dnes se klidně dron může stát „druhým“ rodinným fotoaparátem/kamerou.

Komentáře

Autor článku

Filip Obr

Autor článku je Filip Obr contributor New Yorské fotobanky Shutterstock. Jeho webové stránky jsou interiérový fotograf

 

Mohlo by vás zajímat

Jak fotit makro

Jak fotit makro

Jednoduchý makro mód obsahují i běžné kompakty. Změna na makro režim způsobí, že fotoaparát bude ostřit na menší vzdálenost, než je obvyklé. Pokud ale chcete opravdu působivé snímky, je lepší použít zrcadlovku se speciální objektivem! Podívejte se na pár tipů, jak fotit makro!   1. Nemáte makro objektiv? Zkuse lupu! Než si ověříte, že vás […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 26.08.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě
Sigmácké zkratky

Které pevné sklo pro Nikon koupit jako první?

Nákup nové zrcadlovky automaticky znamená další výdaje za objektivy. Výběr prvního skla ovšem není vůbec jednoduchý – existuje hojně možností v několika cenových relacích, a zejména pro začátečníky může být nákup matoucí. Který objektiv pořídit jako první? Který se hodí na portréty a který na příležitostné momentky? Nebo možná i pro budoucí profesionální fotografování? O […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 04.08.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
25 inspirativních citátů

25 citátů slavných fotografů, které vám pomůžou najít inspiraci

Jednou za čas se i tomu nejlepšímu fotografovi stane, že ztratí motivaci. Proto jsme pro vás připravili 50 inspirativních citátů, ve kterých jsou otisknuty mnohaleté zkušenosti a cesty profesionálních fotografů. Pokud nenačerpáte inspiraci ani z těchto vět, nepomůže vašemu focení už zhola nic!   Alfred Eisenstaedt1898 – 1995 Eisenstaedt byl německým fotožurnalistou známým především pro […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 11.01.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Fotomodeling

Co znamená focení formou TFP?

Neznáte ještě termín TFP? A víte, že jde o nejpoužívanější formu focení? Kdy je focení TFP vhodné a kdy se mu naopak vyhnout? Pojďme si společně rozebrat, jak takové focení funguje v praxi a kdy je vhodné na něj přistoupit. Na focení formou TFP je vynikající, že zde nehrají roli peníze a čas. Stejně jako […]

Autor článku Šárka Datum článku 27.01.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotomodeling