Worshop s drony

Jak jsem se účastnil workshopu s drony

Rubrika článkuJak fotit Technické novinky 15.06.2020

Před nedávnem jsem dostal pozvánku na workshop a prezentaci nových dronu od Dronpro. Musím říct, že tato nabídka mě zaujala, protože sám jsem kdysi s dronem experimentoval ale to bylo ještě v době, kdy drony byly v naprostých začátcích. Můj první dron byl DJI Phantom 1. Oproti dnešním dronům bylo létání s ním ekvivalentem letu Jana Kašpara z Pardubic do Prahy.

Worshop s drony

Jedna baterie se nabíjela 5 hodiny a dron s ní vydržel ve vzduchu celých 7 minut. Baterie se připojovala do dronu pomocí spojování pochybně vypadajících kabelů uvnitř dronu. Kamerová technika a přenost obrazu byla kapitola sama o sobě. Dron měl na sobě přišroubovaný gimbal do kterého se dávalo tehdy ještě GoPro3. Ovšem na přenos obrazu k ovladači byl potřeba další vysílač s anténou, který byl také nalepený pod dronem. Ovladač ovládal pouze dron, nikoli přenost obrazu. Takže na ovladači byla opět nalepená příjmací stanice a pak samozřejmě externí monitor s velkou baterií. Když to shrnu, abych se vůbec na 7 minut vznesl do vzduchu, musel jsem den dopředu nabít 9 různých bateríí a nezapomenout ani jednu z asi 20 komponentů celého dronu. Nějakou dobu poté, co jsem dron koupil přišla do známost legislativa v podobě Doplňku X od ÚCL. Ten v podstatě vylučuje jakékoli jiné létání s dronem než nad vlastním polem, proto jsem dron přestal používat a dál se o tuto problematiku nezajímal. 

IMG_4011

Jaké bylo moje překvapení, když jsem dostal pozvánku na workshop a ukázku nových dronů. Ten den nám počasí nepřálo ale i přesto se pořadatelé rozhodli akci uspořádat. Měli jsme tedy vynikající příležitost vidět, že drony dokáží létat i v docela hustém dešti. Po teoretickém úvodu jsme se dostali k ukázce nových dronů. Musím uznat, že pokrok v tomto odvětví je naprosto neuvěřitelný. I DJI Mavic Pro, který je určený pro poloprofesionální a nenáročné profesionální použití bylo možné jednoduše složit a dát do malého baťůžku. Mým favoritem se ovšem stal DJI Mavic Mini, který se vejde do dlaně a když jsem si jej později koupil, jednoduše se mi vešel do krabičky na 3 pevné disky Western Digital Elements. Na pěší výlety naprosto ideální. Stejně tak možnost nabíjení z powerbanky. Oproti mému původnímu dronu v 8kg vážícím kufru je toto sci-fi. 

IMG_4015Když jsme se dostali k samotému létání, mohli jsme si vyzkoušet některé z nácviků, které se dělají při skládání licence na užívání dronů:

1) Stroj letí po obvodu půlkruhu, v jehož středu stojíte, jedním i opačným směrem. V každé chvíli přitom zádí směřuje k vám.

2) Dron letí po obvodu obdélníku směrem od vás, pak po úhlopříčce k protilehlému vrcholu, z něj po obvodu na sousední vrchol a pak po druhé úhlopříčce zpět k vám. Výsledný obrazec tak má podobu jakéhosi motýla. Stroj je opět zádí natočen stále k vám.

3) Stroj letí po obdélníkovém obvodu letiště, nejdřív ve stejné výšce, po první obrátce o 90 stupňů stoupá do cca 20 metrů, když během tohoto stoupání přeletí dráhu, otočí se o dalších 90 stupňů a letí ve stejné výšce. Na konci dráhy se otočí o dalších 90 stupňů a klesá do původní výšky, se po poslední obrátce se vrátí k vám. Tentokrát vždy letí ve směru přídě.

Napoprvé jsou tyto manévry celkem náročné i pro toho, který už nějaký dron pilotoval. Na závěr nám ale školitelé dali oddechnout a ukázali programy, které jsou přímo zabudované v ovladačích u dražších dronů. Například helix, kdy dron kolem vás krouží a postupně zvyšuje výšku a nebo raketový start, kdy odlétá kolmo nahoru a dívá se dolů na vás. Skvělou vychytávkou bylo také trackování – to znamená, že můžete v klidu jít a dron vás bude sám sledovat. 

IMG_3996

Co tedy dodat? Díky tomuto workshopu jsem opět vytáhl flintu z žita a drony jsou opět v mém zorném poli, protože jejich použitelnost a snadnost ovládání se za pár tak posunula, že už dávno nejsou jenom sofistikovaným zařízením pro nadšence ale dnes se klidně dron může stát „druhým“ rodinným fotoaparátem/kamerou.

Komentáře

Autor článku

Filip Obr

Autor článku je Filip Obr contributor New Yorské fotobanky Shutterstock. Jeho webové stránky jsou interiérový fotograf

 

Mohlo by vás zajímat

Kenji's ShootBook

Kenji: „Skvělá fotka se dá zachytit čímkoliv, třeba i kompaktem.“

Tak nejdřív ze všeho mi vysvětli tu přezdívku – na všech faceboocích, twitterech a instagramech se to hemží „Josef Novák – Photography“ anebo „Miluše Novotná – fotografie,“ kdežto Kenji’s ShotBook je dost originální? Jak tě to napadlo? Nerad jdu s davem. 😀 V době, kdy jsem zakládal svojí fanpage se to právě všude hemžilo stránkami […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 24.01.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
GoPro

GoPro snímky, které vám zaručeně vyrazí dech!

Také jste si všimli, že se poslední dobou internet GoPro videy a fotografiemi jenom hemží? Pustila jsem se do pátrání, proč tomu tak je. GoPro kamera je extrémně odolný přístroj, kterého využívají především sportovci. Můžete ho pouštět na beton, můžete se pokoušet ho utopit v Mrtvém moři, můžete ho zahrabat do písečné duny – pravděpodobně […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 13.12.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit

Pentax uvádí středoformát 645Z

Středoformát Pentax 645Z Ani Pentax na sebe nenechal čekat a přichází na trh se svou středoformátovou zrcadlovku s CMOS snímačem. Pentax 645Z má 51,4MPx CMOS senzor velikosti cca 1,7x větší než kinofilmové políčko. Dokáže natáčet FullHD (60i/30p) videa, 4K intervalová videa (time-lapse), či zaznamenat až 3 snímky za sekundu. ISO má rozsah úctyhodných 100 – 204800. […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 16.04.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky
Sigmácké zkratky

Sigma zkratky

Objektivy značky Sigma se poslední dobou stávají víc a víc populární, a to díky jejich naprosto profesionální optice (například 35mm f/1.4 HSM Art). Tak, jako všichni ostatní výrobci, používá Sigma své zkratky pro označení techniky. V tomto článku se vám pokusím osvětlit nejdůležitější z nich, na které můžete narazit. Naštěstí jich není mnoho, a to […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 01.09.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy