Jak fotit V přírodě Ve městě 25.08.2014
Při cestování, a to zejména pokud jste přírodymilovník jako já, často narazíte na stojaté vody, které prostě za fotku stojí. Mluvím teď o jezerech, rybnících, tůních a dalších klidných vodách. Samozřejmě, že odraz najdete i v nějaké té línější řece, pokud se budete hodně snažit a prohlídnete tu hněď, která panuje například na Vltavě či Berounce. Vodní odraz přidá fotografii na hloubce, dodá tam takové to příjemné romantičko. Existuje pár základních modelů: předmět a odraz, pouze odraz, stojatá voda a voda proudící, která bude na fotografii rozostřená.
1. Odlesky
Přímé světlo vytváří na hladině odlesky. Ideální a snová situace nastane v případě, že váš objekt bude na slunci a hladina vody ve stínu, to se podaří například při fotografování skupenství vody uprostřed lesa, nicméně stále je tu větší pravděpodobnost, že se budete muset potýkat s oslňujícími odlesky. Proto nezapomeňte použít polarizační filtry, který sílu odlesků sníží či je dokonce zničí.
2. Doba a místo
Brzké ranní hodiny jsou pravděpodobně tou nejlepší dobou pro focení. Samozřejmě, že ještě večer byste měli zkontrolovat počasí a mít pečlivě rozmyšlenou lokalitu. Přece jenom blouděním po lese a hledáním „toho rybníku, kam jste se chodili koupat, když jste byli ještě malí“ s batohem plným výbavy na zádech nějaký ten čas ztratíte. A pokud se necítíte, vždycky můžete na českém chodníku najít nějakou tu louži.
3. Nastavení
V první řadě – nebojte se zvýšit rychlost závěrky tak, abyste zamrazili jakýkoli pohyb na vodě. Na druhou stranu – pokud oplýváte stabilním stativem, může snížení rychlosti jen pomoct. Dosáhnete tak vynikajícího efektu jak u vlnách vody, tak u plujících mraků. Snažte se se svým fotoaparátem dostat na co nejnižší úroveň.
4. Odraz sám
Můžete odraz vyfotografovat jako samostatný snímek, bez jakéhokoli náznaku, co ho způsobuje. V takovém případě je dobré obstarat si do snímku pár drobných vlnek, aby si vaši diváci byli jisti, že obraz je pouze odrazem.
5. Přechodové filtry
Ačkoli jsem v tomto článku slovo o filtru již měla, nemůžu zapomenout ještě na jeden – přechodový čili šedý nebo neutrální filtr je skvělým pomocníkem při fotografování odrazů. Nebe bude totiž vždy světlejší, než jeho odraz na vodní hladině. Přechodový filtr zkrotí přílišný jas oblohy a vyrovná tak kontrast scény.
Komentáře
Autor článku
Karolína Herzogová
Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.