Jak fotit s fotomobilem?

Rubrika článkuJak fotit 13.08.2020

Dávno je pryč doba, kdy lidé běžně nosili na každou dovolenou, oslavu a jiné události fotoaparát. Dnes jsou rodinné kompakty plnohodnotně nahrazovány mobilními telefony. Jejich výhodou není jen lepší skladnost, ale mnohdy i hezčí fotky. Pokud se vám však zdá, že vaše fotky z mobilu stále nejsou to, co byste si představovali, nebo se chcete vědět, jak dělat hezčí záběry s telefonem, zaměřte se na samotnou techniku i vlastní dovednosti.

Pro focení není mobil jako mobil

Stejně jako u fotoaparátů, tak i u mobilních telefonů existují značné rozdíly v kvalitě fotek, které je zařízení schopné pořídit. Neplatí však, že dražší telefon vždy bude fotit lépe. Jeho vyšší cena může být dána skvělým výkonem, velkou kapacitou baterie a jinými nadstandardními vlastnostmi, přičemž snímky nebudou dosahovat příliš dobré úrovně a budou vypadat jako z levného mobilu. Pokud chcete i bez studování parametrů zjistit, zda se výrobci u konkrétního modelu zaměřili na pořizování dobrých fotografií, řiďte se podle označení „fotomobil“.


Samozřejmostí je, že ani všechny fotomobily nejsou stejné. S výběrem vám pomohou nezávislé srovnávací testy, které hodnotí a zkoumají různé výrobky, srozumitelně vám představí jejich klady i zápory a pomohou vám najít nejlepší fotomobil právě pro vaše potřeby. Užitečné je rovněž prohlížet snímky, které byly vámi vytipovaným telefonem pořízené. Zde ale dávejte pozor. Mohou být již profesionálně upravené.

Aby fotografie z mobilu vypadaly dobře

Lidé, kteří chtějí mít hezké fotografie, často vybírají telefon opravdu poctivě a sledují každou drobnost. Ptáte se nyní také, zda fotí nejlépe Iphone 11 Pro? Ten je aktuálně často řazený na první příčky různých srovnání. Ale co když bude některý jeho konkurent ještě lepší? Pokud se i vaše myšlenky ubírají tímto směrem, máme pro vás špatnou zprávu. Technika je sice velice důležitá, ale je třeba si uvědomit, že přístroj s dobrým foťákem není nikdy automatickou jistotou dobré fotky. Navíc neexistuje universálně nejlepší fotomobil. Jeden vyniká v rozmazání pozadí u portrétů, jiný dokáže krásně vykreslit barvy a poradit si s velkým dynamickým rozsahem krajinné fotografie, další je nepřekonatelný za šera nebo v noci.


Myslete na to, že snímek pořizujete vy a telefon je jen vaším nástrojem. Základem je proto znát nastavení svého fotomobilu. To spolu s dodržování jednoduchých triků může výrazně zlepšit výsledek a zajistit, že i fotografie z mobilu bude vypadat, jako byste ji pořídili zrcadlovkou. Pokud fotíte lidi nebo zvířata, snímejte je z úrovně očí, ne příliš zblízka nebo širokoúhlou čočkou, která deformuje obličej. Také u rostlin získáte zajímavější perspektivu, když se dostanete na úroveň květiny a nebudete ji cvakat jen seshora. Krajina a město zase vypadají daleko lépe za úsvitu, při západu slunce či při mírné oblačnosti, než v pravé poledne, kdy jsou stíny ostřejší.

Kdy fotomobil nenahradí foťák?

Fotomobily jsou skvělou náhradou levných kompaktů. Pokud se však podíváme na zrcadlovky nebo pokročilé bezzrcadlovky, kvalita jejich snímků je stále vyšší. Rozdíl je především ve velikosti snímače a objektivech – profesionální optika zkrátka něco váží i měří. Jejich výběr se v mnoha směrech podobá nákupu fotomobilů a nejvíce vám s ním pomůže test fotoaparátů či ukázkové snímky vybraného modelu.


Fotografie z telefonů vypadají líbivě díky automatickému zpracování, které probíhá již při pořízení snímku. To ocení každý, kdo chce pořizovat fotky bez nutnosti jejich úpravy. Velké fotoaparáty naopak vytvoří surový formát, který vyžaduje další zpracování v grafických programech, nebo do výsledné fotografie zasahuje jen minimálně. Zrcadlovky a pokročilé bezzrcadlovky se tak hodí spíše pro fotografy a amatérské nadšence, kteří chtějí mít plně pod kontrolou celý proces vzniku snímku, množnost s ním více manipulovat a doladit si ho podle vlastních představ.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak fotit pavučiny

Jak fotit pavučiny

Jedna z věcí, která poskytuje fotografům neobyčejnou příležitost, ale také spoustu potíží, je pavoučí síť. Prozrazuje nám něco o životě stejně neobyčejných tvorů. Pružnost a krása sítí, na kterých záleží jejich přežití, mě nepřestane jako fotografický objekt přitahovat. 1. Bezvětří Pavučiny jsou neuvěřitelně křehké a může je rozhýbat i samotný fotografův dech. To by způsobilo […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 07.07.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě

Krásné snímky bez nutnosti opustit domov

Takže otázkou je: chcete fotit nebo chcete být fotografem? Zabývám se těmito dvěma nápadně zábavnými otázkami pokaždé, když si zajdu na squash – chtěla bych být hráčkou squashe, ale při časovém omezení a životních událostech squash pouze hraji. Naštěstí si vyfotografování perfektního snímku nežádá takové množství času, jako trávit celá odpoledne na kurtu. A protože […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 02.03.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Doma Jak fotit
Hloubka ostrosti

Moje první fotovýbava aneb co koupit | 50 mm objektiv

Jmenuji se Filip Obr a jsem profesionální  Pak se podíval na svůj setový objektiv 18-55 mm, který jsem dostal k fotoaparátu a na něm bylo napsáno f/3,5-5,6. V té době jsem tomu moc nerozuměl ale opět jsem trošku hledal na internetu. Dozvěděl jsem se, že první číslo je nejnižší možné clonové číslo, které mohu použít […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 01.08.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Tipy & Návody
Igor Bondar

RECENZE Igora Bondara: Fotografický kurz FOTOVÝZVA

Jako každému fotografovi, tak i mě se často stává, že otevřu zprávy na facebooku a mám tam dotazy od mladých začínajících fotografů a fotografek, jak vlastně na to, jak udělat tu správnou fotku, která ohromí svět, nebo aspoň přátele. Já osobně vždy říkám, že nikdy nikoho nemůžeme naučit danou věc tak dobře, aby hned udělal […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 30.01.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Úprava fotografií