Jak fotit s fotomobilem?

Rubrika článkuJak fotit 13.08.2020

Dávno je pryč doba, kdy lidé běžně nosili na každou dovolenou, oslavu a jiné události fotoaparát. Dnes jsou rodinné kompakty plnohodnotně nahrazovány mobilními telefony. Jejich výhodou není jen lepší skladnost, ale mnohdy i hezčí fotky. Pokud se vám však zdá, že vaše fotky z mobilu stále nejsou to, co byste si představovali, nebo se chcete vědět, jak dělat hezčí záběry s telefonem, zaměřte se na samotnou techniku i vlastní dovednosti.

Pro focení není mobil jako mobil

Stejně jako u fotoaparátů, tak i u mobilních telefonů existují značné rozdíly v kvalitě fotek, které je zařízení schopné pořídit. Neplatí však, že dražší telefon vždy bude fotit lépe. Jeho vyšší cena může být dána skvělým výkonem, velkou kapacitou baterie a jinými nadstandardními vlastnostmi, přičemž snímky nebudou dosahovat příliš dobré úrovně a budou vypadat jako z levného mobilu. Pokud chcete i bez studování parametrů zjistit, zda se výrobci u konkrétního modelu zaměřili na pořizování dobrých fotografií, řiďte se podle označení „fotomobil“.


Samozřejmostí je, že ani všechny fotomobily nejsou stejné. S výběrem vám pomohou nezávislé srovnávací testy, které hodnotí a zkoumají různé výrobky, srozumitelně vám představí jejich klady i zápory a pomohou vám najít nejlepší fotomobil právě pro vaše potřeby. Užitečné je rovněž prohlížet snímky, které byly vámi vytipovaným telefonem pořízené. Zde ale dávejte pozor. Mohou být již profesionálně upravené.

Aby fotografie z mobilu vypadaly dobře

Lidé, kteří chtějí mít hezké fotografie, často vybírají telefon opravdu poctivě a sledují každou drobnost. Ptáte se nyní také, zda fotí nejlépe Iphone 11 Pro? Ten je aktuálně často řazený na první příčky různých srovnání. Ale co když bude některý jeho konkurent ještě lepší? Pokud se i vaše myšlenky ubírají tímto směrem, máme pro vás špatnou zprávu. Technika je sice velice důležitá, ale je třeba si uvědomit, že přístroj s dobrým foťákem není nikdy automatickou jistotou dobré fotky. Navíc neexistuje universálně nejlepší fotomobil. Jeden vyniká v rozmazání pozadí u portrétů, jiný dokáže krásně vykreslit barvy a poradit si s velkým dynamickým rozsahem krajinné fotografie, další je nepřekonatelný za šera nebo v noci.


Myslete na to, že snímek pořizujete vy a telefon je jen vaším nástrojem. Základem je proto znát nastavení svého fotomobilu. To spolu s dodržování jednoduchých triků může výrazně zlepšit výsledek a zajistit, že i fotografie z mobilu bude vypadat, jako byste ji pořídili zrcadlovkou. Pokud fotíte lidi nebo zvířata, snímejte je z úrovně očí, ne příliš zblízka nebo širokoúhlou čočkou, která deformuje obličej. Také u rostlin získáte zajímavější perspektivu, když se dostanete na úroveň květiny a nebudete ji cvakat jen seshora. Krajina a město zase vypadají daleko lépe za úsvitu, při západu slunce či při mírné oblačnosti, než v pravé poledne, kdy jsou stíny ostřejší.

Kdy fotomobil nenahradí foťák?

Fotomobily jsou skvělou náhradou levných kompaktů. Pokud se však podíváme na zrcadlovky nebo pokročilé bezzrcadlovky, kvalita jejich snímků je stále vyšší. Rozdíl je především ve velikosti snímače a objektivech – profesionální optika zkrátka něco váží i měří. Jejich výběr se v mnoha směrech podobá nákupu fotomobilů a nejvíce vám s ním pomůže test fotoaparátů či ukázkové snímky vybraného modelu.


Fotografie z telefonů vypadají líbivě díky automatickému zpracování, které probíhá již při pořízení snímku. To ocení každý, kdo chce pořizovat fotky bez nutnosti jejich úpravy. Velké fotoaparáty naopak vytvoří surový formát, který vyžaduje další zpracování v grafických programech, nebo do výsledné fotografie zasahuje jen minimálně. Zrcadlovky a pokročilé bezzrcadlovky se tak hodí spíše pro fotografy a amatérské nadšence, kteří chtějí mít plně pod kontrolou celý proces vzniku snímku, množnost s ním více manipulovat a doladit si ho podle vlastních představ.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Rybí oko Filip Obr

5 důvodů, proč fotíte tak mizerné portréty!

Vyfotit portét není až tak těžké, jak by se na první pohled zdálo. Tak proč děláte stále dokola ty samé chyby? Zdokonalit se znamená změnit se, takže být dokonalým znamená měnit se často. To řekl W. Churchill (ano, to je ten, který i řekl: Hodně piju, málo spím. A kouřím jeden doutník za doutníkem.To jsou důvody, […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 10.07.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi
Jak fotit pod stromečkem

Jak fotit pod stromečkem

Vánoce jsou jedno z nejkrásnějších ročních období. Rodinné fotografie pod stromečkem jsou většinou příliš tmavé nebo příliš světlé, kvůli světelným řetězům na stromech v kombinaci se světlem v pokoji. Ještě mnohem složitější je fotografování dětí, které rozhodně nepočkají a papír z dárku budou servávat rychlostí blesku. 🙂 I tak se Vám pokusíme dát pár tipů […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 23.12.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Doma Jak fotit
Jak fotit šperky

Jak fotit šperky

Focení šperků je jednou z nejnáročnějších oblastí fotografie, vzhledem k jejich velikosti a prvkům, které fotograf musí zachytit. Osvětlení, pozadí a unikátní pojetí je klíčem k úspěchu vytvoření atraktivního snímku. Ať je váš fotoaparát plně automatický či si na něm můžete nastavit v podstatě cokoliv chcete – v obou případech můžete vytvořit skvělé vyšperkované fotografie. 1. […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 07.08.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Doma Jak fotit

Rozhodujete se, jaká světla si pořídit do ateliéru?

Do ateliéru se vyplatí pořídit klasická světla určená pro napájení ze sítě. Dnes bych rád zmínil dvě z nich… Ponechám stranou nejnižší hobby třídy, kterých najdete na trhu mnoho, cenově cca. Do 4.500,- Kč a mají jednu společnou nevýhodu – nejsou určena pro velké zatížení. Pokud fotografujete často a hodně expozic po sobě, vyhřívají se […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 14.02.2018
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit