Jak fotit šperky

Jak fotit šperky

Rubrika článkuDoma Jak fotit 07.08.2014

Focení šperků je jednou z nejnáročnějších oblastí fotografie, vzhledem k jejich velikosti a prvkům, které fotograf musí zachytit. Osvětlení, pozadí a unikátní pojetí je klíčem k úspěchu vytvoření atraktivního snímku. Ať je váš fotoaparát plně automatický či si na něm můžete nastavit v podstatě cokoliv chcete – v obou případech můžete vytvořit skvělé vyšperkované fotografie.

1.  Vyberte pozadí

Základním kamenem je v tomhle případě pozadí. Nebojte se, že budete muset utrácet za drahá speciální fotografická pozadí, perfektně poslouží i vysokogramážní bílý papír. Pokud jste nápaditější, zvažte použití barevného papíru, ale dejte si pozor, aby to nakonec nebyl papír, na který se budete soustředit, když se na výsledný snímek podíváte. Pozadí by mělo přidat na vizuálním zájmu, nicméně nesmí odvádět pozornost od fotografovaného objektu.

 

shutterstock_142255465

2. Osvícení

Pokoušejte se vyjít z přirozeného světla. Brzy ráno a později odpoledne jsou dva z nejlepších časů pro fotografování šperků. Pokud si vyberete jinou dobu, musíte dodat i záložní světelný zdroj, který vytvoří měkké světlo a bude šperk ozařovat ze všech úhlů. V  ideálním případě by za sebou měl šperk mít jemný stín, aby vynikl. Pokud budete mít v plánu použít blesk, zkuste přes něj dát kousek bílé látky, aby jste ho tak zjemnili.

3. Detaily

Fotografujte zblízka – použijte nastavení makro na vašem fotoaparátu pro ostré snímky. Vyzkoušejte vícero úhlů.

4. Model

Předveďte šperky na modelu. Fotografie, kdy šperk nosí žena (případně i muž) z masa a kostí je pro diváka samozřejmě mnohem, mnohem víc zajímavější. A také si dokáže udělat lepší představu o velikosti kusu.

 

shutterstock_209979001

5. Odlesky

Šperky jsou lákadly. Lákají lidi po tisíce let právě pro svoji lesklost a schopnost odrážet. Při jejich fotografování je ale tohle nežádoucím prvkem – pokud nechcete mít ve šperku odraženou žárovku nebo váš obličej schovaný za fotoaparátem. Abyste těmto odrazům zabránili, stůjte co nejdál od objektu a zoomujte jak jen je to možné. Použití polarizačního filtru také udělá svoje.

 

 

Zaujala Vás článek? Podívejte se na výukový kurz Akademie produktové fotografie, kde Filip Obr popisuje profesionální produktovou fotografii od nákupu a nastavení světel po závěrečné doostření. Dozvíte se, jak odstranit nežádoucí odlesky a odrazy.  Naučíte se,  jak fotit sklo, jak fotit  oblečení na ztracené figuře, jak přesně kalibrovat barevnost fotek, jak vyříznout fotku od pozadí pomocí několika způsobů a jak používat techniku airbrush.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Noční návštěvník - Eliška Balážová

Vyhlášení velké foto soutěže září 2014!

Velká fotosoutěž je za námi. Máme zde vítězné fotografie!  1. místo: Noční návštěvník  – Eliška Balážová   Soutěž vyhrála Eliška Balážová s celkovým počtem 434 hlasů. Pokud byla fotografie opravdu focena v noci, lze pochválit dobrou práci s umělým osvětlením.  Eliška od nás vyhrává výukový kurz Photoshop od A do Z na DVD. Gratulujeme!  2. místo: Chaka  […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 01.10.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Soutěže
Jiří Šujanský

Jiří Šujanský: „Hlavním poznávacím znamením opravdové modelky je to, že jí sluší jakýkoliv makeup, účes a jakékoliv oblečení.“

Jiří Šujanský je hvězdný fotograf – a to do slova. Skrz hledáček viděl již nejednu českou celebritu – jména jako Andrea Verešová, Ewa Farná, Miss 2013 Gabriela Kratochvílová nebo rapper Řezník – jsou mu dobře známá. Následující rozhovor vám poodhalí duši tohoto českého fotografa.   Vaše fotografie jsou v České republice velmi populární. Proto se nemůžu nezeptat […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 28.01.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Pravidla kompozice

Kompozice – co je zač?

Vítejte u prvního článku ze série KOMPOZICE.   Začneme tím, že si vyjasníme samotný pojem. Ráda bych nastínila začínajícím fotografům co kompozice je, o čem je, z čeho se skládá, proč je nesmírně důležité o ní při fotografování přemýšlet a jak ji sestavit. 1) Obecná definice pojmu Termín kompozice se nevztahuje pouze na výtvarné umění, […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 09.11.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy

TOP 10 odborných knih o fotografování

Na knižním trhu existují stovky, ba tisíce populárně-naučných publikací pojednávající o fotografiích, následných úpravách v post-procesu i o významných osobnostech světové i tuzemské fotografie. Právě kvůli množství knih, které jdou každý den do tisknu, není snadné zorientovat se mezi těmi vynikajícími, průměrnými a špatnými. I já jsem, jako knihomol a sysel, hledala v začátcích knihy, po […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 31.05.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti